BAL SABUNU BALLI SABUN

BAL SABUNU

Bal yüzyıllardır güzellik için kullanılan mucizevi bir maddedir. Güzellik kraliçesi Kleopatra, güzelliğinin sırlarından biri bal ile yıkanmasıdır. Bir İngiliz kraliçesi, saçlarını sağlıklı ve parlak tutmak için saçlarında balı sıkça kullanırdı. Bir Fransız kralın metresi cildi güzelleştirici maske olarakbalı yüzüne düzenli olarak uygulardı. Eski tanrılar bal ile onurlandırıldı ve bazı kültürler de bedenleri mumyalamak ve çürümeden onları korumak için bal kullanırdı.

Balın uzun ve romantik bir geçmişi vardır . Bal insanoğlunun bildiği en eski “maddelerden” biridir. Çağlar boyunca kadınlar ve erkekler parlak  cilt ve saç  için balı kullanmışlardır.

  • MadameduBarry, Louis XV in son metresi, yüz maskesi biçimin de  balı kullandı.
  • Mısır tanrıçasıKleopatra düzenli olarak  genç görünümünü korumak için bal ve süt banyoları kullandı.
  •  İngiltere Kraliçesi Anne uzun saçlarını,  kalın ve parlak tutmak için bal ve yağ karışımı kullandığını söylenirdi.
  •  İngiliz Sarah, Marlborough Düşesi,  saçlarınıgüzel  tutmak için bal maskesi kullanmıştır.
  • Çinli kadınlar ciltlerini lekesiz  tutmak için bal ve  portakal tohumlarının bir karışımı kullanarak yaptıkları cilt bakımı bir geleneğe dönüştürmüşlerdir.

Bal sabunu faydaları, saça olan etkileri, cilt için yararları neler?

Geçmişi bir kenara bırakırsak, bal aslında oldukça dikkat çekici bir sıvıdır. Bal öncelikle nemlendirici ve antimikrobiyalnitelikleri ile tanınır. (  nemi çeker ve nem tutmak için yardımcı olan bir bileşiktir.) Doğal olarak, nemlendiriciler, losyonlar ve diğer cilt bakım ürünleri için harika bir katkı maddesidir.

Balın  benzersizkimyasal bileşimi, aynı zamanda etkili bir antimikrobiyel madde sağlar. İnsanlar küçük yanık ve sıyrıkların tedavisin de ve boğaz ağrısı ve yüzyıllar boyunca diğer bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için bunu kullandı.

Sadece bazı çaylar da veya bir çörek üzerinde kullanmak istiyorsanız, bal antioksidanları ve vitaminleri eser miktarda içerir.

Yüzlerce yıl önce, insanlar balın faydalarını sadece tüketerek değil aynı zamanda dışarıdan da kullanarak da yararlanılacağına inanıyorlardı. Birçok efsane kalın ve parlak saçlara sahip olmak için  büyük bir karışım olarak bal tercih ederlerdi. Bazıları lekesiz bir cilt için balı kullanırlardı. Ama bilimsel olarak bala bakarsak, balın antimikrobiyal niteliklere sahip olduğu bilinmektedir. Cildi ve saçı nemlendirir güzelleştirir. Kozmetik dünyasında, nemlendiriciler örneğin sabunlar, losyonlar gibi bir çok üründe kullanılır. Eski zamanlardan günümüze gelen balla ilgili en eski içerik ballı sabundur.

Baldan sabun yapmak için, sütten sabun yapmaya benzer temel adımları izlemeniz gerekir. Lütfen sabun yapımında kullandığınız yağın steril ve organik olmasına dikkat edin. Aynı zamanda sabununuza kullanacağınız balın da organik olması çok önemlidir. Sentetik içerikli glikoz şurubundan üretilen ballardan yapılan sabunlar cilde ve saça yarar sağlamak yerine gözenekleri tıkar saç dökülmesinde siyah nokta oluşmasına cildin neminin yok olmasına neden olur. Kullanacağınız sabunu alırken güvenilir markaları tercih edin. Fiyatına ya da görünüşüne bakarak ürün almayın. Sabunu kullanmadan önce bala karşı ya da sabunun içeriğin de ki yağlara karşı alerjiniz olup olmadığına dikkat edin.