AROMATİK YAĞLARLA SAÇ DERİSİ MASAJI NASIL YAPILIR? NASIL KULLANILIR?

AROMATİK YAĞLARLA SAÇ DERİSİ MASAJI NASIL YAPILIR?

Aroma terapi son zamanlar da oldukça popüler olan bir rahatlama vetedavi etme yöntemidir. Aroma terapide ki yağlar cildinize yumuşaklık ve pürüzsüzlük katan hoş kokuylarıyla duyularınızı açan yağlardır. Aromaterapide kullanılan uçucu yağlar nane, tarçın, papatya, lavanta, kakule, limon, çay ağacı gibi hem kokusuyla hem de birbirinden güzel sağlık etkileriyle insanlara da yardım da bulunmaktadırlar.

Aromaterapi de kullanılan yağlar üçe ayrılmaktadır. Bu ayrım yağların buharlaşmasına göre yapılır. Üst seviyede ki aromaterapik uçucu yağlar güçlü kokuya sahip olan yağların etkileri üç il 1 gün arasın da devam eder. Orta seviyede ki uçucu yağların etkileri ise üç ile dört gün arasın da değişir. Bu tarz yağların metabolizma ve vücut fonksiyonları üzerinde oldukça büyük etkileri vardır. Bu tarz yağlara örnek olarak lavanta, papatya gibi güçlü ve hoş kokulu yağları örnek verebiliriz. Temel seviyede ki aromaterapik uçucu yağlar aromaterapide ki en az buharlaşan yağ çeşitleridir  uzun süreli kokuları vardır. Yasemin, sedir ağacı gibi kokular bunlara örnektir.

AROMATİK YAĞLAR NASIL KULLANILIR?

Aromaterapi de kullanacağınız yağları cildinize direk uygulamayınız. Yağları sulandırarak uygulayınız. Aromaterapi yağları uçucu özellikleri nedeniyle ateşin yakının da tutulmamalıdır. Aromaterapi uçucu yağları haricen kullanılmalıdır kesinlikle içilmemelidir. Bazı durumlar da bu yağları kullanmadan önce doktorunuza başvurarak kullanınız. Hamilelik sırasın da önerilen oranlar da ve doktorunuzun belirlediği şekil de uygulayınız. Kullandığınız yağlar da beklenmedik bir etki gördüğünüz taktir de kullanımı durdurun.

Saç derisine uygulanılan masaj kan dolaşımını hızlandırarak saç uzamasına ve saçın beslenmesine katkı sağlar. Aynı zaman da bütün vücudu ve zihni rahatlatır. Başlangıç olarak saç derisine yapacağınız masaj için kullanacağınız yağları önceden bileğinizin iç kısmına sürerek 15 dakika bekleyiniz kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi oluşuz etkiler görmediğiniz taktir de yağları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabi bu yağları denemeden önce de yağları su ile karıştırarak deneyiniz. Saçlarınıza yağları kullanmadan önce saçlarınızın temiz olmasına dikkat edin. Aromaterapi yağlarınızın içine badem, Hindistan cevizi, zeytin yağı gibi hem besleyici hem de genel yağlardan ekleyerek aromaterapik uçucu yağların direk kullanımlar da oluşturabileceği olumsuz etkileri ortadan kaldırmış olursunuz. Aynı zaman da ekleyeceğiniz bu yağlar saç derinize masaj yapmanın yanın da saç ve saç derinizi besleyecek saç uzama ve çıkmasını uyaracaktır.

Saçlarınız da kepek ve saç diplerin de tıkanma şikayetiniz varsa aromaterapik yağ olarak çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Bunların yanın da nane yağını ferahlık verici sandal ağacı lavanta yağını da duyuları açıcı hoş koku verici olarak kullanabilirsiniz. Masajınızı saç derinize dairesel hareketlerle yavaşça uygulayınız. 15 20 dakikalık bir masaj idealdir. Daha sonra bu yağları saçınız da ortalama bir saat bekleterek ruhen ve bedenen cildinizi besleyebilirsiniz.

 Bitkisel yağlar hakkında detalı bilgi için diğer sayfamızı ziyaret ediniz…