CEVİZ YAĞI SABUNU CEVİZYAĞLI SABUN

CEVİZ YAĞI SABUNU

Ceviz yağı çoğunlukla Fransa’nın Perigord ve Burgundy bölgelerin de  üretilir. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kaliforniyada da üretilmektedir. Rafine edilmemiş ceviz yağı kurutulmuş ve soğuk preslenmiş olan cevizden yapılır. Kaliteli ceviz yağı zengin ceviz tadından anlaşılır.

Ceviz yağının faydaları neler?

Bu doğal yağın sağlığa çeşitli faydaları vardır. Yüksek omega 3 içeriği kalbi korur aynı zaman da anti-kanser ve kilo azaltmaya yardımcı  özellikleri vardır. Çok zengin bir antioksidanlar içeriği vardır ve anti-inflamatuar özellikler sunar. Ceviz yağı, linoleik asit açısından zengindir bunun yanın da E vitamini, A ve C vitaminleri bakımından da zengindir.

Ceviz yağı açılmamış bir şişe de üç yıla kadar muhafaza edilebilir, ancak bir kez açıldığında kalitesini kaybeder. Açıldıktan sonra, raf ömrü altı ila on iki ay ve süreyi uzatmak için serin, karanlık veya buzdolabı gibi bir yerde tutulmalıdır.

Bu doğal yağınaromaterapi de pek çok faydası vardır ve masaj yapılırken tipik olarak diğer aromatik yağlar ile kombinasyon halinde kullanılmaktadır. Ceviz yağı yağlı bir kalıntı bırakmaz, çabuk kurur, cildiniz de tazelenmiş bir his bırakır.

Yüz hatlarında ki kırışıklıkları egzama, sedef hastalığı, siğil ve mantar enfeksiyonlarını azaltarak cilt bakımın da avantajlar sunar. Ceviz yağını kullanmadan önce fındık vb. besinlere karşı duyarlılığınızın olup olmadığını doktorunuza gidip kan testi yaptırarak öğrenmelisiniz. Ceviz yağı kuru pul pul dökülen ciltler için harika bir besleyici ve nemlendirici yağdır.

Bu yağ doymuş yağ oranı yüksek yağlar ile birlikte kullanılmalıdır. Yüz ürünleri, ayak ürünleri, losyonlar, masaj yağları gibi ürünlerle kullanılmalıdır. Ceviz yağı doğal yağ içeren ev yapımı cilt bakım ürünlerin de kullanmak için mükemmel bir seçimdir.


Evde doğal oğal ceviz sabunu yapımı

Sabun tarifleri bularak deneme ve yanılma yöntemiyle kendi sabununuzu yapmayı öğrenebilirsiniz. Aktarlar da kozmetik maketler de onlarca çeşitte sabun bulunmaktadır. Ancak bu sabunların çoğu kimyasal içerikli kanserojen eğilimli sabunlardır. Bu tip sabunlar cildimize yarardan çok zarar verirler. Cildimizi kurutur gözeneklerimizi tıkarlar. Çok miktarda kimyasal madde içerdikleri için cildimizi yıpratır cildimizde ki yaşlanmayı hızlandırırlar. Şeffaf içerikli sabunlar gliserinden yapılarak içerisine esans ve renklendirici katılarak yapılmaktadır. Bu tarza yapılan sabunların ham maddesi diğer adıyla sabun bazıdır. Bu tarz sabunların hafif oranda nemlendirme dışın da hiç bir faydası yoktur. Ceviz sabununuzu güvendiğiniz yerlerden ve doğal ceviz yağından yapılması gerektiği için fiyatının belli bir miktarın üzerinde olması gerektiğini unutmamalısınız. Sabun alırken kokusuna ve rengine hoş görüntüsüne göre sabununuzu seçmemelisiniz.

Ceviz yağı sabunu saça cilde faydaları etkileri kullanımı

Doğal ceviz sabunu cildinizde ki ton farklılıklarını düzeltir hasarlı kuru cildi nemlendirir ve kırışıklıkları öner egzama, kepek ve pürüzlü, kuru ya da güneş yanığına maruz kalmış deriyi düzeltir.

Linoleik% 51-55
Oleik% 28
Palmitik% 11
Stearik% 5
Alpha Linoleik% 5 oranın da cildimiz için faydalı yağlar içerir.