BUCHU ESANSİYEL YAĞI

Buchu esansiyel yağı antiseptik, anti-romatizmal, anti-artritik, gaz giderici, sindirim, idrar söktürücü, insektisit ve tonik madde gibi bir çok özelliği vardır.

Buchu güney Afrika’ya özgü bir bitkidir. Buchu bitkisinin iki çeşidi vardır. İlki yuvarlak yaprak Buchu olarak adlandırılır ve botanik olarak bilinen Agothosma Betulinaveya Barosma Betulina olarak adlandırılır. Bu uçucu yağın ana bileşenleri cis mercaptone, diosphenol, iso menton, iso pulegon, limonen, menton, pulegon, para diosphenol gibi çok önemli maddelerdir.

İkinci çeşidi ise Oval Yaprak Buchu veya Gerçek Buchu denir. Onun botanik adı Agothosma Crenulata veyaBarosmaCrenulatadır. Uçucu yağ bileşenleri ise sis acetylthiol, sis mercaptone, diosphenol, iso menton, iso pulegon, limonen, meton, pulegon, para diosphenol, trans mercaptone ve trans acetylthiol gibi sağlığa çok yararlı maddelerdir.

Oval Yaprak Buchu veya Gerçek Buchu ve Uçucu Yağ Yuvarlak Yaprak Buchudan daha çokpulegon içeriği yüksektir. Buchu gibi her çeşit elde edilen uçucu yağlar doğada toksik olan maddeleri de içerebilir ve bu nedenle genellikle aromaterapi de kullanılmaz. Yukarıda anlatılan iki çeşit yağ da, yapraklarından buhar damıtma yoluyla elde edilir.

 

Buchu Esansiyel Yağının Faydaları

Antiseptik: Yaraların tedavisini geciktiren bakteri, mantar gibi mikroplardan korur yaranın enfeksiyon kapmasını önler. Buchu Esansiyel Yağı tetanoz hastalıkları da önlemeye yardımcı iyi bir yağdır. Bu yağ, aynı zamanda, bir üriner sistem (idrar kesesi, idrar yolları ve üretra) için antiseptik, bunların yanı sıra kolon, prostat, böbrek ve enfeksiyonları gibi bir çok hastalığın da tedavisine yardımcı olur.

Anti-Romatizmal & Anti-Artrit: Bu esansiyel yağın idrar söktürücü özellikleri vardır vücuttan toksinlerin (ürik asit) kaldırılması yoluyla vücudu romatizma ve artrit  ağrılardan rahatlatır.

Tonik: Doğada direk olarak zehirli olmasına rağmen, Buch Uçucu Yağıenfeksiyonlardan koruma sağlayan ve metabolizma hızını arttıran genel bir sağlık toniği olarak görülür.

Bu yağ aynı zamanda,  rahatlama, hafiflik, ve göğüs ağırların da ve karın bölgesinden rahatlama, iştah kaybı, bulantı, uyku hissi veren, mide ve bağırsaklardaki gazlar, hazımsızlık, kusma, baş ağrısı, karın ağrısı, şişkinlik, göğüs ağrısı ve romatizma gibi hastalıkların giderilmesine yardımcı olur.

Sindirim: Mikrobik veya bakteriyel eylemlerin neden olduğu hazımsızlığı ortadan kaldırır. Aynı zamanda, mide içine sindirim suyu salgılanmasını uyarır ve böylece sindirimi kolaylaştırır.

Böcek ilacı: Doğada direk olarak zehirli olan, Buchu Esansiyel Yağı bir insektisit olarak böcekleri öldürür. Bu etkili bir sinek, sivrisinek, pire, bit, ve yatak-böcek gibi parazitler ve diğer böcekleri uzak tutmak için uygulanabilir.

Diğer Yararları: Bu uçucu yağ sistit, aşırı selülit, ve mesane rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Bu aynı zamanda etkin bir detoks ürünüdür. Güneşin ultraviyole ışınları engelleme yeteneğine sahiptir. Burkulma ve vücudun diğer ağrılı iltihaplı bölgelerinde de kullanılabilir.