Kategori: Kepeklenme

KEPEKLENEN SAÇLARI İÇİN KESİM ÇÖZÜM GARLEX

Tüm cilt tiplerinde çok fazla görülen saçın kepeklenmesi oldukça önemli cilt problemlerinden. Özellikle kuru ciltlerin çok fazla yaşadığı kepek problemi bir çok yönteme rağmen genel olarak sürekli tekrarlıyor. Aynı zamanda çok gür saçlarda cildin hava alamaması yüzünden kepek sürekli tekrarlayan saçta kepeklenmeye çözüm bulmak oldukça zordur. Saçta kepek oluşumunun bir çok sebebi vardır. Özellikle saçı iyi durulayamamak, saç derisinin hava almaması, çok sert dişleri olan taraklarla saçı taramak, saç derisi ıslakken saç derisine tarak ile taramak gibi durumlar saçta kepek oluşumunu çoğaltır. Öncelikle bu tip alışkanlıklardan vaz geçilmelidir. Çünkü kepek problemi sadece ilaç ya da şampuanla geçmez. Bu yüzden saç derisine de gereken özen gösterilmelidir. Ancak Garlex Sarımsaklı Şampuan saçta kepeklenmeye çözüm getiriyor. Kullanımı oldukça basit olan Garlex Sarımsaklı Şampuan saç derisini nemlendirerek saçta kepeklenmeye çözüm getirip zaman içinde kepeği tamamıyla yok ediyor. Formülündeki tamamıyla doğal bitki ve sarımsak özleri sayesinde aynı zamanda saçı da kökten uca besliyor.

GARLEX SARIMSAKLI ŞAMPUAN’IN İÇERİĞİ NEDİR VE NE İŞE YARAR ?

Garlex Sarımsaklı Şampuan tamamıyla doğal bitki özleri ve sarımsağın mucizevi bileşenlerini içeriyor. Her derde deva olan sarımsak, saç ve saç derisi için de en faydalı bitkilerden biri. Bu yüzden Garlex Sarımsaklı Şampuan içerdiği sarımsağın yararlı vitaminleri ve özleri sayesinde saçta kepeklenmeye çözüm getiriyor. Ayrıca en hassas cilt tiplerinde bile Garlex Sarımsaklı Şampuan herhangi bir alerjik reaksiyon başlatmaz. Yaş ve cilt tipi fark etmeden gönül rahatlığı ile Garlex Sarımsalı Şampuan kullanılabilir. Garlex Sarımsaklı Şampuan saç derisnin hava almasını sağlayarak saç köklerini ve saç derisini nemlendirir. Böylelikle oluşmuş olan kepekleri ve oluşacak olan kepekleri tamamıyla yok eder. Özellikle düzenli kullanımda saçınızdaki kepek probleminden tamamıyla kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda içeriği sadece sarımsak özleri olmayan Garlex Sarımsaklı Şampuan bir çok organik bileşikte içeriyor. Bu organik bileşikler tamamıyla cilt ve saç sağlığı için son teknoloji ile geliştirilmiştir.

GARLEX SARIMSAKLI ŞAMPUAN SAÇTA KOKU YAPAR MI ?

Garlex Sarımsaklı Şampuan kepek problemine çözüm getirip, saçı kökten uca besler. Saçı sarımsak bitkisinin yararlı özleri ile besleyip kepeği tamamıyla yok eden Garlex Sarımsaklı Şampuan saçta hiçbir koku bırakmaz. Çünkü sadece sarımsak bitkisinin yararlı özleri ile ekstra olarak lavanta gibi güzel kokulu bitkiler kullanılmış. Bu yüzden hem saçta güzel bir koku bırakıyor.

Kepeklenme Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir?

Kepeklenme neden olur? İlk önce bu sorunun cevabını verelim sonrasında ise tedavileri nelerdir sorusuna göz atalım. Öncelikle kepek bir cilt hastalığıdır. Çocuklarda ve bebeklerde de kepeklenme olabilir. Bunun nedenini öğrenebilmek için dermatoloğa gidilmesi ve kepeğin neden oluştuğunu belirlemek gerekmektedir. Peki, kepeklenme neden olur, neler kepek oluşumunu etkiler gelin birlikte göz atalım.

Kepeklenmenin Nedenleri Nelerdir?

İşte dermatologlar tarafından belirlenmiş kepeklenmeye sebebiyet veren birkaç etmen.

 • Biz farkında olmasak da kullandığımız saç spreyleri, jöleler, saç kremleri ve bazı şampuanlar saçlarda kepeklenmeye neden olmaktadır. Özellikle saçlarımızı bol suyla yıkamazsak kepeklenme derecesi artacaktır.
 • Kepeklenmeye neden olan diğer bir etken ise vücudumuzdaki vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Saçlarınızdaki kepeklenme D ve B vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.
 • Tükettiğiniz aşırı fast- food gıdalar da saçlarınızda kepeklenmeye neden olabilir.
 • Mevsim veya hava değişikliğine bağlı olarak da saçınızda kepeklenmeler olabilir.

Yukarıda kepeklenmeye neden olan etmenleri belirttik. Şimdi ise kepeklenmeye karşı nasıl bir tedavi uygulanır ona bakalım.

Kepeklenme Tedavileri Nelerdir?

Yine aynı şekilde dermatologlar tarafından belirlenmiş kepeklenmeye karşı alınan önlemler veya tedavilere bakalım.

 • Saçlarınızdaki kepeklenmeden kurtulabilmek için kepeğe karşı etkili şampuanlar kullanılabilir.
 • Bu şampuanlara rağmen saçlarınızdaki kepeklenme şikâyetiniz devam ediyorsa eğer bir dermatoloğa gidilmelidir. Böyle durumlarda mantar ilaçları ya da kortizon ilaçları kullanılır fakat kepeklenme çok ileri gitmediği sürece ilaç tedavisi kullanılmaz.
 • Mevsim değişikliğine bağlı olan kepeklenmelerde bir tedavi yöntemi uygulamanıza gerek yoktur. Bir süre sonra kepeklenme kendiliğinden gidecektir.
 • D ve B vitamini eksikliğinde oluşan kepeklenmeye karşı ise güneşlenerek ya da vitamin serumları alarak kepeklenmenin önüne geçmiş olursunuz.
 • Aşırı fast- food tüketiminden kaynaklanan kepeklenmede ise fast- food tüketimi yerine hafif gıdalardan yenilmeli ve düzenli beslenilmelidir. Düzenli beslendiğiniz takdirde saçlarınızdaki kepeklenme gidecektir.
 • Saç spreyleri, jöleleri saç kremleri ve şampuanlarla oluşan kepeklenmede ise saçlarımızı her gün bol suyla yıkarsak eğer kepeklenmenin önüne geçmiş olursunuz.

Eğer sizin de saçlarınızda kepeklenme varsa yukardaki tedavi yöntemlerini uygulayarak saçlarınızdaki kepekten kolayca kurtulabilirsiniz.

Saçlarda Kepeklenme

Saçlarda Kepeklenme

Saçlarda kepeklenme sorunu kadın erkek fark etmeden herkesin yaşamış olduğu sorunlar arasında yer almaktadır. Kepeklenme saç derisinde oluşan pullaşma ve ölü derilerin saç telleri arasından gözükmesidir. Kepeklenme sorunu bulaşıcı olmamasına rağmen hoş bir görünüm sergilememesinden dolayı herkes rahatsız olmaktadır. Saçlarda görülen kepeklenme problemi saçın az veya çok olmasına bağlı olan bir durum olmamaktadır. Aynı zamanda saçların çok sık yıkanması veya az yıkanması ya da jöle gibi ürünlerin kullanılmasından dolayı oluşmaktadır. Saçlarda kepeklenme sorunu aynı zamanda az su içerek cildi kurutma, stres, kaygı, kuru cilde sahip olma veya mevsimsel farklılıklardan da oluşabilmektedir. Görüntü kirliliği oluşturan kepeklenme aynı zamanda saç derisinde kaşınma gibi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Kepeklenme Sağlık Sorunu Nasıl Önlenir

Kepeklenme sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bu sağlık sorununu önleyebilmek adına ilk olarak kaliteli şampuanların tercih edilmesi gerekirken yanı sıra bol su içmeye, stresten ve üzüntüden uzak durmaya da önem verilmelidir. Sağlık sorunları arasında yer alan kepeklenme sorunu için aynı zamanda sağlığa zararlı olan jöle gibi ürünlerinde kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Kepeklenmeyi önleyebilmek adına ilk olarak seçilen şampuanın kimyasal maddeler içermediğine ve bitkisel ürünlerden üretildiğine önem verilmeli ve içerikleri analiz edilmelidir. Kaliteli ürünleriyle popüler olan garlex her zaman sektöründe popüler firmalar arasında yer almış ve müşteri memnuniyetine önem vermesinden dolayı ilk tercihler arasında yer almıştır.

Kepeklenme İçin Ne Tür Şampuanlar Kullanılmalı

Kepeklenme sorunları herkes tarafından üzücü olmuş ve önüne geçilemeyeceği kanısına varılmıştır. Fakat bu durum kaliteli şampuan kullananlar ve dikkat edenler için geçerliliğini korumamaktadır. Kalitesinden ödün vermeyen firmalardan şampuanlar alınmalı ve saç kremleri de içinde olmak üzere tüm ürünlerin içerikleri analiz edilmelidir. Bu sayede ileriki evrelerde oluşabilecek diğer sağlık sorunları da önlenmiş olacaktır. Popüler Garlex firması gibi markalar saç kremleri ve şampuanlar başta olmak üzere tüm ürünlerini bitkisel ve organik ürünlerden imal etmektedir. Bu sayede kimyasal içermeyen ürünler kullanılmasından dolayı kepeklenme önlenirken sağlıklı bir halde saçlarda uzayabilmektedir. Hem hızlı uzayan saçlara sahip olunabilirken aynı zamanda kepeklenme, yağlanma veya daha birçok saçlarda oluşan sağlık sorunları önlenebilmekte ve tamamen bu sorunlardan kurtulabilme imkanları sağlanmış olacaktır. Kaliteli firmalar ile şampuanların ve saç kremlerinin gücü ispatlanmış olarak saçlar daha parlak ve sağlıklı halde olabilecektir. Saç masajları yapılarak saç serumlarına da garlex firması ile sahip olmak mümkündür.

 

 

SARIMSAK KEPEK SORUNUMUZU ÇÖZECEK

Kepeklenmeyi ortadan kaldıracak mucizevi bitkiyi tanıtacam sizlere… Saç derilerinin ölerek saç diplerinde beyaz beyaz görünmesine ve saç aralarından dökülmesine kepeklenme, dökülen deri parçalarına da kepek denir. Saçların kolay ama büyük bir sorunudur. Çünkü kepek döküldükçe kıyafetimizin üzerine ve sırtımıza beyaz renkli olarak dökülür. Hele bir de koyu renk kıyafet giydiyseniz acayip sinir bozucudur bu durum. Aslında ciddi ve bulaşıcı bir hastalık durumunda değildir kepek ama insanlar arasında ve toplumumuzda hoş karşılanmamaktadır. Bu yüzden özellikle bayanlarda rastlanan kepeklenmeye çözüm sarımsaktan olacak. Rahatlıkla kepekten korunabilirsiniz ki korunmakta şart gibi bir şeydir. İnsanların gözünde kepeklenme bir temizlik sorunudur. Oysa böyle bir durum gerçek değildir. Yani kişi pisliğinden veya bakımsızlığından kepek sorunu yaşamaz. Kepek sorunundan kurtulmak için eczanelerden kepek şampuanı alarak sorunu çözmeye çalışırken son dönemde bitkilerin faydalarının daha çok olduğunu öğrenmekle beraber kepek sorununa çözüm olabilecek %100 bitkisel şampuanlarla ve saç bakım kremleri ile çözüm sağlayabiliriz. Bunun yanında hem saç derimizi rahatlatırız hem de saçlarımızı koruruz.

Garlex sarımsaklı şampuanı ile kepeklenme sorunu ciddi düzeyde artan kişilerde saç derisi kaşınmaya ve zarar görmeye de başlar. Zaten saç dökülmelerine sebep olarak saçlara da zarar verir. Bunu en az asgariye indirmek için %100 bitkisel ürünler kullanmak tavsiye edilir. Bitkisel kullanımın tavsiyesi saç diplerinin ölü derilerden temizlenerek saç diplerinin güçlenmesine ve saçların hacim kazanmasına yardımcı olacaktır. Bu bitkisel ürünler saçları diğer ürünlerden daha çok koruyacaktır. Garlex sarımsak şampuanı kepeklenme sorununa kesin çözüm sağlamaktadır. Garlex kepekli saçlar için ürettiği şampuanda çam terebentin ve sarımsak bitkisini birlikte kullanarak kesin çözüm sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun yanında saç bakım kremi de vermekte ve saçların güçlenmesini amaçlamaktadır. Saç bakımı ve şampuan üzerine harika bitkisel ürünler üreten garlex firması bu konuda kendini ispatlamış bir firmadır. Çünkü piyasada bu şekilde bitkisel ürün yapıp pazarlayan bir sürü firma bulunmaktadır. Bu yüzden bitkisel ürün almadan önce iyice incelemek gerekir.

Garlex Sağlık bakanlığı onaylı ürünler %100 bitkisel özlerle yapılmış ürünleri içerir. Bu konuda www.garlex.com.tr adresine girip hem her ürünü neye yarar ne şekilde kullanılır ve kullanıcıların yaptığı tüm yorumlara ulaşıp inceleyerek ürünlerin ne kadar faydalı olduğunu görebilirsiniz. Bunları inceledikten sonra fikriniz hala değişmemişse tercihinizi istediğiniz yöne çevirebilirsiniz. Ancak gerçekten Garlex ürünlerini inceleyen ve içerdikleri bitkileri bilen kişiler tercihlerini doğru yöne çevirecekler ve memnuniyetlerini dile getireceklerdir.

SAÇ KEPEKLENMESİ İÇİN GARLEX

Ne yazık ki kuru cilt tipi olan insanların en büyük problemlerinden biri de saç derisinde kepek. Kepek saç derisinin kuruyarak dökülmesi sonucu oluşmuş ölü deri parçalarına denir. Tabi sadece kuru cilt tipi olan insanlarda değil yağlı ya da karma cilt tiplerinde de görülebilir. Çok sert esen rüzgâr, yanlış şampuan kullanımı, yanlış saç tarama ya da saçı iyi durulayamamak gibi etkenler saçın kepek yapmasına sebep olabilir. Ancak Garlex Sarımsak Şampuanı sayesinde saçtaki kepek problemine kesin çözüm sağlanıyor. İçerdiği bitki özleri sayesinde kuru saç derisi gibi problemleri ortadan kaldırıyor.

GARLEX SARIMSAKLI ŞAMPUAN KEPEĞİ NASIL YOK EDİYOR?

Garlex markası tamamıyla doğal bitki özleri ve organik ürünlerin kullanımı ile adını duyurmuştur. İçerdiği bitki özleri saça, cilde, vücuda ve aklınıza gelebilecek birçok şeye iyi gelecek şekilde formüle ediliyor. Yani aslında saçtaki kepeği de bitki özleri ve doğal formüller sayesinde yok ediyor. Kepek saç ne kadar temiz olursa olsun dışarıdan kirli görünümü verir. Aynı zamanda da kepeğin çoğalması saç derisinde yaraların oluşmasına ve daha başka cilt hastalıklarına sebep olabilir. Bu yüzden saçtaki kepeğin ilk fark edildiği andan itibaren önüne geçilmelidir. Kepek başta ne kadar az gibi gözükse de zamanla çoğalabilir. Ancak ne yazık ki piyasadaki en iyi şampuanlar bile kepeğin kesin çözümünü sağlayamıyorlar. Ancak Garlex Sarımsaklı Şampuan doğal bitki özleri, saç derisine derinlemesine nüfuz edişi sayesinde ilk kullanımda bile kepeğin azalmasını hatta bitmesini sağlayabiliyor.

GARLEX ŞAMPUANI NE KADAR SÜRE KULLANMAK KEPEĞİ YOK EDER?

Garlex Sarımsaklı Şampuan doğal bitki özleri ve ekstra saça etkiyi arttıran doğal formüllerle yapılmış bir bitkisel şampuandır. Bitkisel oluşu saçı ağırlaştırmayıp, saç tellerinin kolayca şampuanı kabullenmesini sağlıyor. Bu sayede alması gereken vitaminleri saç hızlıca alıyor. Aynı zamanda da saç kökleri için tam anlamıyla bir vitamin deposu. Her derde deva olan sarımsak saç için de en önemli toksinleri ve vitaminleri barındıran bir bitkidir. Saç köklerini en iyi şekilde besler, havalandırır, temizler ve bakımını sağlar. Aynı zamanda nemi depolayıp tekrar kepek oluşmasını engeller. İlk kullanımda bile Garlex Sarımsaklı Şampuan saç derisine etki edip kepeğin büyük bir çoğunluğunu yok eder. Böylelikle saçtaki kepek oluşumları yok olur. Eğer kepek gibi bir probleminiz var ise ve herhangi bir çözüme henüz ulaşamamış iseniz Garlex Sarımsaklı Şampuan bir tık uzağınızda.

Kepeklenme

Erkek kadın fark etmeyen bir sağlık sorunu olan kepeklenme tüm toplumumuzu etkilemektedir. Bu durum her ne kadar önlenemeyecek hal alsa dahi aslında kolay birkaç tüyo ile önlenebilmektedir. Bazı zamanlarda bu sorun artarak daha kötü rahatsızlıklara yol açabilmekte ve farklı boyutlara kadar taşınabilmektedir. Kepek şampuanları veya saç kremleri ile bu durum önlenerek farklı boyutlara taşınmadan kısa süre içerisinde çözüme kavuşmaktadır. Fakat alınan şampuanların veya saç kremlerinin bitkisel olmasına dikkat edilmeli ve bitkisel ürünler kullanılmalıdır. Kimyasallar nedeniyle kepeklenme sorunları daha fazla olmakta ve önlenemeyecek hale gelmektedir. Bitkisel ürünler sayesinde kısa sürede kepeklenme sağlık sorunu önlenmektedir.

Kepeklenme Nasıl Önlenir

Toplumumuz da yaşanan hayal kırıklıkları arasında yer alan kepeklenme elbette önlenebilmektedir. Fakat bu durum kolay olmamasından dolayı bazı zamanlar zor zamanlar ve sıkıntılar yaşanabilmektedir. Kepeklenme bir sağlık sorunu olmasından dolayı saç hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Bu durumu önleyebilmek için yapılması gereken birçok türde tüyolar yer almaktadır. Bu tüyolar arasında da tercihler yapılması gerekmektedir. Çünkü tüyolar içerisinde aynı zamanda saç ve deri hastalıklarına neden olabilecek zararlı maddelerde oluşabilmektedir. O yüzden kaliteli siteler içerisinden bitkisel şampuanlar ve bitkisel saç kremleri alınması gerekmektedir. Bu siteler içerisinde popüler olan firmaları ve kaliteli ürünler satan sitelerin tercih edilmesi her zaman ilk tercihlerde olmalı ve araştırılarak ürünlerin alınması gerekmektedir. Çünkü şampuanların ve saç kremlerinin içerisinde yer alan bitkiseller bir o kadar fazla önem taşımakta ve sağlığı etkilemektedir.

Kepeklenme İçin Yapılması Gerekenler

Kepeklenme için yapılması gereken birçok tüyo ve yöntem yer almaktadır. Fakat her duyulan ve her önerilen saça uygulanmamalı ilk olarak araştırılmalı ve sonrasında ürün alınmalıdır. Kepeklenme için önerilen sadece bitkisel şampuanları tercih etmek ve üzerinde yazan tarife göre saça uygulamaktır. Bu sayede kısa süre içerisinde kepeklenme sorunlarından kurtulmak ve saçların eski sağlığına kavuşmasını beklemek gerekmektedir. Tabi ki saça uygulanacak olan şampuanın veya saç kreminin uygulama süresi de bir o kadar önem taşımaktadır. Bu sayede ilerleyen evrelerde bu sorun tamamen çözülmekte ve eski saçlara ve saç derisine kavuşulabilmektedir. En çok önem verilen saçların parlaklığı ve deri dökülmeleri olan kepeklenmelerin aslında çözümsüz olmadığı bitkisel şampuanlar sayesinde kanıtlanmaktadır. Toplum sağlığına önem veren garlex firma her zaman kaliteli ve güveni sayesinde ilk tercih sıralamalarında yer almıştır. O nedenle popüler ve her zaman kendisini kanıtlayan firma ülkemizde adını duyurmaktadır.

KEPEKLENME SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bu yazımızda saçtaki kepek sorunu için bitkisel çözüm yöntemlerini ele alacağız. Kepek sorunu oldukça yaygın olan saç problemlerinden biridir. Oluşturduğu çirkin görüntü ile hem saçın görüntüsünü bozar hem de sebep olacağı kaşıntılardan dolayı günlük yaşantınızı olumsuz etkiler. Giydiğiniz koyu renk kıyafetlerin üzerine dökülerek gün içinde diken üstünde durmanıza sebep olur. Basit gibi görünen kepek sorunu oldukça fazla olumsuzluklara yol açar. Yazıda bahsedeceğimiz bitkisel öneriler daha yeni başlamış ve daha minik yapıdaki kepekler için etkili olacaktır. Saç derinizin büyük parçalar halinde kopması ise başka bir cilt probleminden kaynaklanır ve tıbbi yardım almanız gerekebilir. Bitkisel yöntemler bu kadar büyük boyuttaki dökülmeler için yeterli olmayabilir. Ancak yine de saç derinizi rahatlatmak için siz de bu yöntemlerden size uygun olanını seçerek uygulayabilirsiniz.

Kepek nedir ve nasıl oluşur?

Yaygın olan bilgilerin aksine kepek hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir problem değildir. kepek oluşumuna bir mikrop neden olur. Saç derisinde bulunan sebum ile etkileşime giren mikroplar oleik asit adı verilen bir asit oluşmasına sebep olur. Oluşan bu asit e karşı insanların yaklaşık %50 lik bir bölümü hassasiyet gösterir. Oluşan hassasiyet sonucu saçlı deride kızarıklık, kaşıntı ve pul pul dökülmeler meydana gelir. Saç deriniz tüm bu reaksiyonlara yanıt olarak yenilenmesini hızlandırır ve ölü deriyi yavaş yavaş atmaya çalışır. Eskiye göre daha hızlı gerçekleşen yenilenme ise kepek oluşumunun ta kendisidir. Tüm bu oluşumları hızlandıran diğer etkiler ise kirlilik, ter ve sıcaklıktır.

Bitkisel çözümler nelerdir?

Tabiat çoğu konuda olduğu gibi bizlere kepek konusunda da mucizeler sunmaktadır. Öncelikle saçlarınızı bol su ile düzenli olarak yıkamalısınız. Daha önce de söylediğimiz gibi kepek oluşumunu tetikleyen etkenler arasında kirlilik de bulunmaktadır. Beslenmenizde saç derinizin eski sağlığına kavuşması için önemli bir etkendir. Kepekli deri için doğal sabunlar kullanmak kimyasal şampuanlar kullanmaktan daha iyi bir çözüm yoludur. Isırgan otu kepek için en çok kullanılan bitkilerdendir. Isırgan otunu kaynatarak hazırlayacağınız basit losyonu saç derinize masaj yaparak yedirirseniz saç derinizde gerçekleşen reaksiyonlar yavaşlayacak kaşınmalarınız ve kızarıklıklarınız azalacaktır. Aynı zamanda saçınız için durulama suyuna da bu losyondan katabilirsiniz. Aynı zaman da kekik ile de aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Kekik yatıştırıcı özelliği sayesinde etkin asitlerin rolünü azaltacaktır ve deri dökülmeniz de buna bağlı olarak yavaşlayacaktır. Kepek oluşumunu doğal ürünler ile tamamen geçirdikten sonra mevcut kepeklerden kurtulmak için doğal bir sabun ile saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

SAÇ KEPEĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN 5 ADIM

SAÇTA KEPEĞİ ÖNLEME

Saç kepeği hayatı tehdit eden bir durum olmayabilir, ama bir tahriş ve pullanmış kafa derisi varlığı rahatsız edici ve can sıkıcı olabilir. Bu nedenle, kepek sorunu olan insanlar genellikle durumu kontrol için gerekli adımları atacaktır. Zaten evin etrafında bulunan ürünleri kullanarak, stratejileri de dahil olmak üzere, saç kepeğini azaltan yollar vardır.

SAÇ KEPEKLENMESİNİ  ÖNLEME ADIMLARI

Bir doktora görünün. Kepek azaltmak için ilk adım problemin altında yatan nedenini belirlemek  olduğunu unutmayın. Bazı fiziksel rahatsızlıklar cilt kurumasına ve pullanmasına neden olabilir bu bir yana, sorun için ideal bir çözüm bulmak için denemeden önce bu olası  durumda altta yatan faktörleri ortadan kaldırmak  önemlidir. Sorun ortadan kalkarsa çözüm de kendiliğinden gelir.

1.Stres seviyesini kontrol edin Stres vücut fonksiyonlarına  müdahale eder  ve kepek üretmeye cilt sorunlarına yol açabilir. Bazı insanlar stres altında yatan nedenlerin ele alınması ve çözülmesi  ile kepek oranı ve şiddetini azaltabilirsiniz. Bu stresli sorunları çözmek mümkün değilse stresi hafifletmek için egzersiz veya diğer araçların kullanımını uygulanması özellikle önemli olabilir.

2. Diyeti düşünün besinler yeterli kaynağı sağlamadığı zaman, kafa derisi kuruluk ve pullanmaya daha duyarlı olacaktır.Aynı zamanda eğer ingest yağ türlerine yakın ilgi duyun ve tüketilen gıdalarda bulunan suda çözünen B vitaminlerinin bol olduğundan emin olun. Ayrıca günlük diyetin bir parçası olarak çinkolu besinler içeren gıdalar tüketin.

3.Güneşte biraz zaman geçirin keyfini çıkarın. Güneş ışığı D3 vitamini üretimini teşvik etmekten daha fazlasını yapar; ayrıca  makul sınırlar içinde tutulduğunda deri sağlıklı kalır, yağların üretimini teşvik etmek için yardımcı olur. Her gün güneşte birkaç dakika geçirmek için güneş ışınlarının kötü ekisine maruz kalmayın, mutlaka bir koruyucu uygulayın.

4.Şekillendirme ürünlerinizi  değiştirin: Bazı jeller, saç spreyleri sadece saça değil aynı zamanda kafa derisine de zarar verir,kafa derisinin kurumasına ve pul pul olmasına sebep olur. Bazı ürünler bunu fazla şekilde yapar bu durumlarda kullandığınız ürünü değiştirin.

5. şampuan. cilt tahrişi adı altında yatan nedenlerle mücadele de pullanma ile saç kepeği azaltmaya yardımcı piyasada ilaçlı şampuanlar bugün vardır. Doktorunuza bu şampuanları danışıp alabilir y ada doktorunuza bu konuda muayene olabilirsiniz. Mümkün olan en iyi sonuç için talimatları doğrultusunda ürünlerini kullanın.

Saç kepeğini önlerken saç derinizin durumunu göz önünde bulundurun ,egzama ,mantar vb saç hastalıkları ,ilaçlar , vitamin eksikliği ,saç yapınız ,yağlı ya da kuru saçlar, çeşitli ürünler ,şampuan değiştirme gibi bir çok etken saçta kepek yapabilir, kendinizi dinleyip sorunun çözümünü bulabilir ya da aşırı durumlarda ve geçmeyen sürelerde doktorunuza başvurabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği testleri uygulayıp saç derinizi kontrol ettirebilirsiniz.

 

SIK ŞAMPUAN DEĞİŞTİRMEK SAÇLAR DA KEPEĞE NEDEN OLUR MU ?

Günümüz de sabunun yerini alan şampuanlar kişilerin ihtiyaç durumuna göre şekillenerek onlarca çeşit haline gelmiştir. Kuru yıpranmış saçlar için, boyalı saçlar, kepekli saçlar, ince telli, kabarık, yağlı, normal saçlar gibi çokça çeşit şampuan bulunmaktadır. Kişinin en temel temizlik maddesi olan şampuan seçimi oldukça önemlidir.

Saçlarınızın yapısına uygun bir şampuan seçmek oldukça zordur. Özellikle kadınlar da saçlarına yaptırdıkları boya, perma, maşa vb. gibi saça hasar verici işlemlerden dolayı kadınlar saçlarına daha nem verici bu tarz olumsuz etkilerden koruyucu şampuanlar seçmeye özen gösterirler. Bu durum öyle bir hal alır ki kişi her şampuan bitimin de başka bir markaya geçiş yapar. Bu böyle devam eder.

Öncelikle kendi saç tipinizi ve saçınızın neye ihtiyacı olduğunu anlamalısınız. Ondan sonra şampuan arayışına geçmelisiniz. Kesinlikle benim saçım kuru ama yağlı saçlar için olan şampuan indirimdeydi kokusu çok güzeldi gibi bir çok saçma nedenden dolayı kendi saç tipinize uygun olmayan şampuanı tercih etmeyiniz. Saçlarını hangi tipse ona uygun şampuanı tercih etmelisiniz.

Öncelikle saçlarınız için kullanacağınız şampuan market şampuanlarından daha çok eczaneler de satılan ya da daha prof.markaların şampuanlarını tercih etmelisiniz. Her zaman kullandığınız şampuanı saç diplerinize masaj yaparak uygulamasınız. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra yarım dakika şampuanının saçınıza nüfus etmesini beklemesiniz. Bu işlemleri yaptığınız da şampuanınızdan max. Verim almış olursunuz.

En çok sorulan sorulardan birisi ise kullandığım şampuandan memnun değilim onun için başka şampuana geçmek istiyorum ama saçlarım da kepek oluşturmasından korkuyorum ya da saçlarım da kepek oluştu şampuanımı sıkça değiştiriyorum acaba ondan dolayı olmuş olabilir mi gibi sorular sorulmaktadır. Öncelikle bir şampuanın saçınız da kepek oluşturup oluşturmaması şampuanın kalitesine bağlıdır. Kullandığınız ürünler kalitesizse siz ister şampuan değiştirin ya da değiştirmeyin saçlarınız da kepek oluşabilir. Bunların yanın da başka bir marka şampuana geçtiğiniz de şampuanlar arası ph değişikliği olabileceğinden saç derisi çok hassa bir yapı olduğundan bu değişiklikten etkilenerek dökülmelere kepek oluşumuna neden olabilir.

Ancak her kötü şampuan ya da her şampuan değişikliği saçlar da kepek oluşturur diye bir kanı yoktur. Saç deriniz zaten hasar görmüş hassaslaşmış olabilir bu nedenden dolayı en ufak bir değişiklik nedeniyle kepek oluşmuş olabilir. Ya da kullandığınız ya da geçiş yaptığınız şampuanın içeriğin de yüksek oran da kimyasal içerik olduğundan kepek oluşumunu tetiklemiş olabilir.

Siz siz olun hiçbir şampuanı kokusuna, şekline, fiyatına göre tercih etmeyin. Bir şampuanı almadan önce o şampuanla ilgili kullanıcı yorumlarını ve içeriğini araştırın. Kimyasal içerikli ürünlerden uzak durun. Doğal organik yapılı ürünleri tercih edin. Şampuanın yanın da bakım maskeleriyle saçınızı ve saç derinizi destekleyin.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI İLE KEPEK SORUNU

Hindistan cevizi yağı kullanımı ülkemizde gelişmemiştir ama yurt dışında başta mutfak ve kozmetik sanayisinde sıkça kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı o kadar zengin içerikli bir yağdır ki, bir çok ünlü isim kozmetik sanayisinde hindistan cevizi tabanlı ürünler üretmek için kolları sıvamıştır. Saçın hzılı uzamasına yardım ettiği kadar, içerisindeki doğal yağ asitleri ve vitaminler bir çok yağda bulunmaz bu sebeple, yaşlanma karşıtı kremlere kadar bir çok ürüne girmiştir. İster saç ister cilt bakımı için kullanın bu yağdan yarar elde etmeyen yoktur, kullanımı sadece dışardan değil içerden yiyerek de desteklemelisiniz.

Saçınıza iyi bir hindistan cevizi yağı masajı vermek …

Hindistan cevizini saç bakım yağı olarak kullanan kişilerde kepek sorunu olmaz, bu bir rastlantı olamaz  her iki üç günde bir hindistan cevizi yağını saçlarınıza masaj için kullanın. Bazı zamanlar günlük olarka da uygulayabilirsiniz. Hem ucuz hem yararlı hem de doğal ve hoş kokulu bir madde olan hindistan cevizi kepek sorununun yanında saçınızın daha hızlı uzamasına yardım eder.Saç derisini yumuşatır ,besler ve nemlendirir. Saç kırıklarının olmasına karşı saçın elastikiyetini koruyarak saçın yıpranmasını önler. Hindistan cevizi yağı seçerken dikkat edilecek en önemli nokta ise organik saf soğuk presshindistan cevizi yağı tercih etmektir. Doğal saf hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında sıvı biraz sıcaklık düştüğünde ise katılaşır, ele alınınca vücut sıcaklığında erir. Özellikle sertifikalı, organik ,içlerinde koruyucu ya da seyreltici gibi kimyasal katkılar olmayan yağları tercih etmelisiniz, aksi takdirde fayda elde edemezsiniz.

Sadece ihtiyacınız olanlar:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Zaman

O zaman ne yapacağız?

 • Avucunuzun içinde küçük bir hindistan cevizi yağı alın ve kafa derisine ve saça uygulayın.
 • Parmaklarınızla hafifçe masaj yapın.
 • Eğer kuru hissederseniz biraz daha yağ uygulayabilirsiniz.
 • Yine masaj yapın.
 • Yaklaşık 20-30 dakika boyunca yapın.
 • Hemen saçtan silmeyin. Yağ yaklaşık 2-3 saat boyunca saçınızda dursun. Eğer o gecede bırakırsanız daha iyi.
 • Şimdi şampuan ve su ile saçı yıkayın.

Eğer kepekleriniz giderse haftada bir de olsa hindistan cevizi yağını kullanmayı ihmal etmeyin, zaten düzenli kullanımda saçınıza verdiği yararlar sonucunda vazgeçemeyeceksiniz.

Saç kepeğini önlediği gibi düzenli kullanımda saçı besleyen hindistan cevizi yağı tekrar saçın çıkmasını da destekler. Masaj halinde uygularsanız aynı zamanda kan dolaşımını da arttırmış olursunuz. Saç uçlarına uygulanarak da saç kırılmalarının, çatallaşmasının ve koparak dökülmesinin önüne geçersiniz, bu kadar mükemmel bir yağı devamlı kullanacaksanız buzdolabında bekletmek, orada muhafaza etmek en doğrusudur, temiz bir kaşık yardımıyla dolapta dondurma kıvamına gelen yağınızı istediğiniz miktarda alabilirsiniz.

 

 Bitkisel yağlar kullanma reçeteleri ve faydaları hakkında detaylı bilgi için diğer sayfaya geçiş yapabilirsiniz…