Annelerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Anne Bebek Çocuk

Annelerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuğun ilk dünyaya gelmesiyle birlikte ilk tanıdığı ve önemli faktördür anne. Çocuğun gelişimi onu hayatta güvenli bir şekilde yaşam sağlamasında büyük bir yuvadır anne. Anne çocuk ilişkisi çocuğun doğmadan önce başlayıp hayatın ileri ki zamana kadar devam etmektedir. Çocukları gelecekteki hayatların da daha kaliteli ve sağlıklı bir şekilde devam etmesinde en önemli faktör anne olmaktadır.

 

Annelerin çocuklar üzerindeki etkisi oldukça önemli yerdedir. Her ne kadar insanların kişilik değişimi olduğunu düşünsek de kişilik oluşumu temellerini anneler atmaktadır. Çocuklar ilk rol model aldığı kişidir anne. Topluma güzel bir birey yetiştirmede önemli bir etki olduğu gibi çocuğun özgüven gibi durumları da annesi sayesinde ele aldıkları da görülmektedir. Bununla birlikte ailenin sürekli kararları çocukları üzerinde alması yani çocukların son kararı vermesi de yanlıştır. Bu da çocuğun gelişim ve kişilik oluşumunu etkilemektedir. Her zaman son kararları ailenin vermesi daha sağlıklı görülmektedir. Ama bu durumla birlikte anne ve baba çok baskıcı bir pozisyonda olmaması gerekir. Aksi takdir de bu da çocuğun gelişimi de olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır ailenin ya da annenin baskıcı olması çocuğun çekingen ve kendini ifade etme gibi problemler oluşturmaktadır. Bunu yanı sıra annenin aşırı derece kontrollü ve koruyucu olması da çocuk da kendine yetmeme ya da kendine güven gibi problemlerin oluşması ile birlikte içine kapanık gibi kişilik oluşumu yapmasına da neden olabilmektedir.

Anne çocuğunun her dediğini yaptığının da ise bu durumu çocuk fark ettiğim de çevresinde bu şekil de yapmasını istemektedir yani çocuk isteklerini sınırsız bir şekilde yapılmasını görmek istemektedir. Bu durum çocuğun ileriki yaşantısı da problemler doğurabilir. Mesela arkadaş kurma ya da insanlarla iletişim kurarken sorunlar açabilir. Annelerin çocuklar üzerindeki etkisi çocuğun yaşamı boyunca önem yer bir taşır eğer anne güven verici bir tavır oluşturduğunda bununla birlikte çocuğuna duyduğu sevgiyi çocuğuna aktardığında çocuk için önemli gelişimler oluşur çocuk toplum için sağlık bir birey olurken hem yaratıcı hem başarılı bir birey olmasında da etki sağlar. Bununla birlikte insanlar arsındaki iletişimi sosyal etkileşimi ve kendine güveni durumları önemli derece de etkilemektedir.

 

Annelerin çocuklar üzerindeki etkisi çocuğun kişilik ve gelişimini etkilediği gibi toplumdaki değeri ve toplum içindeki durumunu etkilemektir. Anne bu dünyada sadece çocuğunu doğurup, büyütüp ya da ona beslemek gibi ihtiyaçlarla kalmayıp çocuğunu hayatı boyunca sürekli gelişim ve etkileşim halinde olmasını sağlayan bir varlıktır.