EN DOĞRU CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Cilt Bakım

EN DOĞRU CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Cildimiz aslında hepimizin en doğal makyajıdır. Ancak bizim en doğal makyajımız olan cildimize bakmak herkesin bildiği ya da söylediği kadar kolay bir işlem değildir. Çünkü her cilt birbirinden farklıdır. Her cilt birbirinden farklı olduğu için her cildin bakımı da birbirinden farklıdır. Bu yüzden doğru bir cilt bakımı yapabilmek için cilt tipinizi kesinlikle öğrenmelisiniz. Cilt tipinizi öğrendikten sonra doğru bir cilt bakımı için ihtiyacınız olan cilt bakımı kozmetik ürünlerini seçmelisiniz. Doğru bir cilt bakımı için seçilen cilt bakımı kozmetik ürünleri oldukça önemlidir. Çünkü her marka cilt bakımınız için yeterli olmayabilir ya da fazla olabilir. Bu yüzden kullanılan marka da cilt bakımı için en önemli noktalardan biridir. Birkaç yöntem ve bilgi ile cilt bakımınızı en doğru şekilde evinizde kendiniz de yapabilirsiniz.

YAĞLI CİLTLER NASIL BAKIM YAPMALIDIR

Cilt tipiniz cilt bakımınızı belirleyen en önemli unsurdur. Cilt tipiniz eğer yağlı ise kullanacağınız cilt ürünlerinizi cildin yağ dengesini sağlayacak yönde seçmelisiniz. Cildinizde yağ dengesini sağlayacak cilt ürünleri parlamaları azaltacaktır. Aynı zamanda yağlı ciltlerde en çok görülen problem sivilcedir. Sivilcelerin giderilmesi için cilt tamamıyla kurutulmamalıdır. O zaman cildin yağ dengesi bozulur. Cildiniz ne kadar yağlı olursa olsun yağı dengeleyici bir temizleyici kullanıldıktan sonra kesinlikle nemlendirici bir yüz kremi kullanılmalıdır.

KURU CİLTLER NASIL BAKIM YAPMALIDIR

Aynı zamanda da kuru bir cildiniz var ise cilt direk yağlandırıcı ya da nemlendirici ile tedavi edilmemelidir. Kuru ciltler için yoğun nem maskeleri kullanılmalıdır. Aynı zamanda makyaj öncesi yüz için üretilen özel yüz yağları kullanılarak cildin nem dengesi sağlanabilir. Tabi ki geceleri yapılan nem maskeleri kuru ciltler için çok daha onarıcı olacaktır. Böylelikle kuru ciltler yağlanmadan nemlenecek ve daha sağlıklı bir görünüm yakalayacaktır.

KARMA CİLTLER NASIL BAKIM YAPMALIDIR

En çok karşılaşılan karma ciltler için ise yağı dengeleyici cilt maskeleri ve temizleyiciler kullanılmalıdır. Çünkü karma ciltlerde en çok T bölgesinde yağlanma ve diğer bölgelerde kuruluk görülür. Aynı zamanda burun üstünde ve yanaklarda siyah nokta oldukça fazla rastlanan durumlardandır. Karma ciltler için bir cilt temizleyicisinden sonra kullanılan ferahlatıcı ve dengeleyici tonikler en etkili cilt ürünlerindendir. Aynı zamanda tabi ki nemlendirici kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çünkü karma ciltlerde kullanılan kozmetik ürünlerden sonra nemlendirici kullanmamak yer yer cildin kuruyup dökülmesine sebep olabilir.