Kategori: Maskeler

CİLDE PARLAKLIK VEREN MASKELER

Parlak bir cilt, hemen her kadının en büyük isteklerinden biridir. Genetik faktörler de bu konuda son derece etkili olsa da, birtakım yöntemler ile cildin parlak bir görünüme kavuşması sağlanabilmektedir. Parlak cilt, kişinin daha genç ve sağlıklı görünmesinde de oldukça önemli bir konuma sahiptir. Piyasada çok sayıda kozmetik markası tarafından, cildin parlak bir görünüm almasını sağlayan çeşitli ürünler üretilmektedir. Fakat bu kozmetik ürünleri, geçici bir çözümdür. Daha kalıcı ve doğal yollar ile cildin yeniden parlak bir görünüme sahip olması sağlanabilmektedir. Bu kapsamda cilde parlaklık veren maskeler, oldukça fazla sayıda kadın tarafından büyük bir ilgi görmeye de devam etmektedir.

cilde-parlaklık-veren-maskeler

Cildinin her zaman parlak görünmesini isteyen kadınlar, kozmetik markaları tarafından üretilen ürünler yerine doğanın kendilerine sunduklarını kullanmayı tercih etmeye başlamışlardır. Sağlıklı bir cilt görünümü için doğal maskelerin kullanılmasının yanı sıra kişilerin hayat kaliteleri de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Cilde parlaklık veren maskeler, kişiler tarafından oldukça sık bir şekilde kullanılmakta ve kullanan kişiler tarafından da son derece beğenilmektedir.

Cildin Parlaklığını Arttıran Maske Çeşitleri

Her geçen doğal ürünlere olan ilgi daha da artmakta olup, özellikle de kadınlar tarafından oldukça büyük bir keyif ile kullanılmaktadır. Bu kapsamda ise, cildin parlaklığını arttıran maske çeşitleri, oldukça fazla sayıda kadın tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Bu maske çeşitleri ise şöyledir:

cilde-parlaklık-veren-salatalık-maskesi

 • Bir bilendir içerisine bir su bardağı yoğurt ve kabukları soyulmamış orta büyüklükte bir salatalık ince dilimler halinde doğranarak eklenir. Cilt tipine göre yağlı ise yağsız yoğurt, kuru cilt için ise yağlı yoğurt kullanılması çok daha etkili olmaktadır. Elde edilen maske, cilt üzerine eşit miktarda sürülür ve 20 dakika bekledikten sonra da cilt ılık su ile yıkanır.
 • Papaya, cilde parlaklık veren maskeler arasında en etkili olanlar arasında yer almaktadır. Bir orta boy papaya çatal yardımı ile ezilir ve üzerine iki tatlı kaşığı bal eklenir. Homojen bir kıvam elde edilene kadar karıştırılan bu karışım, nazik hareketler ile cilde sürülür. 15-20 dakika bekledikten sonra nemli bir havlu ile maske nazikçe temizlenir. Ardından ılık su ile yıkadıktan sonra cilt güzelce nemlendirilir.

cilde-parlaklık-veren-papaya-maskesi

 • Derin bir kap içerisine bir yumurtanın sarısı kırılır ve üzerine birer yemek kaşığı bal ile zeytinyağı eklenir. Bütün malzemeler karıştırıldıktan sonra kıvam alabilmesi için pişmemiş yulaf da göz kararı eklenir. Yavaş hareketler ile bütün cilde sürülen bu karışım, 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır.
 • Kış aylarında taze portakal ile de cilde parlaklık veren maskeler hazırlamak mümkündür. Bir portakalın suyu sıkılır ve içerisinden 3 yemek kaşığı alınarak bir kaba koyulur. Portakal suyunun üzerine 4 tatlı kaşığı bal eklenir ve bütün karışım güzel bir şekilde karıştırılır. Eğer cilt yapısı çok kuru ise, bu karışıma bir çay kaşığı badem ya da zeytinyağı da eklenebilir. Elde edilen bu maske, cilde eşit miktarda uygulandıktan sonra 20 dakika beklenir ve ardından yıkanır.

cilde-parlaklık-veren-bezelye-maskesi

 • 2 su bardağı taze olarak ayıklanmış bezelye, hiçbir topaklanma kalmayacak şekilde ezilir. Üzerine bir miktar üzüm pekmezi ile birlikte bir yumurtanın akı ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı da eklenir. Bütün malzemeler karıştırıldıktan sonra ise üzerine karışım kıvam alana kadar un eklenir. Cilt üzerine eşit miktarda olacak şekilde uygulanan bu karışım, ciltte yarım saat bekletilir. Daha sonra ise ılık su ile yıkadıktan sonra güzel bir şekilde nemlendirilir.

KURU SAÇ DERİSİ

KURU SAÇ DERİSİ

Kişilerin genel olarak saçlarına yaptıkları bakım herkes tarafından bilinen ve bakım için pek ürün kullandıkları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak saç bakımı yapılırken kişilerin saç tipini bilmesi ve buna göre bakım yapmaları gerekmektedir. Saç tipinden ziyade, saç bakımı deriye yapıldığı için genkuru-sac-derisiel olarak saç derisi önemli olmaktadır. Orada yer alan gözeneklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri verilmesi gerekmektedir. Kuru saç derisi, saç derisi tiplerinden bir çeşit olmakta ve kişileri belirli dönemlerde zorlamaktadır. Yağlı saç derisine oran ile daha az saç sorunu olsa da, özellikle yaz aylarında kurumak ile birlikte kepek sorunu fazlası ile oluşmaktadır. Kuru saç derisi için pek çok doğal maske ve doğal karışım olmaktadır. Bu maskeler ile, saç derisini yumuşatıp nemlendirerek saç derisinde yer alan sorunlar giderilmektedir.

Kuru Saç Derisi Maskeleri

 1. Zeytinyağı Maskesi; kuru saç derisinde aslında hem saç derisini nemlendirmek hem de saçlara gereken bakımı yapmak için en çok tercih edilen doğal yağ çeşidi zeytinyağı olmaktadır.zeytinyagli-sac-maskesi
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı jojoba yağı
 • 1 yemek kaşığı Hint yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı; bütün yağ çeşitleri bir araya getirilerek, homojen bir hal alana kadar karıştırılmalıdır. Daha sonrasında saç derisine masaj yapılarak önce saç derisine daha sonra da saçın tamamına uygulanmalı ve 15 dakika süre ile beklenmesi gerekmektedir. Süre bittikten saç derisini nemlendirecek bir şampuan ile yıkayarak yağı saç derisinden iyice arındırılması gerekmektedir. Haftada bir kez uygulanması yeterli olmaktadır.

 1. Elma Sirkesi Maskesi; saç derisinde kuruluktan dolayı fazlası ile kepek sorunu meydana gelmektedir. Kepeğe de en iyi doğal çözüm elma sirkesi olmaktadır. Bu yüzden hem saç derisinin nemlendirilmesi hem de elma-sirkesi-maskesikepek sorunundan kurtulmak için elma sirkesi ile maske uygulanması doğru bir çözüm yöntemi olmaktadır.
 • 10 su bardağı su
 • 1 su bardağı sirke

Hazırlanışı; elma sirkesi ile su belirtilen miktarda karıştırılmalıdır. Daha sonrasında ağzı spreyli temizlenmiş bir şişenin içerisine konulmalı ve her banyo öncesinde saç ve saç derisine uygulanmalıdır. Yarım saat bekledikten sonra, saçların yıkanması gerekmektedir. Saçlar şampuanlandıktan sonra durulama suyu olarak da hazırlanan karışım kullanılabilmektedir.

 1. Limon Suyu Maskesi; içerisinde bol miktarda C vitamini barındıran ve saç derisinin ihtiyacı olan mineralleri barındırıan limon suyu ile de kuru saç derisi bakımı yapılmaktadır.
 • 3 su bardağı limon suyu

Hazırlanışı; saçın uzunluğuna göre bu miktar artırılabilir ya da azaltılabilmektedir. Elma sirkesi maskesinde ki gibi spreyli bir şişenin içerisine limon suyu koyulmalı ve saçların tamamına özellikle saç derisine sıkılmalıdır. Sıkıldıktan karbonat-maskesisonra saç derisine masaj yapılmalı ve 2 saat süre ile saçları toplayarak beklenmesi gerekmektedir. 2 saatin sonunda nemlendirici bir şampuan ile saçlar yıkanmalıdır. Ancak limon suyu maskesi uygularken dikkat edilmesi gereken bir nokta olmaktadır. O da limon suyunu uyguladıktan sonra saçların bir süre güneş görmemesi gerekmektedir. Bu yüzden bu maskeyi gece yatmadan önce uygulanması daha sağlıklı olmaktadır. Haftada bir uygulanması yeterli olmaktadır.

 1. Karbonat Maskesi; kuru saç derisinden dolayı saç derisinde oluşan kepek sorununu çözmek için karbonat maskesi kullanılmaktadır.
 • 1 su bardağı karbonat
 • ¾ su bardağı su

Hazırlanışı; macun kıvamına gelene kadar su ve karbonat bir kap içerisinde karıştırılmalıdır. İlk başta saç derisine masaj yapılacak şekilde sürün ve daha sonrasında saçın tamamına yedirin. 10 dakika bekletin ve ardından nemlendirici bir şampuan ile saç derisinden arındırın. Kepek ve kuru saç derisi için 2 haftada bir saçlarınıza uygulayın.

GENİŞ GÖZENEKLER İÇİN ETKİLİ KÜRLER

Geniş gözenek görünümü, hemen her kadının korkulu rüyaları arasında almaktadır. Cilt sağlığını bozan ve aynı zamanda kusursuz makyajı da gölgeleyen bu cilt problemine karşı kadınlar birbirinden farklı yöntemleri denemeye de devam etmektedir. Ne kadar yüksek kapatıcılık özelliğine sahip olan fondötenler kullanılırsa kullansın, gözenekler tam anlamı ile kapatılamamaktadır.

gözenekler-nasıl-yok-edilir

Bu sebeple de özellikle de kadınlar için geniş gözenekler için etkili kürler, son derece yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir. Yalnızca görünüm açısından değil, geniş ve açık gözenekler cilt üzerinde çok daha kolay bir şekilde sivilce oluşmasını da desteklemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da geniş gözeneklerin küçültülmesi, düşünüldüğünden çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Gözenekler Neden Açılır?         

Cilt üzerinde meydana gelen hemen her durum, bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Gözeneklerin ortaya çıkması da, birtakım sebeplerden dolayı oluşmakta ve bu durum özellikle de kadınlar tarafından son derece can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Cilt üzerinde bulunan küçük gözenekler, aslında cilt için büyük faydaları da beraberinde getirmektedir. Bu gözenekler aracılığı ile ciltteki fazla ter ya da toksin dışarı atılabilmektedir. Fakat birtakım sebeplerden dolayı bu gözenekler büyümekte ve bu durum birtakım sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Birçok kadın tarafından yöneltilen gözenekler neden açılır? Sorusunun cevabı ise şöyledir:

gözenek-görünümünden-kurtulma

 1. Kalıtsal Özellikler: vücudun birçok organında olduğu gibi, kişilerin cilt yapıları da anne ya da babalarının cilt yapılarına benzer olabilmektedir. Yağlı ya da karma cilt özelliklerine sahip olunması, büyük gözenek sorununu da beraberinde getirebilmektedir. Bu sebeple de eğer kişinin ailesinde bu cilt tiplerine sahip biri var ise, onun da geniş gözenek sorunu ile karşı karşıya kalması olağandır.
 2. Eksik ya da Yanlış Cilt Bakımı: hemen herkesin cilt tipi birbirinden farklı olabilmekte olup, bu cilt tiplerine özgü farklı cilt bakım rutinleri de söz konusudur. Yanlış cilt ürünlerinin kullanılması ya da kişilerin cilt bakımlarını yeteri kadar yapmamaları, gözeneklerin açılmasını da beraberinde getirebilmektedir.
 3. Yaş: yaşın ilerlemesi ile birlikte birbirinden farklı olumsuzluklar da söz konusu olabilmektedir. Gözeneklerin daha da büyümesi, yaş ile birlikte meydana gelebilmektedir.

gözenekler-neden-büyür

       4. Yaşam Kalitesi: kişilerin daha sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmaları, yaşam kaliteleri ile de yakından ilgilidir. Sigara ve alkol tüketimi, düzensiz uyku düzeni, sağlıksız beslenme gibi unsurlar, kişilerin ciltlerindeki gözeneklerin daha da büyümesine de sebep olabilmektedir.

Gözeneklerin Küçülmesini Sağlayan Kürler

Herhangi bir sebepten dolayı gözenekleri büyümüş olan kişilerin, gözeneklerin küçülmesini sağlayan kürler arasından herhangi birini uygulaması ile birlikte bu sorunun üstesinden gelmek mümkün olabilmektedir. Bu kürler ise genel olarak şöyledir:

 • Çukur bir kâse içerisine iki yumurta kırılır ve köpük kıvamına gelene kadar güzel bir şekilde çırpılır. Çırpılmış olan bu yumurtaların üzerinde iki yemek kaşığı beyaz un da eklenir ve tekrardan karıştırılır. Bir küçük boy salatalık, önce küçük parçalara ayrılır ve sonrasında bilendir yardımı ile suyu çıkana kadar parçalanır. Püre haline gelmiş olan salatalığın üzerinde, yumurta ve un karışımı da eklenir. Bütün malzemeler yeniden bilendir ile karıştırılır. Cilt üzerine uygulanan bu kür, 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkanır. Kürün etkisini daha iyi bir şekilde görebilmek için, uygulamadan önce taze olarak hazırlanmalıdır.

geniş-gözenekler-için-yumurta-maskesi

 • Bir kâse içerisine 3 yemek kaşığı kaymaksız yoğurt ve yarım su bardağı doğal bal eklenir. Yoğurt ve bal karışımı homojen bir görünüm alacak şekilde karıştırılır ve cilt üzerinde gözeneklerin olduğu bölgeye sürülür. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile temizlenir. Yoğurt, laktik asit kaynağı olması sebebi ile ciltteki yağ dengesini sağlarken, balın içerisinde bulunan anti bakteriyel maddelerden dolayı da cildi tedavi edici özelliğe sahiptir.

YUMURTA VE SARIMSAK İLE SAÇ BAKIMI

Her kadın, saçlarının gür ve sağlıklı görünmesini istemektedir. Herkes tarafından beğenilen saçlara sahip olabilmek için hemen her kadın belirli periyotlarda güzellik salonlarına ya da piyasadaki ürünlere oldukça yüksek meblağlarda para ödemeye de devam etmektedir. Oysaki hemen her evde bulunan birtakım malzemeler ile de oldukça etkili ve faydalı saç bakım kürleri hazırlamak mümkün olabilmektedir. yumurta-ve-sarimsak-maskesi-ile-saç-bakimi

Son zamanlarda birçok marka tarafından da artık doğal içerikli ürünler üretilmeye başlanmıştır. Yumurta ve sarımsak da, bu konuda evde kolay bir şekilde bulunabilen ve etkileri de oldukça büyük olan besinlerdir. Saç bakımında, son derece büyük bir öneme sahip olan bu iki besin birbirinden farklı etkilere de sahip olmaktadır. Bütün bu sebeplerden dolayı da saç bakım kürleri içerisinde olmazsa olmaz besinler arasında da yer almaktadır.

Sarımsağın Saça Faydaları

Sağlıklı saçlara sahip olmanın yolu, öncelikle temiz saç derisine sahip olmaktan geçmektedir. Bu sebepten ötürü de, kişilerin öncelikle saç derilerinin temiz olmasına özen göstermesi son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Yalnızca şampuan ile saçı temizlemek, saçı derinlemesine bir şekilde temizleyememektedir. Bu sebepten dolayı da sarımsak, saç derisi bakımında kullanılmaya uygun olan bir besin olmaktadır.

sarımsağın-saça-faydaları

Sarımsak içerisinde bulunan sülfür, saçın temel yapısı içerisinde yer alan keratini de etkili bir şekilde desteklemektedir. Bu da, saç tellerinin daha sağlıklı ve güçlü görünmesini de başarılı bir şekilde sağlamaktadır. Sülfür, saç derisini derinlemesine bir şekilde temizleme özelliğine de sahip olması sebebi ile saç derisinde oluşan egzama ve sedef hastalığı gibi problemlere de son derece iyi gelmektedir. Sarımsağın saça faydaları arasında yer alan bu gibi önemli özellikler, kişiler tarafından da büyük bir mutluluğa sebep olmaktadır.

Yumurtanın Saça Faydaları

Yumurta, saçı nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu sebeple de özellikle de yaz aylarında dış etkenlerden dolayı daha çabuk kuruyan saçlarda yumurta maskesi uygulanarak, kaybedilen nem yeniden kazandırılabilmektedir. Aynı zamanda yumurtanın içerisinde A ve E gibi önemli vitaminler de bulunmaktadır.

yumurtanın-saça-faydaları

Böylelikle yumurtanın saça faydaları sayesinde, birtakım saç problemlerinden doğal yöntemler ve basit kürler ile kurtulmak son derece kolay olabilmektedir.

Yumurta ve Sarımsak Kürü

Saç problemleri ve saç bakımı konusunda son derece büyük bir öneme sahip olan yumurta ve sarımsak kürü, son yıllarda oldukça fazla sayıda kişi tarafından kullanılmaya da devam etmektedir. Bir orta boya sahip olan sarımsağın dişi, havanda iyice ezilir. Hakiki ve kaliteli 4 yemek kaşığı zeytinyağı, suyu çıkana kadar ezilmiş olan sarımsağın içerisine koyulur. Bu iki malzeme, birbirine iyice karışacak ve homojen bir görünüm alacak şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım bir iki dakika, birbirine daha iyi bir şekilde karışabilmesi amacı ile beklemeye alınır.

yumurta ve sarımsak kürü nasıl hazırlanır

Daha sonra üzerine bir yumurta kırılır ve son olarak yeniden güzel bir şekilde karıştırılır. Yumurta ve sarımsak kürü, öncelikle saç diplerinden başlayacak şekilde saçın tamamına sürülür. Bu etkili kürün saça daha başarılı bir şekilde teneffüs edebilmesi için bir streç film ile bütün saç sıkıca sarılır.

Saç üzerinde yarım saat ya da kırk beş dakika bekletilen bu bakım kürü, öncelikle ılık bir su ile durulanır. Ardından kişilerin her zaman kullandıkları şampuan ile güzel bir şekilde yeniden yıkanır. Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalan ya da saçlarında matlaşma, cansızlaşma ve ısıl işlemlerden dolayı yıpranan kişiler bu maskeyi haftada bir olacak şekilde uygulayabilir. Son derece büyük etkilere sahip olan bu bakım kürü sonrasında kullanılacak olan şampuanların da yine sarımsak içerikli olması, kürün çok daha etkili olmasını da sağlamaktadır. Sarımsak şampuanı kullanımı ve faydaları hakkında her türlü bilgiye bu linki kullanarak ulaşabilirsiniz.

MEYVELER İLE CİLT MASKELERİ

Günümüz koşullarında oldukça fazla sayıda kozmetik markası bulunmaktadır. Bu markalar tarafından birbirinden farklı özelliklere sahip olan cilt maskeleri üretilmeye devam etmektedir. Kadınların güzelliklerine önem vermesi ve cilt bakımlarını eksiksiz bir şekilde yapmak istemesi ile birlikte, markalar da çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. Fakat son yıllarda kadınlar bu gibi içeriğinde kimyasal madde bulunmasından dolayı bu tür maskeleri tercih etmemeye başlamıştır.

meyveler-ile-cilt-maskesi

Doğada birbirinden farklı meyve bulunmakta olup, oldukça fazla faydaya da sahiptir. Doğanın insanlığa sunduğu bu mucize meyveler ile cilt bakımı yapmak da son derece kolay ve etkilidir. Bu kapsamda hangi meyvenin hangi faydaya sahip olduğu bilinmelidir. Böylelikle markalar tarafından üretilen maskelerden çok daha etkili, zararsız ve doğal bir maske hazırlamak da mümkün olabilmektedir. Meyveler ile cilt maskeleri, son yıllarda oldukça fazla sayıda kadın tarafından da tercih edilmeye devam etmektedir.

Canlandırıcı Etkiye Sahip Portakal Maskesi

Cilt üzerinde oluşan ince çizgilerin görünümünü hafifletmek ve cildin yeniden canlı bir görünüme sahip olmasını sağlamak için portakal maskesi son derece doğru bir tercih olabilmektedir. Bir olgun portakalın suyu sıkılır ve içerisine bir yumurtanın sarısı ve bir tatlı kaşığı hakiki bal eklenir.

mask

Tüm malzemeler güzel bir şekilde karıştırılır. Cilde uygulanan bu maske, ciltte yarım saat bekletilir ve daha sonrasında da ılık bir su ile temizlenir.

Cildi Parlatan Çilek Maskesi

Antioksidan ve anti aging özellikleri ile bilinen çilek, cilt maskelerinde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 2 tatlı kaşığı süt ve pirinç suyunun içerisine 20 adet orta boy çilek eklenir. Bir çatal yardımı ile pürüzsüz bir kıvam alana kadar bütün malzemeler karıştırılır. Hazırlanan bu maske yüz ve boyun bölgesine ince bir taba halinde sürülür.

evde-hazırlanan-meyve-maskesi

20 dakika bekletilmesi uygun olan çilek maskesi, ılık su ile yıkanarak temizlenir. Düzenli kullanım ile birlikte bu maske cildin toz ve kirden korunmasını sağlarken aynı zamanda cildin doğal parlaklığını da yeniden kazandırır.

Yüzü Derinlemesine Temizleyen Kayısı Maskesi

Kayısı, beta karoten maddesini içeren bir meyvedir. Beta karoten, özellikle sivilceli ciltlerde kullanılan ve aynı zamanda cildin derinlemesine bir şekilde temizlenmesini de sağlayan bir maddedir. Bu sebeple de cilt temizliği için kayısı maskesi oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 4 adet küçük boy kayısının posasının içerisine yarım yemek kaşığı kayısı çekirdeği tozu eklenir.

cilt-için-meyve-maskesi

Bu iki malzeme güzel bir şekilde karıştırıldıktan sonra boyun ve tüm yüze uygulanır. Göz çevresine getirilmemesine ise ayrıca özen gösterilmesi gerekmektedir. Kayısı çekirdeği tozu hemen her yerde bulunmadığından dolayı bunun yerine yulaf kepeği ya da yulaf ezmesi tozu gibi alternatifler de koyulabilmektedir. Hazırlanan maske 20 dakika bekletildikten sonra yıkanabilir.

Cildi Nemlendiren Meyve Maskesi

Cildin nemlendirilmesi, özellikle de kuru cilt tipine sahip olan kişiler için son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. C vitamini ve zengin mineraller ise, cildin nemlendirilmesinde oldukça etkili bir görev almaktadır.

meyveler-ile-evde-cilt-bakımı

Bu kapsamda ise şeftali, muz ya da karpuz gibi meyvelerden destek alınabilmektedir. Bu üç meyveden mevsimine göre herhangi birisinden yarım su bardağı meyve suyu elde edilmelidir. Elde edilen bu suyun içerisine 1 yumurta, yarım yemek kaşığı hakiki bal, 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı yulaf eklenir. Bütün bu malzemeler akışkan olmayan bir kıvam elde edilinceye kadar karıştırılır. Göz çevresine gelmeyecek şekilde bütün yüze ve boyun bölgesine uygulanır. 15-20 dakika ciltte bekletilen bu maske, daha sonra temizlenebilir.

SAÇ CİLASI NEDİR, NE İŞE YARAR?

Kadınlar için saçlarını boyatmak, oldukça büyük bir tutkudur. Farklı bir renk denemek hem ruhsal hem de fiziksel olarak kadınların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini de sağlamaktadır. Bütün bu olumlu yönlerinin yanı sıra saç boyamak, saçların yapısını bozduğu için birtakım deformasyonlara da sebep olabilmektedir.

saç-cilası-nedir

Bütün bu sebeplerden dolayı da saçlarını boyatan çok sayıda kadın, aynı zamanda saç bakımı olarak da kabul edilebilen saç cilasını da saçlarına uygulatmak istemektedir. Saç cilası, son yıllarda oldukça fazla sayıda kadın tarafından sıklıkla yaptırılan bir uygulamadır. Saç cilası nedir, ne işe yarar? Gibi sorular da, bu popüler uygulama hakkında, kişiler tarafından sıklıkla yöneltilmektedir.

Saç Cilası Nedir?

Saç cilası, saç boyasının sulandırılmış hali olarak tanımlanabilmektedir. Saç boyaları hazırlanırken, boyanın içerisine koyulan oksidan malzemesinden koyulmaz. Ilık bir su ile seyreltilen saç boyası, saçın yalnızca açık renk tonuna sahip olan bölgelerine uygulanır.

saç-cilasının-önemi

Saç cilası, saçı matlaşmış olan kişilerin saç renklerini daha canlı bir görünüme sahip olması için değil farklı sebeplerden dolayı da kullanılmaktadır. Özellikle de sarı saç tonuna sahip olan bayanların, saçlarında yıkama gibi sebeplerden dolayı turuncu renge dönme gibi problemler söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda küllü sarı rengini elde ederken ya da saç boyasının yenilenmesi halinde, saçlar yeşil renge dönüşebilmektedir. Saçtaki turunculuk ya da yeşillik gibi problemler, saç cilası ile ortadan kaldırılabilmektedir. Böylelikle saçlar hem istenilen rengine ulaşabilmekte hem de daha canlı bir görünüme sahip olabilmektedir.

sarı-saçlar-için-saç-cilası

Sarı rengin yanı sıra, saç renkleri arasında en hızlı ve kısa sürede akan renk olan kızıl renkte de saç cilasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Saç cilası ile birlikte, saçların boyandıktan sonraki ilk görünüme kavuşması sağlanabilmektedir.

Evde Saç Cilası Nasıl Hazırlanır?

Saç cilası hazırlanması sırasında yalnızca saç boyası ve ılık su kullanılmaktadır. Fakat birçok kuaför ve saç uzmanları tarafından, rengin çok daha iyi bir şekilde tutabilmesi amacı ile saç cilasının içerisine oksidan da eklenmektedir. Bu işlem, genellikle saç boyamasına nazaran daha kolay olduğundan, evde de hazırlanabilmektedir. Bu kapsamda ise, evde saç cilası nasıl hazırlanır? Sorusunun cevabı ise şöyledir:

evde-saç-cilası-nasıl-hazırlanır

 • Saç cilası hazırlamak için öncelikle saç rengine uygun tonda bir boyanın temin edilmesi gerekmektedir. Açık saç renkli kadınların koyu ya da koyu saç renkli kadınların da açık renkli boya almaları, kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
 • Yarım tüp boya, saç cilası için yeterli miktar olabilmektedir. Fakat saçlar çok uzun ise, daha fazla saç boyasının ilave edilmesi gerekebilmektedir.
 • Bir kap içerisine yeterli miktarda tüp boya alındıktan sonra çok yoğun olmamak şartı ile sıvı bir karışım elde edilene kadar 1 ya da 2 çay bardağı ılık su eklenir.
 • Homojen bir kıvam alan bu karışım içerisine yine yarım çay bardağı günlük kullanılan saç kremi de ilave edilir. Bütün bunların yanı sıra saç bakımında kullanılan doğal yağlardan da 1 tatlı kaşığı eklenebilir.

saç-cilasının-hazırlanışı

 • Hazırlanan karışım, saçın açık tonlu alanlarına güzel bir şekilde uygulanır. Saç üzerinde yarım saat bekletilir ve ardından saç güzelce yıkanır.
 • Saç cilasının akışkan bir kıvamda olması, saçın daha kolay yıkanmasını sağlarken aynı zamanda rengin daha başarılı bir şekilde tutmasını da sağlamaktadır. Bu sebeple de saç cilasının koyu kıvamda olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Saç cilası da, özellikle yaz aylarında sık sık yıkamak ve güneş ışığı gibi sebeplerden ötürü daha kolay bir şekilde akabilmektedir. Bu yüzden de saç cilasının da düzenli olarak yenilenmesi gerekmektedir.

Evde saç cilası hazırlamak, oldukça kolay bir işlem olsa da kişilerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaması halinde bir kuaförden yardım alması çok daha doğru olmaktadır. Aksi takdirde saç renginde farklılıklar meydana gelebilmektedir.

SAÇ UZATMA MASKELERİsac-uzatma

Kadınların görünümlerinde en çok önem verdikleri konulardan biri de saçları olmaktadır. Saçları bakımı kolay olsa da, aslında çok kolay olmamaktadır. Bu yüzden belirli durumların saçlara uygulanm
ası gerekmektedir. Kadınların kendilerini kötü hissettiklerinde ya da değişime ihtiyaç duyduklarında saçlarını kestirdikleri gerçeği herkes tarafından bilinmektedir. Ancak kadınlar saçlarını kestirdiklerinde her zaman mutlu bir sonuç oluşmamaktadır.
Kestirilen saçlar kişilerin genetik yapılarına bağlı olup, çok kısa sürede uzamamaktadır. Bu yüzden saç uzatma maskeleri kullanılmaktadır. Ancak bu maskeler kişiler üzerinde yanlış algılara neden olmaktadır. Bunun nedeni ise, kullanılan maskeler saçları bir anda uzatmamaktadır. Sadece saçların uzarlarken daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadısac-uzatma-maskeleri-ile-once-sonrasir. Saç uçlarında meydana gelen kırıkların önlenmesinde, daha hacimli gözükmesinde ve daha kolay şekil almasında etkili olmaktadır. Uygulanan maskeler, saçlara iyi geldiği gibi saç derisine de iyi gelmektedir. Saç derisinde meydana gelebilecek sorunlar önlenmekte, gereken saç bakımı yapılmakta ve saçın uzarken oluşabilecek engeller ortadan kalkmaktadır.

Evde Hazırlanabilecek Basit Maskeler

 1. Saçı Besleyici Yumurta Maskesi; saç telleri proteinden oluşmakta ve yumurta gibi protein bakımından zengin olan malzemeler saçların uzamasında yardımcı olmaktadır. Sadece maskesinin hazırlanması değil, yumurtanın tüketilmesi de saçlara iyi gelmektedir. Ayrıca yumurtanın içerisinde yer alan potasyum minerali kırılgan saçların daha sağlıklı olmasına ve kırılmasını önlemektedir. D vitamini saçların dökülmesini engellemekte ve B12 vitamini de saçların uzarken daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Maske malzemeleri:
 • Saçın uzunluğuna bağlı 1 ya da 2 yumurta beyazı
 • Yarım su bardağı sütsaci-besleyici-sac-maskeleri
 • 1 limon suyu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı; yumurtanın beyazı ilk olarak zeytinyağı ve süt ile çırpılarak köpürtülmeli, daha sonrasında da limon eklenerek karıştırılmaya devam edilmektedir. Karıştırma işlemi bittikten sonra, ilk olarak saç diplerine masaj yapılarak daha sonrasında saç diplerinden uçlarına kadar saçın tamamına sürülmeli ve bir bone ya da havlu yardımı ile saçların sarılması gerekmektedir. Saçın tamamına sürüldükten sonra 15 ile 20 dakika arasında maske saçta bekletilmeli ve süre bittikten sonra gündelik bir şampuan ve bol su ile saç derisinden arındırılması yeterli olmaktadır. Maske gerek duyulduğu zamanlarda haftada 1 ya da 2 kez uygulanması gerekmektedir.

 1. Saç Onarıcı Muz Maskesi; içerisinde en önemli minerallerden biri olan potasyumu fazlası ile barındıran meyvelerden biri de muz olmaktadır. Saç bakımı için gerekli olan potasyum, kırılmış ve yıpranmış saçların onarılmasında, saç diplerinin daha iyi beslenerek saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saç uzatma maskelerinden olan muz maskesinin içerisinde yer alan C vitamini ile de saç derisini beslemekte ve C vitamini bakımından zengin olan limon gibi saç derisinde yer alan yağ dengesini de dengede tutmaktadır. Maske malzemeleri:
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 adet muz
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı; muzlar iyice doğrandıktan sonra üzerine diğer malzemeler konulmaktadır. Karışımın pürüzsüz sac-onarici-sac-maskeleriolabilmesi için olgunlaşmamış muz daha iyi bir seçenek olmaktadır. Karışımda malzemelerin tamamının birbirine karışması gerekmektedir. Özellikle bal zor bir kıvamı olduğu için iyi yedirilmesi gerekmektedir. Elde edilen karışım ilk olarak saç diplerinden başlanarak, saçın tamamına yedilerek sürülmeli ve sonrasında geniş ağızlı bir tarak yardımı ile taranması gerekmektedir. Maske saç derisinde 20 dakika boyunca bekletilmeli ve sonrasında ılık su ve şampuan ile saç derisinden arındırılarak, saçlar temizlenmektedir.

 

SAÇ İÇİN DOĞAL MASKE TARİFLERİ

Saç bakımı, kadınların asla vazgeçemeyeceği bir durumdur. Her kadın saçlarının herkes tarafından beğenilmesini ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını istemektedir. Bu sebeple de kuaförlere ve birçok güzellik merkezine saç bakımı için oldukça ciddi paralar ödenmektedir. Fakat oldukça kolay bir şekilde bulunabilen birkaç malzeme ile evde de saç bakım maskeleri hazırlamak mümkündür.

saç-maskesi-tarifleri

Bu maskeleri uygulamadan önce, kişilerin saç tiplerini ve saçlarının problemlerini doğru bir şekilde bilmeleri de gerekmektedir. Bütün bu bilgiler sonrasında ise, saç için doğal maske tarifleri arasından herhangi birini ya da birkaçını uygulayarak saç bakımı yapılabilmektedir.

Yumuşak Saçlar İçin Maske

Yarım çay bardağından biraz fazla bal içerisine aynı ölçülerde hakiki zeytinyağı karıştırılır. Saç diplerine masaj yaparak uygulanması gereken bu maskenin daha etkili olabilmesi iççin bir havlu ya da bone kullanılmalıdır. Yaklaşık yarım saat sonra ise ılık su ile durulanmalıdır.

yumuşak-saçlar-için-maske

Bu maske için dikkat edilmesi gereken husus ise, kişilerin saçları çok aşırı kuru değil ise, maske içerisindeki zeytin yağ oranını azaltmaları gerekmektedir. Haftada bir kez uygulanması yeterli olabilmektedir.

Parlak Saçlar İçin Doğal Maske

Daha parlak ve canlı saçlara sahip olmak isteyen kadınlar için, bal ve sıcak su ile hazırlanabilecek basit bir maske yeterli olabilmektedir. Bir çay kaşığı kadar doğal bal bir kap içerisine alınır ve içerisine bir litre kaynamış olan su ilave edilir. Bal ile kaynar su birbirine tamamen geçene kadar karıştırılır ve ılıyınca saç diplerinden başlayarak tüm saça uygulanabilir.

parlak-saçlar-için-maskeler

Balın rahatsız etmemesi durumunda ise, bu maskenin durulanmasına gerek duyulmamaktadır. Haftada bir kez uygulanması yeterli olan bu maske, kısa süre içerisinde kişilerin saçlarında doğal bir parlak görünüme de sebep olabilmektedir.

Kepek Oluşumunu Önleyen Doğal Maske Tarifi

Kepek sorunu, hem kadın hem de erkekler için oldukça büyük bir sorun olmaktadır. Hemen herkeste görülebilen bu problemin üstesinden de yine doğal ürünler ile gelebilmek mümkün olabilmektedir. Isırgan otu, birçok kozmetik markası tarafından da kepekli saçlar için hazırlanan ürünlerde kullanılmaktadır. Bir tutam taze ısırgan otu, 600 ml su içerisinde yaklaşık 5 dakika boyunca kaynatılır.

kepek-oluşumunu-engelleyen-saç-maskesi

Soğuduktan sonra ise bir süzgeç yardımı ile süzülen bu karışım saçlara uygulanır. Yaklaşık yarım saat boyunca saçta kaldıktan sonra ise, ılık bir su ile saçlar derinlemesine bir şekilde durulanır. Kepek problemine karşı oldukça etkili bir maske olan ısırgan otu maskesi, haftada bir ya da iki defa kullanılabilmektedir.

Dökülen Saçlar İçin Etkili Maske

Herhangi bir sebepten dolayı normal miktarından çok daha yoğun bir saç dökülmesi yaşayan kişiler için, evde hazırlanabilen oldukça kolay bir maske bulunmaktadır. Bu maske için çörek otu, çam terebentin,  Hint otu ve bir orta boy soğan gerekmektedir. Orta boy soğanın kabukları soyulur ve soğan rendelenir. Rendelenmiş olan soğan içerisine 1 yemek kaşığı çörek ve Hint otu ile birlikte çam terebentin de eklenir. Özellikle saç diplerine uygulanması gereken bu maske, bir havlu ya da streç film ile birlikte saçta yarım saat bekletilmelidir.

dökülen-saçlar-için-maske

Verilen süre sonunda öncelikle saçlar yavaş ve düzgün bir şekilde tarandıktan sonra ılık su ile iyice durulanır. İlk defa bu maskeyi yapan kişiler için soğan rahatsız edici olsa da, haftada bir kez düzenli bir şekilde uygulanması halinde saç dökülmesi problemi gözle görülür şekilde ortadan kalkabilmektedir. Saç dökülmesi problemi ortadan kalkana kadar büyük bir gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

BAL İLE SAÇ BAKIMI

BAL İLE SAÇ BAKIMI

Bal, hiç şüphesiz ki birbirinden farklı faydalara sahip olan bir besindir. Vücuda olan faydalarının yanı sıra cilt ve saç bakımında da son derece büyük bir yaygınlık ile kullanılmaya da devam etmektedir. Bal ile saç bakımı yapılması, saçların birçok sorununu da etkili bir şekilde ortadan kaldırabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da oldukça fazla sayıda kadın, saç bakımı rutini içerisinde balı da kullanmakta ve sonuçlarından da son derece büyük bir memnuniyet duymaktadır.

bal-ile-sac-bakımı

Bal maskesi içerisinde kullanılan çeşitli malzemeler de, maskenin çok daha etkili ve faydalı olabilmesine olanak tanımaktadır.

Balın Saça Faydaları

Balın saça faydaları, oldukça fazla olmak ile birlikte hemen her saç tipine de uygun olmaktadır. Balın doğal bir nemlendirme özelliğine sahip olması sebebi ile nemini kaybetmiş olan saçlar için oldukça etkili olabilmektedir. Birçok kişi balın saç uzatmaya da etkisi olduğunu söylemektedir. Bal, yalnız başına kullanıldığında saç uzatma etkisine sahip bir besin değildir. Fakat yapılan düzenli bal maskeleri ile birlikte saçın nemi yeniden kazandırılarak sağlıklı bir şekilde saçların uzaması sağlanabilmektedir.

balın-saça-faydaları

Saç problemleri arasında yer alan tahriş olmuş olan saç derisidir. Saç derisinin sağlıksız olması, dolayısıyla birbirinden farklı problemi de beraberinde getirebilmektedir. Bal, bu konuda tahriş olmuş olan saç derisini oldukça etkili bir şekilde eski sağlığına kavuşturabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra aynı zamanda güçsüz olan saç kökleri de, bal maskesi aracılığı ile güçlenebilmektedir. Balın saça faydaları, oldukça fazla olmakta ve bu sebeple de çok sayıda kişi tarafından da büyük bir memnuniyet ile kullanılmaya devam etmektedir.

Yıpranmış Saçlar İçin Bal Maskesi

Saç boyası gibi kimyasal maddelere maruz kalmış olan saçların yanı sıra dışarıdaki toz ve kir gibi sebeplerden ötürü yıpranmış saçlar için bal maskesi hazırlamak, düşünüldüğünden çok daha kolay ve pratiktir. Bu maske için gerekli olan malzemeler;

zeytinyağ-ve-bal-maskesi

 • 4 tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı
 • 1 yumurtanın sarısı
 • Yarım yemek kaşığı doğal bal

Bir kabın içerisine yumurtanın sarısı alınır ve iyice çırpılır. Yaklaşık 2 dakika çırptıktan sonra içerisine zeytinyağı ve bal da eklenerek çırpılmaya devam edilir. Öncelikle saç derisine masaj yapılarak sürülen bu doğal maske, daha sonra da saç uçlarına sürülür. Yarım saat boyunca saçta bekletilen maske, ılık su ile iyice yıkanarak durulanır. Çok aşırı yıpranmış olan saçlara sahip olan kişiler, maskeyi uygulamadan önce saç diplerine bir miktar bal da sürebilir.

Saç Derisi İçin Bal Maskesi

bal-maskesi-nasıl-uygulanır

Ölü derilerin saç derisinden arındırılması ve daha sağlıklı bir saç derisi, saçların daha hızlı uzamasına ve daha canlı görünmesine de olanak tanımaktadır. Bu sebeple de çok sayıda kişi saç derisi için bal maskesi uygulamaya devam etmektedir. Bu maske için gerekli olan malzemeler ise şöyledir;

 • Yarım yemek kaşığı toz tarçın
 • 1 yemek kaşığı doğal bal

saç-derisi-için-bal-maskeleri

İki malzeme, bir kap içerisine karıştırılır ve saç derisine yavaş ve nazik hareketler ile masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca saçta bekletilmesi gereken bu maske, ardından ılık su yardımı ile durulanır. Bu maske içerisinde yer alan tarçın, saçın derinlemesine bir şekilde temizlenmesine sebep olurken bal da saç derisinin nemlenmesine ve sağlıklı görünmesine sebep olmaktadır. Haftada bir ya da 15 günde bir uygulanması yeterli olmaktadır.

Bal ile hazırlanan bu maskelerin yanı sıra, parlak saçlar için de etkili bir bakım kürü bulunmaktadır. Yarım su bardağı bal, 4 su bardağı kaynar suyun içerisine koyulur ve eritilir. Saçın şampuanlanmasının ardından, saç diplerine getirmemek koşulu ile hazırlanan bu ılık ballı kür saç uçlarına dökülür. Ballı suyun ardından herhangi bir durulama işlemi yapılmaz. Böylelikle saçlar oldukça doğal bir şekilde ışıl ışıl bir görünüme sahip olabilmektedir.

 

SAÇ İÇİN MAYA MASKESİ

Maya, saç için meydana gelen hemen her kusura oldukça iyi gelen bir maddedir. Saç ve cilt maskeleri arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan maya, birbirinden farklı alanda kullanılmaya devam etmektedir. Kuru saçlar için, saç diplerinin kuvvetlenmesi için ve saçlar hakkında daha birçok probleme karşı oldukça etkili bir maske olmaktadır.

maya-maskesi-nedir

Saç için maya maskesi, oldukça kolay bir şekilde hazırlanabildiği gibi aynı zamanda etkisi de oldukça kuvvetlidir. Bu gibi sebeplerden dolayı da özellikle de son yıllarda büyük bir yaygınlık ile kullanılmaya devam etmektedir.

Mayanın Faydaları

Maya, saymak ile bitmeyecek kadar çok faydaya sahip olan bir maddedir. İçerisinde oldukça fazla miktarda bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte yalnızca saçlar için değil cilt üzerindeki birçok problemde de kullanılabilmektedir. Saç diplerine masaj yaparak uygulanan maya maskesi ile birlikte saçın ihtiyacı olan mineral ve vitaminler saça nüfuz edebilmektedir.

mayanın-saça-faydası

Mayanın faydaları arasında yer alan nem ve su da, yine gün içerisinde saçın kaybettiği nemin ve suyun saça kazandırılmasını da sağlamaktadır. Mayanın içerisinde bol miktarda B5 vitamini bulunmaktadır. B5 vitamini de, saçın hammaddelerinden biri olan keratinin salgılanmasına sebep olurken, böylelikle saçların dökülmesi de ciddi oranda engellenmektedir. Bütün bu sebepler de, saç bakımında mayanın önemini bir hayli arttırmaya devam etmektedir.

Saç İçin Maya Maskesinin Çeşitleri

Saç için oldukça büyük bir öneme sahip olan maya maskesi, birbirinden farklı problem için kullanılabilmektedir.

saç-için-maya-maskesi-çeşitleri

Bu sebeple de saç için maya maskesinin çeşitleri oldukça fazla sayıdadır. Kişiler, bu maske çeşitleri arasından kendi ihtiyacına göre olanını tercih edebilmekte ve evinde oldukça kolay bir şekilde de hazırlayabilmektedir. Maya maskeleri için gerekli olan malzemeler, genellikle evlerde kolaylıkla bulunabilen malzemelerden oluşmaktadır. Bu da kişilerin kısa süre içerisinde maya maskesini hazırlamalarına ve sonuçlarını da hızlı bir şekilde alabilmelerine vesile olabilmektedir.

Parlak Saçlar İçin Maya Maskesi

Saçların daha parlak ve canlı görünmesi için kullanılan maya maskesi için gerekli olan malzemeler;

 • 1 çay bardağı kefir
 • Yarım yemek kaşığı hakiki bal( Bal yok ise aynı oranda toz şeker)parlak-saçlar-için-maya-maskesi

Bütün malzemeler bir kapta karıştırıldıktan sonra, sıcak bir ortamda yaklaşık yarım saat boyunca karışım köpük kıvamına gelene kadar bekletilir. İlk olarak saç diplerinden başlanır ve daha sonrasında ise bir tarak yardımı ile bütün saça uygulanır. Herhangi bir havlı ya da streç film ile sarılan saç yaklaşık olarak 40 dakika boyunca saçta bekletilir. Ilık su yardımı ile saç temizlenir ve maske saçtan tamamen arındırılır. Bu maske aynı zamanda saç dökülmelerine de oldukça iyi gelmektedir. Yoğun saç dökülmelerinde 10 gün boyunca her gün uygulanabildiği gibi, saça parlaklık vermesi için kullanıldığında haftada bir ya da iki kez kullanılabilmektedir.

Kuru Saçlar İçin Nem Veren Maya Maskesi

Kuru saçların ihtiyaç duyduğu nemi, saça yeniden kazandıran maya maskesi için kullanılacak olan malzemeler;

 • 1 paket yaş maya
 • Yağlı kefir

kuru-saçlar-için-maya-maskesi

Yaş maya, bir kap içerisine alınır ve üzerine maya macun kıvamına gelene kadar kefir eklenir. Malzemeler homojen bir kıvama gelince, öncelikle saç diplerine daha sonrasında da kalan maske saçın bütününe uygulanır. Uygulanan bu maya maskesi, yaklaşık 1 saat boyunca saçta bekletilir. Maskenin saça daha iyi bir şekilde nüfuz edebilmesi için bir havlu ya da streç filmden de yardım alınabilir. Belirtilen sürenin sonunda, ılık bir su ile maske saçtan arındırılır. Bu maske, haftada bir ya da en fazla 2 defa uygulanabilir.