Arşiv 2016

SAÇ DERİSİ İÇİN BAKIM KÜRLERİ

Saçlar, hem kadınlar hem de erkekler için son derece büyük bir öneme sahiptir. Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak isteyen kişilerin öncelikle saç derilerine önem vermeleri gerekmektedir. Saç derisi ile ilgili herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmamak için saç derisi bakımı konusunda her türlü detayın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ileriki zamanlarda birbirinden farklı saç derisi problemleri meydana gelebilmektedir.

sac-derisi-bakimi-nasil-olmali

Güzel, gür ve bakımlı saçlara sahip olmak hemen herkesin en büyük isteklerinden biri haline gelse de çoğu kişi tarafından saç derisi bakımı oldukça aksatılmaktadır. Oysaki sağlıklı saçlara sahip olmanın ilk koşulu, temiz ve sağlıklı bir saç derisine sahip olmaktır. Bu sebeple de kişilerin öncelikle saç derisi bakımlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi ve böylelikle daha sağlıklı saçlara sahip olması gerekmektedir. Kozmetik sektörünün yanı sıra dermokozmetik sektöründe de sürekli olarak yenilikler söz konusu olmaktadır. Birbirinden farklı saç ürünleri ile birlikte kişilerin bakım yapmaları, olabildiğince basit bir hale getirilmiştir.

sac-derisi-bakimi

Saç derisine yeteri kadar bakım yapılmaması; saçların cansızlaşmasına, saç dökülmelerine, kepek problemine ve daha birçok saç probleminin ortaya çıkmasına da sebep olabilmektedir. Bu gibi olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalmamak açısından, kişilerin düzenli periyotlar ile uygun saç derisi için bakım kürleri arasından herhangi birini seçerek bakımını yapması gerekmektedir. Piyasada yer alan saç bakım ürünlerinden birinin tercih edilmesi durumunda ise, ürünün içeriğine son derece dikkatli bir şekilde bakmakta fayda bulunmaktadır. Bu konuda uzmanlardan da destek alınabildiği gibi, ciddi problemlerde kişilerin öncelikle bir doktora görünmesi çok daha doğru bir davranış olmaktadır.

sac-derisinin-onemi

Saç Derisi İçin Bitkisel Kürler

Piyasada satılan hazır ürünlerin yanı sıra, çok sayıda kişi saç derisi için bitkisel kürler hazırlamayı da tercih etmektedir. Bu kapsamda birbirinden farklı bitki ile oldukça etkili kürler hazırlamak mümkün olabilmektedir.

Saç Derisi Kaşıntıları İçin Bitkisel Kür Tarifi

Saç derisinde kaşınma gibi bir problem ile karşı karşıya kalan kişiler, evde birkaç malzeme ile son derece etkili bir kür hazırlayabilmektedir. 1 çorba kaşığı biberiye yağı ve üzüm sirkesi içerisine 1 tatlı kaşığı tuz eklenerek karıştırılır. İçerisine 4 adet ezilmiş aspirin de eklenir ve bütün malzemeler homojen bir kıvam alana kadar iyice karıştırılır. Saç diplerine masaj yapılarak uygulanan bu karışım, saç üzerinde yaklaşık 1 saat kadar bekletilir. Kürün daha etkili olması için saç bir bone ya da streç film ile de sarılabilir.

sac-derisi-icin-bitkisel-kurler

Saç Derisinde Kabuklanmalara Karşı Bitkisel Kür Tarifi

Saç derisinde kabuklanma problemi, çok sayıda kişi tarafından yaşanmaktadır. Bu problem ile karşıya kalan kişiler ise son derece kolay bir şekilde hazırlanabilen saç derisinde kabuklanmalara karşı bitkisel kür tarifi ile kısa sürede bu probleminden kurtulabilmektedir. Bir yemek kaşığı alkol ve Hint yağı, bir kap içerisinde karıştırılır. Ardından içerisine bir yumurtanın sarısı ile bir tutam tuz da eklenir. Bütün malzemeler güzel bir şekilde karıştırıldıktan sonra saç diplerine uygulanır.

evde-hazirlanabilen-sac-derisi-maskeleri

En az 2-3 saat bekletilmesi gereken bu kür, haftada bir ya da iki haftada bir olacak şekilde düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Düzenli uygulama ile birlikte saç derisinde kabuklanma gibi problemler etkili bir şekilde ortadan kalkabilmektedir.

Oldukça kolay bir şekilde bulunabilen malzemeler ile son derece kısa bir süre içerisinde hazırlanan bu bitkisel kürler, saçlara hiçbir zarar vermeden bakım yapmak için oldukça etkili olmaktadır. Bütün bu sebeplerden dolayı da çok sayıda kişi tarafından büyük bir memnuniyet ile kullanılmaya da devam etmektedir.

KIZIL SAÇLAR İÇİN BAKIM KÜRLERİ

Kadınlar için saç modellerinin yanı sıra, saç renkleri de son derece büyük bir öneme sahiptir. Birçok kadın saç rengi konusunda daha sade renkleri tercih etse de, birçok kadın gösterişli ve iddialı renkleri tercih etmektedir. Kızıl saç da, kendini belli eden ve özellikle de beyaz tenli kadınlara son derece yakıştırılan bir renk olmaktadır. Fakat bu oldukça iddialı olan saç rengini muhafaza edebilmek ve sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için kadınların birtakım bakım kürlerini düzenli olarak uygulamaları da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

kizil-saclar-icin-kurler

Kızıl saçlar için bakım kürleri, genellikle evde olan ya da kolay bir şekilde temin edilebilen malzemeler ile de hazırlanabilmektedir. Böylelikle kadınlar güzellik salonları ya da kuaförlerde yüksek meblağlar ödemeden de, kendi evlerinde kızıl saçlarına etkili kürler hazırlayabilme imkânına sahip olabilmektedir. Asla modası geçmeyen ve hemen her yaştan kadın için büyük bir tutku haline gelen kızıl saç rengi, bakımı en zor olan saç renkleri arasında da yer almaktadır. Her yıkamada akan ve havlu, yastık kılıfı gibi her türlü eşyaya bulaşabilme gibi olumsuz durumlara rağmen çok sayıda kadın tarafından büyük bir keyif ile tercih edilmeye de devam etmektedir.

kizil-saclar-icin-ipuclari

Kızıl Saç Rengi İçin Önemli İpuçları

Büyük bir risk olan ve sürekli olarak bakıma ihtiyaç duyan kızıl saç rengi, her türlü olumsuz yönüne karşın oldukça fazla sayıda kadın için bir tutku olmaya devam etmektedir. Saçını kızıla boyatmak isteyen kadınların ve saçı hali hazırda kızıl rengi olan kadınların, saç bakımlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Kızıl saç rengi için önemli ipuçları sayesinde, kızıl rengi saçta daha uzun bir süre akmadan muhafaza edilebilirken, kadınlar da bu durumun keyfini diledikleri gibi çıkarabilme olanağına sahip olabilmektedir.

kizil-saclarin-bakimi

 • Kozmetik ve saç bakım ürünleri arasında, kadınlar için saç rengini koruyan ürünler bulunmaktadır. Özellikle de kızıl saç rengine sahip olan kadınların bu gibi ürünler ile saçlarını yıkaması önerilmektedir. Bütün bunların yanı sıra aynı zamanda renk sabitleyici sprey ve bu özelliklere sahip olan çeşitli yan ürünler de söz konusudur.
 • Yaz aylarında hemen her saç rengindeki kadınlar için saç bakımı yapmak oldukça zor olabilmektedir. Havuzda bulunan klor, güneş ışınları ve bu gibi faktörler saçların yıpranmasına sebep olmaktadır.

kizil-sacin-zorluklari

Özellikle de kızıl saç rengine sahip olan kadınlar için, bu gibi faktörler saç renklerinin kısa süre içerisinde akmasına ve renginin kaybolmasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için ise, deniz ve havuz suyuna karşı koruyucu saç ürünlerinin kullanılması gerekmektedir.

 • Kızıl saç rengi için önemli ipuçları arasında yer alan saç bakım kürleri, özellikle de kızıl saç rengine sahip kadınların hayatlarının bir parçası haline gelmelidir. Düzenli olarak uygulanan bu bakım kürleri ile birlikte, renk uzun bir süre saç üzerinde muhafaza edilirken aynı zamanda saçlar çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilmektedir.

Kızıl Saçlıların Uygulayabileceği Kürler

 • Elma sirkesi, saçlar için son derece faydalıdır. Kızıl saçlı kadınların en büyük problemlerinden biri olan rengin kısa bir süre içerisinde akması, elma sirkesi ile engellenebilmektedir. Islak saça uygulanan elma sirkesi, saç diplerine gelmeyecek şekilde saça uygulanır. Ardından şampuanlanan saç güzel bir şekilde durulanır.

kizil-saclar-icin-uzum-sirkesi

 • Aktarlarda ve eczanelerde satılan birtakım doğal yağlar ile de bu gibi saç bakımlarının yapılması uygun olmaktadır. Saçların köklerinden beslenmesi, hemen her renkte olduğu gibi kızıl saç renginde de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bütün bu sebeplerden dolayı da, kişilerin saç bakımlarında saç derisi ve saç tellerine uygun olan ürünler kullanması gerekmektedir.

SICAK HAVALARDA BEBEK BAKIMI

Bebekler, sıcak havalarda yetişkinlere nazaran çok daha fazla etkilenmektedir. Bu sebeple de anne ve babaların sıcak havalarda bebeklerine daha yoğun bir bakım yapmaları, son derece büyük bir öneme sahiptir. Yaz aylarının en yoğun yaşadığı dönemlerde, havaların sıcaklığından yetişkinler bunalsa da bu durum bebekleri hasta edebilmektedir. Sıcak havalarda bebek bakımı, aileler tarafından aksatılmadan ve büyük bir özen ile yapılmalıdır. Böylelikle sıcak yaz günleri, sorunsuz bir şekilde atlatılabilmektedir.

sicak-havalarda-bebek-bakimi-nasil-olur

Yetişkinlerin de sıcak havalarda kendilerine daha çok özen göstermesi ve dikkat etmesi gerçeği göz önünde tutulduğunda, bu durumun bebekler için çok daha büyük bir hassasiyet ile gerçekleştirilmesi de ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da sıcak havalarda bebeklerin hemen her konuda son derece ciddi bir şekilde korunması gerekmektedir.

Yaz Aylarında Bebeklere Nasıl Bakılmalı?

Bebekler, doğdukları andan itibaren belirli bir süre vücut ısılarını ayarlayamamaktadır. Bu sebeple de havaların ısınması ya da soğuması gibi geçişlerde bebeklerde sık sık hastalanmalar söz konusu olabilmektedir. Bebeklerin henüz 1 yaşının altında olması durumunda, sıcak havalarda yalnızca tek bir kat ve pamuklu giysilerin giydirilmesi gerekmektedir.

yaz-mevsimi-ve-bebek-bakimi

Kat kat giydirmek, bebeklerin vücut ısısının artmasına, vücudundaki tuz ve su oranının bozulmasına ve gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak için kişilerin bebeklerine tek kat ve bol olan pamuklu kıyafetler giydirmesi gerekmektedir.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bebek sahibi ailelerde de bir takım panikler meydana gelmektedir. Özellikle anneler tarafından sıklıkla yaz aylarında bebeklere nasıl bakılmalı? Sorusu yöneltilmeye devam etmektedir. Öncelikle yaz aylarında bebeklerin her gün ılık su ile duş aldırılması, bebeğin oldukça rahatlamasını da sağlar. Fakat bu noktada da anne ve babaların dikkat etmesi gereken birtakım hususlar söz konusudur. Her gün bebeğin şampuan ya da sabun ile yıkanması, bebeklerde bulunan koruyucu dokunun bozulmasına sebep olabilmektedir.

yaz-aylarinda-bebek-bakimi

Bu önemli yapının bozulması da bakteriyel ya da mantar kaynaklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı her gün ılık su ile yıkamanın yanı sıra haftada yalnızca iki kere bebek şampuanı ile yıkanması son derece uygun olmaktadır.

Yaz aylarında bebeklerde yaşanan en büyük problemlerden biri de, pişik problemidir. Bebeklerin altı değiştirildikten sonra ılık su ile yıkanması ve çinko oksit içeren bir losyon ile nemlendirilmesi son derece uygun olmaktadır. Bebeğin altını değiştirdikten sonra direkt altını kapatmak yerine yarım saat ya da bir saat açıkta bırakarak hava aldırılması da, pişik probleminin meydana gelmesini önlemektedir. Bütün bunların yanı sıra bebeklerin gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmesine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

yazin-bebek-bakiminda-dikkat-edilmesi-gerekenelr

Gelişimine büyük bir hız ile devam eden bebeklerin, D vitaminine de bolca ihtiyaçları olmaktadır. Bu sebeple de gün içerisinde sabah 10’dan önce ve akşam 6’dan sonra bebeğin dışarı çıkarılması, D vitamini ihtiyacını karşılaması açısından son derece uygun olmaktadır. Yaz aylarında genellikle sivrisinek ya da böcekler ortaya çıkmaktadır. Bu gibi böceklerin bebekten uzak tutulması için ise sineksavar ürünlerin, bebeğin bulunduğu ortamda kullanılması son derece sakıncalıdır. Bu gibi kimyasal içerikli ürünleri kullanmak yerine, bebeğin yatağının çevresine bir cibinlik kullanmak çok daha doğru bir tercih olabilmektedir.

Yine hava sıcaklıklarının arttığı yaz aylarında, mikroorganizmalar da son derece hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Bu sebeple de bebeğe verilen her türlü besinin olabildiğince doğal içerikli ve temiz olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Anne ya da babanın, bebeğine herhangi bir besini yedirmeden önce ellerini sıklıkla yıkaması da, hijyen açısında son derece büyük bir önem arz etmektedir.

ANNE KARNINDA YAPILAN ZEKA TESTİ

Anne karnına düşen bebek, ilk andan itibaren gelişmeye başlamaktadır. Bedensel olarak gelişimini sürdüren bebekler de aynı zamanda zekâ gelişimi de anne karnında sürekli olarak devam eder. Bu gibi sebeplerden dolayı da bebeğe anne karnında zekâ testi gibi testler uygulanabilmektedir. Her geçen gün daha da büyük bir öneme sahip olmaya başlayan zekâ testi ile birlikte ortada olumsuz bir durumun olması çok daha kısa bir süre içerisinde uzman doktor tarafından kontrol altına alınabilmektedir.

hamilelikte-yapılan-zeka-testleri

Anne Karnında Zekâ Testi Nasıl Uygulanır?

Anne ve baba adayları, kucaklarına almak için son derece sabırsızlandıkları bebekleri için her şeyin dört dörtlük olmasını istemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da sürekli olarak gelişen teknolojiden de destek alarak, hemen her testin uygulanmasını da onaylamaktadırlar. Son yıllarda oldukça büyük bir ilgi gören anne karnında zekâ testi de, bu testler arasında yer almaktadır. Anne karnında zekâ testi nasıl uygulanır? Sorusu da, hemen her ebeveyn tarafından büyük bir ilgi ile sorulmaktadır.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-05-25 22:26:04Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÄËßßù”zÙß

Anne karnında bulunan bebeğe uygulanan zekâ testinde, bebeklerin zekâ seviyeleri son derece başarılı bir şekilde ölçülebilmektedir. Görsel, işitsel, öğrenme ve kavrama gibi bütün yetenekler bu test sayesinde gözlemlenebilmektedir. Dünyada birçok bebek zekâ geriliği ile dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yapılması öngörülen ve son derece de gerekli olduğu bildirilen anne karnında zekâ testi büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 • Bebek gözünü dünyaya açtıktan sonra, o süreyi takip eden ilk 5 dakika içerisinde Apgar testi uygulanmaktadır. Bu test ile bebeğin zekâ seviyesi ölçülebilmektedir. Fakat günümüz koşullarında bebek henüz dünyaya gelmeden önce anne karnında da birtakım testler yapılabilmektedir.
 • Bu testin yapılabilmesi için anne adayının kolundan yaklaşık bir tüp kan alınmakta ve bebeğe dair her türlü bilgi ortaya çıkabilmektedir.

anne-karnında-zeka-testi-nedir

 • Anne kanının içerisinde, aynı zamanda içinde taşıdığı bebeğinin de sahip olduğu DNA’nın parçaları bulunmaktadır. Bu nedenle de anneden alınan bu kan ile her türlü test oldukça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Anne karnında zekâ testi anne adayının kolundan alınan kanda uygulanan 3 aşama ile gerçekleştirilebilmektedir.
 • Bu testler ile bebeklerde zekâ geriliği ya da ileri zekâ olma durumları son derece başarılı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da anne adaylarının bebeklerini henüz dünyaya getirmeden ve belirli bir ayı geçirdiklerinde bu testleri yaptırmalarının gerekli olduğunu, tüm uzman doktorlar bildirmektedir.

anne-karnında-zeka-testi

Birçok hastanede yapılabilen bu testlerde, gerekli ekipmanların ve bu konu hakkında doktorların uzman olması gerekmektedir. Bu koşullar altında yapılan testler çok daha başarılı sonuçlara ulaşabilmekte oldukça önemli bir basamak olabilmektedir. Anne karnında zekâ testinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

Tıp dünyasının sürekli olarak değiştiği ve geliştiği göz önünde bulundurulduğunda, bu gibi önemli testler de son derece büyük bir önem taşımaktadır. Bebeklerde yaşanabilecek herhangi bir zekâ geriliği gibi olumsuz durumlar da, yapılan bu önemli testler ile ortaya çıkabilmektedir. Anne ve babalar açısından oldukça önemli olan bu testler, zaman geçtikçe çok daha fazla sayıda aile tarafından yapılmaya devam etmektedir.

anne-karnında-zeka-testi-nasıl-yapılır

Böylelikle erken teşhis ile tedavisi mümkün olan durumlar ortadan kaldırılabilmektedir. Anne karnında uygulanan zekâ testleri, uzmanlar tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu sayede bebekler, henüz anne karnında iken birbirinden farklı özellikleri öğrenilebilmektedir. Bu gibi durumlar da anne ve babalar tarafından son derece heyecanlı bir süreç olmaya da devam etmektedir.

 

EMZİRME DÖNEMİNDE YAŞANAN MEME BAŞI SORUNU

Doğumdan sonra her anne, bebeğini en iyi şekilde beslemek ve büyütmek istemektedir. Bu sebeple de sütünün yettiği kadarıyla bebeğini kendi sütü ile de beslemeye devam etmektedir. Bebeğin çok daha sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayabilmesi için, rahat bir emzirme dönemini geçirmek de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Emzirme dönemi, anne ve bebek arasındaki ilişkiyi oldukça kuvvetlendirse de bu süreçte birbirinden farklı sorunlar da meydana gelebilmektedir.

emzirme-dönemi-sorunlari

Emzirme döneminde yaşanan meme başı sorunu, çok fazla sayıda anne için oldukça sıkıntılı bir durum olabilmektedir. Bu durum, genellikle doğru emzirme tekniklerinin bilinmemesi ya da uygulanamamasından kaynaklanabilirken aynı zamanda bebeğin annesini doğru bir şekilde emmemesinden dolayı da ortaya çıkabilmektedir.

Meme Ucu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Emzirme döneminde yaşanan en sık sorunlardan biri olan meme ucu sorunu, anne ve bebek açısından oldukça sıkıntılı olabilmektedir. Fakat kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabilen bu problem ile birlikte oldukça sağlıklı bir şekilde emzirme dönemi geçirmek de mümkün olabilmektedir. Bu sebeple de annelerin meme ucu bakımı nasıl olmalıdır? Konusunda, eksiksiz bir bilgiye sahip olmaları son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir.

emzirme-döneminde-meme-ucu-sorunu

Meme ucu bakımı, düşünüldüğünden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple de annelerin hem rahat bir emzirme dönemi geçirmesi hem de bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirebilmesi için meme ucunun sağlıklı olması gerekmektedir. Bu sebeple de emzirme döneminde dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle olmalıdır;

 • Annelerin, meme başlarını sürekli olarak silmemesi gerekir. Emzirme öncesinde ya da emzirme sonrasında meme başlarının herhangi bir bez ile silinmesi, meme başının daha da kurumasına sebep olabilir. Bu sebeple de gün içerisinde yalnızca bir kez temiz ve nemli bir bez ile silinmesi, çok daha sağlıklı olmaktadır.
 • Meme ucu bakımı sırasında, nemlendirme son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Bu sebeple de doktorun önerdiği kremlerin kullanılması gerekmektedir. Böylelikle hem daha sağlıklı bir süreç geçirirken hem de doku onarımı daha kolay olabilmektedir.

meme-ucu-sorunu-nedir

 • Meme ucunun sürekli olarak nemli olması, hızlı bir şekilde bakteri oluşumunu da beraberinde getirmektedir. Bebeklerin emmediği zamanlarda da meme ucundan süt gelebilir ve bu da meme ucunun nemli kalmasına sebep olabilir. Bu sebeple de pamuklu iç çamaşırlarının kullanılması, bu süreçte son derece uygun olabilmektedir.

Meme Ucu Tedavisi

Emzirme dönemi boyunca bebeğin sürekli olarak annesini emmesi, meme ucunda birtakım tahribatları da beraberinde getirebilmektedir. Bu da annenin meme ucunda doku sorunlarını oluşturmakta ve anneleri rahatsız edebilmektedir. Meme ucu tedavisi ise, annelerin bu süreç içerisinde birtakım hususlara dikkat etmesi ve önerileri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi ile gerçekleşebilmektedir. Annelerin dikkat etmesi gereken hususlar ise şöyledir;

meme-ucu-tedavisi

 • Dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
 • Bebeğin doğru teknikler ile emzirilmesi gerekmektedir.
 • Her iki memenin de ağrıması durumunda, öncelikle daha az ağrıyan memeden emdirilmelidir.
 • Emzirmeye başlamadan önce, meme ucu hafif sıkılarak çıkan süt meme ucuna sürülmelidir.
 • Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı.

emzirme-döneminde-meme-ucu-tedavisi

 • Çökük bir meme ucuna sahip olunması durumunda, emzirmeye başlamadan önce meme ucuna birtakım masajlar yapılabilmektedir. Gün içerisinde sıklıkla doğru hareketler ile yapılan bu masajlar, kısa süre içerisinde meme ucunun normale dönmesini de sağlamaktadır.
 • Bebeğin annesinin meme ucunu kavrayamaması durumunda, eczanelerde satılan birtakım ürünler ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat bu gibi ürünleri satın almadan önce kalitesine ve içeriğine dikkat edilmesi de son derece büyük bir önem arz etmektedir.

KISA SAÇLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Her kadının saç konusunda beğenisi ve ilgisi birbirinden farklı olabilmektedir. Bu sebeple de birbirinden farklı saç modelleri, kadınlar tarafından sürekli olarak denenmeye de devam etmektedir. Rahatlığı ve görünüşü açısından çok sayıda kadın, kısa saç modellerini büyük bir ilgi ile kullanmaktadır. Her geçen sene çok daha farklı kısa saç modelleri ortaya çıkmakta olup, bu saç modeline tutkun olan kadınlar tarafından da denenmektedir. Kısa saçlar da, tıpkı uzun ve orta boy saçlar gibi farklı bakımlara ihtiyaç duyabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, kadınların her zaman güzel ve bakımlı saçlara sahip olabilmesi için kısa saçlar için bakım önerileri düzenli bir şekilde uygulaması gerekmektedir.

kısa-saç-kullanımı

Kısa saçların sürekli olarak fönlenmesi ya da ısıveren ürünler ile şekillendirilmesi, saçların hacimsiz ve cansız görünmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple de saçın kısalığına uygun olan güçteki bir jöle ya da köpük ile doğal bir görünüm vermek, çok daha sağlıklı ve doğru olabilmektedir. Aynı zamanda saçların geriye doğru taranması da oldukça kullanışlı ve bakımlı bir görüntüyü de beraberinde getirebilmektedir. Kısa saçların kullanımı, diğer saç modellerine göre çok daha rahat olarak düşünülse de, bu durum oldukça yanlıştır. Kolay olarak şekil almayan kısa saç modellerinde, kişilerin saçlarına sürekli bakım yapmaları ve saçlarına olabildiğince iyi davranmaları gerekmektedir.

kısa-saçların-şekillendirilmesi

Kısa Saçlar İçin Etkili Maske Çeşitleri

Her saç modelinde olduğu gibi kısa saçlar için de birbirinden farklı etkili maske seçenekleri bulunmaktadır. Saçların daha gür ve bakımlı görünmesi için, haftada bir ya da iki kere bu gibi maskelerin uygulanması gerekebilmektedir. Bu hususta ise kişilerin saç tiplerine ve ihtiyaçlarına göre maske seçmeleri de, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

kısa-saçların-kullanımında-dikkat-edilmesi-gerekenler

Havuç Maskesi

Kısa sürede az malzeme ile hazırlanan havuç maskesi, son derece etkili olan maskeler arasında yer almaktadır. Kısa saçlar için etkili maske çeşitleri arasında bulunan havuç maskesi, çok sayıda kadın tarafından oldukça büyük bir memnuniyet ile kullanılmaya da devam etmektedir. 600 ml( 3 su bardağı su) bir tencereye alınır ve orta ateşte kaynamaya bırakılır. Bu sırada 3 adet havuç rendelenir ve kaynamaya başlayan su içerisine eklenir.
havuç-maskesi-nasıl-hazırlanır

Yaklaşık yarım saat boyunca kaynamaya devam eden bu karışım, ocaktan alındıktan sonra süzülür ve ılımaya bırakılır. İyice ılıdıktan sonra ise içerisine bir tatlı kaşığı hakikizeytinyağı ve bir yumurtanın sarısı da eklenerek karıştırılır. Temizsaçın üzerine, diplerden uçlara olacak şekilde uygulanan havuç maskesi, bir streç film ile saça sabitlenir. 2 saat saçta bekletilen bu maske ılık su ile yıkanarak durulanır.

Kısa Saç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler         

Kısa saçlar, birçok kadın tarafından son derece büyük bir memnuniyet ile kullanılsa da, kısa saç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler de söz konusudur.

 • Kısa saçlar, diğer boydaki saç modellerine nazaran çok daha kolay bir şekilde kirlenebilmektedir. Bu sebeple de bu saç modeline sahip olan kadınların her gün saçlarını yıkaması gerekmektedir.

kısa-saç-bakimi

 • Kısa saçlara şekil vermek, düşünüldüğünden çok daha zordur. Bu sebeple de sürekli olarak fön ya da jöle, köpük gibi ürünler ile şekillendirilmesi gerekmektedir. Bu gibi işlemler saça ciddi oranda zarar vereceğinden dolayı düzenli bir şekilde saç bakımının yapılması da gerekmektedir.
 • Kısa saç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer husus ise, saç boyasıdır. Saçın kısa olması sebebi ile saç boyası direkt olarak saç derisine nüfuz edebilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı da kadınların daha doğal içeriklere sahip olan saç boyalarını tercih etmeleri, saç derisi sağlığı açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

BEBEKLERİN TIRNAKLARI NASIL KESİLİR?

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlayabilmeleri için son derece özenli bir şekilde bakıma tabii tutulmaları gerekmektedir. Bu kapsamda tırnaklarına olan ilgi de, ebeveynler tarafından oldukça büyük bir hassasiyet içerisinde yapılmalıdır. Bebeklerin tırnakları, yetişkinlere nazaran daha hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de bebeklerin tırnakları kesilirken, onlara uygun olan tırnak makası ile son derece dikkatli bir şekilde yaklaşılması gerekmektedir.

bebeklerde-tırnak-kesimi

Yenidoğan bebeklerde genellikle haftada bir el tırnakları kesilirken, ayda bir de ayak tırnakları kesilmektedir. Tırnak kesimi, son derece hassas bir konu olmasından dolayı oldukça fazla sayıda anne baba tarafından, bebeklerin tırnakları nasıl kesilir? Sorusu sıklıkla sorulmaya devam etmektedir. Uzmanlar, bebeklerin tırnaklarının kesimi için banyo sonrası ya da bebeğin uykuda olduğu zamanların en uygun zamanlar olduğunu da belirtmektedir.

Bebeğin Tırnak Kesimine Hazırlanması

Bebeklerin tırnak bakımları, bebek bakımı konusunda son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Birçok bebek doğuştan uzun tırnaklı olmak ile birlikte birçok bebeğin tırnakları, doğumdan bir ya da iki hafta sonra oluşmaya başlamaktadır. Bu sebeple de bebeklerin tırnaklarının ne zaman kesileceği konusunda, ailelerin bebeklerini izlemeleri son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bebeğin tırnak kesimine hazırlanması için öncelikle bebek makasının temin edilmiş olması gerekmektedir.

bebeklerin tırnakları nasıl kesilir

Bebeklerin tırnakları kesilirken, anne ve babanın birbirine yardım ederek iş birliği halinde olması çok daha rahat olmaktadır. Tırnağın dipten kesilmesi, bebeklerin kolay bir şekilde enfeksiyon kapmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple de muhakkak dipten kesilmemesi ve son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Bebeklerde tırnak batığı gibi problemler ile karşı karşıya kalınmaması açısından el ve ayak tırnakları farklı şekillerde kesilmelidir. Ayak tırnaklarının küt, el tırnaklarının ise muhakkak yuvarlak şekilde kesilmesi gerekmektedir.

bebekler-için-özel-tirnak-makasi

Bebekler için olan kağıt törpüler ile tırnak kesildikten sonra gerekli düzeltme işlemleri de yapılabilmektedir. Bütün bunlar ile birlikte sorunsuz bir şekilde tırnak kesimi yapılabilmektedir. El tırnakları haftada bir ya da iki haftada bir kesilirken, ayak tırnaklarında bu süre daha da uzun olabilmektedir.

Bebeklerin Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Sorunsuz ve herhangi bir kazaya sebep olmadan bebeklerin tırnak kesiminin yapılması için anne ve babaların son derece dikkatli olması gerekmektedir. Dikkatli bir şekilde yapılan tırnak bakımı, yaklaşık 30-35 dakika sürebilmektedir. Bebeklerin neşeli olması, bu sürecin daha kolay ve rahat geçmesini sağlamaktadır. Bebeğin uykuda iken tırnaklarının kesilmesi istendiğinde, parmaklarının sıkıca tutulması gerekmektedir. Aksi takdirde bebekler uyurken ellerini kapatmak isteyebilir ve bu da birtakım problemlerin meydana gelmesine de sebep olabilmektedir. Banyo sonrasında tırnağın kesilmesi halinde ise, bebeğin rahat bir pozisyona alınması gerekmektedir. En doğru zamanlardan biri olan banyo sonrası, bebeğin daha rahat olmasını da sağlamaktadır.

bebeğin-tirnağı-kesilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bebeklerin tırnak kesimlerinden sonra özellikle de el tırnaklarının muhakkak törpülenmesi gerekmektedir. Pürüzlü ya da köşesi sivri olan tırnaklar, bebeklerin hareketi sırasında yüzlerini çizebilmektedir. En ufak bir hata ya da dikkatsizlik durumunda, birbirinden farklı olumsuz durumlar söz konusu olabilmektedir. Bebeklerinin canını yakmak istemeyen ve en doğru yöntemler ile bebeklerinin tırnaklarını kesmek isteyen anne ve babalar için, bebeklerin tırnak kesimi nasıl olmalıdır? Sorusunun yanıtları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Ev ortamında uygun şartlar altında bebeğinin tırnağını kesemeyen anne ve babalar, muhakkak bir destek almalıdır. Birçok klinik ve çocuk doktoru tarafından bu gibi hizmetler başarılı bir şekilde verilmeye devam etmektedir. Böylelikle enfeksiyon ya da yaralama gibi problemler ortadan kalkarak, bebeklerin tırnak bakımı eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanabilmektedir.

 

 

 

 

DOĞUM PLANI YAPMANIN ÖNEMİ

Hemen her kadın, ileride sağlıklı ve mutlu bir şekilde hamilelik geçirmek istemektedir. Eski zamanlarda bu durum, günümüze nazaran çok daha zor olsa da, kadınlar artık birbirinden farklı imkânlardan faydalanabilmektedir. Bu sebeple de doğum planı ve bunun gibi önemli hazırlıklar artık çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Doğuma nasıl hazırlanılması gerektiği, doğum anında annenin nasıl bir durum içerisinde olması gerektiği ve doğum sonrasında yapılması gerekenler son derece kapsamlı işlemleri de beraberinde getirebilmektedir. Herhangi bir planın olmaması durumunda ise, doğum son derece kargaşalı bir hal alabilmektedir.

doğum-planı-nedir

Doğum planı yapmanın önemi, annenin doğum esnasında kendisini çok daha rahat hissetmesini sağlarken aynı zamanda bütün bu süreç içerisinde çok daha bilinçli bir şekilde hareket de edebilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple de son yıllarda hemen her anne adayı, kendisine ait bir doğum planına sahip olmak istemektedir. Doğum planı, özellikle de normal doğum yapacak olan anne adayları için çok daha büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da, rahat bir hamilelik süreci ve çok daha kontrollü bir doğum sonrası yaşamak istenmesi durumunda doğum planının yapılması, oldukça etkili olabilmektedir.

doğum-planı-nasıl-yapılır

Doğum Planı Nasıl Yapılır?

Doğum planı hazırlarken, öncelikle annenin isteklerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Söz konusu olan doğumun daha rahat ve mutlu bir şekilde gerçekleşebilmesi için, annenin isteklerinin yerine getirilmesi son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı doğum planı nasıl yapılır? Sorusu, çok fazla sayıda ebeveyn tarafından yöneltilmeye devam etmektedir. Doğum planı hazırlanırken anne ve bebek için farklı listeler hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda daha etkili bir liste hazırlayabilmek için bir doğum koçundan da destek alınabilmektedir. Hazırlanan bu planın, doğumu yaptıracak olan doktorun bilgisinde olması da son derece önemlidir. Böylelikle son anda doktorun uygun görmeyeceği herhangi bir durumun ortaya çıkması da engellenebilmektedir.

doğum-planı-yapmanın-önemi

Anne İçin Doğum Planı;

 • Doğuma girerken veya isteğe bağlı olarak doğum sırasında annenin yanında kimin durmasını istiyorsunuz?
 • Doğum esnasında ve sonrasında size profesyonel bir doğum fotoğrafçısının çekmesini istiyor musunuz?
 • Oda içerisinde sizin rahatlamanıza yardımcı olacak herhangi bir eşya istiyor musunuz?
 • Doğum öncesinde hangi ilaçları almak istiyor ya da istemiyorsunuz? ( Bu sorunun cevabı muhakkak doktor bilgisinde verilmelidir.)
 • Doğum esnasında, olağan dışı durumların gerçekleşmesi ve doğumun normal doğum olmaması halinde epidural istiyor musunuz?
 • Bebeğin göbek bağını kimin kesmesini istiyorsunuz?

Portrait of a doctor with two of her co-workers talking with a patient in the background

Bebek İçin Doğum Planı;

 • Bebek doğduktan ve temizlendikten sonra ilk olarak kime verilmesini istiyorsunuz?
 • Bebeğiniz ile geçireceğiniz o ilk saniyede, etrafınızda kimlerin olmasını istiyorsunuz?
 • Bebeğinizi ilk nasıl bir ortamda emzirmek istiyorsunuz? Emzirme hakkında herhangi bir desteğe ihtiyaç duyuyor musunuz?
 • Bebeğinizin bebek bakım odasında mı yoksa sizin odanızda mı uyumasını istiyorsunuz?
 • Bebeğinizi sizden başka kim kucağına alabilir?
 • Bebeğin erkek olması durumunda, sünnetinin hastaneden çıkmadan olmasını istiyor musunuz?
 • Yeni doğan bebeğinizin dışında başka çocuklarınız da var ise onlar ile kimler ilgilenecek?
 • Bebeğinizin fotoğrafını çekilmesini istiyor musunuz?

Anne ve bebek için hazırlanan bu doğum planları, hem anne hem de bebeğin bu süreci çok daha rahat ve planlı bir şekilde geçirmelerini sağlama konusunda son derece avantajlı olabilmektedir. Oldukça heyecanlı bir süreç olan bu doğum öncesi ve sonrasında, her iki tarafında kendisini rahat hissedebilmesi oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bütün bunların bilincinde olan anne adayları, son yıllarda doğum planı hazırlamanın önemi konusunun bilincinde olmakta ve bu planı büyük bir keyif ile hazırlamaya da devam etmektedir.

CİLDE PARLAKLIK VEREN MASKELER

Parlak bir cilt, hemen her kadının en büyük isteklerinden biridir. Genetik faktörler de bu konuda son derece etkili olsa da, birtakım yöntemler ile cildin parlak bir görünüme kavuşması sağlanabilmektedir. Parlak cilt, kişinin daha genç ve sağlıklı görünmesinde de oldukça önemli bir konuma sahiptir. Piyasada çok sayıda kozmetik markası tarafından, cildin parlak bir görünüm almasını sağlayan çeşitli ürünler üretilmektedir. Fakat bu kozmetik ürünleri, geçici bir çözümdür. Daha kalıcı ve doğal yollar ile cildin yeniden parlak bir görünüme sahip olması sağlanabilmektedir. Bu kapsamda cilde parlaklık veren maskeler, oldukça fazla sayıda kadın tarafından büyük bir ilgi görmeye de devam etmektedir.

cilde-parlaklık-veren-maskeler

Cildinin her zaman parlak görünmesini isteyen kadınlar, kozmetik markaları tarafından üretilen ürünler yerine doğanın kendilerine sunduklarını kullanmayı tercih etmeye başlamışlardır. Sağlıklı bir cilt görünümü için doğal maskelerin kullanılmasının yanı sıra kişilerin hayat kaliteleri de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Cilde parlaklık veren maskeler, kişiler tarafından oldukça sık bir şekilde kullanılmakta ve kullanan kişiler tarafından da son derece beğenilmektedir.

Cildin Parlaklığını Arttıran Maske Çeşitleri

Her geçen doğal ürünlere olan ilgi daha da artmakta olup, özellikle de kadınlar tarafından oldukça büyük bir keyif ile kullanılmaktadır. Bu kapsamda ise, cildin parlaklığını arttıran maske çeşitleri, oldukça fazla sayıda kadın tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Bu maske çeşitleri ise şöyledir:

cilde-parlaklık-veren-salatalık-maskesi

 • Bir bilendir içerisine bir su bardağı yoğurt ve kabukları soyulmamış orta büyüklükte bir salatalık ince dilimler halinde doğranarak eklenir. Cilt tipine göre yağlı ise yağsız yoğurt, kuru cilt için ise yağlı yoğurt kullanılması çok daha etkili olmaktadır. Elde edilen maske, cilt üzerine eşit miktarda sürülür ve 20 dakika bekledikten sonra da cilt ılık su ile yıkanır.
 • Papaya, cilde parlaklık veren maskeler arasında en etkili olanlar arasında yer almaktadır. Bir orta boy papaya çatal yardımı ile ezilir ve üzerine iki tatlı kaşığı bal eklenir. Homojen bir kıvam elde edilene kadar karıştırılan bu karışım, nazik hareketler ile cilde sürülür. 15-20 dakika bekledikten sonra nemli bir havlu ile maske nazikçe temizlenir. Ardından ılık su ile yıkadıktan sonra cilt güzelce nemlendirilir.

cilde-parlaklık-veren-papaya-maskesi

 • Derin bir kap içerisine bir yumurtanın sarısı kırılır ve üzerine birer yemek kaşığı bal ile zeytinyağı eklenir. Bütün malzemeler karıştırıldıktan sonra kıvam alabilmesi için pişmemiş yulaf da göz kararı eklenir. Yavaş hareketler ile bütün cilde sürülen bu karışım, 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır.
 • Kış aylarında taze portakal ile de cilde parlaklık veren maskeler hazırlamak mümkündür. Bir portakalın suyu sıkılır ve içerisinden 3 yemek kaşığı alınarak bir kaba koyulur. Portakal suyunun üzerine 4 tatlı kaşığı bal eklenir ve bütün karışım güzel bir şekilde karıştırılır. Eğer cilt yapısı çok kuru ise, bu karışıma bir çay kaşığı badem ya da zeytinyağı da eklenebilir. Elde edilen bu maske, cilde eşit miktarda uygulandıktan sonra 20 dakika beklenir ve ardından yıkanır.

cilde-parlaklık-veren-bezelye-maskesi

 • 2 su bardağı taze olarak ayıklanmış bezelye, hiçbir topaklanma kalmayacak şekilde ezilir. Üzerine bir miktar üzüm pekmezi ile birlikte bir yumurtanın akı ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı da eklenir. Bütün malzemeler karıştırıldıktan sonra ise üzerine karışım kıvam alana kadar un eklenir. Cilt üzerine eşit miktarda olacak şekilde uygulanan bu karışım, ciltte yarım saat bekletilir. Daha sonra ise ılık su ile yıkadıktan sonra güzel bir şekilde nemlendirilir.

ÇİL NEDİR VE ÇİL TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Çiller, oldukça fazla sayıda kişi tarafından son derece sempatik olsa da, çillere sahip olan kişiler için son derece rahatsızlık veren bir durum olabilmektedir. Bu sebeple de özellikle de son yıllarda çok sayıda kişi, çil tedavisi nasıl olur? Sorusunun cevabını aramaya devam etmektedir. Her geçen gün tıp dünyasında sürekli olarak bir yenilik söz konusu olmakta olup, birbirinden farklı soruna da etkili çözümler bulunmaya devam edilmektedir.

çil-nedir

Çil, genellikle turuncu tonlu ve hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Cilt üzerinde melanin pigmentinin artış göstermesi ile birlikte ve daha çok yaz aylarında meydana gelmektedir. Turuncu, açık kahverengi ya da koyu altın sarısı renklere sahip olan çiller, kesinlikle bir deri hastalığı değildir. Birçok kişide doğuştan çiller söz konusu olabilirken, birçok kişide de erişkin döneme geçerken görülebilmektedir.

Çiller Neden Oluşur?

Küçük yaşlarda ya da doğduğu andan itibaren çillere sahip olan kişilere, bu özellik genetik olarak aktarılmış olabilmektedir. Çünkü çiller neden oluşur? Sorusunun ilk ve etkili cevaplardan birisi de genetik faktördür. Çiller genellikle yaz aylarında çok daha aktif olabildiğinden, güneş gibi faktörlerden dolayı da güneş oluşabilmektedir.

çil-tedavisi-nasıl-olur

Yoğun bir şekilde güneş ışığına maruz kalan omuzlar, yüzde burun ve yanaklarda, sırt ve göğüs bölgesinde görülebilmektedir. Bütün bu doğal yolların yanı sıra ultraviyole ışınları da çillerin oluşmasına son derece etkili bir şekilde zemin oluşturmaktadır. Solaryum, kişilere ultraviyole ışını vermesinden dolayı çillerin meydana gelmesine de sebep olmaktadır. Bu sebeple de genellikle kış aylarında yoğun bir şekilde solaryuma girilmesi sebebi ile çillenme meydana gelebilmektedir.

Çillerden Kurtulmanın Tıbbi Yolları

Yukarıda da bahsedildiği gibi birçok kişi için sempatik görünen bu çiller, sahip olan kişiler tarafından kurtulmak istenilen bir durumdur. Bu sebeple de çillerden kurtulmanın tıbbi yolları, çok sayıda kişi tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Lazer tedavisi, bu konuda geliştirilen ve son derece de etkili olan bir yöntem olmaktadır.

çillerden-kurtulmanın-tıbbi-yolları

Çok eski zamanlardan beri kullanılan lazer tedavisinin yanı sıra aynı zamanda kriyoterapi yani dondurarak işlem yapma da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Çillerden kurtulmanın tıbbi yolları arasında yer alan bir diğer alternatif ise hydroquinone yöntemidir. Bir kimyasal madde olan hydroquinone, cilt tedavilerinde de son derece etkili çözümleri de beraberinde getirmektedir. Reçete ile alınması gereken bu maddenin bu muhakkak bir doktor kontrolünde alınması da gerekmektedir.

Çillerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Çillerden kurtulmanın birbirinden farklı yolları söz konusudur. Birçok kişi tıbbi yolları denese de oldukça fazla sayıda kişi de çillerden kurtulmanın doğal yolları arasından en uygununu denemeyi tercih etmektedir. Bu konuda karahindiba, karaturp ve salatalık, son derece etkili doğal ürünler arasında yer almaktadır.

çillerden-kurtulmanın-doğal-yolları

Çillerden kurtulmanın doğal yolları arasında yer alan salatalık, kişiler tarafından oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Salatalık, ince dilimler halinde kesilir ve çillerin olduğu bölgenin üzerine koyulur. Bir süre bekledikten sonra cilt ılık su ile yıkanabilir. Bunun yanı sıra salatalığın suyu elde edilip, yine istenilen bölgeye uygulanabilir. Salatalık suyu da, yine bu konuda son derece etkili olabilmektedir. Çillerden doğal yollar ile kurtulmanın bir diğer yolu da, limon suyudur. Taze sıkılmış olan bir adet limonun suyu, temiz bir fırça yardımı ile çillerin üzerine sürülür. Limonun içerisinde bulunan asit miktarından dolayı cilt tahriş olabilmekte ve bu sebeple de bu uygulama yalnızca 15 dakika yapılmalıdır.