Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar Mı?

Saç Dökülmesi

Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar Mı?

Günümüzde kadın erkek hemen herkesin çeşitli nedenlere bağlı olarak saçlarında dökülmeler ve buna bağlı olarak seyreltiler görülebiliyor. Dökülen saçlar tıp dünyasının sorunu olduğu gibi estetik ve psikoloji dünyasının da önlem alması gereken konulardan biri haline geliyor. Saçları dökülen çoğu kişide çeşitli rahatsızlıklar ya da vücuttaki değer eksiklikleri saç dökülmesini hızlandırabiliyor. Psikolojik sorunlar ve estetik kaygılar nedeniyle uygulanan işlemlerde saç köklerine zarar vererek dökülmelerin artmasına neden olabiliyor. Peki, saç dökülmesi neden olur ve dökülen saçlar nasıl yeniden çıkar?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Herkeste Farklıdır!

Saç dökülmesi her insanın bünyesinde farklı nedenlere bağlı olarak gelişir. Kimilerinde saç dökülmesi vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak gelişebilen bir sorunken kimilerinde ise psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle saç dökülmesi sorununuz varsa ve saçlarınızın neden döküldüğünü tespit edemiyorsanız öncelikle saç yapınızı tanımanız ve saç dökülmesine neden olan durumu öğrenmeniz gerekir.

Hangi Durumlarda Saç Dökülmesi Normaldir?

Saçlar yapısı itibariyle günde 100 tele kadar dökülebilir. Bu durumda vücutta herhangi bir eksiklik aramak ya da saç dökülmesini sorun etmek doğru olmayacaktır. Ancak sürekli olarak 100 tel ve üzeri saç dökülmesi oluyorsa böyle bir durumda saç dökülmesinin nedenlerini sorgulamak daha iyi olacaktır.

Genetik olarak seyrek saçlı ya da saç dökülmesi olan bir aileden geliyor olmanız da saç dökülmelerini normal kılan durumlardan olmaktadır. Genetik faktörler diğer saç dökülmesi nedenlerinden farklı bir konumdadır ve saçlarınızın dökülmesini engellemek adına alacağınız yöntemler zaman zaman işe yaramayabilir.

Dökülen Saçlar Nasıl Yeniden Çıkar?

Dökülen saçlardan şikâyetçi iseniz ve saç dökülmesinin normal olduğu durumlardan biri sizde yoksa dökülen saçlarınızın yeniden çıkması oldukça zor bir durum olabilir. Saç derisi incelendiğinde saç köklerinin sürekli olarak kendini yenilediği görülür. Yani saçlar döküldükçe yeniden saç kökleri filizlenmeye başlayacaktır. Ancak bazı kişilerde genetik ya da sonradan edinilmiş kellik problemi olabilir. Böyle durumlarda dökülen saçlar çıkmayabilir.

Dökülen saçlar eğer belirli bir nedene bağlı olarak dökülüyorsa öncelikle bu neden ortadan kaldırılmalıdır. Saç dökülmesine neden olan durum ortadan kalktığında saç kökleri yeniden çıkmaya başlayacaktır.