EV DE DOĞAL SIVI SABUN VE ŞAMPUAN NASIL YAPILIR ?

İçerisin de onlarca kimyasal bulunan sıvı sabun ve şampuanların aksine eviniz de çok pratik ve ucuza hazırlayabileceğiniz yöntemlerle kendi şampuanınızı ve sıvı sabununuzu hazırlayabilirsiniz. Ev de hazırlayacağınız sabuna koku vermek için istediğiniz yağı ekleyebilir istediğiniz hoş kokuyu da elde edebilirsiniz.

Öncelikle isteğinize göre aldığınız doğal bir kalıp sabunu 1 litre kaynar suyun içine koyun. Ya da sabunu bütün atmak yerine rendeleyerekte ekleyebilirsiniz. Sabunun suda erimesini sağlayın daha sonra karışıma 1 su bardağı daha su ekleyin. Karışıma 2 tatlı kaşığı zeytinyağı 2 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı menekşe yağı ilave edin. Oluşan karışımı homojen hale gelinceye kadar blendırdan geçirin. Karışımı tel süzgeçten geçirerek kaldıysa kalan pütürleri ayırın. Menekşe yağı yerine gül, Hindistan cevizi yağı gibi çeşitli hoş kokulu ve nemlendirici yağlar ekleyebilirsiniz. Bu sizin seçiminize kalmıştır.

EVDE ŞAMPUAN YAPIMI

Zamanla sabununuz da koyulaşmalar meydana gelirse içerisine su ekleyerek sabununuzu seyreltebilirsiniz. Bu durum sabununuz da kullanılan zeytin yağının içeriğinden meydana gelmektedir.

Malzemeler:

1 kalıp doğal sabun

2 tatlı kaşığı zeytinyağı

2 tatlı kaşığı limon suyu

1 tatlı kaşığı menekşe ya da Hindistan cevizi yağı gibi yağlar

Şampuan yapmak için ise sıvı sabun yapımın da kullandığınız gibi aynı miktar sabun ve su kullanın. Bu karışım da sıvı sabundan farklı olarak limon suyu kullanmayın. Onun yerine 2 tatlı kaşığı çam terebentin yağı kullanın. Bunların yanın da menekşe yağı ve zeytin yağı kullanın.

Saçlarınız şampuana alışkın olduğu için başlarda bu doğal şampuanı kullandığınız da saçlarınız da sertleşme olabilir. Ancak zamanla bu durum ortadan kalkar. Ev de hazırlayacağınız şampuan ya da sıvı sabun da kullanacağınız sabun en önemli maddedir. Sabununuz doğal içerikli içerisin de sadece sodyum hidroksit su yağ içerikli sabunlar olmalıdır. Bu tarz sabunlar da en genel bulunana ve ülkemiz de bolca olduğu için maliyet bakımından da en az olan zeytinyağlı sabundur.

Şampuanınızı ya da sabununuzu zeytin yağlı sabunla hazırlayarak hem daha ucuz hem de zeytinyağının nemlendirici ve onarıcı etkilerinden de yararlanmış olursunuz. Hazırladığınız sabunların içerisine sandal ağacı yağı, Hindistan cevizi yağı, gül yağı, lavanta yağı gibi hoş kokulu aynı zaman da cilde yararlı yağlar  katarak sabununuza hoş koku ve nemlendirme kazandırabilirsiniz.

Saç şampuanı olarak kullandığınız ev yapımı şampuanınıza ek olarak doğal saç bakım yağları ve mayonez gibi saça nem verici maskelerle saç kremi kullanmak yerine bu tarz ürünlerle saçınıza nem verebilirsiniz. Yaptığınız ürün de belirli bir süreden sonra renk ve koku değişimi olursa o ürünü kullanmayınız. Kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz etkiler gördüğünüz taktirde kullanımı durdurunuz.