Kategori: Kepeklenme

SAÇ KEPEĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN 5 ADIM

SAÇTA KEPEĞİ ÖNLEME

Saç kepeği hayatı tehdit eden bir durum olmayabilir, ama bir tahriş ve pullanmış kafa derisi varlığı rahatsız edici ve can sıkıcı olabilir. Bu nedenle, kepek sorunu olan insanlar genellikle durumu kontrol için gerekli adımları atacaktır. Zaten evin etrafında bulunan ürünleri kullanarak, stratejileri de dahil olmak üzere, saç kepeğini azaltan yollar vardır.

SAÇ KEPEKLENMESİNİ  ÖNLEME ADIMLARI

Bir doktora görünün. Kepek azaltmak için ilk adım problemin altında yatan nedenini belirlemek  olduğunu unutmayın. Bazı fiziksel rahatsızlıklar cilt kurumasına ve pullanmasına neden olabilir bu bir yana, sorun için ideal bir çözüm bulmak için denemeden önce bu olası  durumda altta yatan faktörleri ortadan kaldırmak  önemlidir. Sorun ortadan kalkarsa çözüm de kendiliğinden gelir.

1.Stres seviyesini kontrol edin Stres vücut fonksiyonlarına  müdahale eder  ve kepek üretmeye cilt sorunlarına yol açabilir. Bazı insanlar stres altında yatan nedenlerin ele alınması ve çözülmesi  ile kepek oranı ve şiddetini azaltabilirsiniz. Bu stresli sorunları çözmek mümkün değilse stresi hafifletmek için egzersiz veya diğer araçların kullanımını uygulanması özellikle önemli olabilir.

2. Diyeti düşünün besinler yeterli kaynağı sağlamadığı zaman, kafa derisi kuruluk ve pullanmaya daha duyarlı olacaktır.Aynı zamanda eğer ingest yağ türlerine yakın ilgi duyun ve tüketilen gıdalarda bulunan suda çözünen B vitaminlerinin bol olduğundan emin olun. Ayrıca günlük diyetin bir parçası olarak çinkolu besinler içeren gıdalar tüketin.

3.Güneşte biraz zaman geçirin keyfini çıkarın. Güneş ışığı D3 vitamini üretimini teşvik etmekten daha fazlasını yapar; ayrıca  makul sınırlar içinde tutulduğunda deri sağlıklı kalır, yağların üretimini teşvik etmek için yardımcı olur. Her gün güneşte birkaç dakika geçirmek için güneş ışınlarının kötü ekisine maruz kalmayın, mutlaka bir koruyucu uygulayın.

4.Şekillendirme ürünlerinizi  değiştirin: Bazı jeller, saç spreyleri sadece saça değil aynı zamanda kafa derisine de zarar verir,kafa derisinin kurumasına ve pul pul olmasına sebep olur. Bazı ürünler bunu fazla şekilde yapar bu durumlarda kullandığınız ürünü değiştirin.

5. şampuan. cilt tahrişi adı altında yatan nedenlerle mücadele de pullanma ile saç kepeği azaltmaya yardımcı piyasada ilaçlı şampuanlar bugün vardır. Doktorunuza bu şampuanları danışıp alabilir y ada doktorunuza bu konuda muayene olabilirsiniz. Mümkün olan en iyi sonuç için talimatları doğrultusunda ürünlerini kullanın.

Saç kepeğini önlerken saç derinizin durumunu göz önünde bulundurun ,egzama ,mantar vb saç hastalıkları ,ilaçlar , vitamin eksikliği ,saç yapınız ,yağlı ya da kuru saçlar, çeşitli ürünler ,şampuan değiştirme gibi bir çok etken saçta kepek yapabilir, kendinizi dinleyip sorunun çözümünü bulabilir ya da aşırı durumlarda ve geçmeyen sürelerde doktorunuza başvurabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği testleri uygulayıp saç derinizi kontrol ettirebilirsiniz.

 

SIK ŞAMPUAN DEĞİŞTİRMEK SAÇLAR DA KEPEĞE NEDEN OLUR MU ?

Günümüz de sabunun yerini alan şampuanlar kişilerin ihtiyaç durumuna göre şekillenerek onlarca çeşit haline gelmiştir. Kuru yıpranmış saçlar için, boyalı saçlar, kepekli saçlar, ince telli, kabarık, yağlı, normal saçlar gibi çokça çeşit şampuan bulunmaktadır. Kişinin en temel temizlik maddesi olan şampuan seçimi oldukça önemlidir.

Saçlarınızın yapısına uygun bir şampuan seçmek oldukça zordur. Özellikle kadınlar da saçlarına yaptırdıkları boya, perma, maşa vb. gibi saça hasar verici işlemlerden dolayı kadınlar saçlarına daha nem verici bu tarz olumsuz etkilerden koruyucu şampuanlar seçmeye özen gösterirler. Bu durum öyle bir hal alır ki kişi her şampuan bitimin de başka bir markaya geçiş yapar. Bu böyle devam eder.

Öncelikle kendi saç tipinizi ve saçınızın neye ihtiyacı olduğunu anlamalısınız. Ondan sonra şampuan arayışına geçmelisiniz. Kesinlikle benim saçım kuru ama yağlı saçlar için olan şampuan indirimdeydi kokusu çok güzeldi gibi bir çok saçma nedenden dolayı kendi saç tipinize uygun olmayan şampuanı tercih etmeyiniz. Saçlarını hangi tipse ona uygun şampuanı tercih etmelisiniz.

Öncelikle saçlarınız için kullanacağınız şampuan market şampuanlarından daha çok eczaneler de satılan ya da daha prof.markaların şampuanlarını tercih etmelisiniz. Her zaman kullandığınız şampuanı saç diplerinize masaj yaparak uygulamasınız. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra yarım dakika şampuanının saçınıza nüfus etmesini beklemesiniz. Bu işlemleri yaptığınız da şampuanınızdan max. Verim almış olursunuz.

En çok sorulan sorulardan birisi ise kullandığım şampuandan memnun değilim onun için başka şampuana geçmek istiyorum ama saçlarım da kepek oluşturmasından korkuyorum ya da saçlarım da kepek oluştu şampuanımı sıkça değiştiriyorum acaba ondan dolayı olmuş olabilir mi gibi sorular sorulmaktadır. Öncelikle bir şampuanın saçınız da kepek oluşturup oluşturmaması şampuanın kalitesine bağlıdır. Kullandığınız ürünler kalitesizse siz ister şampuan değiştirin ya da değiştirmeyin saçlarınız da kepek oluşabilir. Bunların yanın da başka bir marka şampuana geçtiğiniz de şampuanlar arası ph değişikliği olabileceğinden saç derisi çok hassa bir yapı olduğundan bu değişiklikten etkilenerek dökülmelere kepek oluşumuna neden olabilir.

Ancak her kötü şampuan ya da her şampuan değişikliği saçlar da kepek oluşturur diye bir kanı yoktur. Saç deriniz zaten hasar görmüş hassaslaşmış olabilir bu nedenden dolayı en ufak bir değişiklik nedeniyle kepek oluşmuş olabilir. Ya da kullandığınız ya da geçiş yaptığınız şampuanın içeriğin de yüksek oran da kimyasal içerik olduğundan kepek oluşumunu tetiklemiş olabilir.

Siz siz olun hiçbir şampuanı kokusuna, şekline, fiyatına göre tercih etmeyin. Bir şampuanı almadan önce o şampuanla ilgili kullanıcı yorumlarını ve içeriğini araştırın. Kimyasal içerikli ürünlerden uzak durun. Doğal organik yapılı ürünleri tercih edin. Şampuanın yanın da bakım maskeleriyle saçınızı ve saç derinizi destekleyin.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI İLE KEPEK SORUNU

Hindistan cevizi yağı kullanımı ülkemizde gelişmemiştir ama yurt dışında başta mutfak ve kozmetik sanayisinde sıkça kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı o kadar zengin içerikli bir yağdır ki, bir çok ünlü isim kozmetik sanayisinde hindistan cevizi tabanlı ürünler üretmek için kolları sıvamıştır. Saçın hzılı uzamasına yardım ettiği kadar, içerisindeki doğal yağ asitleri ve vitaminler bir çok yağda bulunmaz bu sebeple, yaşlanma karşıtı kremlere kadar bir çok ürüne girmiştir. İster saç ister cilt bakımı için kullanın bu yağdan yarar elde etmeyen yoktur, kullanımı sadece dışardan değil içerden yiyerek de desteklemelisiniz.

Saçınıza iyi bir hindistan cevizi yağı masajı vermek …

Hindistan cevizini saç bakım yağı olarak kullanan kişilerde kepek sorunu olmaz, bu bir rastlantı olamaz  her iki üç günde bir hindistan cevizi yağını saçlarınıza masaj için kullanın. Bazı zamanlar günlük olarka da uygulayabilirsiniz. Hem ucuz hem yararlı hem de doğal ve hoş kokulu bir madde olan hindistan cevizi kepek sorununun yanında saçınızın daha hızlı uzamasına yardım eder.Saç derisini yumuşatır ,besler ve nemlendirir. Saç kırıklarının olmasına karşı saçın elastikiyetini koruyarak saçın yıpranmasını önler. Hindistan cevizi yağı seçerken dikkat edilecek en önemli nokta ise organik saf soğuk presshindistan cevizi yağı tercih etmektir. Doğal saf hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında sıvı biraz sıcaklık düştüğünde ise katılaşır, ele alınınca vücut sıcaklığında erir. Özellikle sertifikalı, organik ,içlerinde koruyucu ya da seyreltici gibi kimyasal katkılar olmayan yağları tercih etmelisiniz, aksi takdirde fayda elde edemezsiniz.

Sadece ihtiyacınız olanlar:

  • Hindistan cevizi yağı
  • Zaman

O zaman ne yapacağız?

  • Avucunuzun içinde küçük bir hindistan cevizi yağı alın ve kafa derisine ve saça uygulayın.
  • Parmaklarınızla hafifçe masaj yapın.
  • Eğer kuru hissederseniz biraz daha yağ uygulayabilirsiniz.
  • Yine masaj yapın.
  • Yaklaşık 20-30 dakika boyunca yapın.
  • Hemen saçtan silmeyin. Yağ yaklaşık 2-3 saat boyunca saçınızda dursun. Eğer o gecede bırakırsanız daha iyi.
  • Şimdi şampuan ve su ile saçı yıkayın.

Eğer kepekleriniz giderse haftada bir de olsa hindistan cevizi yağını kullanmayı ihmal etmeyin, zaten düzenli kullanımda saçınıza verdiği yararlar sonucunda vazgeçemeyeceksiniz.

Saç kepeğini önlediği gibi düzenli kullanımda saçı besleyen hindistan cevizi yağı tekrar saçın çıkmasını da destekler. Masaj halinde uygularsanız aynı zamanda kan dolaşımını da arttırmış olursunuz. Saç uçlarına uygulanarak da saç kırılmalarının, çatallaşmasının ve koparak dökülmesinin önüne geçersiniz, bu kadar mükemmel bir yağı devamlı kullanacaksanız buzdolabında bekletmek, orada muhafaza etmek en doğrusudur, temiz bir kaşık yardımıyla dolapta dondurma kıvamına gelen yağınızı istediğiniz miktarda alabilirsiniz.

 

 Bitkisel yağlar kullanma reçeteleri ve faydaları hakkında detaylı bilgi için diğer sayfaya geçiş yapabilirsiniz…

KEPEKLENME VE SAÇ DÖKÜLMESİ EVDE BİTKİSEL

KEPEKLENME VE SAÇ DÖKÜLMESİkepeklenme-ve-sac-dokulmesi-evde-bitkisel
Kepekli kuru kafa derisi seboreik dermatit denilen bir cilt hastalığı olabilir. Aynı zamanda, çok genel olarak, malassezia adlı mantar büyümesi, egzama, sedef hastalığına neden olabilir. Eczane ilaçları mantar ve bakterileri hedef alarak çinkopiritiyonlu şampuan satarlar. Salisilik asitle tedavi kafa dersindeki ölü derileri kaldırıp gözeneklere hava aldırıp temizleme ve kepekten kurtulmayı vaad eder.

KEPEKLENME VE SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN PRATİK ÇÖZÜMLER

Aspirin
Kozmetik içerikli olmayan şampuanlar, aspirin ile aynı etkin madde (salisilik asit) içerir.Bu şampuanları kendiniz de ev de hazırlayabilirsiniz. 2 tane aspirin kırın ve toz haline getirin ve şampuanınıza ekleyin. Aspirinli şampuanınızı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçınız da 1 2 dakika bekletin iyice durulayın diğer yıkamaları aspirinsiz şampuan ile devam edin.

Çay ağacı yağı
Sadece yüzde 5 oranın da çay ağacı yağı içeren bir şampuan sizi bu konuda rahatlatacaktır. Normal yıkama içinse şampuanınızın içine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Karbonat
Mutfakta kullanılan bu küçük mucize kafadaki ölü deriyi temizlemeye yardımcı olur. Saçınızı ıslatın daha sonra yeteri kadar kabartma tozunu kafa derisine masajla uygulayın. Şampuanlamayı atlayın ve sırf durulamaya gidin. Kabartma tozu kepeklere neden olan aşırı mantarları azaltır. Saçınız ilk defadakuruyabilir , ancak birkaç hafta sonra saç deriniz ve saçlarınız daha yumuşak olacak ve doğal yağlar üretmeye başlayacaktır.

Kafa derisinin pH değişiklikleri de kepek için çözüm yolu olabilir. Bu konuda en etkili çözüm sirkedir. Bir sprey şişesi içine 1 su bardağı su bardağı çeyrek fincan elma sirkesi karıştırın ve sıkın. Bir havlu başınızı sarın ve bir saat on beş dakika bekletin, sonra her zamanki gibi saçınızı yıkayın. Haftada iki kez yapın.

kepeklenme-ve-sac-dokulmesiGargara
Kepek problemi yaşıyorsanız tedaviiçin normal şampuan ile saçınızı yıkayın, sonra alkol bazlı bir gargara ile friksiyon yapın.Beşdk sonra yıkayın. Gargara anti mantar özelliği ile kepeklere neden olan mantarları önlemeye yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı denenmiş ve herkes tarafından doğrulanmış kepek tedavisi sağlar ve çok güzel kokar. Duştan önce, kafa derisi içine 3 5 yemek kaşığı hindistan cevizi yağınımasajla yedirin ve yaklaşık bir saat bekletin. Normal olarak şampuanlayın. Ayrıca, hindistan cevizi yağı içeren bir şampuan da kullanabilirsiniz.

Limon
Sadece saç derinize 2 yemek kaşığı limon suyu ile masaj yapıp bol su ile durulayın. Sonra 1 bardak suya 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve bununla saçlarınızı durulayın. Kepek kaybolana kadar her gün bu işlemi tekrarlayın. Limon asitlik olduğundan kepekleriyok eder, kafa derisi pH dengesini sağlar.

Tuz
Bir tuzluk alın ve kuru kafa derisi üzerine biraz tuz sallayın. Sonra kafa derisine masaj yapın. 15 dakika bekleyin bol su ile durulayın.

Kepeklenme ile saç kayıpları olur çünkü deri hassaslaşır ve hastalanır.Kayıpları önlemek için öncesaçtaki kepeği önlemeliyiz.

 

ÇAY AĞACI YAĞIYLA KEPEK TEDAVİSİ

cay-agaci-yagiyla-kepek-tedavisiÇay ağacı yağı son yıllarda buluna en etkili bitkisel bileşenlerden biridir, öyle ki sadece saç bakımında değil neredeyse tüm cilt ürünlerinde, maske, losyon ,krem, temizleyici, sivilce önleyici olarak kulanılmaktadır. Çaya ağacı yağlı özel seriler üretilmektedir. Çay ağacının onlarca etkisi doğal bir ilaç olduğunu önceki makaleleri inceleyerek bulabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı: Şampuan markaları giderek anti kepek saç ürünleri yapmak için çeşitli ürünler denemeye başladılar, bu yeni ürünlerden biri de çay ağacı yağıdır. Onun anti-mantar, antibiyotik ve antiseptik özellikleri bir anti kepek şampuanı için mükemmel bir madde olmasını sağlar. Bu yüzden bir çok firma bir yağla birden çok soruna çözüm bulmuş olur, aynı zamanda ciltsel hastalıklara da iyi gelir.

Çay ağacı yağı ile kepek tedavisi nasıl olur? Eğer fark varsa, çay ağacı yağı bizim şimdiye kadar tartıştığımız tüm diğer maddeler arasından sadece doğal olan tek  bir maddedir. Hatta ticari ürünler bitkisel maddeler kullanmaya başladı! Eğer kimyasal malzeme kullanmayı sevmiyorsanız denemekten zara gelmez, kaldı ki çoğu market şampuanı çay ağacı yağını yani doğal özleri tercih etmiş olursunuz. Neden kepek için de doğal özleri ve yöntemleri ve ne güvenilir doğal olanını tercih etmeyesiniz ki?

Doğal içerikleri kullanırken öncelikle küçük bir alanda o maddeyi deneyerek vücudunuzun alerji yapıp yapmamasına dikkat ediniz.

 

 

KEPEK NASIL OLUŞUR

KEPEK OLUŞUM SEBEPLERİ NELER?

kepek-nasil-olusurKepek oluşumunu hızlandırıcı pek çok faktör bulunur. Yanlış kullanılan şampuan ve durulanmayan saç kremleri kepeğin oluşmasının ana nedenlerindendir. Saçlara sık şampuan uygulama saç dibindeki deriyi tahriş eder. Deride dökülmeler büyük boyut da ve dışarıdan bakıldığında görülür seviyeye ulaşır. Yanlış kullanılan şampuanların içeriğindeki kimyasal maddeler saç diplerinde birikmelere neden olduğundan kepeklenmeler oluşur. Bitkisel olarak üretilen Garlex şampuanları saç diplerinde kepeklenme yapmaz. Kepek nasıl oluşur sorusuna ilk cevap kimyasal şampuanlardır. Bu yüzden Garlex şampuanı kimyasal içeriği bulunmayan kepek oluşumunu önleyici bir şampuan olarak önerilir. Diplerden nefes alan saçta kepeklenme oluşmaz. Garlex şampuanı köklerin hava almasını sağlayarak güzel bir şekilde temizlenmesini ve nemlenmesini sağlar. Saçları devamlı yıkamak köklerde kuruluğa neden olur. Kuruluk demek derinin tahriş olarak dökülmesi demektir. Saç diplerinde meydana gelen tahribatlarda derinin hızlı bir şekilde kendini yenilemesine neden olur. Egzama diye adlandırılan deri hastalığı saç diplerinde de görülür. Kepeklenmeyi üst seviyeye ulaştıran bu hastalık ciddi önlemler gerektirir. Kaşıntı halinde ortaya çıkan aşırı kepeklenme durumu deriyi nemli tutarak önlenebilir. Bu yüzden saç her gün yıkanmamalıdır. Saç dibinin kuru kalması kepek nasıl oluşur sorusunu en iyi şekilde yanıtlar. Saç derisini nemli tutmak için saç bitkisel şampuan yardımıyla temizlenmelidir.

Kişisel bakımına gerektiği kadar önem vermeyen insanlarda da kepek oluşumu görülür. Saçlarını uzun süre yıkamayan kişilerde; gerekli temizlik sağlanamadığı için deri döküntü şeklinde kepek oluşturur. Kullanıldığında saç köklerini tıkayan maddeler kepek oluşumuna neden olur. Bunlar sprey, jöle gibi saç şekillendirici ürünlerdir. Bu ürünler saçta birikip kalıntılara neden olduğu için kepek oluştururlar. Kepeklerden şikayet eden insanlar kepek nasıl oluşur diye düşünürken beslenmelerine de gerektiği önemi vermeleri gerekir. Gerekli vitamin alındıktan sonra saçta kepeklenme normal bir boyut da kalır. Kullanılan bazı ilaçlar kepek meydana getirebilir. Deride kuruluğa neden olan bazı ilaçlar saç diplerinde de kuruluk yarattığı için kepeklenme oluşur. Hormon seviyelerinin değişiminden dolayı oluşan kepeklenmeler de ilaç tedavisi yoluna gidilebilir. Mevsim değişikliklerinden gelen kepek oluşumu için endişelenmek yersizdir. Düzensiz uyku, dengesiz sıvı alımı kepeğin oluşmasına zemin hazırlar. Her şey dengede tutulduğunda kepekte problem olmaktan çıkar.

KEPEK SORUNUNA ÇÖZÜM

kepek-sorununa-cozumKepek oluşumu insanların gündelik hayatta kendilerine olan güvenlerini sarsabilir. Güven problemi yarattığı için insanlar psikolojik olarak bu durumdan etkilenirler. Kepek sorununa çözüm oluşturması bakımından saçları fazla hırpalamamak gerekir. Kepek önleyici şampuanlar kullanılmalıdır. Garlex şampuan içerisinde kepeği önleyici veya oluşan kepekleri gidermek için bitkisel özler bulunur. Garlex şampuanı uzun süreli kullanımlarda kepekleri yok eder. Saçlar da kepeklenmenin önüne geçtiği için sağlıklı uzamaya da yardımcı olur. Garlex saç bakım losyonu ve saç serumu ile desteklendiğinde kepeğe çözüm oluşturur.

Kepeğe neden olan faktörlerin başında gelen stres faktörü de ortadan kaldırılmalıdır. Her şeyi çok ince düşünen insanlar da saç sorunları daha belirgin şekilde ortaya çıkar. Stres dökülmeyi tetiklediği gibi kepek oluşumunu da artırır.

Kepek sorununa çözüm olarak elma sirkesi çok iyi bir temizleyicidir. Saç diplerine elma sirkesiyle masaj şeklinde uygulanan elma sirkesi 5-10 dakika bekletilip yıkanır. Kepeklenmeyi büyük ölçüde azaltan bu kür saç köklerindeki mikropları da temizler.

Fırçalama, ve masaj esnasında saç diplerini hırpalamak çok yanlıştır. Saç kökleri devamlı hırpalanırsa kepek sorunu çoğalır. Nazik bir şekilde yapılan uygulamalar derinin yapısını bozmaz. Saçın nem dengesi sağlanıp doğru fırçalanırsa kepek oluşumunun önüne geçilir. Saçlar durulama esnasında sıcak suyla yıkanmamalıdır. Ilık su ile durulanan saçlarda kepek azalır. Çok fazla saç diplerini kaşımak saç derisini kaldırdığı için kepeklenme meydana getirir. Saç dipleriyle fazla oynamamak kepek oluşumunun önüne geçer. Kepek sorununa çözüm olarak yeterli derecede vitamin alımı çok önemlidir. Özellikle çinko miktarı iyi ayarlanmalıdır. Yetersiz beslenme kepeğe neden olur.

Saçlar haftada 2 kere yıkanmalıdır. Fazla yıkanan saç dökülmeye ve diplerde kuruluğa neden olur. Diplerde oluşan kuruluk kepeklenmeyi de fazlalaştırır. Saç diplerindeki kuruluğun en faz yaşandığı aylar kış aylarıdır. Kışın saç diplerinin nemini sağlama açısından saç diplerine saç bakım yağları uygulanmalıdır. Yeterli derecede içilen su saçtaki yabancı mikropları uzaklaştırır. Nem dengesini sağlamak için günde 2 litre su içilmelidir. Az miktarda su kullanımı deride döküntülü kepek oluşumuna neden olur.

KEPEK ÇÖZÜMÜ

KEPEK ÇÖZÜMÜ

kepek-cozumuSaçlarımızın sağlığını ve canlılığını belirleyen faktörlerden biride kepeklerin olmamasıdır. Kepek oluşumu saçların daha sağlıksız görünmesine sebebiyet verir. Kurtulma yolları olarak birçok alternatif bulunmaktadır. Gerek bitkisel gerekse doğal şampuanlar kullanılarak bir nebze olsa da azaltılabilir. Kepek çözümü çok kolay değildir. Kepeğin oluşumundaki etmenler belirlenirse daha çabuk giderilebilir.

Kepek oluşumunu gidermek için kullanılan şampuanlara dikkat edilmelidir. Şampuan bitkisel içerikli ve son derece doğal olmalıdır. Garlex şampuan ve saç losyonu kepek oluşumunu önleyebilecek en baş doğal etkenlerdendir. Garlex şampuan içinde bulunan bitkisel ürünler, saçlarda canlılık, dolgunluk ve en önemlisi saç derisinde kepeği önleyici özelliğe sahiptir. Garlex şampuan bu anlamda rahatlıkla kullanılabilir. Garlex içerisinde bulunan bitkisel kaynaklı bu ürün; saç derisini yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Herkesin bildiği gibi saçlarda kepek oluşumu genelde saç diplerinin çok fazla hırpalanmasıyla oluşur. Bu hırpalanmış deriyi yatıştırıcı özellik taşıyan Garlex şampuan ve saç losyonu uzun süre kullanılırsa bu sorun ortadan kalkmış olur. Kepek çözümü bitkisel ürünlerle desteklendiği sürece daha kolay olacaktır.

Saçlar sıcak suyla yıkanırsa kepek oluşumu daha hızlı görülür. Sıcak su saç derisine hiçbir zaman iyi gelmez. Saçlar iyi temizlendiği kanısı ile sıcak suya maruz bırakılmamalıdır. Sıcaklık ile saç derisi tahriş olup, kepekler oluşur. Saç bakım ürünlerini doğru kullanmak gerekir. Kullanılan jöle ve saç spreyi gibi ürünler uzun süre saçta bekletilirse; saç köklerinde kepeklenme görülür. Kepek çözümü; kullanılan saç bakım ürünlerinin saçtan zamanında arındırılmasıyla aşılabilir. Saç diplerini havasız bırakmamak gerekir. Devamlı toplanan saçların dipleri yağlı olacağından, kepek oluşumu da son derece hızlı görülür. Saçlar genelde serbest bırakılmalı ve güneş ışığı ile teması sağlanmalıdır. Hava alamayan saç kökleri hem kepeklenme yapar, hem de saçların dökülmesini sağlar. Kepek oluşumundaki kötü görüntü kimsenin hoşuna gitmez. Saçları olduğundan daha kirli gösterdiği için verilen önlemlere son derece dikkat edilmelidir. Saç diplerine yapılan bitkisel yağ bakım kürleri de kepeğin azalmasına yardımcı olur. Haftada bir kere yapılan saç bakım kürleri; saç diplerinin iyileştirilmesi için son derece faydalıdır.

KEPEK İÇİN ŞAMPUAN

Kepeğin oluşumunun önüne geçmek için kullanılan bakım kürlerinin yanı sıra kullanılan şampuanın da önemi büyüktür. Saç temizliği için kullanılan bu ürünler içeriğinde saçlara silikon etkisi yapan maddeler bulundurmamalıdır. Kepek için şampuan doğal nitelikte olup, insanların gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir şampuan olmalıdır.

Kepeğin önüne geçebilmek için üretilen onlarca şampuan vardır. Fakat saç derisinin sağlığıyla ne kadar uyumlu oldukları bilinmemektedir. Kozmetik şampuanların hepsi sorunu geçici olarak çözer, fakat bu sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. İçeriklerinde deterjan yapımında kullanılan maddeler kullanılır. Buda saç diplerinin zaman içinde kepeklenmesini sağlar. Bu yüzden ihtiyacımız olan kepekleri çoğaltıcı değil, kepeği önleyici bitkisel şampuanlar kullanmaktır. Kepek için şampuan önerisi olarak doğal yapıda şampuan tercih edilmelidir. Garlex bitkisel şampuan içeriği nedeni ile saçlarda yalancı silikon etkisi yaratmaz. Saç diplerinin dengesini sağlayarak kepeklenmenin önüne geçer. Saç diplerinde kalıntı bırakmayarak kepeklerin giderilmesine yardımcı olur. Fakat hangi şampuan kullanılırsa kullanılsın saçlar yıkama sonrasında çok iyi durulanmalıdır. Kalıntılar üst üste geldiği zaman bu tabakalar kepeğe neden olur. Garlex bitkisel özlü şampuan doğal yollardan elde edildiği için kepeğinde doğal yoldan önüne geçmiş olur. Saçlar hem kirlerinden arındırılırmış olup hem de kepekli kötü görüntüyü ortadan kaldırır. Saç üzerindeki bir diğer etkisi de kokusuz olmasıdır, ki buda çoğu kişinin tercih ettiği bir seçenektir. Doğal ürünlerin daha sık kullanıldığı bu zaman diliminde insanlar; kokusuz, kepeklenmenin önüne geçen ve saçları daha hızlı uzatan ürün arayışı içine girmişlerdir. Garlex şampuan bu ihtiyaçlara karşılık verip daha sağlıklı saçlar meydana getirir. Kepek için şampuan kullanımı öncesinde bitkisel yağ kürleri de uygulanabilir. Bitkisel yağları arındırmak için saç dipleri çok şiddetli derece de yıkanmamalıdır. Garlex şampuan kullanılarak; bitkisel yağların faydası daha fazla artırılabilir. Hafif masaj şeklinde uygulanırsa saç derisine daha iyi etki eder. Masaj yolu ile uygulanan Garlex sarımsaklı şampuan saç derisinin daha sağlıklı ve kepeksiz olmasını sağlar. Devamlı kullanım neticesinde kepek sorununu tamamen ortadan kaldırır ve sağlıklı ,canlı saçlar meydana getirir.

KAFADAKİ KEPEK NASIL GEÇER?

Kepekli saçların artık bir saç hastalığı olduğunu herkes bilmektedir. Bu durumda; bu duruma çok hassas yaklaşıp çözümlerini de detaylı bir şekilde araştırmamız gerekir. Bu saç hastalığı zamanla omuzlarımıza kadar dökülür. Sosyal ilişkilerimizi de olumsuz şekilde etkiler. Hatta insanlarla iletişim kurmaktan bile kaçınabiliriz. Her şeyin çaresi olduğu gibi kepeğinde çaresi vardır. Kepek nasıl geçer sorusu bu durumdan muzdarip kişileri fazlası ile meşgul eder. Öncelikle neden kaynaklandığı bulup buna göre tedavi yöntemleri geliştirilmelidir.

Kepeğin geçmesi bir hafta gibi kısa bir sürede gerçekleşmez. Çünkü diplerde olan tortuların atılması bazı zamanlar 3 ay gibi bir süreyi kapsamaktadır. Kepeğin geçmesi için kullandığımız şampuan içeriğine çok dikkat etmemiz gerekir. Kepek şampuanı olarak satılan bazı şampuan türleri, kepek oluşumunu sonsuza kadar engelleyemez. Ayrıca kepeği önleyip saçlarda kuruluk problemi yaratabilir. Yani bir sorunu çözerken başka bir sorunla karşı karşıya kalabiliriz. Garlex bitkisel şampuan ürünleri kullanılarak bu sağlıklı denge yerine oturtulabilir. Saçlardaki kepek oluşumu giderilirken saçların nem yapısı da korunmuş olur. Kafadaki kepek nasıl geçer sorusunu kendimize yöneltirken alacağımız ilk yanıt Garlex bitkisel şampuanda saklıdır. Saç yapısı gereği belli bir tabakadan oluşur. Her ne olursa olsun bu tabakanın korunması önemlidir. Saç derisini ve saç tellerini bu anlamda en iyi besleyen şampuan Garlex bitkisel özlü şampuandır. Doğal içeriği nedeni ile tercih sebebi olmalıdır. Bunu yanında bitkilerden faydalanıp çeşitli bakımlar uygulayarak kepek problemini bir nebzede olsa azaltabiliriz. Her kür sonrası saçlar Garlex şampuan ile yıkanıp durulanırsa daha iyi sonuçlar elde etmiş oluruz.

Kepek hiçbir saçta ömür boyu devam etmez. Zaten bir hastalık neticesinde kepek sorunu yaşıyorsak buda uzman bir doktor sayesinde çözüme kavuşturulabilir. Kepek nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı da ileriki boyutlarda hekime başvurulması gerektiğidir. Bu gibi durumlarda egzamadan şüphelenilir. Bitkisel şampuan olan Garlex şampuan da bu anlamda fayda sağlamazsa tıbbi olarak çözüm bulunabilir. Her sorunun çaresi olduğu gibi kepeği giderecek bu yöntemler uygulandığında yüksek oranlarda cevap alınır ve kepek en aza indirgenir.