Bebeklerde Pişik Önleyici Doğal Yöntemler

Anne Bebek Çocuk

Bebeklerin ciltleri çok hassas ve yumuşaktır. Pişik ise bebeklerin idrar yapması sonucu cinsel organlarının yan taraflarında oluşan kızarmalardır. Hijyen bakımından kötü olan ve yanlış kullanılan bazı bebek bezleri pişik nedenlerinden sadece biridir. Bebeğin sık  idrar ve dışkı yapması sebebiyle altının hemen temizlenmemesi bir başka neden de olabilir. Pişik, kandidiyaz herhangi bir Candida albicans adlı olan mantar enfeksiyonudur. Aşırı yaş ve neme bağlı olmakla birlikte, sentetik kumaşlarda pişiğe sebep olur. Pişiklerin geçmesine yardımcı olan doğal bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Mesela garlex ürünleri de bulun anne bebek bakımdaki ürünler hem sağlıklı hem de bebekte oluşan pişikleri önlemde etkili bir üründür.

Bebeklerde neden pişik olur; Pişik oluşma sebepleri olarak da şu sebeplerden ötürü olmaktadır: Bebeğin altının uzun süre almaması, bunun yanında idrarının sıklığı da pişik yapma nedenlerinde biri olmaktadır. Kötü hijyen koşullarında buna neden olan sebeplerden biridir. Bu durumları önlemek için yapılması gerekenler: bebeğin kilosuna boyuna uygun bir şekilde bez kullanımı bebeğin altını temizlerken ılık suyu ile yıkayın ıslak mendil gibi ürünler kullanıyorsanız eğer yumuşak ve alkol içermeyen mendillerden kullanın. Aksi takdirde bebeğin pişik olmasına neden olabilen bir durumdur. Bebeğin altını kapatırken altının kuru olup olmadığını kontrol edin.

Pişik için doğal yöntemler:

1- En önemli ve etkili yöntemden biri olan zeytinyağı, zeytinyağı pişik giderici ve cildi yumuşatıcı bir özelliği vardır. Pişik olan bölgeye zeytinyağı sürebilirsiniz.

2- Kızarmış ve pişik olmuş bölgeye Hindistancevizi yağı sürebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı pişik gidermede etkili doğal yöntemlerdir.

3- Bir başka yöntem ise yumurta akıdır. Yumurta akı pişik gidermede ve yumuşatmada önemli bir uygulamadır. Bu uygulamayı yaparken bezi bağlamadan önce yumurta akının kuruyup kurumadığını kontrol ediniz.

4- Taze yoğurtta pişiklerde giderici ve rahatlamak amaçlı kullanabilirsiniz.

5- Garlex ürünlerinde pişik giderici olarak kullanabilirsiniz.

6- Bunlardan başak olarak mısır nişastasını ve vazelini karıştırarak hamur haline getirip pişik olan yere rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Doğal bir yöntem olarak da ceviz yaprağını kaynatın ve daha sonra ılık hale gelince bir pamuk yardımıyla pişik olan yere uygulayabilirsiniz.

Bu yöntemlerle bebeklerde oluşan pişik veya kızarık gibi durumların doğal bir şekilde gidermede etkilidir. Hem sağlıklı hem de uygulamasında yan etkisi olmayacak şeylerdir. Bebeklerde pişik ve kızarıklık giderici olarak Garlex ürünleri de oldukça etkili bir üründür. Hem doğal hem de sağlıklı bir üründür.