DEMİR EKSİKLİĞİ SAÇ DÖKÜLMESİNE VE VÜCUDA ETKİSİ

DEMİR EKSİKLİĞİ VÜCUDA ETKİSİ

Demir eksikliği  dünyadaen sık görülen beslenme yetersizliği ve kadınların en büyük risk altında olduğu bir hastalıktır. Demir hemoglobin, kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen sağlamaya yardımcı olan bir protein üretmesi için önemlidir. Yani o olmadan, her şey eksik kalır ve anemiye yol açabilir. Demir eksikliğinin  belirtilerine göz atın ve bir belirti bulduğunuz da doktorunuza baş vurun.

Demir eksikliğinin en sık görülen belirtisi, muhtemelen de tespit etmenin en zor olduğu şey yorgunluktur. Genellikle sadece yaşamın bir parçası olarak yorgunluk aslında demir eksikliğinin bir parçası olabiliyor. Ancak demir eksikliği kendi dokularına ulaşmak için daha az oksijen üretimine neden olur, bu nedenle vücut ihtiyacı olan enerjiden yoksun olur.
Kadınlarda demir eksikliğinin bir numaralı nedeni çok ağır  adet dönemleridir. Aşırı kan kaybedilmesi , bunun yaklaşık yarısı yerine gelmeden ve sonraki ay çok fazla tekrar kaybedilmesi kansızlığa neden olabiliyor.
Hemoglobin, cildinize pembe renk  veren kana kırmızı rengini veren bir maddedir. Bu proteinin düşük seviyelerde oluşumu  cildinizin rengini azaltır. Dudaklarınızın içinde, diş etleriniz ve alt göz kapaklarının içi normalden daha az kırmızı olursa  demir eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

 

Demir eksikliği sonucu düzensiz kalp atışları, kalpte genişleme, ve hatta kalp yetmezliğinden muzdarip bir sonla karşılaşılabilir .

Demir eksikliği yaşıyorsanız saçlarınızın dökülmesine mahkumsunuzdur. Saçlarınız dökülür ve kuvvetli bir demir eksikliğindeyse kelleşmeye kadar varabilen sonuçlar ortaya çıkarır.

Saç Dökülmesi ve nedenleri