Erkekler İçin Cilt Bakım Ürünleri

Cilt Bakım

Erkeklerde daha etkileyici ve sağlıklı bir görünüm için atılması gereken ilk adım temiz ve bakımlı bir cilt olmaktadır. Cilt bakımının temeli cilt temizliği, nemlendiriciler ve güneş koruyucu kremlerdir. Aynı zamanda akne izi sorunu olan erkekler peeling ve lazer uygulaması gerekirken derin çizgileri oluşanlar ise botoks ve dolgu gibi neştersiz tedavilerden faydalanabilmektedir. Yaşlanmayı geciktirmek isteyenler ise retinoik asit, vitamin C ve meyve asidi içeren kremler kullanılabilmektedir. Erkekler için cilt bakım ürünleri satan alışveriş merkezlerinde doğal ürünler tercih edilmeli ve her zaman Erkeklerin cilt yapısı kadınlardan daha farklı bir yapıya sahiptir. Testesteron hormonu cildi daha kalın, daha yağlı ve gözeneklerin daha geniş olmasına neden olmaktadır.

Akne tedavileri erkeklerin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Akne izlerinin tedavilerinde peeling  deriyi soyma, deri tıraşlama, ve lazer işlemleri daha fazla tercih edilmektedir. Akne izlerinin şiddetine kullanılacak tedavi yönteminin çeşitlerini belirlenmektedir. Erkekler cilt bakımına kadınlara oranla daha az önem vermektedir. Fakat cilt bakımları erkeklerde de kadınlar kadar önemlidir. Erkeklerde kadınlar kadar yoğun bir cilt bakımı yapmalıdır. Yağlı bir cilde sahip olan erkekler sabahları yüzlerini yıkadıktan sonra ciltlerine uygun temizleyici ürünler kullanmalıdır. Cilt temizleyiciler uygulandıktan sonra ciltte kuruluk bırakabilmektedir. O nedenle sonrasında mutlaka hyaluronik asit içeren nemlendiriciler tercih edilmelidir. Eğer cilt hassassa ve ciltte güneşten neden olan lekelenmeler oluşuyorsa nemlendirici sonrası cilt derisine uygun güneş koruyucular uygulanmalıdır.

Erkekler akşamları kendilerine cilt bakımı için daha fazla vakit ayırabilme şansına sahip olabilmektedir. Akşamları cilt aynı sabah olduğu gibi uygun temizleme ürünleri ile temizlenmelidir. Bu işlem sonrası ciltte eğer akne ya da sivilce, lekelenme, kırışıklık ya da yaşlanma gibi sağlık sorunları varsa doktor önerisi ile tedavi edici ilaçlar kullanılabilmektedir. Tıraş temizliğine başlamadan önce sakalların iyice köpük ve nemlendirici ile yumuşatılması gerekmektedir. Ciltte en iyi banyo sonrası yumuşama oluşmaktadır. Bu sayede sakallarda yumuşama işleminden geçmiş olmaktadır. Tıraş makinesi ciltte kıl dönmesine ya da tahrişe sebep olmasından dolayı tıraş köpüğü yerine jel tercih edilmelidir. Bilimsel olarak geliştirilen jeller yüzü daha yumuşak ve kıl dönmeleri olmak üzere tahrişi en aza indirmektedir. Cilt yapısına göre tıraş olma yönü belirlenmeli ve yanlış yönde bıçak asla kullanılmamalıdır. Tüm bu cilt bakımlarından sonra yaşı ilerlemiş olan erkeklerin büyük sorunları arasında yer alan ayak derisinin kalınlaşması ve çatlakların oluşmasından dolayı rahatsızlık duyulması muhtemeldir. Ayak taşının banyodan sonra uygulanması halinde bu tür sorunlar önlenebilmektedir. Fakat çatlakların çok olması halinde uyumadan önce nemlendirici uygulayarak çorapların giyilmesi ve dinlenilmesi bu rahatsızlıktan kurtulmayı önleyecektir.