Aspirinin Saçlara Etkisi ve Faydaları

Baş ağrımasından, ateşin yükselmesinde veya ağrı kesici olarak aklımıza ilk gelen ilaçların başında aspirin gelir. Peki, aspirinin saçlar üzerinde de bir etkisi var mıdır? Ve aspirin nelere iyi gelir?

Aspirin birçok faydasının yanı sıra saçların bakımında da etkili bir ilaçtır. Birçok kişi saçlar için aspirin kullandıktan sonra gözle görülür düzeyde iyileşme kaydettiğini dile getirmiştir.

Aspirinin Saça Faydaları ve Saç Üzerinde Kullanım Alanları

  • Yapılan araştırmalar gösteriyor ki prostaglandin D2 oranı yüksek olanlar da saç veya kıl dökümü olmaktadır. Aspirin ise prostaglandin D2 oranını dengeleyen bir ilaç olduğundan saç dökümüne de iyi geldiği düşünülmektedir. Ayrıca bir kahve fincanı kekik yağına bir tatlı kaşığı toz halinde bira mayası ile bir tatlı kaşığı badem yağını karıştırıp dört adet toz haline gelmiş aspirin ile karıştırarak saçlara krem gibi uygulamakta saç dökülmelerine iyi gelmekte ve hafta da bir yapıldığı takdirde daha iyi sonuçlar elde edilecektir.
  • Saç diplerinde kaşıntı hissediyorsanız beş adet aspirini toz haline getirip maden suyuna karıştırıp saçlarınıza uyguladığınızda kaşıntınızı giderecektir.
  • Ayrıca yine toz haline getirdiğiniz iki adet aspirini şampuanınıza karıştırarak saçlarınıza uygulamanız halinde saçlarınızdaki kepeği de önleyebilirsiniz. Kepek ölü saç derinizin pul pul dökülmesine denir. Aspirin salisilik asit yapısı ile kepeğe karşı şampuanlar ile aynı özelliği gösterebilmektedir.
  • Yaz aylarında sıkça havuza giriyorsanız mutlaka klor saçlarınızı yıpratmıştır. Kepek için hazırladığınız şampuan aspirin karışımı ile bu yıpranmaları kolayca önleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra aspirin saçlarınıza parlak da kazandırır.

Aspirin Saç Maskesi

Görüldüğü gibi aspirin birçok faydalarının yanı sıra saç bakımında da faydalanılabilir kolay bulunabilen ve fiyatı da uygun bir üründür. Sizlerde saçlarınızın bakımında aspirini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Doğal yöntemlerle saçlarınız güçlü ve parlak olsun istiyorsanız mutlaka hemen alttaki menüde bulunan bitkilerle saç bakımı kategorimize göz atabilirsiniz. Birçok faydalı bilgi sizler için her gün paylaşılıyor.