Kategori: Anne Bebek Çocuk

SICAK HAVALARDA BEBEK BAKIMI

Bebekler, sıcak havalarda yetişkinlere nazaran çok daha fazla etkilenmektedir. Bu sebeple de anne ve babaların sıcak havalarda bebeklerine daha yoğun bir bakım yapmaları, son derece büyük bir öneme sahiptir. Yaz aylarının en yoğun yaşadığı dönemlerde, havaların sıcaklığından yetişkinler bunalsa da bu durum bebekleri hasta edebilmektedir. Sıcak havalarda bebek bakımı, aileler tarafından aksatılmadan ve büyük bir özen ile yapılmalıdır. Böylelikle sıcak yaz günleri, sorunsuz bir şekilde atlatılabilmektedir.

sicak-havalarda-bebek-bakimi-nasil-olur

Yetişkinlerin de sıcak havalarda kendilerine daha çok özen göstermesi ve dikkat etmesi gerçeği göz önünde tutulduğunda, bu durumun bebekler için çok daha büyük bir hassasiyet ile gerçekleştirilmesi de ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da sıcak havalarda bebeklerin hemen her konuda son derece ciddi bir şekilde korunması gerekmektedir.

Yaz Aylarında Bebeklere Nasıl Bakılmalı?

Bebekler, doğdukları andan itibaren belirli bir süre vücut ısılarını ayarlayamamaktadır. Bu sebeple de havaların ısınması ya da soğuması gibi geçişlerde bebeklerde sık sık hastalanmalar söz konusu olabilmektedir. Bebeklerin henüz 1 yaşının altında olması durumunda, sıcak havalarda yalnızca tek bir kat ve pamuklu giysilerin giydirilmesi gerekmektedir.

yaz-mevsimi-ve-bebek-bakimi

Kat kat giydirmek, bebeklerin vücut ısısının artmasına, vücudundaki tuz ve su oranının bozulmasına ve gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak için kişilerin bebeklerine tek kat ve bol olan pamuklu kıyafetler giydirmesi gerekmektedir.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bebek sahibi ailelerde de bir takım panikler meydana gelmektedir. Özellikle anneler tarafından sıklıkla yaz aylarında bebeklere nasıl bakılmalı? Sorusu yöneltilmeye devam etmektedir. Öncelikle yaz aylarında bebeklerin her gün ılık su ile duş aldırılması, bebeğin oldukça rahatlamasını da sağlar. Fakat bu noktada da anne ve babaların dikkat etmesi gereken birtakım hususlar söz konusudur. Her gün bebeğin şampuan ya da sabun ile yıkanması, bebeklerde bulunan koruyucu dokunun bozulmasına sebep olabilmektedir.

yaz-aylarinda-bebek-bakimi

Bu önemli yapının bozulması da bakteriyel ya da mantar kaynaklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı her gün ılık su ile yıkamanın yanı sıra haftada yalnızca iki kere bebek şampuanı ile yıkanması son derece uygun olmaktadır.

Yaz aylarında bebeklerde yaşanan en büyük problemlerden biri de, pişik problemidir. Bebeklerin altı değiştirildikten sonra ılık su ile yıkanması ve çinko oksit içeren bir losyon ile nemlendirilmesi son derece uygun olmaktadır. Bebeğin altını değiştirdikten sonra direkt altını kapatmak yerine yarım saat ya da bir saat açıkta bırakarak hava aldırılması da, pişik probleminin meydana gelmesini önlemektedir. Bütün bunların yanı sıra bebeklerin gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmesine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

yazin-bebek-bakiminda-dikkat-edilmesi-gerekenelr

Gelişimine büyük bir hız ile devam eden bebeklerin, D vitaminine de bolca ihtiyaçları olmaktadır. Bu sebeple de gün içerisinde sabah 10’dan önce ve akşam 6’dan sonra bebeğin dışarı çıkarılması, D vitamini ihtiyacını karşılaması açısından son derece uygun olmaktadır. Yaz aylarında genellikle sivrisinek ya da böcekler ortaya çıkmaktadır. Bu gibi böceklerin bebekten uzak tutulması için ise sineksavar ürünlerin, bebeğin bulunduğu ortamda kullanılması son derece sakıncalıdır. Bu gibi kimyasal içerikli ürünleri kullanmak yerine, bebeğin yatağının çevresine bir cibinlik kullanmak çok daha doğru bir tercih olabilmektedir.

Yine hava sıcaklıklarının arttığı yaz aylarında, mikroorganizmalar da son derece hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Bu sebeple de bebeğe verilen her türlü besinin olabildiğince doğal içerikli ve temiz olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Anne ya da babanın, bebeğine herhangi bir besini yedirmeden önce ellerini sıklıkla yıkaması da, hijyen açısında son derece büyük bir önem arz etmektedir.

ANNE KARNINDA YAPILAN ZEKA TESTİ

Anne karnına düşen bebek, ilk andan itibaren gelişmeye başlamaktadır. Bedensel olarak gelişimini sürdüren bebekler de aynı zamanda zekâ gelişimi de anne karnında sürekli olarak devam eder. Bu gibi sebeplerden dolayı da bebeğe anne karnında zekâ testi gibi testler uygulanabilmektedir. Her geçen gün daha da büyük bir öneme sahip olmaya başlayan zekâ testi ile birlikte ortada olumsuz bir durumun olması çok daha kısa bir süre içerisinde uzman doktor tarafından kontrol altına alınabilmektedir.

hamilelikte-yapılan-zeka-testleri

Anne Karnında Zekâ Testi Nasıl Uygulanır?

Anne ve baba adayları, kucaklarına almak için son derece sabırsızlandıkları bebekleri için her şeyin dört dörtlük olmasını istemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da sürekli olarak gelişen teknolojiden de destek alarak, hemen her testin uygulanmasını da onaylamaktadırlar. Son yıllarda oldukça büyük bir ilgi gören anne karnında zekâ testi de, bu testler arasında yer almaktadır. Anne karnında zekâ testi nasıl uygulanır? Sorusu da, hemen her ebeveyn tarafından büyük bir ilgi ile sorulmaktadır.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-05-25 22:26:04Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÄËßßù”zÙß

Anne karnında bulunan bebeğe uygulanan zekâ testinde, bebeklerin zekâ seviyeleri son derece başarılı bir şekilde ölçülebilmektedir. Görsel, işitsel, öğrenme ve kavrama gibi bütün yetenekler bu test sayesinde gözlemlenebilmektedir. Dünyada birçok bebek zekâ geriliği ile dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yapılması öngörülen ve son derece de gerekli olduğu bildirilen anne karnında zekâ testi büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 • Bebek gözünü dünyaya açtıktan sonra, o süreyi takip eden ilk 5 dakika içerisinde Apgar testi uygulanmaktadır. Bu test ile bebeğin zekâ seviyesi ölçülebilmektedir. Fakat günümüz koşullarında bebek henüz dünyaya gelmeden önce anne karnında da birtakım testler yapılabilmektedir.
 • Bu testin yapılabilmesi için anne adayının kolundan yaklaşık bir tüp kan alınmakta ve bebeğe dair her türlü bilgi ortaya çıkabilmektedir.

anne-karnında-zeka-testi-nedir

 • Anne kanının içerisinde, aynı zamanda içinde taşıdığı bebeğinin de sahip olduğu DNA’nın parçaları bulunmaktadır. Bu nedenle de anneden alınan bu kan ile her türlü test oldukça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Anne karnında zekâ testi anne adayının kolundan alınan kanda uygulanan 3 aşama ile gerçekleştirilebilmektedir.
 • Bu testler ile bebeklerde zekâ geriliği ya da ileri zekâ olma durumları son derece başarılı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da anne adaylarının bebeklerini henüz dünyaya getirmeden ve belirli bir ayı geçirdiklerinde bu testleri yaptırmalarının gerekli olduğunu, tüm uzman doktorlar bildirmektedir.

anne-karnında-zeka-testi

Birçok hastanede yapılabilen bu testlerde, gerekli ekipmanların ve bu konu hakkında doktorların uzman olması gerekmektedir. Bu koşullar altında yapılan testler çok daha başarılı sonuçlara ulaşabilmekte oldukça önemli bir basamak olabilmektedir. Anne karnında zekâ testinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

Tıp dünyasının sürekli olarak değiştiği ve geliştiği göz önünde bulundurulduğunda, bu gibi önemli testler de son derece büyük bir önem taşımaktadır. Bebeklerde yaşanabilecek herhangi bir zekâ geriliği gibi olumsuz durumlar da, yapılan bu önemli testler ile ortaya çıkabilmektedir. Anne ve babalar açısından oldukça önemli olan bu testler, zaman geçtikçe çok daha fazla sayıda aile tarafından yapılmaya devam etmektedir.

anne-karnında-zeka-testi-nasıl-yapılır

Böylelikle erken teşhis ile tedavisi mümkün olan durumlar ortadan kaldırılabilmektedir. Anne karnında uygulanan zekâ testleri, uzmanlar tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu sayede bebekler, henüz anne karnında iken birbirinden farklı özellikleri öğrenilebilmektedir. Bu gibi durumlar da anne ve babalar tarafından son derece heyecanlı bir süreç olmaya da devam etmektedir.

 

EMZİRME DÖNEMİNDE YAŞANAN MEME BAŞI SORUNU

Doğumdan sonra her anne, bebeğini en iyi şekilde beslemek ve büyütmek istemektedir. Bu sebeple de sütünün yettiği kadarıyla bebeğini kendi sütü ile de beslemeye devam etmektedir. Bebeğin çok daha sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayabilmesi için, rahat bir emzirme dönemini geçirmek de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Emzirme dönemi, anne ve bebek arasındaki ilişkiyi oldukça kuvvetlendirse de bu süreçte birbirinden farklı sorunlar da meydana gelebilmektedir.

emzirme-dönemi-sorunlari

Emzirme döneminde yaşanan meme başı sorunu, çok fazla sayıda anne için oldukça sıkıntılı bir durum olabilmektedir. Bu durum, genellikle doğru emzirme tekniklerinin bilinmemesi ya da uygulanamamasından kaynaklanabilirken aynı zamanda bebeğin annesini doğru bir şekilde emmemesinden dolayı da ortaya çıkabilmektedir.

Meme Ucu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Emzirme döneminde yaşanan en sık sorunlardan biri olan meme ucu sorunu, anne ve bebek açısından oldukça sıkıntılı olabilmektedir. Fakat kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabilen bu problem ile birlikte oldukça sağlıklı bir şekilde emzirme dönemi geçirmek de mümkün olabilmektedir. Bu sebeple de annelerin meme ucu bakımı nasıl olmalıdır? Konusunda, eksiksiz bir bilgiye sahip olmaları son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir.

emzirme-döneminde-meme-ucu-sorunu

Meme ucu bakımı, düşünüldüğünden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple de annelerin hem rahat bir emzirme dönemi geçirmesi hem de bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirebilmesi için meme ucunun sağlıklı olması gerekmektedir. Bu sebeple de emzirme döneminde dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle olmalıdır;

 • Annelerin, meme başlarını sürekli olarak silmemesi gerekir. Emzirme öncesinde ya da emzirme sonrasında meme başlarının herhangi bir bez ile silinmesi, meme başının daha da kurumasına sebep olabilir. Bu sebeple de gün içerisinde yalnızca bir kez temiz ve nemli bir bez ile silinmesi, çok daha sağlıklı olmaktadır.
 • Meme ucu bakımı sırasında, nemlendirme son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Bu sebeple de doktorun önerdiği kremlerin kullanılması gerekmektedir. Böylelikle hem daha sağlıklı bir süreç geçirirken hem de doku onarımı daha kolay olabilmektedir.

meme-ucu-sorunu-nedir

 • Meme ucunun sürekli olarak nemli olması, hızlı bir şekilde bakteri oluşumunu da beraberinde getirmektedir. Bebeklerin emmediği zamanlarda da meme ucundan süt gelebilir ve bu da meme ucunun nemli kalmasına sebep olabilir. Bu sebeple de pamuklu iç çamaşırlarının kullanılması, bu süreçte son derece uygun olabilmektedir.

Meme Ucu Tedavisi

Emzirme dönemi boyunca bebeğin sürekli olarak annesini emmesi, meme ucunda birtakım tahribatları da beraberinde getirebilmektedir. Bu da annenin meme ucunda doku sorunlarını oluşturmakta ve anneleri rahatsız edebilmektedir. Meme ucu tedavisi ise, annelerin bu süreç içerisinde birtakım hususlara dikkat etmesi ve önerileri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi ile gerçekleşebilmektedir. Annelerin dikkat etmesi gereken hususlar ise şöyledir;

meme-ucu-tedavisi

 • Dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
 • Bebeğin doğru teknikler ile emzirilmesi gerekmektedir.
 • Her iki memenin de ağrıması durumunda, öncelikle daha az ağrıyan memeden emdirilmelidir.
 • Emzirmeye başlamadan önce, meme ucu hafif sıkılarak çıkan süt meme ucuna sürülmelidir.
 • Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı.

emzirme-döneminde-meme-ucu-tedavisi

 • Çökük bir meme ucuna sahip olunması durumunda, emzirmeye başlamadan önce meme ucuna birtakım masajlar yapılabilmektedir. Gün içerisinde sıklıkla doğru hareketler ile yapılan bu masajlar, kısa süre içerisinde meme ucunun normale dönmesini de sağlamaktadır.
 • Bebeğin annesinin meme ucunu kavrayamaması durumunda, eczanelerde satılan birtakım ürünler ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat bu gibi ürünleri satın almadan önce kalitesine ve içeriğine dikkat edilmesi de son derece büyük bir önem arz etmektedir.

BEBEKLERİN TIRNAKLARI NASIL KESİLİR?

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlayabilmeleri için son derece özenli bir şekilde bakıma tabii tutulmaları gerekmektedir. Bu kapsamda tırnaklarına olan ilgi de, ebeveynler tarafından oldukça büyük bir hassasiyet içerisinde yapılmalıdır. Bebeklerin tırnakları, yetişkinlere nazaran daha hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de bebeklerin tırnakları kesilirken, onlara uygun olan tırnak makası ile son derece dikkatli bir şekilde yaklaşılması gerekmektedir.

bebeklerde-tırnak-kesimi

Yenidoğan bebeklerde genellikle haftada bir el tırnakları kesilirken, ayda bir de ayak tırnakları kesilmektedir. Tırnak kesimi, son derece hassas bir konu olmasından dolayı oldukça fazla sayıda anne baba tarafından, bebeklerin tırnakları nasıl kesilir? Sorusu sıklıkla sorulmaya devam etmektedir. Uzmanlar, bebeklerin tırnaklarının kesimi için banyo sonrası ya da bebeğin uykuda olduğu zamanların en uygun zamanlar olduğunu da belirtmektedir.

Bebeğin Tırnak Kesimine Hazırlanması

Bebeklerin tırnak bakımları, bebek bakımı konusunda son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Birçok bebek doğuştan uzun tırnaklı olmak ile birlikte birçok bebeğin tırnakları, doğumdan bir ya da iki hafta sonra oluşmaya başlamaktadır. Bu sebeple de bebeklerin tırnaklarının ne zaman kesileceği konusunda, ailelerin bebeklerini izlemeleri son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bebeğin tırnak kesimine hazırlanması için öncelikle bebek makasının temin edilmiş olması gerekmektedir.

bebeklerin tırnakları nasıl kesilir

Bebeklerin tırnakları kesilirken, anne ve babanın birbirine yardım ederek iş birliği halinde olması çok daha rahat olmaktadır. Tırnağın dipten kesilmesi, bebeklerin kolay bir şekilde enfeksiyon kapmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple de muhakkak dipten kesilmemesi ve son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Bebeklerde tırnak batığı gibi problemler ile karşı karşıya kalınmaması açısından el ve ayak tırnakları farklı şekillerde kesilmelidir. Ayak tırnaklarının küt, el tırnaklarının ise muhakkak yuvarlak şekilde kesilmesi gerekmektedir.

bebekler-için-özel-tirnak-makasi

Bebekler için olan kağıt törpüler ile tırnak kesildikten sonra gerekli düzeltme işlemleri de yapılabilmektedir. Bütün bunlar ile birlikte sorunsuz bir şekilde tırnak kesimi yapılabilmektedir. El tırnakları haftada bir ya da iki haftada bir kesilirken, ayak tırnaklarında bu süre daha da uzun olabilmektedir.

Bebeklerin Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Sorunsuz ve herhangi bir kazaya sebep olmadan bebeklerin tırnak kesiminin yapılması için anne ve babaların son derece dikkatli olması gerekmektedir. Dikkatli bir şekilde yapılan tırnak bakımı, yaklaşık 30-35 dakika sürebilmektedir. Bebeklerin neşeli olması, bu sürecin daha kolay ve rahat geçmesini sağlamaktadır. Bebeğin uykuda iken tırnaklarının kesilmesi istendiğinde, parmaklarının sıkıca tutulması gerekmektedir. Aksi takdirde bebekler uyurken ellerini kapatmak isteyebilir ve bu da birtakım problemlerin meydana gelmesine de sebep olabilmektedir. Banyo sonrasında tırnağın kesilmesi halinde ise, bebeğin rahat bir pozisyona alınması gerekmektedir. En doğru zamanlardan biri olan banyo sonrası, bebeğin daha rahat olmasını da sağlamaktadır.

bebeğin-tirnağı-kesilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bebeklerin tırnak kesimlerinden sonra özellikle de el tırnaklarının muhakkak törpülenmesi gerekmektedir. Pürüzlü ya da köşesi sivri olan tırnaklar, bebeklerin hareketi sırasında yüzlerini çizebilmektedir. En ufak bir hata ya da dikkatsizlik durumunda, birbirinden farklı olumsuz durumlar söz konusu olabilmektedir. Bebeklerinin canını yakmak istemeyen ve en doğru yöntemler ile bebeklerinin tırnaklarını kesmek isteyen anne ve babalar için, bebeklerin tırnak kesimi nasıl olmalıdır? Sorusunun yanıtları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Ev ortamında uygun şartlar altında bebeğinin tırnağını kesemeyen anne ve babalar, muhakkak bir destek almalıdır. Birçok klinik ve çocuk doktoru tarafından bu gibi hizmetler başarılı bir şekilde verilmeye devam etmektedir. Böylelikle enfeksiyon ya da yaralama gibi problemler ortadan kalkarak, bebeklerin tırnak bakımı eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanabilmektedir.

 

 

 

 

DOĞUM PLANI YAPMANIN ÖNEMİ

Hemen her kadın, ileride sağlıklı ve mutlu bir şekilde hamilelik geçirmek istemektedir. Eski zamanlarda bu durum, günümüze nazaran çok daha zor olsa da, kadınlar artık birbirinden farklı imkânlardan faydalanabilmektedir. Bu sebeple de doğum planı ve bunun gibi önemli hazırlıklar artık çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Doğuma nasıl hazırlanılması gerektiği, doğum anında annenin nasıl bir durum içerisinde olması gerektiği ve doğum sonrasında yapılması gerekenler son derece kapsamlı işlemleri de beraberinde getirebilmektedir. Herhangi bir planın olmaması durumunda ise, doğum son derece kargaşalı bir hal alabilmektedir.

doğum-planı-nedir

Doğum planı yapmanın önemi, annenin doğum esnasında kendisini çok daha rahat hissetmesini sağlarken aynı zamanda bütün bu süreç içerisinde çok daha bilinçli bir şekilde hareket de edebilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple de son yıllarda hemen her anne adayı, kendisine ait bir doğum planına sahip olmak istemektedir. Doğum planı, özellikle de normal doğum yapacak olan anne adayları için çok daha büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da, rahat bir hamilelik süreci ve çok daha kontrollü bir doğum sonrası yaşamak istenmesi durumunda doğum planının yapılması, oldukça etkili olabilmektedir.

doğum-planı-nasıl-yapılır

Doğum Planı Nasıl Yapılır?

Doğum planı hazırlarken, öncelikle annenin isteklerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Söz konusu olan doğumun daha rahat ve mutlu bir şekilde gerçekleşebilmesi için, annenin isteklerinin yerine getirilmesi son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı doğum planı nasıl yapılır? Sorusu, çok fazla sayıda ebeveyn tarafından yöneltilmeye devam etmektedir. Doğum planı hazırlanırken anne ve bebek için farklı listeler hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda daha etkili bir liste hazırlayabilmek için bir doğum koçundan da destek alınabilmektedir. Hazırlanan bu planın, doğumu yaptıracak olan doktorun bilgisinde olması da son derece önemlidir. Böylelikle son anda doktorun uygun görmeyeceği herhangi bir durumun ortaya çıkması da engellenebilmektedir.

doğum-planı-yapmanın-önemi

Anne İçin Doğum Planı;

 • Doğuma girerken veya isteğe bağlı olarak doğum sırasında annenin yanında kimin durmasını istiyorsunuz?
 • Doğum esnasında ve sonrasında size profesyonel bir doğum fotoğrafçısının çekmesini istiyor musunuz?
 • Oda içerisinde sizin rahatlamanıza yardımcı olacak herhangi bir eşya istiyor musunuz?
 • Doğum öncesinde hangi ilaçları almak istiyor ya da istemiyorsunuz? ( Bu sorunun cevabı muhakkak doktor bilgisinde verilmelidir.)
 • Doğum esnasında, olağan dışı durumların gerçekleşmesi ve doğumun normal doğum olmaması halinde epidural istiyor musunuz?
 • Bebeğin göbek bağını kimin kesmesini istiyorsunuz?

Portrait of a doctor with two of her co-workers talking with a patient in the background

Bebek İçin Doğum Planı;

 • Bebek doğduktan ve temizlendikten sonra ilk olarak kime verilmesini istiyorsunuz?
 • Bebeğiniz ile geçireceğiniz o ilk saniyede, etrafınızda kimlerin olmasını istiyorsunuz?
 • Bebeğinizi ilk nasıl bir ortamda emzirmek istiyorsunuz? Emzirme hakkında herhangi bir desteğe ihtiyaç duyuyor musunuz?
 • Bebeğinizin bebek bakım odasında mı yoksa sizin odanızda mı uyumasını istiyorsunuz?
 • Bebeğinizi sizden başka kim kucağına alabilir?
 • Bebeğin erkek olması durumunda, sünnetinin hastaneden çıkmadan olmasını istiyor musunuz?
 • Yeni doğan bebeğinizin dışında başka çocuklarınız da var ise onlar ile kimler ilgilenecek?
 • Bebeğinizin fotoğrafını çekilmesini istiyor musunuz?

Anne ve bebek için hazırlanan bu doğum planları, hem anne hem de bebeğin bu süreci çok daha rahat ve planlı bir şekilde geçirmelerini sağlama konusunda son derece avantajlı olabilmektedir. Oldukça heyecanlı bir süreç olan bu doğum öncesi ve sonrasında, her iki tarafında kendisini rahat hissedebilmesi oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bütün bunların bilincinde olan anne adayları, son yıllarda doğum planı hazırlamanın önemi konusunun bilincinde olmakta ve bu planı büyük bir keyif ile hazırlamaya da devam etmektedir.

EMZİRME DÖNEMİNDE NASIL BESLENİLMELİ?

Anne adayları, hamile kaldıklarını öğrendikleri ilk andan itibaren çok daha sağlıklı bir hayata başlarlar. Anne adayının yediği her türlü besin, bebeğini de beslemekte ve bu sebeple de yenilen her türlü besine büyük bir önem verilmelidir. Anne ile bebeğinin arasındaki bu ilişki, bebeğin anne karnına düştüğü ilk andan itibaren başlamaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da, anne adayları genellikle bebeğinin gelişimini destekleyecek türden besinlere büyük bir ağırlık vermektedir. Anne ile bebeğinin ilişkisi, bebeğin doğumu ile birlikte çok daha güçlenmekte ve aynı zamanda çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve dolayısıyla da sağlıklı gelişimini tamamlayabilmesi için ilk altı ay muhakkak anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir.

emzirme-döneminde-neler-yenilmeli

Emzirme, bebeğin yalnızca sağlıklı beslenmesi için değil aynı zamanda annesi ile arasındaki bağı da, düşünüldüğünden çok daha kuvvetli bir hale getirmek için son derece büyük bir rol oynamaktadır. Emzirme döneminde, anne adaylarının beslenmesine de her zamankinden çok daha büyük bir önem vermesi gerekmektedir. Bu kapsamda ise, birçok anne tarafından emzirme döneminde nasıl beslenilmeli? Sorusu, oldukça büyük bir merak konusu olmaktadır.

Emzirme Döneminde Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Emzirme döneminde sağlıklı beslenmek kadar, annelerin belirli bir beslenme düzenine de sahip olmaları gerekmektedir. Bu sebeple de bir doktor kontrolünde sağlıklı beslenme düzeni oluşturulabileceği gibi, aşağıda yazanlar da dikkate alınabilir. İşte emzirme döneminde uyulması gereken beslenme düzeni şöyledir:

emzirme-döneminde-beslenme

 • Gün içerisinde hiçbir öğün atlanmayacak şekilde toplamda 6 öğün ile beslenilmelidir.
 • Sıvı tüketimine son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Bol bol sıvı tüketilmesi, süt üretimini de arttırabilmektedir. Bu sebeple de gün içerisinde en az 4 litre sıvı tüketilmelidir.
 • Bol yeşillik içeren yiyeceklerin tüketilmesi ve tüketilen her türlü besinin doğal olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Enerji, emzirme döneminde hemen her anne tarafından gereklidir. Bu sebeple de doğal yollar ile enerji veren besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.
 • Süt ve süt gruplarının, normalinden çok daha fazla miktarda alınması gerekmektedir.
 • Haftada en az iki defa olacak şekilde balık tüketilmelidir. Bunun yanı sıra kırmızı et ve tavuk gibi et grupları da haftada düzenli bir şekilde alınmalıdır.
 • Birçok kadında doğumdan sonra kabızlık gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durum da annenin ve dolayısıyla da bebeğin huzursuz olmasına sebep olabilmektedir. Kabızlık gibi problemler ile karşı karşıya kalan annelerin, lifli yiyecekleri tüketmeleri gerekmektedir.

Emzirme Döneminde Uzak Durulması Gereken Besinler

emzirme-döneminde-uzak-durulması-gereken-besinler

Emzirme dönemi içerisinde annelerin aldığı her türlü besin, emzirme aracılığı ile bebeğe de geçmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da annelerin bu gibi önemli bir süreç içerisinde yediğine ve içtiğine her zamankinden çok daha büyük bir önem vermesi gerekmektedir. Emzirme döneminde uzak durulması gereken besinler, emzirme döneminin çok daha rahat geçmesini sağlarken bebeğin daha huzurlu bir şekilde ilk gelişimini tamamlaması açısından da oldukça önemlidir. Uzak durulması gereken besinler ise şöyledir:

 • Emzirme döneminde balık yenilmesi gerekse de, haftada 2 konserve ton balığından fazlasını tüketmek oldukça zararlı olabilmektedir. Ton balıkları içerisinde bulunan cıva, bebeğe geçmesi halinde, bebeklerin sinir sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.
 • İçerisinde katkı maddesi bulunan herhangi bir yiyecek ya da içecekten uzak durulması gerekmektedir.

emzirme-döneminin-önemi

 • Yoğun baharatlı besinler, salam, sosis ve diğer şarküteri ürünleri bebeklerde gaz oluşmasına sebep olabilmektedir.
 • Yine brokoli, soğan, pırasa gibi besinler de hem annenin hem de bebeğin, gaz problemi ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilmektedir.
 • Birçok madde, kişilerde birbirinden farklı alerjen durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak açısından alerjen maddeleri içeren besinlerden de uzak durulması gerekmektedir.

 

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN UNSURLAR

Beslenme, hangi yaşta olursa olsun kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için hayatlarının temel taşlarıdır. Özellikle de yeni doğmuş bebeklerin gelişimlerini ve büyümelerini sağlıklı bir şekilde tamamlamalarının yanı sıra ileriki yaşlarında da sağlıklı bir birey olabilmeleri için anne sütüne ihtiyaçları vardır. En kaliteli ve yüksek teknolojiler ile üretilmiş olan herhangi bir süt bile, anne sütünün içerisinde bulunan zengin mineraller kadar faydalı olmamaktadır. Bu sebeple de Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bütün kuruluşlar, bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini vurgulamaktadır.

anne-sütünü-arttıran-besinler

Hamile kalan kadınlarda, bebek gelişimi sırasında ve bebekleri doğduktan sonra süt bezleri hızlı bir şekilde gelişimini tamamlamaktadır. Böylelikle bebeklerin anne sütü ile beslenmesi mümkün olabilmektedir. Fakat birçok annede, süt bezlerinin eksik kalması ya da sütünün bebeğine yetmemesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise, anne sütünü arttıran unsurlar hemen her anne adayı tarafından büyük bir ilgi konusu olmaya devam etmektedir.

Anne Sütünü Neler Arttırır?

Anne sütünün eksik geldiğini düşünenler ya da bebeklerini 6 ay boyunca eksiksiz bir şekilde anne sütü ile beslemek isteyen anneler, sütlerini arttırmak için hemen her yolu denemeye devam etmektedir. Bu kapsamda anne sütünü neler arttırır? Sorusu, son derece yaygın bir şekilde sorulmaya da devam etmektedir.

anne-sütünü-neler-arttırır

Son derece fazla sayıda kişi tarafından merak edilen anne sütünü arttıran unsurlar ise şöyle sıralanabilmektedir:

 • Çemen Otu Tohumu: çemen otu tohumu, Hint mutfağında son derece yaygın bir şekilde kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda Ayurvedik tıpta da oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. 15 gün boyunca düzenli olarak kullanılan çemen otu tohumu, anne sütünü gözle görülür derecede arttırmaktadır.
 • Rezene: yapılan araştırmalara göre, anne sütünü arttıran unsurlar arasında rezene son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. anethol, dianethole ve photoanethole açısından son derece zengin olan rezene, anne sütünü de oldukça başarılı bir şekilde arttırmaktadır.
 • Dereotu: anne sütünü arttırmak isteyen anneler, rezene ailesinde yer alan dereotunu da, sağladığı etkili hormonal değişikliklerden dolayı düzenli bir şekilde kullanarak bebeklerine sağlıklı ve eksiksiz bir şekilde sütlerini verebilmektedir.

anne-sütünün-önemi

 • Arpa: arpa çorbası ya da yemekleri de, herhangi bir bilimsel araştırmaya tabii tutulmamasına rağmen halk arasında anne sütünü arttırması ile bilinmektedir.
 • Kimyon: süt üretimini arttırması sebebi ile kimyon da, anne sütünü arttıran unsurlar arasında yer almaya devam etmektedir.

Anne Sütünün Yeterli Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Her anne, bebeğini kendi sütü ile beslemek ve dolayısıyla da bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini istemektedir. Fakat birçok annenin sütü, bebeğine yeterli gelmeyebilmektedir. Bebeklerin yeteri kadar beslendiklerini anlayabilmek için ilk aylarda çiş ya da kakalarından anlamak mümkün olabilmektedir. Bu konuda anne sütünün yeterli olup olmadığı da, doktor tarafından yapılan rutin kontroller ile anlaşılabilmektedir. İlk 6 ay boyunca sağlıklı bir şekilde beslenen bebeklerin ağırlığı 150 ile 200 gram arasında bir artış göstermektedir.

anne-sütü-için-gerekli-besinler

Alınan kilo miktarı daha yüksek olabilirken, daha az olması durumunda muhakkak bir doktoran destek alınması gerekmektedir. Böyle durumlarda ise, genellikle anne sütünün yeterli olmadığı kanısına varılabilmektedir. Anne sütünü arttıran unsurların tüketilmesi ile birlikte, annenin sütünün hala artmaması halinde ise takviye besinlere geçiş yapılabilmektedir. Bütün bu geçişlerin ya da annelerin beslenmelerinin bir doktor kontrolünde olması, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle hem anne hem de bebekler, oldukça büyük bir öneme sahip olan ilk altı ay boyunca çok daha sağlıklı olabilmektedir.

KADINLAR İÇİN GÖBEK NASIL ERİTİLİR?

Göbek problemi yaşamayan hiçbir kadın yoktur. Hayatının herhangi bir döneminde kilo alıp vermek, hamilelik ya da herhangi bir sebep ile göbeği oluşan kadınların bu göbeği yeniden eritebilmeleri çok daha zor oluyor. Düz bir karına sahip olmanın hayali içerisinde olan kadınlar diyet listeleri ve spor programları ile uğraşırken göbek eritici hareketlere çok daha büyük bir önem veriyor. Vücuttaki her bölgede kilo vermek mümkündür. Fakat kadınlar için göbek yağları eritmek çok daha zor ve uğraş gerektiren bir durumdur.

kolay-göbek-eritme-yöntemleri

Bu nedenle de spor programlarında genellikle göbek eritici hareketlere çok daha büyük bir önem veriliyor. Uygulanan diyet listelerinde de aç kalmadan göbek eritici ürünlere ağırlık vermek çok daha doğru bir davranış olacaktır. Bu ürünler doğada hazır olarak bulunan sebze, meyve ve protein ağırlıklı besinler olabilir. Böylelikle kişiler hem aç kalmaz iken aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşama merhaba da diyerek göbek yağlarımızdan kurtulabiliriz. Göbeğindeki yağlardan kurtulan her kadın yaşamına daha mutlu bir şekilde devam eder.

Göbek Yağlarını Eriten Hareketler

 • Hiçbir zayıflama, sporsuz olmaz. Bu nedenle de kişilerin sporu hayatlarının bir parçası olarak düşünmesi gerekir. Göbek yağlarını eriten hareketler ise bu spor hayatı içerisinde yer almalı ve düzenli bir şekilde yapılmalı.

sağlıklı-göbek-eritme

 • Gün içerisinde 15 dakika ip atlayın.
 • Karın bölgenize gün içerisinde bir nemlendirici krem ile masaj yapmayı ihmal etmeyin.
 • İmkân bulduğunuz sürece yürüyün ve asansörü hayatınızdan çıkararak merdivenleri kullanın.

Göbek Yağını Eriten Besinler

 • Göbeğinden şikâyetçi olan her kadının yemesi gereken en önemli meyve, greyfurttur. Greyfurt içerisinde bulundurduğu maddelerden ötürü yağ yakımını hızlandırır.
 • Her öğününüze yoğurt ekleyin. Hatta sabah kahvaltısında bile yağsız yoğurt yiyin ve göbek yağlarına elveda deyin!
 • Gün içerisinde en az 2 litre su içmeyi unutmayın.
 • Akşam yemeğinizi erken saatte yemeye özen gösterin ve gün içerisinde ağzınıza alacağınız en son besin, yatmadan önce 3 saat önce olsun.

En Çok Yağ Yakan Besinler Nelerdir?

Kilo vermek isteyen kişiler için en önemli durum yağ yakımını hızlandırmaktadır. Vücut yağlarının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını isteyen kişiler, en çok yağ yakan besinler hakkında kapsamlı bir araştırma yapmaktadırlar. Bu besinler ise şöyledir:

göbek-eritme

 • Yoğurt, hem tok tutma hem de yağ yakma açısından diyet listelerinin vazgeçilmezidir.
 • Tarçının içerisinde bulunan maddeler, şeker seviyesini oldukça başarılı bir şekilde dengelemektedir. Böylelikle hem şeker isteğini bastırırken hem de yağ yakımını hızlandırabilmek mümkündür.
 • Acı biber içerisinde bulunan kapsaisin maddesi, yağ yakma işleminde oldukça etkilidir.
 • Yeşil çay
 • Greyfurt içerisinde bulunan madde ile birlikte yağ yakmada en etkili meyvelerden birisidir.
 • Su içermesi bakımından hem tok tutan hem de yağ yakan bir diğer meyve ise karpuzdur.

 

 

SAĞLIKLI DİYET YAPMA YÖNTEMLERİ

İnternette ve çeşitli gazetelerde özellikle de yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte kadınlar için birçok diyet programı hazırlanmış ve kadınların hizmetine sunulmuştur. Fakat bu diyetlerin uygulanması son derece tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Herkesin hiçbir araştırma yapmadan direk bu diyetleri uygulaması gerekir. Bu diyetler genel olarak hazırlanmış olup herkesin vücut tipine uygun olmamaktadır.

Diyet Yapma Yöntemleri

Diyet yapmak kişinin fazla kilolarından kurtulması için uyguladığı ve sabır isteyen bir dönemdir. Bu programlar kişilerin vücut yapılarına uygun bir şekilde hazırlanmalı ve o programlara sıkı bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

sağlıklı-diyet-yapma-yöntemleri

Bu diyet programlarının kilo verdikten sonra da uygulanması halinde kişiler verdikleri kiloları koruyabilir ve bu şekilde sağlıklı bir hayat sürdürebilmektedirler. Diyet yapma yöntemlerinin nasıl olduğunu doktorlarına başvurarak öğrenmeli ve herkes için hazırlanmış programlara kesinlikle itibar edilmemesi gerekir.

Verilen Kilonun Geri Alınmaması İçin Neler Yapılması Gerekir?

Günümüz koşullarında herkes internet kullanmakta ve akıllarına takılan her türlü sorunun cevabını internette bulabilmektedirler. Özellikle de kadınlar diyet yapmak için internette araştırma yaparak birçok diyet listesine ulaşabilmektedirler. Fakat internetten bulunan diyet programları ile verilen kilolar kısa sürede verildiği için tekrardan geri alınabilir.

verilen-kilonun-geri-alınmaması

Kişilerin bir diyetisyene başvurması gerekmekte ve kendi organlarının işleyiş yapısına uygun şekilde hazırlanan programlara uyması gerekir. Bu programlara uyan ve düzenli egzersiz yapan kişiler verdikleri kiloları uzun süre muhafaza ederek geri almamış olurlar.

Kilo Verme Yöntemlerinden Destek Ürün Kullanımı

Kilo vermek aslında çok zor gibi görünse de uygun yöntemler ile son derece kolay ve keyifli bir durumdur. Kilo problemi olan herkes istediği kiloya ulaşmak ve sonrasında da hayat kalitesini arttırmak için büyük uğraşlar vermektedir. Bu uğraşlar sağlıksız bir şekilde yapılırsa verilen kilolar kısa sürede geri alınabilirken sağlıklı kilo verme sonrasında kiloların geri alınma durumu söz konusu değildir.

sağlıklı-kilo-nasıl-verilir

Kilo Vermek İçin Destek Ürün Kullanmak Zararlı Mıdır?

Kilo vermek için kişiler kendilerine ait diyet programlarını uzmanlar yardımı ile oluşturmalı ve bunun yanı sıra düzenli egzersiz programları yapmalıdır.  Bütün bunları düzenli bir şekilde yapan kişiler için üretilmiş olan ve sağlık bakanlığından onay almamış olan ürünlerin kullanımı sağlığa ciddi zararlar vermektedir.

Kilo vermek tüm dünyada artık her yaştan ve her cinsiyetten kişinin sorunu olmaktadır. Kilo vermek için çeşitli yollara başvuran kişilerin yapması gereken tek şey sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmaktır. İnternette birçok şok diyetler ve sağlıksız beslenme programları ile kilo verdirme listeleri bulunmaktadır. Bu sağlıksız programlara uyan kişiler verdikleri kiloların sağlıklı olduğunu düşünse de kısa sürede verilen kilolar kısa sürede fazlası ile geri vücuda alınır.

Her Diyet Listesini Uygulamak Doğru mudur?

Kilo vermek isteyen özellikle de bütün kadınlar için birçok diyet programı bulunmaktadır. Fakat kilo problemi yaşayan herkesin bir diyetisyene başvurması ve kendi vücut yapısına uygun programlar eşliğinde diyet yapmaya başlaması gerekmektedir. İnternette ve çeşitli gazete ya da dergilerde yayınlanan diyet listelerine değil kendinize özel hazırlanan diyet programlarını yapmanız uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

sağlıklı-beslenmenin-önemi

Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

Herkesin vücudunda organları farklı çalışır ve bu nedenle de kilo vermesi için farklı programlar uygulaması gerekmektedir. Diyetisyenlere başvuran kişilere uzmanlar tarafından özel tahliller ve muayeneler yapılır. Çıkan test sonuçlarına göre hazırlanan beslenme programları ile kişilerin diyet süreci başlar. Uzmanlar kişilerin diyet sürecini kilo verene kadar yapmamaları gerektiğini vurgulamaktadırlar. Diyet yapmak sağlıklı yaşamak demektir. Sağlıklı beslenme ve yapılan düzenli sporların kişinin hayat felsefesi haline getirmesi gerekmektedir. Bu sayede kişi hem ideal kilosuna kavuşur hem de hayatı boyunca sürdürmesi halinde sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi başarır.

HAMİLELİK HESAPLAMA

Bir kadının hayatı boyunca yaşayacağı en özel anlardan birisi de hiç şüphesiz ki anne olmaktadır. Anne olmak isteyen kadınların hamilelik sürecinde olduğu kadar hamile kalmadan da kendisine dikkat etmesi gerekmektedir. İlk önce beslenme düzenini değiştirmesi gereken anne adaylarının daha sonra varsa eğer zararlı alışkanlıklardan vazgeçmesi hem anne hem de bebek sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hamilelik bu nedenle de anne adaylarının en dikkatli olması gereken süreler arasında yer almaktadır.

hamilelik-haftası-nasıl-hesaplanır

Hamile kalmak isteyen anne adaylarının öncelikle hamilelik hesaplama yöntemlerini en iyi şekilde bilmesi gerekmektedir. Bunun içinde regl takvimini hesaplamalı ve en doğru şekilde takip etmelidir. Hamilelik hesaplama sonrasında uygun zamanlarda uygun koşullar altında sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye giren çiftlerin bebek sahibi olabilme ihtimalleri çok daha yüksek olmaktadır. Hamilelik ve regl dönemi birbiri ile yakından ilişkili iki konudur. Hamile kalmaya karar veren kadınların, regl dönemlerini sürekli olarak takip etmesi ve bir düzensizlik olması durumunda kadın doğum doktorlarından yardım alması gerekmektedir. Hamilelik hesaplamalarının doğru ve de eksiksiz bir şekilde bilgilerin bulunması oldukça önemlidir.

hamilelik-hesaplama-nasıl-yapılır

Regl dönemlerinde kadınlar için aynı zamanda yumurtlama dönemi de olmaktadır. Hamile kalmak isteyen kadınların yumurtlama günü hesaplama aşamalarını en iyi şekilde bilmesi gerekmektedir. Yumurtlama dönemi hesaplaması yapılırken kadınların regl oldukları takvimi bilmeleri ve bu takvime göre hesaplamaları yapmaları en uygun yöntem olmaktadır. Hesaplanan regl döneminin ilk gününden 14 gün öncesi kadınların hamile kalma ihtimallerinin en yüksek oldukları günlerdir. Bu dönemlerde gerçekleştirilen cinsel ilişkilerde kadınların hamile olması oldukça yüksek oranlarda olmaktadır. Bu nedenle de anne olmak isteyen kadınların kendi biyolojik takvimlerini en iyi şekilde bilmeleri gerekmektedir.

Kaç Haftalık Hamile Olduğunu Öğrenmek

hamilelik-hesaplama-nedir

Gebelik, bir kadının yaşamı boyunca başına gelen en mucizevî sürprizlerden birisidir. Kendi bedeninin içerisinde canından bir parçayı taşımak ve keyifli bir süreç sonrasında bu parçayı kucağına almak, gebelik sürecinde yaşanan her türlü kötü anıyı hafızalardan silmeye yetmektedir. Anne olmak isteyen anne adaylarının, hamilelik sürecinde kendilerine dikkat ettikleri kadar hamile kalmadan önce de büyük bir dikkat içerisinde olmaları gerekmektedir. Bu sayede hem kendi sağlıkları hem de karınlarında yaşam bulan bebeklerinin sağlıkları kontrol altına alınabilmektedir.

kaç-haftalık-hamile-olduğu-nasıl-anlaşılır

Hamile olmak için gerekli olan her türlü aşamayı geçen kadınların yapması gereken tek şey ise, beklemek olmaktadır. Belki de dünyanın en zor beklenen süreci olan bu süreçte, hamilelik belirtileri yaşayan kadınlar büyük bir mutluluk ve heyecan içerisine girmektedirler. Bir doktora gitmeden kaç haftalık hamileyim sorusuna cevap arayan kadınlar, birtakım işlemleri ve de tarihleri en iyi şekilde bilmeleri gerekmektedir. Bu sorunun cevabı için kadınların öncelikle en son oldukları regl döneminin ilk günün bilmeleri oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu hesaplamaları bir doktor ile de yapabilir ve daha kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

hamilelik-haftası-hesaplamanın-önemi

Hamile olan kadınlar, geriye kalan hamilelik sürecinde birtakım araştırmalar yapmaktadırlar. Bu araştırmalar içerisinde karşılarına çıkan Çin takvimi, anne adaylarını oldukça heyecanlandırmaktadır. Çünkü son yıllarda ortaya çıkan bilgilere göre Çin takvimi sayesinde bebeklerin cinsiyetleri belirlenebilmektedir. Bu Çin takvimine göre bebeğinin cinsiyetini öğrenmek isteyen anne adaylarının hangi ayda hamile kaldıklarını bilmeleri yeterli olmaktadır. Çin’ de yaklaşık 7 yüzyıldır bu takvim kullanılmakta ve kesine yakın sonuçlar vermektedir. Bu takvim sonrasında bebeğinin cinsiyetini tahmin eden kadınlar, hamilelik sürecinin belirli bir aşamasından sonra bir doktor kontrolü sırasında da bebeğinin cinsiyetini öğrenebilmektedir.