Çocukların Fazla Hırçın Olma Sebepleri Nelerdir?

Anne Bebek Çocuk

Çocukların Fazla Hırçın Olma Sebepleri Nelerdir?

Modern dünyamızda çocuklarınızın kişilik ve gelişimi oldukça değişim göstermektedir. Bununla birlikte birçok çocuklarda hırçınlık belirtisi de oluşturmaktadır. Ebeveynlerin genellikle çocukların belli dönemlerindeki hırçınlıkları şikâyetçi olduğu konular arasındadır.  Genellikle çocukların belli dönemlerinde hırçınlığı ve hareketli olduğu dönemleri vardır. Peki, çocukların fazla hırçın olma sebepleri nelerdir hiç düşündünüz mü?

Çocukların fazla hırçın olma sebepleri nelerdir konusuyla ilgili uzman onaylı bilgileri hep birlikte göz atalım.

Çocuklar genel olarak bir yaşından itibaren kişilik gelişimi sergilemektedirler. Çocuklar ailesinin ya da çevresindeki insanları model alarak davranışların oluşmasına ve bu öğrendiği davranışları sergilemeye başlarlar. Her çocuk aynı davranışları ya da aynı tepkileri vermezler bazı çocuklar çok sakin ve içe kapanıkken bazı çocuklar çok hareketli ve sosyal çocuklardır. Bazı çocuklar da saldırgan ve hırçın olmaktadır. Bunu etki eden durumlar nelerdir şimdi sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Yapılan araştırma sonuçlarına göre bazı çocukların hırçınlıkları bebeklik dönemlerine kadar geriye gitmektedir. Çocukların hırçın olma sebeplerin bir tanesi de çocuklara olan müdahaleler. Mesela çocuklar oyun oynarken oyuncağın alınması ya da anne ya da babanın çocuğuna karışması onların sinirlenmesine neden olur böylelikle çocuk bir süre sonra hırçın yapı durumuna geçmektedir. Çocuklar bilerek ya da bilmeyerek olsun onlara engel olan insanlara karşı bir hırçınlık oluşumu başlar. Çocukların fazla hırçın olma sebepleri nelerdir sorusuna bir diğer cevap ise yaşadığı çevredir. Yaşadığı çevre de çocuklar sözlerine müdahale ediliyorsa ya da sözleri dinlenmiyorsa çocukların hırçınlaşmasına neden olan durumlarından bir tanesidir. Hırçınlığını arttıran diğer sebepler ise;

  • Çocukların kendilerini yeterli bir şekilde ifade edememeleri
  • Çocuğun yaşadığı ortamda olumsuz model olma
  • Çocukların okulla ilgili sorunları ya da okula karşı tepkisi

Bu durumlar da çocukların fazla hırçın olma sebepleri arasında yer almaktadır. Böyle bir durum da olan çocukların anne ve babaları da belli tedbirler ve davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Anne ve babanın kararlı ve net bir şekilde çocuğuna yaklaşması gerekir aksi takdir de çocuğuyla inatlaşması hiçbir olumlu bir durum getirmez. Bununla birlikte gergin bir ortam olmasına da sebep olur. Çocuğun zaman zaman gösterdiği hırçın davranışları anne ve babanın tatlı ve sakin bir dille bu tavrı bir daha yapmamasını söylemesi daha etkili olur. Çocuk bu davranışı yapmamaya özen gösterir. Eğer çocuğa karşı anne ve baba sert bir tavır ile giderse çocuk da bur tavırla birlikte daha sert bir tavırla gelir.