Çocuklarda Oyuncak Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Anne Bebek Çocuk

Çocuklarda Oyuncak Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Oyuncaklar bebeklerin ve çocukların zihinsel ve duygusal gelişimde önemli etki sağlamaktadır. Bu da çocukların düşünce ve hayal gelişimi gibi durumları etkilemektedir. Çocuklar oyun oynayarak hem kendilerini hem çevresini tanımaktadır. Bu durumla birlikte çocukların oyun oynayarak zekâsını, hafızasını, duygularını ve kelime bilgisinde de gelişmektedir.

Çocuklarda Oyuncak Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 Çocuklarda oyuncak seçimi onların yaşına göre yapılması gerekmektedir. Bu durumla birlikte çocuğa alınacak oyuncakların onlar için faydalı ve gelişimi ile ilgili de etkili olmalıdır. Bu konuyla ilgili uzmanların önemli bilgiler vermektedirler.

İlk olarak alınacak oyuncağın çocuğun yaşını, zekâsını ve kişisel gelişimi önemli ölçüde etkisi bulunmaktadır. Yeni doğan bebekler de ilk olarak kendi bedenleri onlar için önemli bir oyuncaktır. Ellerini ya da ayaklarını sallaması ya da ağızıyla burnuyla uğraşması onlar için önemli bir durumdur. Bebekler için en enteresan durumlardan bir tanesi ses, renkler, şekiller gibi durumlardır. Mesela onların beşiklerin başına asılan renkli şekilli oyuncak onların dikkatini çekmektedir. Yaşları ilerledikçe kullanacakları oyuncaklar da değişecektir. Mesela emekleme ve yürüme dönmelerin de oynayacağı oyuncaklar kırılmayan ya da küçük olmayan oyuncaklar tercih edilmelidir. Renkli toplar bu dönemler için önemli bir oyuncaktır. Çocuklarda oyuncak kullanımı çocukların karakterlerin de şekillendirme yapılmaktadır. Bu durumla birlikte çocukların fiziksel ve zekâsal durumları etkilemektedir. Oyuncakların çocuklar üzerinde ciddi etkisi bulunmaktadır. Yürüme, koşma, dengede durma gibi gelişimler sağlamaktadır. Bunun yanında ellerin, ayakların gibi gelişimi sağlamaktadır. Göz gelişimi el becerisini de gelişimini etkilemektedir. Örneğin elektronik aletler de günümüz hayatta çocuklar için oyuncak haline geldi. Bu durumu çocuklar için sosyalleşme gibi durumlarında sıkıntılar çıkabilir. Bununla birlikte silahlı savaş gibi oyunların sürekli oynanması halinde çocuk da sürekli saldırganlık durumu oluşturabilir.

Çocuklarda oyuncak kullanımı çocuğun kişilik ve fiziksel gelişimini etkilediği için anne ve babaların çocuklarına aldığı oyunlarında dikkatli olması gerekmektedir. Oyuncakları anne ve babaların tercihlerine göre alınması da doğru bir şey değildir. Sadece oyuncakları bilinçsiz bir şekilde alınması gerekmektedir. Alınan oyuncağın çocuğun yaşına ve durumuna göre alınması gerekmektedir. Anne ve baba cinsiyete göre de oyuncak ayrımı yapmaması gerekir. Sadece kız çocukların bebeklerle ya da erkek çocukların arabayla oynama kanunu yoktur. Her çocuk farkı oyuncaklarla oynayarak farklı deneyimler kazanırlar. Çocukluk döneminde yaşamını etkileyen ve önemli parçalarından biridir oyuncaklar. Bu durum anne ve babanın kontrolü şeklinde olursa daha iyi olur her ne kadar oyuncak bizim gözümüzde küçük bir durum olsa bile çocukların dünyasında önemli ve etkin bir durumdadır.