Epidermis İşlemlerinden Sonra Cilt Yanmalarını Önlemek İçin Bitkisel Ürünler

Cilt Bakım

Doğuştan olmayan fakat sonradan beliren yüzde simetrik dağılımı gösteren cilt lekelerine maleasma ismi verilmiştir. En zoru ise tedavileri zor olan cilt problemleri içerisinde yer almaktadır. Çoğunluk olarak genç kadınlarda görülen bu rahatsızlık erkeklerde daha az görülmektedir. Koyu ten rengine sahip olan kişilerde tedaviler daha zorlu bir süreç içermektedir. Maleasma lekelerinde melonizyon artmaktadır. Derinin renk hücreleri fonksiyonu ve büyüklüğü artmakta ve renk hücreleri epidermise taşınmaktadır. Epidermis tedavileri sonrasında zorlu süreçler yaşanabilmektedir. Özellikle ciltte tahriş ve yanmalar oluşabilmektedir. Bu tür sorunların yaşanması üzerine yapılması gereken birkaç tüyo yer almaktadır. Epidermis işlemlerinden sonra cilt yanmalarını önlemek için bitkisel ürünler eczanelerde ve alışveriş merkezlerinde satılmaktadır.

Epidermis tedavisi sadece ciltte oluşan kalıcı lekeler için değil aynı zamanda sonradan olma sivilce lekeleri veya diğer cilt rahatsızlıklarında da uygulanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra lazer tedavilerinde de yanmalar oluşmakta ve tedavi sonrasında uygulanması gereken metotlar yapıldığında yanma hissi en aza inmektedir. Epidermis tedavisi sonrasında geçici yan etkiler ağrı, şişkinlik, kızarıklık, cilt lekeleri, kabarmalar ve yanma hissi olmaktadır. Yanıklar sınıflandırılırsa yaraların derinlik ve önemine göre 4 sınıfa ayrılmaktadır. 1. Derece yanıklar derinin üst tabakasında etki etmektedir. Tüm bunların sonucunda deride kuruluk ve kızarıklık meydana gelmektedir. Yaklaşık olarak 6 veya 7 gün içerisinde iyileşme göstermektedir. Yanan deri bölgesinde ağrı ve şişkinlik de meydana gelmesinden dolayı mutlaka önlem alınması gerekmektedir.

Epidermis işlemlerinden sonra da dikkat edilmesi gereken birçok kural yer almaktadır. Epidermis tedavi sonrasında güneş ışınlarına karşı daha temkinli olunması gerekmektedir. Cildin güneşe karşı koruması için 50 faktör ve üzeri güneş kremleri ya da losyonlar mutlaka tercih edilmelidir. Cildin güneşe maruz kalması yanma hissini daha da arttıracak ve ciltte iz kalmasına neden olacaktır. Özellikle öğle saatlerinde güneşe asla çıkılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda cildin nemli kalabilmesi için retin A veya glikolik asit içeren ürünlerden uzak durulması gerekmektedir. Kadınlar epidermis işlemlerini yüzlerine uygulatması halinde asla makyaj yapmamalıdır. Bunun yanı sıra peeling ve maske türleri de asla uygulamamalıdır. Lazer ve epidermis yanıkları güneş yanıkları ile aynı derecede olmaktadır. Epidermis tedavi uygulamalarına başlanmadan önce mutlaka araştırılmalı ve tedavi sonrasında ki işlemlere de hazırlıklı olunmalıdır. Tedavi sonrasında yanma hissini azaltmak için daha birçok uygulama yer almaktadır. Fakat öncesinde doktora danışmak daha yararlı olacaktır.