BAYANLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ

Bayanlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Bayanlarda saç dökülmesi nedenleri birçok sebebe bağlı olan ve hemen hemen her bayanda görülen bir tür rahatsızlıktır. Genel anlamda her 5 bayandan 1 i saç dökülmesi görülmekle beraber, tedavisi de mümkün olan bir sorundur.

Bayanlardaki bu saç dökülmesinin genetik özelliklerden kaynaklandığı gibi, yanlış ve bilinçsiz kozmetik ürünlerin kullanımı, uygunsuz ve rastgele saç bakım yöntemleri, stres, sıkıntı, üzüntü, mevsimsel dökülmeler, çeşitli hastalıklar ve daha birçok sebepten dolayı saç köklerinde meydana gelen aşırı tahribatlar ile saç tellerinde incelmeye, zayıflamaya, yıpranmaya ve daha sonra da nihayetinde saç dökülmesine neden olur. Bu noktada asıl önemli olan konu ise, saç dökülmesinin sadece dökülmeye neden olan etkeni bulup ve bilip ona karşı önlem almak ve etkeni yok etmekle birlikte bu saç dökülmesi durdurulabilir.

Bayanlarda saç dökülmesinin sebepleri, demir eksikliğinden ve buna bağlı olarak kansızlık veya başka sebeplerden olan kansızlık yani anemi gibi rahatsızlık, tiroid rahatsızlığı, yumurtalıklara bağlı olan hormonal düzensizlikler gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi sonucu bu tip problemler giderilebilir. Aynı zamanda kronik stres faktörleri ve aileden gelen kalıtsal özelliklerde saç dökülmesini etkileyen önemli faktörlerdedir.

Bayanlarda da erkeklerde olduğu gibi kalıtım etkisi vardır ve erkeklerde olduğu kadar sık görülmez. Kalıtsal etkenler nedeniyle ortaya çıkar ve bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi olarak saçlar zamanla incelir, küçülür ve tüysüzleşir. Bu incelme ile giderek alına yakın tepe bölgesinde azalmalar ve seyrelmeler başlar. Çok ileri vardığı durumlarda bayanda da erkekteki gibi tepede kellik meydana gelebilir.

Aslında normal olarak her gün belli sayıda saç teli kaybederiz, bu tamamen doğal yaşam süreleri bitmiş olan ve mutlaka dökülmeleri gereken saç telleridir ve bu çok normaldir. Bu dökülmesi gereken ve günde en az 100 adet saç teli normaldir ve bu saçların yerine yenileri çıkar.

Özellikle bayanlarda saç dökülmesi nedenleri; perma, boya, saç açıcısı gibi kimyasal madde içerikli olan ürünlerden ve fön, maşa, ütü gibi de saçı kurutan işlemler uygulamaktan saçlar kopup kırılabilir ve zaman geçtikçe cansız, kuru ve mat görünmeye başlayıp bizi rahatsız ederler. Buna rağmen saç kökleri zarar görmeyeceği gibi biz doğru kaliteli ve faydalı ürünler kullanmaya özen göstermemiz gereklidir. Saçlarımızın sağlığı, bütün bedenimizin sağlığı, ayrıca da yaşamımızdaki sosyal ve psikolojik faktörlerle de alakalıdır. Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için saçlarımızın bakımına özen ve gayret göstererek kendimize yardımcı olabiliriz. Eğer ki kalıtsal özelliklerden dolayı bir saç sorunu yaşıyorsak kesinlikle bunu değiştiremeyeceğimiz gibi yapmamız gereken tek şey bir uzman dermotoloğa gitmek olmalıdır.

Beslenme faktörü de diğer etkenler gibi saçımız için çok önemli olan bir konudur. Beslenmenin dengeli ve düzenli olması gerekir. Yeterli beslenmekte son derece önemli olup özellikle bayanlarda kilo vermek için yapılan diyetler ve rejimler bazen saça zarar verip dökülmesine de neden olurlar. Bazı bayanlarda ise sürekli saç dökülmesinin olması da dengesiz beslenmesidir. Yağ tüketmemek ve çok düşük kalorili diyetler yapmak ve eksik protein bakımından eksik beslenmek saç dökülmesinin kaçınılmaz bir sonucudur

Bayanlarda saç dökülmesi, dökülmeye sebep olan neyse o sebebin önlemini almak için yapılan etkin yöntemlerle ancak durdurmak mümkündür. Örneğin kansızlık durumunda demir eksikliğinin giderilmesi için sorun çözülür, saça herhangi bir bakım yağı sürerek bu sorunu çözemezsiniz. Bunun için demir almak ya da demir yönünden zengin gıdalarla beslenmek en doğru yoldur. Saç bakımı yaparken saçın parlamasını ve hacimli görünmesini sağlayan bazı ürünleri kullanmak ta bunları yerine getirebileceği gibi, saç dökülmesi problemi varsa bunu engelleyemezler. İşte bunun içindir ki saçın dökülme sebebini bilmek ve akabinde uzman kontrolü mutlaka şarttır.

Birde Bayanlarda görülen saç dökülmesinin sebepleri içinden biri mevsimsel değişiklilikler, yaz ve kış hava şartlarıdır. Yazın güneşin zararlı ışınlarından etkilenen saçlar bunun yanında denizin tuzlu olmasından kaynaklanan etkiyle aşırı yıpranır ve dökülmelere sebebiyet verir. Ayrıca kışın soğuk havanın etkisiyle de kuruyup yıpranan saç özel bir bakıma ihtiyaç duyar, bunun için gerekli olan saç bakımının yapılması ile bu sorun aşılmış olur.

Bayanlarda saçları çok sık toplanması, topuz ya da atkuyruğu gibi saçı çeken tipte saç modellerinin yapılması da saç dökülmesine neden olabileceği gibi, mümkün mertebe bu saç modellerinden kaçınmalıyız. Saçları lüzum görülmediği sürece toplamamalı salık bırakmalıyız. Bunların yanında saç jölesi, saç spreyi, saç şekillendirici gibi kimyasal ürünleri çok sık kullanmamaya, kullandığımızda da aynı gün yıkamaya özen göstermeliyiz, saçların hava almasını engelleyen bu ürünler saç dökülmesi de oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Çoğu bayanlarda saç dökülmesi nedenleri, estetik bir kaygıya yönelten saç dökülmesiyle karşılaşınca bunun arkasında yatan bir hastalık ya da rahatsızlık olabileceğini mutlaka düşünmelidir. Normalin dışında bir saç dökülmesiyle karşı karşıya kalınca etraftan duyulan kulaktan dolma laflardan etkilenmemeli ve bir uzman hekime gidilip görüşülmelidir.