ÇOCUKLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç Dökülmesi Ve Nedenleri

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Bayanlarda ve erkeklerde saç dökülmesi görüldüğü gibi, bazı çocuklarda da saç dökülmesi görülebilir. Saçlar tabiî ki de dış görünümün önemli bir parçası olmakla birlikte saçların da bir sorun ya da problem yaşayan kişiler, psikolojik olarak bu durumdan etkilenirler ve bu da doğaldır. Özellikle saç dökülmesinde kişi kaç yaşında olursa olsun kendini fiziksel ve ruhsal zayıf hisseder. Genelde saç dökülmesi ilerleyen yaşlarda görülse de stres ve hastalıkların etkisi ile erken yaşlarda yani çocuklarda da görülebilir.

Saçın Yapısı

Günde 100 telden fazla dökülen saç teli saç dökülmesinin habercisi olup, uzmana gidilmelidir ve sebebi mutlaka öğrenilmelidir ki ona göre tedbirler alınabilsin. İşte çocuklarda görülen saç dökülmesinin sebepleri bilinmelidir. Genellikle çocuklarda saç dökülmesi, birkaç sebebe bağlıdır ve onlardan birisi de alopesi areatadır. Cinsiyet ayrımı gözetmeden hem kız hem de erkekte oluşabilen bu hastalık diğer adı ile saç kırandır. Ergenlik ve çocukluk dönemlerinde meydana gelir. Genelde çocuklarda başlama yaşı 5 yaşın altındadır. Bu hastalık para büyüklüğünde dairesel şekilde saç dökülmelerinin gözlenmesidir. Basit gibi görülür fakat tedavi edilmediği takdirde çocuğun başında tüm saçlar kaybedilebilir. Bu hastalıkta hemen tedaviye başlanmalı ve çocuktaki saç dökülmesi kontrol altına alınmalıdır.

Çocuklarda bir diğer dökülme de, kalıtsal özelliklerdir. Çocukların ailesi ya da akrabaları içinde saç dökülmeleri varsa eğer bu çocuklarda da genetik olarak görülebilir. Bu nedenle ailesi içinde saç dökülme sorunu olan çocukların saçlarında dökülme oluyorsa mutlaka dermotolog uzmana götürülmesinde fayda vardır.

Çocuklardaki bir diğer saç dökülmesi de, saç koparma hastalığı olarak bilinen trikotilomani hastalığıdır. Bu hastalık başlı başına bir psikolojik rahatsızlıktan ileri gelir. Psikolojik tedavi alması en doğru çözümdür. Bu hastalık boyunca çocuk saçlarını koparıncaya kadar çeker ve bunu kendinde alışkanlık haline getirir. Bu saçların yanında kaşlarını ve kirpiklerini de koparıncaya kadar çeker, tedavi oluncaya kadar çocuğun bu alışkanlığına engel olmak mümkün değildir. En kısa zamanda bu hastalığın tedavisi uygulanmalıdır.

Çocuklarda yine saç dökülmesine neden olan ve aynı zamanda da büyümenin durmasına sebep olan etken çinko ve demir eksikliğidir. Dengesiz beslenme ve yiyeceklerin çoğunda bulunabilen bu çinko ve demirin vücutta yetersiz emilimi sonucunda bu eksiklik baş gösterebilir ve saç dökülmesi görülür. Hayvansal besinlerdeki çinkonun emilimi bitkisel besinlere göre daha fazladır. Bu yüzden, et, karaciğer, peynir ve sakatatlarda çinko fazlasıyla bulunur. Bitkisel besinlerde ise, mantar, badem, ceviz, bulgur, buğdayda bol miktarda çinko vardır ve çocukta çinko eksikliği var ise özellikle bu tarz beslenmesi gerekir. Demir eksikliğinde ise; çocukta enfeksiyon geçirme fazla olur, tırnak, saç, deri değişiklikleri fazla olur. Özellikle C vitamini demirin emilimini artırır. Bu yüzden mesela yumurtayı portakal suyu ya da domatesle, köfte yeşil salatalarla tüketilmesi gereklidir. Ayrıca sakatat, tavuk eti, koyun eti, dana eti, kuru kayısı, üzüm, pekmez, fındık, fıstık, susam, tahin yeşil sebze, kuru baklagil gibi demir yönünden zengin besinlerin tüketilmesi gerekir.

Mantar hastalıkları da yine çocuklarda görülen ve saç diplerini olumsuz etkileyen bir saç dökülme rahatsızlığıdır. Çocuğun saç derisinde kabuklanmalar ile başlayıp, saçlarda kırılma, kopma, dökülme, saç derisinde şişlik ve kızarıklık gibi sorunlar yapıp bazen kanamaya bile neden olabilmektedir. Mantar hastalığının mutlaka doktor kontrolünde ilaçla tedavi edilmesi gerekir.

Yüksek ateşli hastalıklarda yine çocuklarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır ve saç dökülmesi yaşatır. Bu saç dökülmeleri çok miktarda olmamakla birlikte hastalık tedavi edildiğinde tekrar eski haline dönen geçici bir dökülmedir.

Yine çocuklarda saç dökülmesine sebebiyet veren bir diğer neden de, tiroid hastalıklarıdır. Fazla ya da az çalışan tiroid bezi çocuklarda saç dökülmelerinin yaşanmasına sebep olur. Tedavisiyle saç kayıpları ortadan kalkar.

Genellikle kız çocuklarında yaşanan bir diğer saç dökülmesi de saçları sıkı sıkıya toplamaları, örmeleri, atkuyruğu yapmaları ve bu şekilleri sürekli yapmaları, saç dökülmesine neden olur. Bunun yanında, saçları çok sık yıkamak, taramak, fırçalamak saçı yıpratarak dökülmeye neden olur. Erkek çocuklar ise saçlarına çok sık jöle, sprey gibi kimyasal ürünleri sürmeleri ve yıkamadan yatmaları saç köküne zarar verdiği için dökülmeye neden olur. Saça jöle sürüldüğü gün yıkanması gereklidir.

Ayrıca cerrahi müdahale geçiren bazı çocuklarda da saç dökülmesi görülür, çünkü metabolizma tahribe uğradığı için vücut yorgun düşer ve saç büyümesini durdurur, dinlenme fazlına geçerek daha sonra dökülmeler başlar ama daha sonra tekrara yerine gelir.

Yetişkinlerde de olduğu gibi çocuklarda saç dökülmesi, hava koşulları çocukların saçlarına da zarar verir, güneşin zararlı UV ışınları ve kışın soğuğu çocuğun saçında etkili olarak dökülme yapabilir. Hava kirliliği de yine çocuğun saçının hava almasını engelleyerek dökülmesine sebep olur. Değişen mevsim koşulları da yine çocuğun saçlarında ters tepki yapabilir ve dökülmesine neden olur. Bu sebeple çocuğun saçlarına da gereken bakımın yapılması şarttır.