Kategori: Bitkilerle Saç Bakımı

BİTKİLERLE SAÇ BAKIMI

Saç insanın doğumundan ölümüne kadar her dönemde önemsediği dış görünüşümüzü tamamlayan bir şeydir. Saç insanların gür ve dolgun olmasını istediği şekil verip dış görünüşüne şıklık kattığı düşünülen vücudumuzun bir parçasıdır. Vücudumuzun bir parçası olduğuna kanıtımız olan saçlar için vücudumuza almamız gereken vitamin, mineral ve hormondur. Saçlarımızın bakımlı ve dolgun görünmesini sağlayacaktır. Saç insanların ektirmeye gittiği, bakım yaptırdığı ve bitkilerle beslenmesine dikkat ettikleri bir durumdur. Saç dökülmesini engellemek ya da kontrol altına almak için garlex sarımsak özlü şampuanı kullanabiliriz. Sarımsağın saçlar için çok faydalı bir bitki olduğunu kanıtlayan klinik çalışmalar vardır. Sarımsak özlü şampuanda asla sarımsak kokusu olmamakla beraber şampuan özütünde başka maddeler de konularak saç derisi ve köklerinin korunması sağlanmaktadır. Garlex şampuanı gibi saç bakım kremini de sarımsak özlü yapmaktadır. Sarımsağın vücudumuza ve metabolizmamıza faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak saçtaki faydaları son zamanlarda farkına varılıp şampuanlarda ve saç bakım kremlerinde rastlar olduk.

Garlex sarımsak özlü şampuanı ve saç bakım kremini internetten www.garlex.com adresinden hem istediğiniz kadar inceleyebilir hem de satın alabilirsiniz. Bununla birlikte saç bakımında da çığır aşmaya aday sarımsak özlü saç bakım kremidir. Saç bakım kremi saç diplerinden ziyade saç uçlarına uygulanması tavsiye edilir. Çünkü birçok saç bakım kreminden ziyade bitkilerle saç bakımı yapan garlex sarımsak özlü saç kremi birçok saç problemini çözmektedir. Bu saç problemleri arasında kepek, saç kırıkları, saç uzamaması ve hacimsiz soluk kalması gibi problemler yer almaktadır. Tüm bu saç problemlerini çözerken saçlara hacim ve parlaklıkta kazandırmaktadır. Saç bakımı her dönemde yapılması gereken bir durumdur.

Özellikle yaz aylarında deniz, havuz ve güneş derken saçlarımız 2 kat daha fazla yıpranmakta ve dökülmektedir. Bu yüzden yaz ayları saçlarımız için işkenceye dönüşmektedir. İşte bunu ortadan kaldırmaya gayret ederken en büyük destekçimiz garlex sarımsak özlü şampuan ve bitkilerle yapılan saç bakım kremidir. Garlex ürünlerinde sadece sarımsak özü bulunmamakla birlikte avokado, buğday, menekşe ve papatya gibi bitkilerin yanında çinko, provitamin B5 gibi maddeler de bulunmaktadır. Birçok bitkinin birleşimiyle yapılan bu ürünler bir nevi bitkilerle saç bakımı yapmayı sağlamaktadır. Saç bakımı yapan bu şampuan ve saç bakım kremi her bitkiden belli oranlar eklenerek yapılmıştır. İşte bundan dolayı her ürün fayda sağlamakta ve sorunların kaynağına değinmektedir. Doğal olarak saçlarınıza bakım yapın onları şımartın.

Sinameki Otunun Saçlara Faydası ve Sinameki Otu Maskesi

Sinameki Otu

Sinameki genellikle sıcak bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Birçok çeşidi olmasına rağmen sadece birkaç çeşidi doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Sinameki otu ise genellikle bu ağacın yaprağı ve meyvesinden elde edilir. FDA’nın onayladığı bu ot bitkisel ilaçlardan yoğun olarak kullanılan otlardandır. Bir dok hastalığa şifa olan sinameki otu saç bakımında da kullanılan en doğal yöntemler arasında kullanılır.

Sinameki Otunun Saçlara Faydası

Saç bakımında saçların uzamasına yardımcı olan bu ot çokça tercih edilmektedir. Bu otun birkaç kullanım şekli vardır. Bu kullanım şekillerini ilk iki ay haftada bir kullandıktan sonraki aylarda iki haftada bir kullanılması daha iyi bir etki yaratacaktır.

Hazırlanması ve uygulanışı:

 • İlk olarak bemiks, ampul, badem yağı, sinameki otu, bepanthen ampul, e vitamini ampulü ve karışımın güzel kokması için bulundurduğumuz lavana yağı veya portakal yağı malzemelerinden bir kaşık sinameki otunu bir çay bardağı suya katıp kaynatıyoruz. Bu karışım ılık hale geldikten sonra bir kaşık badem yağı ile diğer ampulleri karışımımıza ekleyerek saç diplerinize kadar masajla yedirin. Dört-beş saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.
 • Başka bir tarif olarak sinameki otu,bimeks ampul, su ve badem yağı malzemelerinden sinameki otunu suya koyduktan sonra kaynatın. Kaynayan suyu ılık hale gelinceye kadar dinlendirildikten sonra bir kaşık badem yağı ve bimeks ampulü karışıma ilave edip saçlarınıza yedirin. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Haftada bir kez bu karışımı uygulamanız sizler için faydalı olacaktır.

Videolu Anlatım: 

GARLEX BİTKİLERLE SAÇ BAKIMI

Saçlar en eski zamanlardan bu yana kadınlardaki en önemli görsel özelliktir. Hatta öyle önemlidir ki eski zamanlarda kadının saçlarının gürlüğü ve güzelliği evlenebilmesi için en gerekli özelliklerden biriydi. Şu an günümüzde kadın saçlarına bu şekilde yaklaşılmasa da kadınlarda saç bakımı hala oldukça önemli. Günümüzde bitkilerle saç bakımı oldukça yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Çünkü bitkilerle saç bakımı yapmak saçınızı ağırlaştırmaz, inceltmez ya da yorup yıpranmasına sebep olmaz. Ancak bitkilerle saç bakımının doğru bir şekilde yapılması gerekir. Doğru bitkilerin saçta kullanımı oldukça önemlidir. Bir de ek olarak doğru bitkiler ile saça bakım yaptıktan sonra nasıl bir şampuan kullandığınız saçınızın ne kadar zamanda güzelleşeceğini ve ne kadar süre bakımlı kalacağını belirler. Garlex Sarımsaklı Şampuan sizlere tavsiye edebileceğimiz en iyi şampuanlardan biri. Çünkü saçların bitkiyle bakımı sonrasında bitkisel bir şampuan kullanmak en mantıklı seçim olacaktır.

EVDE BİTKİERLE SAÇ BAKIM ÖNERİLERİ

Eğer saçlarınızda kepeklenme varsa bu tarif tam size göre; beş gram ısırgan otunu üç çay bardağı sıcak su ile çay gibi demleyin. Daha sonra ısırgan otunu süzerek temiz olan saç ve saç derinize iyice yedirerek uygulayın. En az yarım saat bekleyip ılık suyla durulayın. Daha sonra Garlex Sarımsaklı Şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Garlex Sarımsaklı Şampuan sayesinde saçlarınız hem nemlenecek hem de ısırgan otunun yararlı vitaminlerinin saçınızda uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Bir başka tarifimiz ise kuru ve yıpranmış saçlar için. Yarım fincan balı çeyrek fincan zeytinyağı ile homojen bir görünüm alıncaya kadar iyice karıştırın. Daha sonra yeni taradığınız saçlarınıza kökten uca yedirerek sürün. Yıpranmış uçlar için uçlara biraz daha fazla sürmeniz ve her beş dakikada bir saç uçlarınıza tekrar elinizle masaj yapmanız faydalı olacaktır. Daha sonra saçınızdaki karşımı akıtmayacak şekilde bir bone takın. İsterseniz sıcak suya batırıp sıktığınız bir havluyu bone üstünden sararak, maskenin saça daha çok nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak da saçınızı ılık bir su ile duruladıktan sonra yine Garlex Sarımsaklı Şampuan ile temizleyebilirsiniz.

NEDEN GARLEX SARIMSAKLI ŞAMPUAN?

Çünkü Garlex Sarımsaklı Şampuan içeriğinde sadece doğal bitki özleri ve doğal formüller bulunuyor. Bu da bitkilerle yeni bakım yaptığınız saçlarınızda bu bitki bakımlarının yararlı vitaminlerini ve nemi saçınızda uzun süre tutuyor. Böylelikle saçlarınızın sağlıklı olma süresini uzatmış oluyor. Bu yüzden gönül rahatlığı ile Galex Sarımsaklı Şampuan tercih edilebilir.

Soğan Suyu ile Saçın Beyazlaması Önlenir mi?

Saç beyazlaması bilimsel çalışmalardan anlaşıldığı gibi hidrojen peroksitinin saç diplerinde depolanmasıyla oluşmaktadır. Bu birikimin meydana gelmesi ise katalaz enziminin azalmasıyla meydana gelmektedir. Bu nedenle katalaz enziminin azalmasını önlemek saç beyazlamalarını da önlemek anlamına gelmektedir. Doğal yollarla katalaz enziminin azalmasında ki en etkili yöntem ise soğan suyu kullanımıdır. Birçok uzmanın belirttiği gibi beyazlamış bir saç telini gördüyseniz hemen o bölgeye soğan suyu uygulamak çok faydalı olacaktır. Soğan suyu katalaz enzimini arttırarak o bölgede beyazlamayı en aza indirecektir. Ayrıca İngiltere  Bradford Üniversitesinin yaptığı bir araştırma da gösteriyor ki soğan içerdiği katalaz enzimi ile hidrojen preoksitininin depolanmasını engelleyerek saç beyazlaşmasını önler.

Soğan suyu nasıl çıkarılır ve saçlara nasıl uygulanır?

 • Soğan parçalara bölüp meyve sıkacağına koyarak suyunu çıkarabileceğiniz gibi bir portakal sıkacağını kullanarak ta soğanın suyunu çıkarabilirsiniz.
 • Bir farklı yöntem ise blender veya rondo kullanmaktır. Soğanı dört parçaya bölerek blender veya rondoya koyup üstündeki posayı aldıktan sonra suyunu ayırabilirsiniz. Veya bir rende yardımı ile soğanı rendeleyip suyunu ayırabilirsiniz.
 • Belirtilen yöntemler ile ayrılan soğan suyu bir kaba alınır. Daha sonra pamuk yardımı ile beyazlamış saç bölgelerine saç diplerine kadar sürülür. Otuz dakika veya bir saat beklendikten sonra saçlar yıkanır. Ayrıca soğan suyu ölü deriyi temizlemeye ve mantar oluşumunu önlemeye yardımcı olabildiği için hafta da üç defa soğan suyu tedavisi uygulamak çok faydalı olacaktır.

Saçlarınızda beyazlık olmasın diyorsanız soğan suyunu kullanmanızda fayda var diyebiliriz. Soğan gibi bitkilerle saç bakımı yapmak saçınıza zarar vermez. Kimyasal içermeyen doğal yöntemler her zaman daha faydalıdır.

 

 

Patatesin Saça Faydası

A,B ve C vitaminlerinin eksikliği saçlarda matlaşma ve yıpranmalara neden olur. Patates ise içerisindeki zengin vitaminler sayesinde saçlardaki bu vitamin eksikliklerini giderebilmektedir.

Birbirinden Farklı 5 Kullanım Alanı, Maskeler, Tarifler

Patates ile saç dökülmesini engelleyin:

 • Patatesi blenderden veya katı meyve sıkacağından geçirip suyunu çıkardıktan sonra iki yemek kaşığı patatesi suyuna internetten temin edebileceğiniz aloevera jelinden iki kaşık ekleyerek bir karışım hazırlanır. Bu karışım daha sonra saç diplerine kadar saçlara yedirilir. Bir bone yardımıyla saçlarınıza uyguladığınız bu karışımı iki saat saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı yıkayınız. Bu tedavi yöntemini iki hafta kadar saça uygularsanız patatesin saç dökülmelerine karşı faydasını göreceksiniz.

Patatesin saç bakımında uygulanışı:

 • Patatesi saç bakımında da rahatça kullanabilirsiniz. Suyu çıkarılmış patatesin suyuna bir yumurta bir kaşık limon suyu ve dilerseniz yoğurt ekleyip hazırlanan karışımı yirmi veya yirmi beş dakika beklettikten sonra yıkayınız. Bu karışımın yirmi gün de bir uygulamanız saç bakımınıza yardımcı olur.

Patatesin kepeği önleyici karışımı:

 • Patates suyunun bir kaşık limon ile karışımının iki hafta bir saçlara uygulanması kepeği önler.

Patatesin saç yıpranmalarını giderici karışımı:

 • Patates suyuna internetten elde edeceğiniz hindistan cevizi sütünü karıştırıp isteğe göre yoğurt ile karıştırılıp saça uygulamanız saç kırıklarınızı onarır saçların erken yıpranmasını ve kırılmasını önler.

Patatesin saç beyazlamasına karşı kullanımı:

 • Patates kabuklarının soyulup üstünü biraz geçecek su ile kaynatıldığında ve bu karışımın banyodan sonra saçlara uygulanması ile saçlarınız daha koyu bir renge kavuşur ve saç beyazlamalarına karşı da etkili bir yöntem olarak kullanabilirsiniz. Patatesin zengin vitamin yapısı saç bakımında önemli bir rol oynamaktadır.

Saç bakımında Doğal yöntem olarak patatesi gönül rahatlığıyla kullanabilir saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Patatesin kullanım alanlarını anlatan videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz:

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba bitkisinden elde edilen bu yağ, güzellik sektöründe ve saç bakımında da sıkça kullanılan yağlar arasındadır. Saçlara genel olarak parlak ve dolgun bir görünüm kazandırmasıyla bilinen Jojoba yağının farklı olarak saçlara birçok faydası vardır.

Faydaları:

 • Jojoba yağı kafa derisini ferahlatıp, kuru ve ölmüş derilerden de kurtarır.
 • Anti-bakteriyel bir özelliğe sahiptir. % 2 doymuş yağ oranına sahip bu yağ % 98 de tekil doymamış yağdan oluşur. Bu nedenle saçlardaki foliküllere nüfuz ederek saç liflerini güçlendirip saçlarınızın dolgun gür olmasını sağlar ve saçlarınızın daha erken uzamasına da yardımcı olur.
 • Yağ içeriğinden dolayı doğal bir nemlendirici görevi görüp saç kuruluğunu da önler.
 • Saç kremleri gibi saça elastiklik ve yumuşaklık kazandırır. Fakat saç telinin kalınlığı ve inceliği genetik olduğundan bu duruma pek bir faydası yoktur.
 • Zeytinyağı badem yağı gibi yağlarla karışımını başınıza masaj yaparak sürebilir bu sayede kan akışını hızlandırarak saçlarınızın uzamasını da hızlandırabilirsiniz.

Jojoba Yağı Saça Nasıl Sürülür?

Karışımın Hazırlanışı :

Jojoba yağını bir kâseye koyarak mikrodalgaya yoksa eğer bir tencereye su koyup kâseyi suyun içine koyup Jojoba yağının ısınmasını sağlayın. Jojoba yağı ısındıktan sonra parmaklarınızla saç derinize değmeden saçlarınıza uygulayın. Kafa derisine direk uygulandığında gözenekleri kapatabilir. Saçlarınıza iyice yedirdikten sonra bir bone yardımı ile saçlarınızı sıcak tutabilir yağın saçlara daha iyi etki etmesini sağlayabilirsiniz. Yirmi dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayınız. Bu yöntemler ile jojoba yağından oldukça iyi bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Jojoba yağının saça faydaları ve saça uygulanışı videolu anlatım:

Gür ve sağlıklı saçlar için mutlaka “Bitkilerle Saç Bakımı” kategorimize göz atın. Her gün denenmiş birçok yöntem sizleri bekliyor. Saçlarınızı sağlığına kavuşturmak için doğal yöntemlerden şaşmayın ve korkmayın.

 

Hint Yağı

Bundan önceki yazımız da size Hint kınası ile saç bakımından bahsetmiştik, bugünde sizlere Hint yağının mucizesiyle saçınız için gerekli olan vitaminleri karşılaması ve diğer faydalarından bahsedeceğiz. Hint yağı zengin bileşenleri sayesinde saçlara birçok fayda sağlamaktadır. Bileşiminde E vitamini, trigliserit yağ asitleri,mineraller, omega 6 ve %90 a varan konsantrasyonlu risinoleik vardır. Bu bileşenlerin her birinin saçlara farklı faydaları bulunmaktadır. Bu bileşenler sayesinde saçların korunmasına, güçlenmesine ve uzamasına yardım eder. Antifugal ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde saçları bakteri, mantar ve virüs gibi mikro organizmalardan korur. Ayrıca saçkıran hastalığının tedavisi için de kullanılan ilaçlar arasındadır.

Hint Yağının Faydaları

 • E vitamini omega 6 ve protein bileşenleri ile saç köklerine derinlemesine nüfuz ederek kurumuş ve zarar görmüş saç tellerini onarmaya yardımcı olur.
 • İçerdiği yağ asitleri sayesinde saçların nemini korumaya da yardımcı olur ve kurumasını engeller, yani Hint yağı aynı zamanda saçlara doğal bir nemlendirici krem olarak da kullanılabilir.
 • Saç derisine Hint yağı ile masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerini güçlü tutar. Böylece saç dökülmelerine karşı da saçları korur.
 • Hint yağının saça uygulanması sonrası gösterdiği etkiler sayesinde saçın dolgunluğunu parlaklığını arttırır ve rengini koyulaştırır. Saç beyazlama sorunu olanlar için yardımcı olmaktadır.
 • Saç dökülmesi sorunu olanlar için de Hint yağı , saç derisini besleyerek enfeksiyonlara karşı savaşarak saçların güçlü olmasını sağlar. Zayıf saç köklerini güçlendirip tekrardan çıkmasını sağlar ve saç uzamasını kolaylaştırır. İçerdiği vitamin ve mineraller ile de saç kırıklarını onarır.
 • Antifugal ve Anti-bakteriyel özellikleri sayesinde saçları bakteri, mantar ve virüs gibi mikro organizmalardan korur. Ayrıca saçkıran hastalığının tedavisi için de kullanılan ilaçlar arasındadır.

Hint Yağı ile Saç Bakımı Yapmak İçin Muhteşem Karışım

Kısa ve seyrek saçlara 1 yemek kaşığı Hint yağı 1 yemek kaşığı su , uzun ve gür saçlara ise 4 yemek kaşığı Hint yağı 4 yemek kaşığı su ile karıştırılıp ısıtılır. Karışımın ısısı ılıktan biraz sıcak olmalıdır. Karışım saçlara dökülüp parmakla masaj yapılır. Karışımı en az bir gece saçınızda bekletip yıkayın.

Uygulanışı kolay olan Hint yağını kullanmanız sizler için doğru bir tercih olacaktır. Unutmayın doğal yöntemler en zararsız ve en faydalı yöntemlerdir. Bu ve benzeri saç bakımıyla alakalı birbirinden etkili yöntemleri Bitkilerle Saç Bakımı kategorisinde bulabilirsiniz.

 

 

 

ŞİFALI BİTKİLERLE SAÇ BAKIMI

Sarımsak bitkisi ile güçlü ve parlak saçlara kavuşmak çok kolay oldu. Sarımsak ilk çağdan beri ilaç olarak kullanılan bitkilerden biridir. Soğangiller ailesinden gelen sarımsak vücutta birçok derde deva olurken son yıllarda saçlara da faydalı olduğu görüldü. Alternatif tıpın gelişmesiyle bitkiler konusunda uzmanlaşan birçok insan bizleri daha iyi yönlendirir oldu. Her derde deva sarımsak saçlara da deva olmaya başladı. Sarımsaklı şampuanlar, bakım serumları ve kremler yapılırken en çok kullanılan sarımsaklı şampuanlar oldu. Sarımsak bitkisi aminoasit, kükürt, çinko ve B1 vitamini açısından zengin olan bu bitki saçların dökülmemesini, hacim kazanıp parlaklık olmasını ve saç diplerinin güçlenmesini sağlamaktadır. Özellikle saç diplerine yaptığı etkiyle herkesin beğenisini kazanan garlex sarımsak şampuanını sizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sarımsağın saç için kullanımı  

Sarımsak içinde barındırdığı vitamin ve elementlerle saçlara eşsiz bir hacim kazandırıyor. Aynı zamanda saç uçlarının kırılmasını önlüyor. ‘ www.garlex.com’ adresinden alabileceğiniz sarımsak özlü şampuan setiyle saçlarınız daha güçlü ve parlak bir görünüm kazanacak ve saçlarınızın kırık görüntüsü ortadan kaybolacaktır. Tüm saç tipleri için kullanımı uygun olan garlex sarımsak şampuanının içinden sarımsak kokusu kaybolmuştur. Şampuan harika kokusuyla da cezbetmektedir. Herkesin büyük korkusu olan sarımsağın o yoğun kokusu şampuanda kullanılmamış olup şampuanlara kokusuz diye özellikle söylenmiştir. Saçımızı bakıp besleyen ve muhteşem bir görünüm oluşturan sarımsaklı şampuan %100 kokusuz olmasıyla da seçilmeyi hak etmektedir. Kullanımı da aynı normal şampuanlar gibi saçların ucundan uygulanıp bol suyla yıkanmalıdır.

Sarımsak özlü şampuanla daha hacimli saçlar

Bir bayanın en önemli silahıdır saçları… bu yüzden her zaman hacimli, parlak ve güçlü saçlarını savurmak kadının kendine güvenini sağlamlaştırır. İşte kendine güveni olan kadınların ilk tercihi garlex sarımsaklı şampuan. Diyeceksiniz ki sadece bayanlarda mı var saç? Hayır tabi ki de saçlarını önemseyen bakan birçok beyefendi de vardır. Onlar içinde hacimli ve parlayan saçlar yakışıklılıklarına yakışıklılık katacaktır. Tamda bu yüzden size sarımsaklı şampuanı gönül rahatlığıyla severek kullanabilirsiniz diye söylüyorum. Sarımsaklı şampuanın saç diplerine yaptığı bakım ve saç ucu kırıklıklarına yaptığı onarım için tercih edilmeyi çoktan hak etmiştir. Ayrıca saçlarınızın dolgun salınması da muhteşem bir görüntü sağlamaktadır. Her türlü hastalığa deva olabilen sarımsak saçlara da harika bir devir atlatmış ve artık saç dökülmeleri ve saç kırıklıkları tarih olmuştur. Bu durum özellikle bayanlar için devrim niteliğindedir. Artık kırılan saçı kestirmenize gerek yok garlex sarımsak özlü şampuan kullanın sorunlarınızı çözün…

 

 

SAÇ UZATIP GÜRLEŞTİREN 5 MUCİZEVİ YAĞ

Günümüzde herkes her konuda doğanın mucizesine yönelmiş durumda. Artan kimyasal kullanımı insan vücuduna yarardan çok zarar vermekte. Pek çok araştırmaya konu olan bitkisel yağlarla saçlarımızı nasıl sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzatabileceğimizi merak ederiz. Elbette saçınıza bir kere uyguladığınız yağdan mucizeler beklemek doğru olmaz. Saçınızın hızlıca 10 cm uzayacağını da söylemek yanıltıcı olur. Ama bahsedilen mucizevi yağlar ile düzenli olarak saçlarınıza maske uygulamak saçlarınıza yapacağınız büyük bir iyilik olacaktır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı mucizesinden hayatında bir kez bile faydalanmamış birini bulmak çok zordur. Her evde bulunan bu mucize saç bakımı dendiğinde akla ilk gelen yağlardandır. Ancak ilk kullanımda etkisini göstermesini beklemek yanıltıcı olabilir. Her yağda olduğu gibi öncelikle saçınızın bu bakımı benimsemesi gerekir. Bunun için de tabi ki gerekli bir zaman vardır. Zeytinyağı maskesini saça uygulamak oldukça basittir. Saçta herhangi bir kokuya sebep olmaz. İçerisinde bulunan E vitamini ile saç derisini besler ve sağlıklı saç derinizle daha gür ve hızlı uzayan saçlara kavuşmuş olursunuz.

Susam yağı

Bir başka E vitamini kaynağı olan susam yağı da saç bakımı listesinde en başlarda yerini almaktadır. Susam yağı içeriğinde bulunan E vitamini ile hızlı bir uzama sunarken aynı zamanda saçlı deride bulunan mantar gibi hastalıkları da iyileştirmekte. Bu tür hastalıklar yüzünden zayıflayan saçlara yeniden güç kazandırmakta. Saçlarınızdaki problem sadece yavaş uzaması değil aynı zamanda seyrek ve güçsüz olmaları ise susam yağı mucizesinden mutlaka faydalanmalısınız.

Badem yağı

Vitamin deposu bir yiyecek olan bademden elde edilen yağ içerisinde bulundurduğu A, B ve K vitaminleriyle kıl köklerini besleyerek güçlendirmektedir. Ayrıca potasyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından da zengindir. Pek çok insan badem yağını saç bakımının yanı sıra kaş ve kirpik bakımı için de kullanmaktadır.

Hint yağı

Saç bakımının uzmanlarından olan hint yağı gerçek bir protein deposudur. Sağlıklı saçlara ulaşmak isteyenler için oldukça etkili bir yağdır. Kan dolaşımınızı hızlandırarak saç köklerinizi onarmaktadır.

Lavanta yağı

Hoş kokusuyla her alanda kullandığımız lavanta yağı bu kez saç bakımında karşımıza çıkmakta. Lavanta yağı saç derisi üzerinde antibakteriyel etkisiyle karşımıza çıkıyor. Onardığı saç derisinin kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı oluyor. Kazanılan nem sayesinde daha canlı ve sağlıklı olan saçlar daha hızlı uzuyor. Seyreklik gibi saçın kuruluğundan kaynaklanan olumsuzlukları da ortadan kaldırmak için oldukça etkili bir yağ.

 

DOĞAL YÖNTEMLER İLE SAÇ RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK

Vücudumuzun bakıma en çok ihtiyaç duyan yerlerinden biri olan saçlarımız oldukça kırılgan, hassas ve çabuk yıpranan yapılardır. Dökülmesi, saç uçlarının kırılıp yıpranması, yeterli gürlükte olmaması, hızlı yağlanması gibi pek çok sorun kişiden kişiye değişmektedir. Ancak saç konusunda ortak noktada buluşmak oldukça kolaydır. Çünkü her insan bu sorunlardan bir tanesine mutlaka sahiptir. Saç sağlığını tehdit eden en büyük etkenlerden birisi de saç boyalarıdır. İçinde bulundurdukları çeşitli kimyasallar ile zehir saçmaktadırlar. Ama yine de çoğu insan böyle bir değişikliğe başvurmaktan vazgeçemez. Beyazlayan saçlar, değişiklik isteği gibi pek çok neden bizleri saç boyamaya iter. İşte bu noktada bitkisel saç boyaları devreye girmekte. Saçlara zarar vermeden renklendiren aynı zamanda bakım yapan bitkisel saç boyaları oldukça popülerleşmiştir.

Bitkisel saç boyası nedir?

Piyasada satılan doğal ya da organik olarak adlandırılan bitkisel boyalar bulmak mümkündür. Ama bu konuda güvenilir markaları bulmak biraz zor olabilir. Bu yüzden sizlere evde kendinizin rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel saç boyalarından bahsetmek istiyoruz. Ama şunu bilmelisiniz ki bitkiler ile hazırladığınız saç boyasından alacağınız sonuç kimyasal saç boyalarından aldığınız sonuçlar kadar kalıcı ve parlak renkler olmayacaktır. Ama saç ve saç derinizin sağlığı açısından oldukça ideal maddelerdir.

Bitkisel saç boyaları nelerdir?

Bilinen en eski bitkisel saç boyası kınadır. Kınagiller familyasının çiçekli bir bitkisi olan kına yeşil toz haliyle tanınmakta. Bu tozu elde etmek için kına çiçeği kurutulup öğütülüyor. Koyu renk saçı olanlar için saç boyamada en çok tercih edilen bitkisel yöntemlerin başında yer alıyor. Açık renk saçlar için daha çok kullanılan yöntem ise kurutulmuş papatyadır. Saça renk vermekten daha çok mevcut renk daha açık ve parlak bir hale getiren bir malzemedir. Koyu renk saçlara uygulandığında ışıl ışıl sarı renkler vermez ancak saça doğal ışıltılar kazandırır. Daha önceden boyanmış saçlar üzerinde de etkisini gösterdiği bilinmektedir. Kurutulmuş papatya çayının etkisini göstermesi için güneş ışığından yardım alması gerekmektedir. Hem kınayı hem de kurutulmuş papatyayı aktarlardan rahatlıkla bulabilirsiniz. Veya ilkbaharda topladığınız papatyaları kurutarak kendi papatyalarınızı elde edebilirsiniz. Hem kına ile hem de kurumuş papatya ile saç renginizi değiştirmeye karar verdiğinizde hazırlayacağınız bitkisel boya karışımlarının daha etkili olması için içerisine ceviz, karanfil, siyah çay ve adaçayı ekleyebilirsiniz.  Demlendiğinde renk bırakan bu bitkisel gıdalar hazırlayacağınız boya için de bir renk katkısı oluşturacaktır. Üstelik eklediğiniz bu malzemeler saç derisini temizlerken aynı zamanda daha sağlıklı saç köklerine kavuşmanıza yardımcı oluyor.