Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Cilt Bakım

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Ayaklar bir çok kişi dikkat etmese de en az eller kadar bakıma ihtiyaç duyarlar. Çünkü ayaklar tüm gün sizi taşıyan organlarınızdır. Aynı zamanda ayak bakımı yapmak ayak sağlığı için de oldukça önemlidir. Ayak bakımı yapmak bilinenin aksine çok zahmetli ya da zor bir işlem değildir. Ayak bakımı yapmak için çok fazla materyale ya da bakım ürününe de ihtiyaç yoktur. Ancak ayakların damarlanmaması ya da kemiklerin daha fazla çıkıp ayağı ağrıtmaması için uygulanması gereken masajlar ve nemli kalması için de sürülmesi gereken kremler vardır. Kuaförlerde ya da güzellik merkezlerinde ayak bakımına ekstra bir bütçe ayırmak istemeyenler kolaylıkla evlerinde ayak bakımı yapabilirler.

1.Ayaklarınızı Dinlendirin

Gün içinde sürekli ayakta duruyorsanız, çok yürüyorsanız ya da çok spor yapıyorsanız kesinlikle ayaklarınızı dinlendirmeniz gerekiyor. Oldukça kolay bir şekilde ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. . Eve geldiğinizde ayaklarınızı soğuk su ile yıkayın. Daha sonra ayaklarınızı kurulayıp çorap giymeyin. Çıplak ayaklarınızı bir ya da iki yastık üzerine uzatın. Ayaklarınız gövdenizden daha havada durmalı. Böylelikle kan akış sadece ayaklarınıza olmayacak ve ayaklarınız dinlenecek. Bu yöntem sayesinde ayaklarınız damarlanmaz ve kemikleri rahatlar. Yorgunluğunuz azalır.

2.Ayaklarınızı Nemlendirin

Tüm gün ayakkabının içinde duran ayaklar gün içinde çok fazla yorulur ve nem kaybeder. Aynı zamanda nemini kaybetmiş ayaklar kötü kokular da yayabilir. Her ne kadar kaliteli ayakkabılar kullanılsa da ayaklar ayakkabının içine çok fazla terler. Bu da ayakların çok fazla nem kaybetmesine sebep olur. Bu yüzden ayaklarında en az eller kadar neme ihtiyacı vardır. Duş aldıktan sonra ayaklarınız için aldığınız bir kremi masaj yaparak ayaklarınıza uygulamalısınız. Özellikle de taban kısmına yapacağınız masaj sizi hem rahatlatacak hem de vücuttaki bazı bezleri uyardığı için sizi daha dinç hale getirecektir. Daha sonra kremi emen ayaklarınıza ince pamuklu bir çorap geçirin. Böylelikle nem uzun süre ayaklarınızda kalacaktır.

3.Ayak Tırnaklarınızı Çok Fazla Uzatmayın

Ayak tırnakları uzatılıp oje sürüldüğü zamanlarda çok güzel görünürler. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ayak tırnaklarının ne kadar uzun olduğudur. Ayak tırnaklarının fazla uzun olması ayak tırnaklarınızın etinize batmasına ya da mantar gibi çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Bu yüzden ayak tırnakları çok temiz tutulmalı ve uzunluğu kesinlikle doğru ayarlanmalıdır. Doğru tırnak uzunluğu ile ayaklar çok daha güzel gözükecektir.