Arşiv 2014

LİMONUN SAÇA FAYDALARI

Limon soğuk algınlığından, saça, cilde, temizlik malzemelerine kadar bir çok yerde kullanılır. Yüksek miktarda C vitamini içeriğiyle antioksidan olarak görev yapar. Ciltte ve saçta yaşlanmayı önler, parlamasını sağlar ve hücreleri canlandırır. Limon asitlik içeriği ile yoğun kullanılmamalı mutlaka inceltilmelidir. Limon asitlik yapısı ile bir çok saç derisi hastalığı engellenir. Saç köklerinin hızla uzamasına yardımcı olur, dolaşımı arttırır. Deri de kan dolaşımı hızlanır ve oksijene doyar.

Limon saç renginin açılmasını da sağlar.  Güneş ışığı altında limonlu suyla saçınızı yıkayın. Daha sonra kuruyana kadar güneş altında bekleyin. Saçlarınızın doğal olarak renginin açıldığını saçınızda gölgeler oluştuğunu göreceksiniz. Kimyasallardan bıkanlar ve saçına zarar verenlerin başvurduğu bir yoldur. Bir ayrıntısı ise öğle saatlerinde saçlarınızın açılması için en uygun vakit olduğudur, saçlarınız maksimum oranda açılır.

Limonun faydalı olduğu yerler

kepek

saç rengi

saç dökülmesi

matlaşma

parlak yumuşak saçlar

kırılma azaltma

yağlı saç

 

limon bakım maskesi

malzemeler

yarım çay bardağı zeytin yağı

yarım çay bardağı bal

1-3 çay bardağı limon suyu

tüm malzemeleri karıştırın

40 dk bekletin sonra durulayın.  Haftada bir uygulayın.

Limon yağlı saçlar için iyi bir kaynaktır ama kuru saçlar özellikle seyreltilmeden kullanılmamalıdır. Kurutucu etkisi vardır. Sadece saçta değil cilt için de aynı kural geçerlidir.

 

 

Saç dökülmesine karşı tıbbi küf

Herkes hayatının bir döneminde saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Toplumda sık sık görülen bir sorundur. Sadece erkeklerde kellikle birlikte anılan bir olay değildir saç dökülmesi, kadınlarda da görülme sıklığı çoktur. 20 yaşın üzerindeki her kadın hayatının herhangi bir bölümünde bu sağlık sorunuyla karşılaşır. Çoğu kez doğal yöntemlere  başvurmakla birlikte yetmediği durumlarda ise tıbbi çözümlere yönelinmiştir.

Tıbbi küf olarak tanımlanan bir çeşit küf hormonal olmayan saç dökülmelerinde kadınlarda etkili olduğu görülmüştür. Saçın esas yapı maddesi keratin adı verilen bir proteindir. Saça dışardan yapılan müdahalelerle bir yere kadar bakım yapılsa da saç asıl kökünden beslenir.

Bu sebeple diyetinize dikkat etmeli keratin oluşumuna yardım edecek yeterli düzeyde protein ve  vitamin almalısınız. Saça yapılan çoğu bakım tam olarak etki etmez. Saça yapılan yumurtalı saç bakım maskelerinde yumurtanın içerisindeki  amino asitlerinin sadece %10 saça geçer ,gerisi emilmez. Saç için gerekli besinlerin büyük çoğunluğu kan yoluyla saçımıza geçer. Bu yüzden dengeli beslenme önemlidir. Ayrıca hangi maddeyi az aldıysak diğer maddeler de onlara oranlanarak alınır kullanılır. Saç sağlığı için düzenli bir hayat ve beslenme gerekir.

Tıbbi Küf Faydaları
Saç dökülmeleri hormonal, metabolik,vitamineksilikliği, düzensiz beslenme, stres ,mikrobik sebepler saç dökülmelerine sebep olabilir. Bu sebeplerden herhangi biri sizin saç dökülmenize sebep olabilir, doktor kontrolüne gitmeli ve sorunun kaynağını öğrenmeliyiz. Beslenmemiz yetersiz geliyorsa vitamin takviyesi almalıyız. Saç dökülmesi asedece diyetinizle ilgiliyse  kalsiyum, çinko, selenyum gibi minerallerin, p-aminobenzoik asit, keratin, sistin ve tiamin gibi besinlerin alımına dikkat etmelisiniz.

Tıbbi küf olarak hazırlanan özel bir küf ilk kez 1970li yıllarda ortaya çıkmış , daha sonra 1990 sonrası daha güvenilir kaynaklarla doğrulanmıştır. Tıbbi küfün içerisinde tiamin, keratin ve sistin ile birlikte yararlı bileşikler bulunur. Özellikle kadınlarda yapılan hormonal olmayan saç dökülmesine etkili olduğu görülmüştür. Tıbbi küfü uygun koşullarda kullanabilirsiniz.

Saçınıza her zaman en iyi bakımı yıpratmadan yapın, bitkisel esaslı ürünler kullanın. Maskelerinizi ihmal etmeyin. Dengeli beslenin, düzenli bir yaşam sürüp, stresten uzak durun. Saç yapınızı iyi tespit edin.

SAÇ KAYBINI ARTIRAN ETKENLER

Tükenmişlik durumu, stres

Ateş, enfeksiyonlar

Tiroidbozukluğu , bazıhormonal ve metabolik hastalıklar

Kansızlık anemi

Mevsimsel dökülmeler

Hamilelik ve emzirme dönemleri

Beslenme bozuklukları,  alkol bağımlılığı

diyet

Kanser tedavileri gibi ilaçların kullanımı

Zehirlenmeler

Radyasyon

GERÇEKLER VE RAKAMLAR

Saç sayısı: Her insanda 100.000 – 150.000

Saç yoğunluğu: 200/cm²

Çapı: 0.1 mm

Her bir saç telinin aylık uzama miktarı: 1 cm

Bir günde toplam saç uzaması: 20-30 m

Günde kaybedilen toplam saç sayısı: 50-100 bunlar ortalama değerlerdir. Kişiye , yaşa, cinsiyete göre değişen sayılardır.

 

KÖMÜR VE SAÇ BAKIMI

Son yıllarda bir çok çeşit ürün bir çok çeşit etken madde ortaya çıktı. Bunlardan son olarak karşımıza çıkansa karbon kökenli olan kömürdür.

İlk bakışta kömürle saç bakımının ne alakası var gibi gelebilir ama özellikle saç boyalarında başta siyah saç boyalarında ve rimelllerde, göz kalemlerinde sıkça kömür kullanılır. Bu ürünlerde kullanımı daha çok renk verme siyahlaştırma amacıyla kullanılsa da artık saçlarda da kullanımı yaygınlaşmıştır. Kömür temelinde tüm saç tiplerinde kullanılabilir, toz ve kuru yapısı sayesinde fazla yağlanma ile gelen yağları emerek içine çeker. Saçların parlaklığını arttırır,direk kullanıldığında saça renk vermez. Yıpranmış saçı güçlendirdiği yağı emmesinden gözeneklerin tıkanmasını önleyip saçın uzamasına katkı sağlar. Saçlarınız daha kolay taranır.

Kömür aslında sadece kozmetik amaçlı değil kafa dersi ve deri hastalıklarında da kullanılabilir. Bunların başında kuruluk, kepek sedef ve bazı sebeplerle kafa da oluşan kaşıntıyı gidermek gelir.

Bakteriyel büyümeyi yavaşlatır. Saçı yumuşatır.

 

SAÇ İÇİN KÖMÜR KULLANIMINDA DİKKAT EDİECEKLER

Kömüre alerjiniz varsa kullanmayın

Güneş ışığına duyarlı iseniz dikkat edin

Her hangibir  durumda doktorunuza başvurun.

 

Bakteriyel büyüme yavaşlama ve kaybedilen ve ölçekler ve kabuk yumuşama çalışır. Şampuanı kullanırken kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi olumsuz etkiler gördüğünüz taktir de kullanımı durdurun.  Gözünüze kaçırdığınız taktir de derhal bol su ile yıkayın. Saçlarınızın sağlığı için diğer saç bakım maskeleri ve yağlarıyla saçlarınızı güçlendirin.

KURU SAÇLARA YAĞ BAKIMI VE DOĞAL TEDAVİLER

Kuru Saçları Tedavi Eden Bitkiler-3 (28 Bitkisel Kür)

19. Esansiyel Yağı Tedavisi

Kuru saç da esansiyel yağlar ile tedavi edilebilir. Uçucu yağ saçı besler ve onu güçlendirir, parlaklık katar. Sadece biraz zamanla esansiyelyağlaı ile saç ve saç derinize masaj yapın. Kuru kılının işlenmesi için kullanılan uçucu yağlar, sandal ağacı, biberiye, ıtır ve lavanta esansiyel yağlarıdır. Yağ masajı saçınızı şampuanlamadan önce yapılabilir. Böylece saçınızı ekstra bir şampuanlamaya gerek duymayarak saçın yıpranmasının da önüne geçmiş olursunuz

malzemeler

1 çay kaşığı jojoba yağı

1 çorba kaşığı bal

1 çay kaşığı zeytin yağı

1 çay kaşığı aspir ve elma sirkesi

4 damla sardunya yağı

4 damla neroli yağı

4 damla sandal ağacı yağı

Diğer bir yöntemse  jojoba yağı bir çay kaşığı ile bal bir çorba kaşığının eklenmesiyle oluşur. Bir çay kaşığı zeytinyağı, elma sirkesi, ve aspir  ekleyin. Bir yumurta sarısı ekleyin. Bu katkı maddeleri ile birlikte, dört damla sardunya, sandal ağacı ve neroli uçucu yağlarından her ekleyin. 15 dakika boyunca bu karışımla saç derinize masaj yapın. Temiz su ile durulayın.

20. Papaya Paketi

malzemeler

1 fincan papaya

1 bardak yoğurt

1 bardak doğranmış muz

1 çorba kaşığı bal

1 çorba kaşığı hindistan cevizi

Papaya saç büyümesini hızlandırmada yararlı temel besin maddleri ile zenginleştirilmiştir. Papaya paketini hazırlamak için, doğranmış papaya bir fincan, yoğurt  bir bardak, doğranmış muz bir bardak karıştırmalısınız. Buna bir çorba kaşığı bal ve hindistan cevizi yağı  ekleyin. Bir macun yapmak için karıştırın. Saçlarınız üzerinde bu macunu kullanın. Bir duş başlığı takın. 30 dakika sonra saçınızı yıkayın.

24. Kabak

Kabak vitaminler bakımından zengin olduğu gibi kabak  saçlar için doğal nemlendirici olarak bulunmaktadır. Kabak yardımıyla bir saç maskesi hazırlamak için,  bir kabak dilimini ve 20 dakika boyunca kaynatın . Kaynatıldıktan sonra bir macun oluşturmak için bir patates ezici ile püre hailne getirin, iyice ezilip homjenize olduğundan emin olun. Hamur  haline getirdiğiniz püreye düz yoğurt ekleyin. Iyice karıştırın ve 15-20 dakika boyunca saç üzerine uygulayın. Şampuan ile saçınızı durulayın.

malzemeler

2 bardak kabak püresi

1 çorba kaşığı bal, hindistan cevizi

1 çorba kaşığı yoğurt

Ayrıca kuru ve yıpranmış saçlara kür için kabak suyu kullanabilirsiniz. Pişmiş ve doğranmış kabaklardan oluşan 2 bardak püre hazırlayın. Buna bir çorba kaşığı bal, her, hindistan cevizi yağı ve yoğurt ekleyin. Ince püre oluşturmak için tüm malzemeyi karıştırın. Saçınıza uygulayın ve plastik bir kap giyin. 15 dakika sonra, saçınızı durulayın.

Yukarıda önerilen kürleri ve tedavileri uygulamanın genel olarak yan etkisi yoktur, yararı vardır. Bununla birlikte klinik olarak onaylanmış olan ilaçlarda bile bazen alerji çıktığını bu kürlerdeki bitkilerin de alerji ya da  istenmeyen  sonuçlar doğurabileceğini unutmayın. Herhangi bir rahatsızlık anında lütfen kullanımı durdurun ve şiddetli ise doktorunuza başvurun. Aynı şekilde kullanmadan önce bu bitkisel kürleri doktorunuza danışın, bu kürler öneri amaçlıdır. Kesin çözüm teşkil etmez.

 Kuru Saçlar İçin Bitkiler Tarifler-4 (28 Bitkisel Yöntem)

Kuru veya hasarlı saç için bitkisel çözüm

1.Kuru / Yıpranmış saçlar için aşağıdaki önerileri kullanın. , bu bölümde belirtilen maddeler daha fazla zarara karşı korunmasına yardımcı olmak için çok gerekli yağı ve nemi sağlamayı hedefliyoruz. Bu sayede saç kendi kendisini dış etkenlere karşı kendini koruyacak hale gelir.

Avokado : Avokado gibi E & B i vitamin açısından zengin doğanın en büyük nemlendiricilerinden biridir. Onun doğal yağları saçınıza o yoksun olduğu nemi verecektir. Diğer malzemelerle birlikte kullanmadan önce her zaman püre haline  getirin, burada yarım avakado yetecektir.
Muz : kepek için, saç elastikliğini arttırmak için özellikle iyi vitamin ve yağ açısından zengindir, bu nedenle bölünmüş uçları ve kırılmayı önlemek ve aynı zamanda iyi bir destekçidir. Kendi başına veya diğer katkı maddeleri ile birlikte kullanmak için yaklaşık yarım muz püresi yeterlidir.  kullanmadan önce muzu iyice ezin, daha sonra saçınızın topaklanmasını önlemek için.
Bal : Bal, nemlendiricidir, kuru saçlar için uygundur (neme tutunmaya yeteneğine sahiptir). O da saçın (ağartma etkisi) rengini aydınlatır kısacası saçınızın rengi açılır. (Çok fazla olursa yapışkan olur) gerektiği kadar kullanın, örneğin avokado veya muz gibi diğer malzemelerin içine iyice karıştırın. Nemli saçınıza uygulayın.
Mayonez : saça hacim, parlaklık ve hidrasyon vermek için yıllardır kullanılmaktadır üçü de, iğrenç geliyor, ama mayonez yumurta, sirke ve yağdan muhteşem maske yapılır. Tek başına kullanılabileceği halde, kuru ve yıpranmış saçlar için en iyisi, avokado ile karışık kullanılır.
Zeytinyağı : kuru ve yıpranmış saçlar için besleyici ve güçlendirilmesi, mükemmeldir deneyin . saç ve cilt nemlendirici, bu yüzyıllar boyunca kullanılmış olan en iyi sonuçlar için sızma zeytinyağı kullanın! Avokado veya muz, ya da kendi başına kullanımının yanında da diğer katkı maddeleri ile karıştırılabilir; gerekli ipuçlarını takip ederek sıcaklaştırılarak, nemli saça uygulanır. Bu sayede yağ asitleri saçın phını bozmaz.  saç üzerinde sıcak bir havlu ya da bir plastik torba ya sarın ve 20 dakika bekletin. Sonra durulayın.
Yumurta : genellikle Omega-3 yağ asitleri, zanthophylls, immunoglobülinler, vitaminler ve diğer mikro-besinlerin yüksek seviyeleri nedeniyle kullanılan, yumurta, hasarlı saçlar için ideal anlamda saç ve saç köklerinin güçlendirilmesi için iyidir. Süper nemlendirici saç maskesi özellikle zeytinyağı, diğer malzemelerin içine tek başına veya karışık olarak kullanılabilir. Saçınızda yumurta kokusunu beğenmezseniz, pazarda veya aktarda bir hazır yumurta yağ mevcuttur deneyin.
Jelatin : saç maskesi için kullanılırsa, tatlandırılmamış jelatin, saça bir koruyucu protein kaplama  alanı sağlayabilir. En iyi sonuç için sonradan su, sirke ve bir nemlendirici  ile birleştirin.
Gliserin : bal gibi güçlü bir nemlendirici, ancak ağartma özellikleri olmadan. Her kullanımdan önce su ile karıştırın

Kuru Saçları Tedavi Eden Bitkiler-3 (28 Bitkisel Kür)

KURU VE YIPRANMIŞ SAÇLAR (28 Farklı Tedavi Bitkisel)

Özellikle aşırı yıpranmış kurumuş saçlar kesinlikle yapısı bozulan saçlarına amino asit tedavisi yapmalılar. Bu amino asitler sayesinde hücreler keratin yapısını tekrar oluşturacak ve sağlıklarına yeniden kavuşacaklardır. Ayrıca piyasada bulunan bir çok ürünün içerisinde amino asit vardır.

malzemeler

3 yumurta

2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ya da  organik zeytin yağı

1 çorba kaşığı bal

isteğe göre bir kaç damla limon suyu

Ayrıca, 3  yumurtayahindistan cevizi yağı ya da zeytin yağı 2 çorba kaşığı ekleyebilirsiniz. Bir çorba kaşığı bal ekleyerek, iyice karıştırın .Ayrıca buna limon suyu birkaç damla koyabilirsiniz. Bir duş başlığı ile saç ve saç derisine bu karışımı uygulayın. 30 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

malzemeler

1/2 fincan tam yağlı yoğurt

2 yumurta

½ kaşık badem yağı

 Kuru Saçları Tedavi Eden Bitkiler-3 (28 Bitkisel Kür) –>>

Yumurta da yoğurt ile kullanılabilir. Sadece tam yağlı yoğurttan yarım fincan  ile iki yumurta yeterlidir. Badem yağını 1½ kaşığı ekleyin. Bu kreme ​​dönene kadar iyice karıştırın. Bu karışımla kafa derinize ve saçlarınıza masaj yapın. Masajdan sonra, bir havlu ile başınızı kapatın ve yarım saat sonra ılık su ile yıkayın.

malzemeler

üç yumurta

1 çorba kaşığı zeytin yağı

1 çorba kaşığı sirke

1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı

bir kaç damla biberiye esansiyel yağı

Üç yumurta, zeytinyağı bir çorba kaşığı, sirke bir çorba kaşığı ve hindistan cevizi yağı bir çorba kaşığı  ile bir karışım hazırlayın. Biberiye esansiyel yağından birkaç damla ekleyerek, iyice karıştırın. 20 dakika boyunca kafasınıza bu karışımı uygulayın ve normal şampuan ile yıkayın.

5. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, kuru saçı tedavi etmek için bir ilaç sihirli olarak kabul edilir. Hindistan cevizi yağı kullanmak için, sadece saç ve saç derisi üzerinde biraz Hindistan cevizi yağını masajla yedirmekten ibarettir yapın. Parmak uçları yardımıyla, saç derinize masaj. Bütün gece bekletin. Sabah yıkayın.

Ayrıca sıcak hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı alırken dikkat edilecek husus organik olmasıdır. Organik hindistan cevizi yağı soğuk pres yöntemiyle elde edilir ve oda sıcaklığında katı, vücut sıcaklığında sıvılaşır. Organikhindistan cevizi yağını tercih edin.

Yukarıda önerilen kürleri ve tedavileri uygulamanın genel olarak yan etkisi yoktur, yararı vardır. Bununla birlikte klinik olarak onaylanmış olan ilaçlarda bile bazen alerji çıktığını bu kürlerdeki bitkilerin de alerji ya da  istenmeyen  sonuçlar doğurabileceğini unutmayın. Herhangi bir rahatsızlık anında lütfen kullanımı durdurun ve şiddetli ise doktorunuza başvurun. Aynı şekilde kullanmadan önce bu bitkisel kürleri doktorunuza danışın, bu kürler öneri amaçlıdır. Kesin çözüm teşkil etmez. Saçlarınıza uyguladığınız düzenli bakımlar sonucu saçlarınızı sağlığına kavuşturablirsinz. Bu yüzden haftalık bakımlarınızı düzenli yapmalısınız.

KURU SAÇLAR İÇİN EVDE YAPILABİLECEK KÜRLER-2

KURU SAÇLARA İYİ GELEN BİTKİLER (28 Bitkisel Kür)

KURU SAÇLARA DOĞAL YÖNTEMLER

 6. Köri Yaprakları

Malzemeler

5-6 yaprak köri

2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı

 

Köri yaprakları sadece gıdaya tat eklemek için iyi bir madde değil, aynı zamanda saç tedavisi için yararlı bir çare değildir. Köri yaprakları kalsiyum, vitamin, fosfor ve demir ile zenginleştirilmiştir. Buna 5-6 köri yaprakları ekleyerek hindistan cevizi yağını iki çorba kaşığı ısıtın. Birkaç dakika için ısıtın ve soğumasını bekleyin. Kafa derisi ve saç üzerine uygulayın. 15 dakika boyunca kafanıza sıcak bir havlu sarın. Bu ayurveda tedavi mutlaka saçınızı besler.

7. Yoğurt

Malzemeler

1 çay kaşığı elma sirkesi

yarım fincan yoğurt

1 çay kaşığı bal

Yoğurt kuru saçlar için doğal bir bakım ürünüdür. Bu saça bir maske gibi uygulanabilir. Kuru saçlara bu kür yoğurt nedeniyle nemlendirici özellikler taşır. Elma sirkesi bir çay kaşığı, yoğurt  yarım fincan ve balı bir çay kaşığı ekleyin. Bunu karıştırın bunu saç ve saç kökleri üzerinde uygulayın. 15 dakika sonra ılık su ile saçınızı durulayın.

malzemeler

3 kaşık yoğurt

1 kaşık zeytin yağı ya da aynı miktar hardal yağı

Yoğurtda zeytinyağı veya hardal yağı ekleyin ve saçınızı şampuanlamadan önce saça uygulayın.

Ayrıca kafa derisi üzerinde düz yoğurt uygulayın ve 30 dakika boyunca bırakın. Ilık su ile saçınızı yıkayın.

Not- Bu yoğurt  tarifleri, sıcak yaz aylarında kullanılması gerekir, yoğurt vücut ısısını aşağı getiriyor.

8. Süt

malzemeler

¼ fincan süt tozu

az miktarda su

Süt vücut için bir besin olarak görünür ve saç hücreleri dahil olmak üzere hücrelerin, güçlenmesine yardımcı olur proteinler, vitaminler, mineraller ve yağların doğal bir karışımıdır. Yumuşak bir hamur oluşturmak için  keçi süt tozu ¼ fincana  biraz su ekleyin. Onunla masaj yaparken saçınıza bu macunu sürün. Sıcak nemli bir havlu ile başınızı sarın. Bir süre sonra bitkisel bir şampuan ile saçınızı yıkayın.

malzemeler

1 yumurta sarısı

birkaç damla zeytin yağı

yarım çay kaşığı şeker

Bir kapta pürüzsüz ve parlak saçlar elde etmek için, ayrı yumurta sarısı almak ve bunun içinde zeytinyağı birkaç damla ekleyin.  şekerden yarım çay kaşığı ekleyin. Iyice karıştırın. Ilık su ile saçınızı şampuanlayın. Sonra, kafasınıza süt uygulayın ve 5-10 dakika bekletin. Bir öngörülen süreden sonra saçınızı yıkayın. Şimdi, hazırlanan yumurta sarısı ve zeytinyağı karışımı ile saçlarınıza masaj yapın. Yine, soğuk su ile saçınızı yıkayın

Yukarıda önerilen kürleri ve tedavileri uygulamanın genel olarak yan etkisi yoktur, yararı vardır. Bununla birlikte klinik olarak onaylanmış olan ilaçlarda bile bazen alerji çıktığını bu kürlerdeki bitkilerin de alerji ya da  istenmeyen  sonuçlar doğurabileceğini unutmayın. Herhangi bir rahatsızlık anında lütfen kullanımı durdurun ve şiddetli ise doktorunuza başvurun. Aynı şekilde kullanmadan önce bu bitkisel kürleri doktorunuza danışın, bu kürler öneri amaçlıdır. Kesin çözüm teşkil etmez.

Kuru Saçları Tedavi Eden Bitkiler-3 (28 Bitkisel Kür)

KURU SAÇLARA DOĞAL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

KURU SAÇLAR İÇİN EVDE YAPILABİLECEK KÜRLER-2

9. Çemen tohumları

kuru saçlara maske malzemeler

50 gr çemen tohumu

1 bardak su

4 kaşık yoğurt

Çemen tohumu kuru saçlar için doğal ilaçlardan biridir. Çemen tohumunun klima özellikleri, kuru saç yönetiminde yardımcı olur. Gece boyunca suda 50 gram çemen tohumu bekletin. Ertesi sabah, bir güzel hamur yapmak için onları ezin. Buna yoğurttan dört kaşık ekleyin. Zeytinyağından birkaç damla ve ona biraz bal ekleyin.  tüm malzemeleri karıştırın.

Saç ve kafa derisi üzerine bu macun uygulayın. Bir duş başlığı ile sarın ve 45 dakika bekletin. Hafif bir şampuan ile saçınızı durulayın. Etkili sonuç için, haftada iki kez bu yöntemi uygulayın.

Ayrıca sadece saça düz çemen macunu uygulayabilirsiniz. Ayrıca, etkin bir sonuç sağlar.

10. Muz

Muz kuru saç tedavisi için doğal bir çözümdür. Muz  potasyum, antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengindir. Kuru saçların tedavisi için bir muzdan macun hazırlamak gerekir. Sadece olgun muz üzerinde  harman halinde hindistan cevizi yağı, bal ve zeytinyağnını her birinden çorba kaşığı ekleyin. 15 dakika boyunca saça bu macun uygulayın. Ilık su ile saçınızı yıkayın.

malzemeler

1 olgun muz

birkaç damla bal

2 yumurta

 

Ayrıca yumurta ile muz kullanabilirsiniz. Olgun muz üzerine  2 yumurta ekleyin. Düzgünce ona  birkaç damla bal ekleyerek karışımı çırpın. Saç ve kafa derisi üzerinde bu paketi uygulayın. Yarım saat sonra, şampuan ile yıkayın.

11. Zeytinyağı

Zeytinyağı, kuru saçlar için en iyi tedavi yöntemidir. Zeytinyağı başa masaj yapmak için ya da bir saç paketi olarak kullanılabilir. Yapmanız gereken tek kural zeytinyağının sıcak olmasıdır. Parmak uçları ile saç derisine uygulayın. Bir süre için saçlarınıza masaj yapın. Saçtan yağı çıkarmak için bir şampuan ile saçınızı durulayın.

Zeytinyağı paketini hazırlamak için, bir yumurta ve bir soyulmuş salatalığı karıştırmak  gereklidir. Buna zeytinyağından dört yemek kaşığı ekleyin. Saça pürüzsüz karışımı uygulayın ve kafasınıza  bir duş başlığı takın. 10 dakika sonra, bir şampuan ile iki kez saçınızı yıkayın.

Ayrıca yumurta sarısı  ve zeytinyağı kullanmak için bir seçenek daha var. Sadece iki yumurta sarısına zeytinyağından iki yemek kaşığı karıştırın .Seyreltilmesi içinse  yarım  kap suyu , bu karışıma ekleyin. 20 dakika kafanıza do

Yukarıda önerilen kürleri ve tedavileri uygulamanın genel olarak yan etkisi yoktur, yararı vardır. Bununla birlikte klinik olarak onaylanmış olan ilaçlarda bile bazen alerji çıktığını bu kürlerdeki bitkilerin de alerji ya da  istenmeyen  sonuçlar doğurabileceğini unutmayın. Herhangi bir rahatsızlık anında lütfen kullanımı durdurun ve şiddetli ise doktorunuza başvurun. Aynı şekilde kullanmadan önce bu bitkisel kürleri doktorunuza danışın, bu kürler öneri amaçlıdır. Saçlarınız da zamanla iyileşmeler olacaktır. En önemlisi düzenli uygulamaktır. Bu bakımları hafta da bir düzenli uygulayın.

Kuru Saçları Tedavi Eden Bitkiler-3 (28 Bitkisel Kür)

KURU SAÇLARA BAKIM YÖNTEMLERİ

Kuru saçların en büyük sorunlarından biri de kirlenen saçı temizlerken saçın daha da kurumasıdır. Çoğu sert şampuan kuru saçlar için bile olsa saçı daha da çok kurutur. Banyo sırasında saç bakım kremi ya da banyo sonrası durulanmayan saç bakım kremi sürsek de bu değişmez. Yapılan etkiyi yumuşatmaktan öteye geçmez, çünkü saçı yumuşatsanız bile kafa derisinde zaten normalden az olan nemi ve yağı almış olursunuz, bu sebeple yumuşak şampuanları tercih etmek en doğrusudur.

Kimyasal içerikli şampuanlar yerine doğal içerikli saçı yıpratmayan şampuanlara yönelin. Saçınız kurursa darbelere yıpranmalara karşı da savunmasız kalır bunu unutmayın. Aşağıdaki maske ve önerileri günlük yapın veya kısa sürede tüketin

YAĞ ŞAMPUANI

Malzemeler

* 2 yemek kaşığı susam yağı,

* Bademyağı veya ayçiçeği yağı

* 3–4 yemek kaşığı dolusu nohut unu

Saçlar yıkanmadan önce, seçilen yağ ile masaj yapılarak artan yağ ile nohut ununu karıştırıp  biraz da su ekleyip hamur şekline getirerek saçlarınıza uygulayın ve iyice yedirin daha sonra durulayın.

TÜM SAÇ TiPLERİ İÇİN

Lavanta Şampuanı

* 100 ml hazır bitkisel şampuana

4 damla lavanta,

* 4 damla okaliptüs yağı eklenir ve çok iyi karıştırılıp,

Saçlarınıza uygulayınız, saça canlılık ve ışıltı vererek sağlığına kavuşturur.

 

Kuru Saçları Tedavi Eden Bitkiler-3 (28 Bitkisel Kür)

Kuru Saçın Oluşma Nedenleri

Kuru Saçlar için ev yapımı maskeler (28 bitkisel tarif)

Kuru Saçlar nedir?

Normal parlaklık ve dokusunu korumak için yeterince nem yoksa saç, kuru saç olarak adlandırılır. Saç üç tabakadan oluşur. Dış tabaka, iç tabakaları korumak içindir. Dış tabaka hasar gördüğünde, kuru ve mat saçlara neden olur. Saç köklerinin  dibinde yağ bezleri  bağlanır. Kuru saçlar genelde kuru cilde sahip olanlarda görüldüğüne inanılmaktadır. Saçın doğal yağ dokusu  klorlu su, saç kurutma makinesi aşırı kullanımı, ve diğer şekillendirici ürünler yüzme, güneşlenme gibi faaliyetler sırasında  Saç kurur . Kadın ve her yaştaki erkete kuru saç sorunu gelişebilir.

Nedenler

Kuru saçları taramak çok zordur. Onlar kırılgan ya da saman gibi görünür. Saçı kuru ve sağlıksız kılan çeşitli nedenler vardır. Bunlar:

 • Bazı tıbbi durumlar
 • Kalıtım sorunu
 • Elastikiyet veya kuvvet kaybı
 • Emiciliği yüksek olan
 • Kütikül zarar
 • Sert alkoller ve sabunlar saçı aşırı yıkama
 • Kuru ve sıcak iklim (kuru hava)
 • Tiroid
 • Malnütrisyon
 • Darbe kurutucular aşırı kullanımı
 • AnoreksiyaNervoza
 • Underactiveparatiroid
 • Aşırı saç şekillendirme
 • Güneşe maruz kalma
 • Klorlu suda yüzme
 • Saç nem eksikliği
 • Boya gibi, aşırı kimyasal tedaviler kullanarak, saçı gevşetme
 • Uyurken pamuk yastık kullanma
 • Dehidratasyon
 • Klimalar

Belirti ve Semptomlar

Bu hasarlı ve kuru saçlar ile başa çıkmak çok zordur. Aşağıdaki belirtiler iplikçiklerin kuru olduğunu göstermektedir:

 • Donuk saçlar
 • Parlaklık ve parlaklık eksikliği
 • Kırılgan veya sert doku
 • Karışık saç
 • Yönetilemez kaba saç
 • Bölünmüş uçlar
 • Saç kırılması
 • Hyper-soğurma
 • Kaşıntılı kafa derisi
 • Aşırı gözenekli olma
 • Elastikiyet azlığı

Kuru saç her ne kadar önemsenmese de aslında saçta oluşabilecek büyük hasarın ilk habercisidir. Çok çıtırdayan saçlar kurudur. Kuru saç hem yağ tabakasını hem denem tabakasını kaybetmiştir. Kısacası saçı koruyan bir örtü kalmamıştır, dış etkenlere açık hale gelmiştir. Aslında saçı bu hale getiren işlemlere devam edilmesi saçı mahveder, bunun sebebi ısı, boya vb şeylerin devamıdır. Devam edilmesi durumunda saç kırılmaya, çatallaşmaya, koparak dökülmeye ve en kötüsü yanmaya ve lastikleşmeye doğru gider. Bunu önlemek de öncelikle kurumaya sebep olan şeyin varlığını sonlandırıp daha sonra bakım yapmaktan geçer.

Bu sebeple önce sorunun kaynağını bulup daha sonra size vereceğimiz saç bakım maskelerini denemelisiniz. Doğal ev yapımı maskelerin size hiçbir zararı yoktur sadece kullanılan malzemelere karşı alerjiniz varsa bir sorun teşkil edebilir bunun dışın da bir sorun yoktur. Bu yüzden düzenli bakımlarınızı yapmalı olumsuz bir etki gördüğünüz de kullanıma ara vermelisiniz.Aşağıdaki kürlerin hiç bir zararı olmadığı gibi faydası da çoktur, size uygun gelen kürü deneyerek kabarık, kuru saçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kuru Saçları Tedavi Eden Bitkiler-3 (28 Bitkisel Kür)