Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Cilt Bakım

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Vücudumuzda sürekli olarak iletişim kurmamızı sağlayan ve bir çok işi yapmamızı sağlayan organımız ellerimizdir. Bu yüzden ellerin bakımı da oldukça önemlidir. Ancak el bakımı sadece kuaförlere ya da güzellik salonlarına giderek yapılabilecek kadar zor bir iş değildir. Evde tırnak bakımı kolaylıkla yapılabilecek ve maliyeti oldukça az bir işlemdir. Ancak evde tırnak bakımı yapabilmek için az da olsa birkaç materyale ihtiyacınız olacaktır. Özellikle evde tırnak bakımı için en önemli malzeme törpüdür. Aynı zamanda ellerde oldukça kötü görünen tırnak diplerindeki etler ve tırnak kenarlarındaki ölü deriler temizlenmelidir. Herhangi bir güzellik malzemeleri satan mağazadan alabileceğiniz el peelingleri ya da el maskeleri oldukça uzun süreli kullanım sağlayacaktır. Böylelikle tırnak bakımı için ekstra para harcamanıza gerek kalmayacaktır.

1.Önce Tırnaklarınızı Güçlendirmelisiniz

Tırnaklarınız her ne kadar sert bir yapıya sahip olsa da zaman içinde sürekli kullandığımız için zarar görebilir. Aynı zamanda da temizlik malzemelerini eldivensiz kullanmak tırnaklara çok zarar verir. Bu yüzden her gece yatmadan önce ya da eğer sert tırnaklarınız var ise haftada bir olarak tırnaklarınıza limon maskesi uygulayabilirsiniz. Limon maskesi yapmak için çeyrek limonun suyunu sıkıp içine bir miktar toz şeker atmalısınız. Şekeri içinde karıştırıp erittikten sonra tırnaklarınıza sürüp gece boyu bekletin. Böylelikle hem tırnaklarınız beyazlar hem de güçlenir.

2.Tırnaklarınızı Nemlendirmeyi Unutmayın

Yapılan limon maskesi tırnakları ne kadar sertleştirip beyazlatsa da ne yazık ki kurutur. Bu yüzden her gece nasıl yüzünüze ya da ellerinize nemlendirici krem sürmeyi unutmuyorsanız tırnaklarınızı da unutmamalısınız. Tırnaklarınıza masaj yaparak yedireceğiniz herhangi bir nemlendirici krem tırnakları için tam anlamıyla bir nem maskesi görevi görecektir.   

3.Tırnaklarınızı Tek Bir Yönde Törpüleyin

Tırnaklarınızı törpülerken tek bir yönde törpülemeye dikkat etmelisiniz. Her yönden törpülenen tırnak güçsüzleşir. Bu yüzden tek bir yönde ve fazla hırpalamadan tırnaklarınızı törpülemelisiniz. Aynı zamanda çok fazla törpülemek istediğinizde ya da tırnaklarınıza normalden farklı bir şekil vermek istediğinizde limon ile tırnaklarınızı güçlendirip daha sonra bir nem maskesi uygulamalısınız.

5.Tırnak Etlerinizi Kesmek Yerine Kısaltıp Dibe İttirin

Eğer tırnak etleriniz konusunda aşırı takıntılı değilseniz tırnak etlerinizi tırnak makası ile kısaltıp dibe ittirebilirsiniz. Böylelikle tırnak etlerinizi keserken parmaklarınızı kesmek gibi bir problem ile karşılaşmazsınız. Ancak tırnak etlerinizden hoşlanmıyorsanız ve iç görünmesini istemiyorsanız tırnak etlerinizi kesebilirsiniz. Tırnak etlerini kesmek ya da ittirmek ellerinizi çok daha düzgün gösterecektir.