Buhar İle Cilt Temizliği Nasıl Yapılır ?

Cilt Bakım

Buhar İle Cilt Temizliği Nasıl Yapılır ?

Cilt temizliği denilince akla her zaman maskeler ya da temizleyiciler geliyor. Ancak buhar ile cilt temizliği yapmak olabilecek en katkısız, en yararlı ve en ucuz cilt temizleme yöntemlerinden biridir. Buhar ile cilt temizliği yapmak sanılanın aksine oldukça kolay ve zahmetsiz bir işlemdir. Ancak buhar ile cilt temizliği yapmak için biraz sıcağa dayanabiliyor olmanız gerekiyor. İhtiyacınız sadece birkaç tane havlu ve iki ya da üç su bardağı kaynamış su olacak. Bu yüzden yapılabilecek en ucuz cilt temizliği buhar ile cilt temizliğidir. Aynı zamanda suyun içine esans koyarak daha temiz bir koku elde edebilirsiniz. Ekleyeceğiniz limon ve nane daha ferah bir temizleme sunacaktır. Ya da nane veya okaliptüs soğuk algınlığınıza iyi gelecektir. Ancak bu tarz esanslar olmadan da buhar ile cilt temizliği yapılabilir.

1.Öncelikle Cildinizi Temizleyin

Buhar ile cilt temizliği yapmadan önce cildinizi temizlemeniz gerekiyor. Özellikle makyaj kalıntısı olmayan bir cilde buhar temizliği yapılmalıdır. Çünkü buhar ile cilt temizliği sırasında gözeneklerin içleri tamamıyla temizlenir. Yüzünüzde makyaj ya da makyaj kalıntısı var ise açılıp temizlenen gözeneklere makyaj dolar ve sivilce oluşumuna sebep olur. Bu yüzden cildinizi her türlü kirden arındırdıktan sonra buhar ile temizlemenizi öneririz.

2.Buhar İle Cilt Temizliğine Hazırlanın

Buhar ile cilt temizliğine başlamadan önce iki ya da üç su bardağı suyu iyice kaynatın. Daha sonra cam bir kabın içine kaynayan suyu dökün. Üstünü bir havlu yardımı ile kapatıp herhangi bir toz ya da kirin gelmesini engelleyin. Dilerseniz cam kabın içine nane, nane yağı ya da kokusunu sevdiğiniz bir esansı ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda stresli olduğunu dönemlerde suyun içine sandal ağacı ya da bergamot ekleyerek hem stresinizin azalmasını hem de gözeneklerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Buhar ile cilt temizliğinden önce saçlarınızı önünüze gelmeyecek şekilde sıkıcı toplayın. Eğer var ise bir saç bandı ile saçlarınızı buhardan korumanızı öneriyoruz.

3.Buhar İle Cilt Temizliğine Başlayın

Buhar ile cilt temizliğine başlarken başınıza bir adet büyük havlu alın. Sıcak suyun bulunduğu cam kaseye doğru yüzünüzü eğin ve havluyu dışarısı ile hava teması kesilecek şekilde kapatın. Yani sıcak suyun buharı sadece yüzünüze gelecek şekilde havluyu örtünün. Yaklaşık otuz saniye yüzünüzü buhara tuttuktan sonra kaseden yüzünüzü kaldırın. Yaklaşık on kez aynı şekilde uyguladıktan buhar ile temizliğinizi bitirebilirsiniz.