DOĞAL SAÇ BAKIMI

Doğal Saç Bakımı

Her insan kendine cildine bakım gösterdiği gibi saçlarına da doğal bakım göstermesi mutlak olan ihtiyaçlardan biridir. Güzel saçlara sahip olmak istiyorsak saç bakımını ihmal etmememiz gereklidir. Saç bakımı için birçok kozmetik ürün vardır ama bu ürünler zamanla saça verdiği zararlardan dolayı olumsuz etki oluşturabilir ki eğer saça zara vermeden saç bakımı yapmak istiyorsanız doğal saç bakımı yapınız. Bu doğal saç bakımlarını da şu şekillerde yapmanız daha doğru olur. Saçın derinlemesine bakımı için, saç bakım maskeleri saç tellerini onarır ve saçların güçlenmesini sağlar. Etkili bakım için uygulamaları haftada bir ya da 2 kez yapın. Yapılacak bakımda saçların temiz olmasına dikkat edin. Uygulamayı tüm saça yedirin ve saç köküne ve saç derisine hızlı nüfus etmesi için saça bakım uygulandıktan sonra, bir bone ve üstüne sıcak ıslak bir havlu sarın. Önerilen süre kadar beklettikten sonra bol su ile durulayın. Durulama sonunda saç diplerine ve uçlarına soğuk su tutun. İşte bu doğal saç bakımları bazıları şöyledir. Zeytinyağı ile yapılan bakımda malzemeler 5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yumurtayı iyice karıştırıp çırptıktan sonra, saçınıza boya sürer gibi sürüp masaj yaparak bone ile kapatın, üzerine sıcak havlu sararak en az 20 dakika bekletin ve yıkayın. Bir diğer doğal saç bakımı:2 yemek kaşığı bal ile 3 yemek kaşığı zeytinyağını iyice karıştırdıktan sonra saçınıza sürün ve bone ile kapatarak 20 dakika bekletin ve yıkayın. Saçların derinlemesine temizliği ve parlak görünümü için uygulanan doğal saç bakımı: yarım çay bardağı taze sıkılmış limon ya da sirkeyi saçları şampuanlayıp yıkadıktan sonra temiz saça döküp masaj yapın. Ardından saçlarınızı durulayın. Bu doğal bakım ile saçlardaki tüm kir çıkacak ve saçlarınız parlaklık kazanacaktır. Bu uygulamayı 2 haftada bir yapın, daha önce yapmayın.

Kepekli olan, dökülen ve ya incelen, kırılan ve kopan saçlar için çemen tohumlarını eleyip geceden suya batırın. Sabah oluşan macunu saç derisine masaj yaparak sürerek 20 dakika bekletin ve yıkayın. Bu doğal saç bakımı, kepek, dökülme, kellik, incelen kırılan saçlar için sorunların çözümünde faydalı olacaktır. Yumuşak ve parlak saçlar için yarım çay bardağı elma sirkesi ve bir tutam ısırgan otunu ya da saçın tipine göre uygun olan biberiye, dulavrat otu, mürver çiçeği, papatya, nane, karakafes otu gibi bitkilerden birini, bir bardak kaynayan suyun içine atın ve 30 dakika bekletin. İçine elma sirkesini de ekleyerek karıştırın. Yıkanmış temiz saça bu karışımı sürekli dökün.

Parlak saçlar için bir portakalın suyunu sıkıp 1 yemek kaşığı bal ve 3 damla sandal ağacı yağını karıştırın. Saçı yıkadıktan sonra temiz saça bu karışımı durulamada kullanın. Yıpranmış saçlar için püre haline getirilmiş bir muzu birkaç damla badem yağı ile karıştırın ve saçlara masaj yaparak uygulayın. Daha sonra bone ile kapatıp 20 dakika beklettikten sonra maden suyuyla saçları durulayın. Ardından şampuanla yıkayın. Kuru saçlar için ekili olan doğal saç bakımı: Bir yemek kaşığı bal ile yarım çay bardağı tam yağlı sütü karıştırıp saç derisine masaj ile yedirin ve bone ile kapatarak 20 dakika bekletip yıkayın. Dökülen saçlar için iyi gelen saç bakımı ise:  Bir miktar zeytinyağı bir tutam tarçın ve bir yemek kaşığı balı karıştırarak saç ve saç diplerine yedirin. streç filmle kapattıktan sonra sıcak ıslak havlu sarın ve o şeklide 20 dakika bekletip yıkayın. Bu bakımı haftada 3 ya da 4 kez uygulayın. Kırılan saçlar için yapılan doğal saç bakımı: 3 yemek kaşığı misket limonu suyunun içine bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ilave ederek saçlarınıza sürün ve bone ile kapatın. 20 dakika beklettikten sonra yıkayın. Saçların beslenmesini ve aynı zamanda parlamasını sağlayan doğal saç bakımı: 3 yumurtanın sarısını ayırdıktan sonra bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı şeker ilave ederek bunları iyice karıştırın. 1 fincan süt ile ıslattığınız saçları tarayarak, saçın her tarafına sütü yayın 5 dakika bu şekilde bekledikten sonra saçı durulayın ve hazırladığınız bu karışımı masaj yaparak saçlarınıza sürüp yedirin. Bone ile örtüp, sıcak havlu sarın ve 15 dakika beklettikten sonra saçınızı soğuk suyla durulayın. Sıcak su saçın elektriklenmesine sebep olacaktır.

Saçların kuruduğunda ve matlaşmaya başladığında saçlarınıza dipten uca badem yağı sürüp bone yardımıyla örttükten sonsa sıcak ıslak havlu sarıp, en az 2 saat beklettikten sonra iyice durulayın. Düzenli yapıldığında saç dökülmesi için de faydasını göreceksiniz.

Ayrıca kullandığınız şampuanın içine bir miktar bal koyup iyice çalkalayın ve bu şampuanla saçlarınızı yıkayın. Saçların beslenmesini ve nemlenmesini sağlayan bu yöntem de bir nevi de doğal saç bakımı dır.

Saçların hızlı uzamsını istiyorsanız: eşit miktarlarda karıştırdığınız alfa suyu, ıspanak suyu ve kişniş suyunu karıştırın ve bu suyu sürekli saçlarınıza sürün.