Kategori: Saç Dökülmesi

SAÇ  DÖKÜLMELERİNE YENİ ÇÖZÜM: KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Günümüz koşullarında hem kadınların hem de erkeklerin ortak problemlerinden birisi de hiç şüphesiz ki saç dökülmesidir. Saç dökülmesi, birbirinden farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu kapsamda öncelikli olarak hangi sebepten ötürü saçların döküldüğünün tespit edilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde 100 tel saçın dökülmesi normal bir sayı olsa da, bu sayının üzerinde yaşanan saç dökülmeleri birbirinden farklı sorunun da habercisi olabilmektedir.

kadın-ve-erkeklerde-saç-dökülmesi

Duş alındığında, saç tarandığında veya sabah uyanıldığında yastık üzerinde bulunan saç telleri, kişilerin morallerini epeyce bozabilmektedir. Mevsim değişikliklerinde, vücuda alışılmışın dışında ilaç yüklenilmesi gibi sebeplerden dolayı saç dökülmeleri artabilmektedir. Fakat bütün bu sebeplerin dışında artan saç dökülmelerine karşı birbirinden farklı metot da geliştirilmiştir. Kişilerin evlerinde hazırlayabilecekleri birçok farklı bakım kürünün yanı sıra tıp dünyasında da farklı yöntemler geliştirilmeye devam etmektedir. Saç dökülmelerine yeni çözüm kök hücre tedavisi olmaktadır. Bu yöntem ile saç dökülmelerinin önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

Saçların Dökülme Nedenleri

Saç dökülmeleri, birbirinden farklı nedenlerden dolayı hemen herkes tarafından yaşanabilen bir saç problemidir. Kullanılan tansiyon ilaçları, mantar ya da egzama ilaçlarının yanı sıra aynı zamanda antidepresan gibi güçlü ilaçlar da saçların dökülme nedenleri arasında yer almaktadır.

erkeklerde-saç-dökülmesi

Şeker hastalığı, diyabet ve diğer psikolojik rahatsızlıklar da saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Saç dökülmeleri ile sağlıklı beslenme arasında oldukça kuvvetli ve ciddi bir bağ söz konusudur. Tek tip beslenme ve sağlıksız besinlerin sürekli olarak tüketilmesi de saç köklerini güçsüzleştirmekte ve dolayısıyla da saçların dökülmesine zemin hazırlamaktadır. Bütün bu sağlık problemlerinin yanı sıra aynı zamanda kadınlar tarafından uygulanan ve haftada en az 3-4 kez saçın ısısal işlemlere maruz bırakılması da, saçların dökülme nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

saç-dökülmesi-nedenleri

Yine kadınlar tarafından gerçekleştirilen saçların oldukça sıkı bir şekilde toplanması ve sert fırçalar ile saçların yanlış yöntemler ile taranması da, bu sebepler arasında yer almaya devam etmektedir. Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalan kişiler, bu durumun çözümlerini de sıklıkla aramaya devam etmektedir. Evde hazırlanan doğal bakım kürlerinin yanı sıra geliştirilmiş olan kök hücre tedavisi de, çok sayıda kişinin ilgisini çekmekte ve uygulanmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda geliştirilen saç dökülmelerine yeni çözüm kök hücre tedavisi, son derece yoğun bir ilgi görmeye de devam etmektedir. Çok sayıda kişi tarafından denenmesine rağmen, birçok kişi tarafından kök hücre tedavisi nasıl uygulanır sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Kök hücre tedavisine başlamadan önce, kişilerden bir kan testi istenmektedir.

beautiful girl - medical staff while laboratory research isolated on white background

Daha sonra ise yine bir tüpün içerisine kişinin kanı koyulmakta ve bu tüp bir jel içerisine koyulmaktadır. Santrifüje işlemi için 5 ile 8 dakika beklenmekte ve süre sonunda kan içerisindeki maddelerin ayrışması beklenmektedir. Ayrışma sırasında elde edilen zengin kan plazması, kişilerin hala canlı ve çalışan saç kökleri içerisine enjekte ediliyor. Böylelikle kişilerin saç kökleri yeniden harekete geçirilerek yeni saçların oluşumu için zemin hazırlanıyor. Aynı zamanda var olan saç telleri de daha da güçlendirilerek, saç tellerinin çok daha güçlü olması sağlanıyor.

kök hücre tedavisi nasıl uygulanır

Saç kökleri kopmuş olan ve ölmüş olan saç kökleri üzerinde, kök hücre tedavisi etkili olmamaktadır. Bu sebeple de kişilerin saç dökülmesinde son aşamaya gelmeden önce bu işlemi yaptırmaları çok daha avantajlı ve etkili olabilmektedir. Yine saç dökülmelerinde kullanılan yeni çözüm olan kök hücre tedavisini, deneyimli ve etkili kliniklerde yaptırılması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI DOĞAL MASKELER

Özellikle erkeklerin son zamanlarda yaşadıkların saç sorunlarından biri de saç dökülmesi olmaktadır. Aslında saç dökülmesi sorununu sadece erkekler yaşamamaktadır ancak kadınların saç dökülmesi sorunu erkeklere oran ile daha az olmaktadır. Bunun nedeni ise, saç dökülmesinin tam olarak kanıtlanmış bir nedeni olmamaktadır. Erkeklerin genetik olarak saç dökülmesine yatkınlığı olduğundan ve aileden genetik bir neden oluşu varsayım olarak da kabul edilmektedir. Kadınlarda ise bu durum daha farklı olup, genetik oranlar düşük olmak ilsac-dokulmesie birlikte hormon değişikliğinden dolayı kendini göstermektedir. Adet, hamilelik ya da menopoz gibi dönemlerde saç dökülmesi daha yoğun yaşanmaktadır.

Aslında gün içerisinde ortalama bir miktar saç dökülmesi saçların sağlığı açısında soru
n olmamaktadır. Ancak bu
miktar eğer fazla ise, saç dökülmesi başlamış demektedir. Kişilerin çok geç olmadan bir uzman ile görüşmeleri saç dökülmesi sorununu kısa sürede çözmelerine yardımcı olmaktadır. Bir de saç dökülmesine karşı doğal maskeler ise saç dökülmesi sorunu azaltılmakta hatta bazı durumlarda önlenebilmektedir. Bu maskeleri uygulamadan önce kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, kullanılacak bitkilere alerji durumu olup olmamasıdır. İlk olarak küçük bir bölgeye uygulanmalı ve eğer vücut tepki veriyor ise uygulamayı bırakmak gerekmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Evde Hazırlanacak Maskeler

Maske 1: saç dökülmesine karşı doğal maskelerden ilki saç bakımında hem uzmanların hem de saç bakım ürünü hazırlayan firmaların tercih ettiği ısırgan otu olmaktadır.isirgan-otu-maskeleri

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu yağı
 • 3 tatlı kaşığı argan yağı
 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı

Hazırlanışı; bir kasenin içerisinde bütün yağlar koyulmalı ve homojen bir şekilde birbirine karışana kadar
karıştırılmalıdır. Saçlar iyice yıkanmalı ve nemli bir şekilde iken hazırlanmış karışım masaj yapılarak tüm saç derisine uygulanmalıdır. Ardından saçları havlu ya da streç film ile sararak, yarım saat boyunca bekletilmelidir. Daha sonrasında saçlar yıkanmalı ve haftada 2 kere uygulanması yeterli olmaktadır.

Maske 2:

 • 1 yemek kaşığı tarla atkuyruğu
 • 1 yemek kaşığı ısırgan kökü

Hazırlanışı; malzemeleri bir kavanoz içerisine koyduktan sonra üzerine 5 bardak saf alkol koyulmalı ve kavanozun ağzı kapatılarak, 1 hafta boyunca oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda bekletin. 7 gün bittikten sonra, duşa girmeden önce saçlar bu karışım ile yıkanmalı ve 15 dakika bekledikten sonra saçlar normal şampuan ile iyice sac-dokulmesi-papatya-maskesiyıkanmalıdır. Haftada 2 kere uygulanabilir.

Maske 3:    

 • 2 yemek kaşı devetabanı yaprakları
 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 1 litre su

Hazırlanışı; 1 litre kaynamış suyun içerisine yer alan bitkiler konulmalı ve demlenmesi için belirli bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Karışım soğuduktan sonra bir pamuk yardımı ile saç derisine sürülmektedir. Saç derisine sürülen karışım, kuruduktan sonra yıkanmadan saç derisinde bekletebilirsiniz. Haftada 2 ya da 3 kere uygulanması yeterli olmaktadır.

Maske 4: saç dökülmesine karşı doğal maskelerden sonuncusu da adaçayı yaprağı bitkisi ile yapılmaktadır. Aslında pek çok farklı bitki adı olsa da bu bitkileri kolay bir şekilde aktarlarda bulmak mümkün olmaktadır.sac-dokulmesine-isirgan-otu

 • 2 yemek jaşığı dulavrat yaprağı
 • 1 yemek kalığı karbonhidrat
 • 1 yemek kaşığı lavanta çiçeği
 • 2 yemek kaşığı adaçayı yaprağı
 • 1 yemek kaiığı gül yaprağı

Hazırlanışı; 2,5 litre kaynamış suyun içerisine bütün malzemeler konulmalı ve demlenene kadar bekletilmelidir. Karışım soğuduğunda, duştan sonra saçlar son olarak bu karışım ile durulanmalıdır.

SAÇ DERİSİNDE OLUŞAN EGZAMA

Saç derisinde oluşan egzama, saç dökülmesi ya da kaşıntı gibi pek çok sorun, son zamanların hastalığı olarak görülmektedir. Bu hastalıklar aslında kişilerin gereken saç bakımını yapmamalarından da kaynaklanmaktadır. Saç bakımı konusu ince bir durum olduğundan aslında basit uygulamalar olsa da, kişiler bunları yeri geldiğinde yapmamaktadır. Kişiler saç bakımı ve saç sağlığı konusunda bildikleri pek çok bilgi aslında doğsac-derisinde-egzamaru sanılırken yanlış olmaktadır. Bu yanlışları düzelterek, doğrular bulunmalı ve saç derisinde oluşabilecek sorunların önlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, saç derisinde yer alan kaşıntı, pul pul dökülme ve iltihaplanmanın sonunda saç derisinde oluşan egzama kendini göstermektedir. Saç derisinde egzamaya yol açan türü ise kepekten
kaynaklanmaktadır. Saç derisinde oluşan egzama, kullanılan ürünlerin alerji yapması, sedef hastalığı ya da saç derisinde kuruma gibi sebeplerden dolayı oluşmakta ya da bu sebeplere benzer şekilde ortaya çıkmaktadır.

Egzama Belirtileri

 • Saç derisinde kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Saç derisinin pul pul dökülmesi
 • Saç derisinde iltihap akması
 • Kafa derisinde küçük boyutlarda şişkinlik
 • Kulağa yakın yerlerde oluşan egzama sonucu kulak akıntısı
 • Saç derisinin normalden fazla yağlanması ve yağ tabakalarının oluşması gibi belirtiler, egzamaya işaret olmaktadır.

Saç derisinde ki Egzama Nedenleri

 • Saç derisinde yer alan sebum salgısı, saçta ki yağ dengesini ölçen ve ayarlayan bir salgı olmaktadır. Ancak sebum gereğinden fazla salgılanır ise, saç derisinde normalden daha fazla bir yağlanegzama-belirtilerima olmaktadır. Böylelikle saç derisinde ki yağ temizlenmediği sürece, saç derisinde daha çok sorun yaşanmaktadır. Bu sorunlara bağlı olarak saç derisinde egzama meydana gelmektedir.
 • Yağlanmanın yanı sıra, saç derisinde oluşan kepek saç bakımında oldukça zor bir durum olmaktadır. Kişiler, kepek sorununa gerekli bakımı ve özeni göstermezler ise saçlarda ki kepek artmak ile birlikte kepeğe bağlı olarak saç diplerinde mantar sorunu da ortaya çıkmaktadır. Bu mantar, saç derisinde oluşan egzamayı da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden kişilerin saç derisinde oluşan sorunlara dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Egzama oluşumunda, kişiler bazı durumlarda etkili ve engel olamamaktadır. Bu nedenlerden biri, hava kirliliğinden etkilenen saç derisi olmaktadır. Gün içerisinde zararlı güneş ışınları, kirli havadan dolayı saçlar oldukça etkilenmektedir. Akşamları sadece ılık su ile durulanarak, gün içerisinde etkilenen saçlar temizlenebilir.
 • Aileden gelen genetik sorunlardan dolayı, saç derisinde egzama, yağlanma, saç dökülmesi ya da kepek gibi sorunlar oluşmaktadır.cocuklarda-egzama-belirtileri
 • Kullanılan saç ürünlerinden dolayı, hassas ciltlere sahip kişilerde alerji oluşmaktadır. Alerjiler, kaşıntıya ve kızarıklığa da yol açmaktadır. Böylelikle saç derisinde yaralar meydana gelmekte, sivilceler çıkmaktadır. Bu sivilceler ve yaralar belirli bir süre sonra, kepek ya da egzama sorununa yol açmaktadır.
 • Kepek, saç dökülmesi gibi saç sorunlarının başlıca nedenlerinden biri olmakta ve bu sorunun başlıca nedeni kişilerin hayatlarında yaşadıkları stres olmaktadır. Stressiz ve sorunsuz bir hayattan ne kadar uzak olunursa, kişilerin hem ruh hem vücut hem de saç sağlıkları yerinde olmaktadır.

Saç dersi, saç egzeması ile ilgili sorunu olan müşterilemiz kepek şampuanı ürününü deneyebilir. Yada telefon ile iletişime geçip kendilerine özel ürün üretilmesi için talepte bulunabilirler. Sizinde bildiğiniz üzere bu tür durumlarda sonuç almak zaman alabilir. Sorun ile ilgili detaylı bilgi gerekebilir.

Egzama şampuanı olarak kepek şampuanı, termal şampuan yada sarımsaklı şampuan kullanılabilir.

Ürünler sekmesine geçebilirsiniz.

sac-egzamasi-sampuan

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saçların cansızlaşması, kırılması ve yıpranması sonucunda saç dipleri zarar görmekte ve böylelikle saç dökülmesi yaşanmaktadır. Erkeklerin bayanlara oranla daha çok yaşadığı saç dökülmesi, uzun bir süreç olup tedavi sürecinde yapılması gerekenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Günlük hayatta bay ya da bayanların 100 tel döktükleri saç teli sayısı, uzmanlar tarafından normal olarak karşılanmış ve kabul edilmiştir. Ancak dökülen saç telleri 100 telden fazla ise, orada bir sorun var ya da saç dökülmesi başlamış diyebiliriz. Saç dökülmesinin erkeklerde görülmesiningercek-sac-dokulmesien büyük etkeni, aileden gelen genetik sorunlardan ortaya çıkmaktadır. Bayanlarda ise başlıca neden dönemsel oluşan hormonsal değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Kişiler için fiziksel görünüm her şeyden önemli olmakta ve bundan dolayı kendi bakımları için pek çok uğraş vermektedir. Ancak dökülen saçlar sonucunda, kişilerin psikolojik olarak sorun yaşaması da kaçınılmaz bir son haline gelmektedir. Bu yüzden, kişilerin böyle bir durumu fark ettiklerinde ilk olarak bir uzmana görünüp, sonrasında erken teşhis ile saçlarına gereken bakım ve önemi göstermesi gerekmektedir. Erkeklerde saç dökülmesi genel olarak üst taraflarda gözükürken, kadınlarda her bölgede görülebilmektedir.

Saç Dökülmesinin Belirgin Sebepleri

 • Gebelik
 • Menopoz sonrasında yaşanan hormonsal ve ruhsal sorunlarkadinlarda-sac-dokulmesi
 • Kansızlık
 • Troid bezlerinde oluşan sıkıntılar
 • Stres
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Yanlış beslenme
 • Günlük hayatta yaşanılan psikolojik sorunlar

Saç Dökülmesi 3 Aşamada Gerçekleşir;

 • Kafa derisinin en üstünde meydana gelen dökülmeler
 • Kafada ki saçların tamamının dökülmesi
 • Saçların ön tarafının kalıp, devamının dökülmesi

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Yapılacaklarsac-dokulmesi

 • Saç dökülmesini önleyebilmek için, saç derisine masaj uygulanmalı ve kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Yapılan masaj, saç köklerini harekete geçirmek ve buna bağlı olarak hareketlenmektedir. Saç derisine masaj yapılırken; zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı kullanılması etkili bir nokta olmaktadır. Bu ürünler kullanıldıktan sonra, ılık su ile saçlar iyice yıkanmalı ve bu sayede saç dökülmesi önlenmekte ve daha kısa sürede saçlar uzamaktadır.
 • Aktarlardan alınan kokulu sardunya yaprakları, güçsüz ve kırılmış saçların yanı sıra dökülmüş saçları da geri getirmede oldukça etkili olmaktadır. Sardunya yaprakları, 15 dakika boyunca kaynatılmalı ve demlenmesi için bir süre bekletilmelidir. Suyun rengi beyaz olduktan sonra, saçları şampuanladıktan sonra yapılan bu kür ile durulayabilirsiniz. Haftada 2 kez uygulanması uygun görülmüştür.
 • Biberiye dalları, saç dökülmesinde ve kısa sürede saç uzatmak için bire bir kullanılan bir bitki türü olmaktadır. Aktarlardan alınan biberiye; 20 dakika boyunca suda kaynatılmalı ve süzdürüldükten sonra duştan sonra durulanmak için kullanılmaktadır. Dökülen saçların yanı sıra doğal saç kremi görevini de görmektedir.
 • Marul, saç dökülmesinde en çok kullanılan, en etkili ve en uygun ürün olmaktadır. Alınan bir demet marul, sac-dokulmesi-nedenleriezilip püre haline getirildikten sonra ıspanak suyu ile karıştırılmaktadır. Haftada bir gün, saç derisine masaj yapılarak sürülmektedir.
 • Saç güçlendirme de fazlası ile etkili olan bir diğer üründe, Hindistan’da fazlası ile kullanılan kına olmaktadır. Kına; saçların dökülmesini ve kırılmasını engellemek ile birlikte saçların daha parlak ve hacimli gözükmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Sarımsak ve soğan çok kötü kokmasına rağmen; saç dökülmesinde bire bir kullanılarak etkili bir çözüm olmaktadır. Birlikte kullanılmasının yanı sıra, ayrı ayrı da kullanılabilmektedir. Sarımsak etkilerinden dolayı, pek çok saç bakım markasının şampuanlarında yer almaktadır. Özellikle sarımsaklı şampuanlar, saç dökülmesi konusunda ayrı bir nokta olmaktadır.

Garlex Kullananlar


Önce

1,5 Ay Sonra

14 Ay Sonra

sac-dokulmesine-karsi-sampuan

Garlex ürünleri kullanımı

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Saç dökülmesi, erkek ya da kadın cinsiyet fark etmeksizin hemen herkesin en büyük saç problemleri arasında yer almaktadır. Uzmanlar, gün içerisinde ortalama 100 tel saçın dökülmesinin doğal bir durum olduğunu belirtmektedir. Fakat kullanılan ilaçlar, hormonal bozukluklar ve mevsim değişikliklerinde bu durumda birtakım değişmeler söz konusu olabilmektedir.

saç-dökülmesi-nedir

Bütün bunların yanı sıra birtakım farklı sebeplerden dolayı da saçlarda dökülmeler meydana gelebilmektedir. Saç dökülmesine karşı alınması gereken önlemler sayesinde, saçta meydana gelen dökülmeler bir nebze de olsa azaltılabilmekte ve böylelikle bu gibi ciddi bir problemin üstesinden de gelinebilmektedir.

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı bir şekilde beslenmek, saç bakımı konusunda oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Saçların dökülmesini önlemek için bakır, çinko, B ve D vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

sac-dokulmesi-ve-beslenmenin-önemi

Bu vitaminleri içeren besinleri yemenin yanı sıra doktor kontrolü altında birtakım testler yaptırabilir ve çeşitli ilaç tedavisine de başlanabilmektedir. Sağlıklı beslenmek ile birlikte saç dökülmesini önüne geçilebilmektedir.

Kan Dolaşımının Hızlandırılması

Saç derisine masaj yapılması, kan dolaşımının hızlandırılması ve dolayısıyla da saç köklerinin güçlendirilmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

saç-dökülmesini-önlemek

Şampuanlar ya da saç bakımında kullanılan birtakım ürünlerin saç derisine uygulanabilmesi halinde masaj yaparak uygulanması, kan dolaşımının hızlandırılmasına sebep olabilmektedir.

Saçların Doğru Yıkanması

Herkesin, kendi saç tipine göre farklı bir saç yıkama rutini bulunmaktadır. Fakat saç dökülmeleri için, saçların doğru yıkanması oldukça önemli bir konudur. Her gün yıkanan saçlarda sebum miktarı düşmekte ve bu da saçın dökülmesine sebep olmaktadır.

saç-dökülmesinde-uygun-saç-yıkama

Aynı zamanda saçın seyrek aralıklar ile yıkanması da, toz ve kirin saç diplerinde birikmesine sebep olabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da haftada 3 defa olacak şekilde saçların yıkanması çok daha doğru olmaktadır.

Saçı Sıkı Toplamak

Toplu saç, hem rahatlık hem de görsellik açısından oldukça tercih edilse de, bu konuda da dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır.

saçı-sıkı-toplamanın-saça-zararı

Saçı sıkı toplamak, saçın kopmasına ve dolayısıyla da dökülmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda saçın nefes alabilmesi açısından da saçlara çok fazla ısıl işlemin ve sıkı bir şekilde şekil verilmesi de saç için oldukça zararlıdır.

Bitkilerden Destek Almak

Doğada, birbirinden farklı mucizevi bitki bulunmaktadır. Saç dökülmelerine karşı bitkilerden destek almak, saçların kimyasal ürünler ile temas halinde olmadan saçın sağlıklı yapısına kavuşmasını sağlamaktadır.

Saç dökülmelerine karşı kullanılan en yaygın yöntem ise, sardunya kürü olmaktadır. Genellikle aktarlarda bulunan sardunya yaprakları ortalama olarak 30 dakika boyunca kaynatılır. Temiz saça uygulanılan bu kür, haftada 2 kez uygulandığında saç dökülmelerini gözle görülür derece önlemektedir.

Saç Tipine Uygun Ürünler Kullanmak

saç-dökülmesi-için-uygun-ürün-seçimi

Piyasada, oldukça fazla sayıda saç bakım ürünü bulunmaktadır. Hemen her saç türüne göre üretilen bu ürünler arasından, kişilerin muhakkak kendi saç tiplerine uygun olanını tercih etmesi gerekmektedir. Saç tipine uygun ürünler kullanmak, saç dökülmesi ve daha birçok saç probleminin de önüne geçebilmektedir. Saç tipine uygun olmayan ürünlerin kullanılması, kişilerin saçlarında çok daha farklı problemleri de beraberinde getirebildiği gibi çok daha cansız ve sağlıksız bir görünüme de sebep olabilmektedir.

Saçların bakımlı ve gür görünmesi, hemen herkesin en büyük hayallerinden birisidir. Yukarıda belirtilen önlemlerin alınması ve günde en az 2 litre su içilmesi halinde bu problem ortadan kalkabilmektedir. Bütün bu önlemlere rağmen, hala saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin ise muhakkak bir doktora görünmeleri gerekmektedir.

Saç Dökülmesini Önleyici Şampuanlar

garlex-sacdokulmesine-karsi-etkili-sampuanGünümüzde gelişen teknolojiye karşılık hala saç dökülmesi problemi yaşayan milyonlarca kişi bulunuyor. Saç dökülmesinin çözümünü bulamayan kişiler saçlarını kaybettikten sonra ise saç ektirme gibi tekniklerle eski saçlarını kazanmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Halbuki saç dökülmesi problemini yaşamadan önce veya dökülme yeni başladığı zaman saç dökülmesini önleyici şampuanların kullanılması ile saçları sağlıklı bir görünüme kavuşturma şansına sahipsiniz.

Peki, saç dökülmesini önleyici şampuanların tamamı sağlıklı mıdır? Maalesef sektörde pek çok saç dökülmesini önleyici şampuan bulunmaktadır ve tüm markaların birbirinden iddaalı olduğunu söylenebilir. Fakat tamamının yaşadığınız problemden sizi kurtarma şansı olmadığını sizde çok iyi bilirsiniz. Saç dökülmenizden kurtulmak için kaliteli ve bitki özleri ile zenginleştirilmiş bir şampuana ihtiyacınız bulunuyor. Bunun için ise size önerilebilecek sadece birkaç adet şampuan bulunmaktadır. Peki, saç dökülmesini önlemek için hangi şampuanlar kullanılmalıdır?

Saç Dökülmesi ve Şampuanlargarlex-sampuan-sacdokulmesi

Saç dökülmesini önleyici şampuanlar arasında etkinliği kanıtlanmış olan sarımsak şampuanı saçlarınızın yeniden eski sağlıklı günlerine kavuşması için kusursuz bir onarım uygulamaktadır. Fakat çoğu kişinin sarımsağın kötü kokmasından dolayı çekineceğine de eminiz. Ancak tam olarak profesyonel bir çalışma çıkartan garlex ekibi sarımsağın kötü kokusunu ortadan kaldırmak ile kalmamış aynı zamanda tüm insanlarda da aynı sonucu verdiğini kanıtlamıştır. Sıradan bir şampan kullanımında tek amacınız saçınızda oluşan kirlilikten kurtulmaktır.

Fakat  sunduğu mükemmel saç kökü onarımı ile sadece saçlarınızı temizlemek ile kalmıyor aynı zamanda güçlendirerek kusursuz bir görünüme kavuşmanıza da yardımcı oluyor.

Ayrıca saç dökülmesi sorununun son aşamasına gelmiş ve son derece aşırı saç dökülmesine maruz kalan kişiler için daha etkili bir sonuç ortaya çıkması için Garlex saç serumu da önerilmektedir.

Saç Serumu Nedir? Saç Serumunun Faydaları Neler?

Saç Serumu Nedir?

sac-serumu-nedir-sac-serumunun-faydalari-neler 

Saç serumları, saç bakımı için kullanılan ürünlerdir. Saç türleri ve tipleri fark etmeden herkes saç serumunu kullanabilir. Saç serumlarının birçok amacı vardır. Bunlar; saç dökülmesi engellemek, saç kırıklarını önlemek, elektriklenmenin önüne geçmek ve saç sağlığını korumak gibi amaçları bulunmaktadır. Piyasada çok fazla saç serumu üreten ve satan markalar vardır. Bundan dolayı saç serumlarını seçerken birçok noktaya dikkat edilmelidir.

Saç Serumu Nasıl Seçilir ve Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Saç serumu seçilirken en önemli husus saçlardaki sorunun bilinmesidir. Saçlardaki sorun bilinirse ona göre saç serumu alınır ve saç bakımı doğru yapılmış olur. Örnek vermek gerekirse; saçların parlak ve canlı görünüme sahip olması isteniyorsa serumun içerisinde fındık yağı, zeytinyağı gibi doğal yağları içermesi gerekir.

Saçlar, sürekli elektrikleniyor ve kabarıyorsa alınacak olan saç serumunun içerisinde ‘dimethicone’ maddesi bulunmalıdır. Bu madde saçların elektriklenmesini ve kabarmasını önlemektedir. Dimethicone silikonbazlı bir maddedir. Serumun içerisinde ‘dimethicone’ yerine farklı silikon bazlı madde var ise onlar da aynı işlemi görmektedir.

Saçlar hacimsiz ve güçsüz ise hafif serumlar tercih edilmelidir. Hafif serumlar içerisindeki maddeler saç tellerine ağırlık yapmayacağından dolayı hacimsiz görünmeyecektir.

Sac-Serumunun-Faydalari-Neler

Saç Serumunun Faydaları Neler?

Saçlarda aşırı yağlanma, kuruluk ve boyalı saçlar için de saç serumları mevcuttur. Kuaförlerde, sağlık bakanlığınca onaylanmış güzellik ürünleri satan sitelerde ve birçok yerde saç serumları bulunabilir. Kullanılan saç serumunun yanında aynı markanın destekleyici olarak sunulan saç bakım ürünlerini de kullanmak saçların daha iyi sonuç almasını sağlayacaktır.

Saç Serumunun Faydaları Neler?

Saç serumu faydalı olabilmesi için yüksek değerde besin içermesi gerekmektedir. Doğru saç serumu aynı damardan alınan insana hızla fayda sağlayan serumlar gibi etkili ve sonuç veren ürünlerdir.

Garlex saç bakım serumu bu noktada size etkin bir yardımcı olarak karşınıza çıkmaktadır. Zengin içeriği ile; klinik çalışmalı etken madde follucusan saç dökülmesine ve yeni saç oluşumuna etkilidir invivo tetlerle kanıtlanmıştır. Aynı zamanda amio asit kompleksi, buğday yağı, badem yağı, pro vitamin b5, ısırgan ekstresi gibi tamamlayıcı fazlar ile hızla sonuç almanızı sağlar.

Bu nedenle saç serumunun faydaları hızla oluşur;

 • Aşırı saç dökülmesini engeller
 • Saç hacim ve parlaklık kazandırır
 • Saç derisine daha iyi tutunmasını sağlar
 • Saçların kalınlaşıp güçlenmesini sağladığı gibi kırıkların oluşmasını engeller
 • Zayıf sarı tüy kıvamındaki saçları besleyip eski haline getirir

Saç Serumunu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer elinizde bir saç serumu ürünü var ise ve siz onu kullanacaksanız, doğru kullanım en az ürün içeriği kadar önemlidir. Bilindiği gibi saç derisindeki gözenekler ile emilen besinler (vitamin,mineral,protein, amino asitler vb) saç köklerine inmektedir. Bu nedenle kulanılan ürün ne olursa olsun saçta mutlaka en az 30-60 dakika bekletilmeli. Doğru kullanım için bu şarttır.

Saç serumu nasıl kullanılır? Elimdeki saç bakım serumunu nasıl kullanmalıyım, nelere dikkat etmeliyim; diye aklınıza gelen soru var ise, mutlak suretle yukarıda ki paragrafı okumalısınız. Ürünün için de çok çeşitli besinler olsa da siz emilim için yeterli süreyi vücudunuza tanızmaz iseniz alacağınız sonuç kalitesi düşer ve istediğiniz sonucu alamazsınız.

Hint Yağı İle Saç Dökülmesini Önleme

hint-yagi-ile-sac-dokulmesini-onleme Kadın ve erkeklerde saç dökülmesini önlemek için hint yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir?

Saç Dökülmesinin Önlenmesi İçin Hintyağı:

Hint yağı hint bitkisinin tohumlarından elde edilen kalın bir yağdır  Ricinus communis omega 9 yağ asitleri ve esansiyel vitaminler açısından zengindir.  Kabızlık ve saç dökülmesi gibi çeşitli hastalıklar için etkili ve tanınan bir çare olmasının yanısıra, birçok yararlı özelliklere sahiptir.

En uygun olan hint yağı, saçı büyütme ve saçı hızlı uzatma amaçlı ham ve işlenmemiş olanıdır. İşlenmiş hint yağı saç tedavisi için gerekli doğal şifa özelliklerini kaybeder.

Saç Dökülmesine Karşı Hint Yağı Nasıl Kullanılır:

 • Saç dökülmesini önlemek için hint yağı kullanarak özel bir formülasyon yapmak zorunda değilsiniz.
 • Sadece düzenli yağı uygulayın ve iyi masaj yapın. Avucunuza biraz yağ alın ve aynı şekilde köklere masaj yaparak uçlara kadar uygulayın.
 • Daha kalın bir yoğunluğa sahiptir ve yıkamak zor olur bu yüzden  çok fazla yağ kullanmamaya dikkat edin.
 • Ilık su ve şampuan ile yıkamadan önce 15-20 dakika boyunca saçınızda yağı bekletin.
 • Alternatif olarak, yatmadan önce yağı uygulayın ve bir gece bekletin. Ertesi sabah saçınızı yıkayın.
 • Yatak çarşaflarını korumak için bir havlu ya da herhangi bir temiz, pamuklu bir bezle başınızı kapsayacak şekilde bağlayın.
 •  kullanımdan önce nane gibi diğer uyarıcı yağlar ile hint yağı karıştırabilirsiniz.

hint-yagi-saca-daydalari-sacdokulmesiHint Yağını Saçtan Çıkarmak:

Hint yağı kıvamından kalın olduğundan, saçı durulamak için  biraz zorlu olabilir. Tamamen kaldırmak için, iyi bir aydınlatıcı şampuan kullanarak iki kez  şampuanlamak  gerekir.

Saçınıza 30 dakika önceden bir saç kremi kullanmak duş alırken kolayca yağ çıkarmaya yardımcı olabilir . Sadece krem  silikon içermemelidir, özellikle kafa derisi ile temas etmediğini sağlamak gerekir.

Biberiye yi uygulamadan önce hint yağına ilave edebilirsiniz, badem veya üzüm çekirdeği yağı da seçenekler arasındadır.

hint-yagi-ile-hizli-sac-uzatmaHint Yağının Saçlar İçin Faydaları:

İşte saç dökülmesini önemek ve dökülmeleri kontrol altına almak için hint yağının faydaları listesi.

Hint yağı, sağlıklı ve sağlam saç için gerekli temel vitaminler açısından zengindir

1.  Uzun saçın dökülmesi de dahil olmak üzere çok sayıda saç durumunu tedavi etmek için kullanılmıştır.

2. Hintyağı birden fazla şekilde saç uzama ve büyüme hızına yardımcı olur. Kafa derisi içine iyice ovuşturduğunuz  zaman kafa derisini uyarır ve böylece onları daha sağlıklı  saç üretmek için daha kan dolaşımını teşvik eder.

3. Oral yoldan alındığında  benzer bir etkiye sahip olduğu not edilmiştir.

4.  Hint yağı saç dökülmesini önler aynı zamanda saç derisini nemlendirir ve bir bütün olarak hacim görünümünü artırırken, böylece kuru, pürüzlü, kırılgan saçları önler.

Antiseptik ve anti-mantar özelliklere sahiptir

5. Ayrıca, hintyağı organizmaların neden olduğu enfeksiyonları yok ederek kafa derisi kalitesini artırır ve böylece  saç daha hızlı büyür .

Yani ne bekliyorsunuz? , Parlak, sağlıklı ve güçlü saç  için hemen hint yağı kullanmaya başlayın!

hint-yagi

Bitkilerle Saç Bakımı isimli diğer kategoride saç dökülmesini önlemek için çeşitli bitkisel tarifler, bitkiler, bitki yağları, maskeler, kürler bulabilirsiniz. Evde kolaylıkla hazırlanabilecek bu kürleri incelemek bilginizi artırmak ve çözüm almak noktasında derin bilgiler bulacaksınız.

AŞIRI SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN BİTKİSEL YOLLAR, ÇÖZÜMLER

asiri-sac-dokulmesini-onlemek-icin-bitkisel-yollar-cozumlerSaç dökülmesinde yolun başındaysanız ya da bir çok ürünü denemenize rağmen sonuç alamadıysanız en iyi yöntem doğal yöntemdir. Başta stres olmak üzere hayatınızdan zaralıları çıkartın ve farklı yöntemlere yönelin. Onlardan bir kaçı

Saç dökülmesini önlemede sarı sabır bitkisi Ghritkumari (AloeVera)

Ayurveda  ve  eski Mısır tıbbında kullanılan aloevera sadece saç dökülmesini önlemek için değildir. Aloevera  saç köklerini tıkamaz ki bizim kafa derisi ölü hücreleri yok edebilen enzimler içerir. Saç köklerinin tıkanması saç köklerine besinlerin girmesini  engeller. AloeVera’nın bazikleştirici özellikleri de saç büyümesini ve saç dökülmesini önlemeyi teşvik eder optimum düzeyde saçın pH seviyesini korumaya yardımcı olur.

Nasıl saç dökülmesini önlemek için aloevera kullanırım?

Saçlardaki dökülmeyi hızlı durdurmak için Aloevera saç maskesi hazırlayın.!
Malzemeler, ne gerekir:
sac-dokulmesini-onleme-bayan-erkek

 • Aloevera jel aloevera bitki ekstresi – Yarım su bardağı
 • Castor yağ 2 tatlı kaşığı
 • Çemen tozu  2 tatlı kaşığı
 • Badem yağı  2 tatlı kaşığı

Kalın ve kıvamlı bir maske yapmak sonuç almak için tüm yukarıdaki malzemeleri karıştırın.

 • Kafa derisi için bu jel maskeyi uygulayın.
 • Bu maske ile tüm saçınızı kapsayın.
 • Yaklaşık sekiz saat  saçta maskeyi bırakın. Geceleri bunu yapabiliyorsanız,  daha iyi. Sadece yatmadan önce bir duş başlığı takın.
 • Hafif bir şampuan kullanarak bu maskeyi yıkayın
 • Bir kaç ay saçtan daha iyi sonuç almak için haftada bir kez yapın.

Yucca Bitki ve Yucca Kök Toz

hangi-bitkiler-sac-dokulmesini-onlemek-icin-faydalidirKızılderili kabileleri saç kaybını önlemek (saç dökülmesi) için Yucca bitki kökü kullanırlarmış. Yucca kök ve hatta Yuka kökü tozu kullanabilirsiniz. Evde  kök şampuanı yapabilirsiniz.

Yucca bitkisi ile saç dökülmesini önlemek için ihtiyacınız olacak malzemeler:

 • Yucca kökü 1 çorba kaşığı
 • Su 2 su bardağı

Su ile  kök tozunu karıştırın ve  harmanlayın. Saçını temizlemek için kullanılabilir.

 

Arşırı olan saç dökülmenizi önlemek istiyorsanız stresi yönetin

Her şey saç köklerinize kadar ulaşabilir, ister inanın ister inanmayın, diyet vitamin ve besin alımınının yanında, stres gibi psikolojik nedenlerde saç köklerinizi etkiler. Bu sebeple saçınızı seviyorsanız stresi bir kenara bırakın. Stresinizin sebebini bulun, bunu ortadan kaldırmaya yoğunlaşın.Bu arada stres düzeylerini azaltacak bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Ancak, stres size özeldir ve sadece onunla başa çıkmak için mükemmel bir yol bulmalıyız. Bu ilk şey pozitif- stressiz kalmakla başlayabilirsiniz

bitkilerle-sac-dokulmesini-onlemeDoğal temelli ürünleri bile kullanırken saçınızda zaman zaman alerjik reaksiyonlar oluşabilirken  bitkisel kürler etken maddeyi saf olarak temin ettiği için alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bizim verdiğimiz kürler destek ve tedavi amaçlı olmakla birlikte, cilt hassasiyetine göre alerji yapabilir, bu sebeple kullanmadan önce küçük bir alanda kullanacağınız bitkisel doğal maddeyi deneyin, reaksiyon olmaması durumunda kullanıma devam edebilirsiniz. Bitkisel ürünler doğaldır ve tek seferde etki etmez sabırlı bir şekilde kullanarak en iyi sonucu alabilirsiniz.

Saç dökülmesine doğla yollarla önlemek başa çıkmak uzun ve ayrıntılı bir konudur, bu konuda sitemizde bulunan diğer makaleleri de okuyup tedavinizden tam verim almanızı öneririz.

Bitkilerle Saç Bakımı adlı kategorimizde saç dökülmesini önlemek için çok farklı çeşitli bitkisel tarifler, bitkiler, bitki yağları, maskeler, kürler bulabilirsiniz. Evde kolaylıkla kendinizin hazırlayabileceği bu kürleri incelemek bilginizi artırmada ve çözüm alma noktasında ufkunuzu genişletecektir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN GIDALAR NELERDİR?

sac-dokulmesini-onleyen-gidalar-nelerdir Saç tüm vücut hücrelerimiz gibi canlıdır, nefes alır, köklerinden beslenir ve zamanı gelince dökülür, Gene tüm vücut hücrelerimiz gibi saçımızda vücudumuzda gerçekleşen en ıak bir etkiden bile etkilenbilir. Genel saç dökülme sebebi bakımsızlık ve düzenli beslenmemeden kaynaklanır. Doğla bakımlara ve doğal ürünlere destek olarak içerden de mutlaka beslemeliyiz. Dışardan yaptığımız etkilerin hepsi bir yere kadar fayda sağlar, asıl olay içerden başlar.

Saç dökülmesini durduran besinler

Çinko içeriği zengin olan ve saç dökülmesini önleyen gıdalar

Neden çinko bakımından zengin gıdaları yemeliyiz?

Çinko eksikliği saç kaybının başlıca nedenlerinden biridir. Çinko, proteinler (saç büyümesi için çok gerekli) oluşturur onlarda DNA oluşturur , doku büyüme ve onarımını artırır. Ayrıca saç dökülmesine yol açabilen yüksek düzeyde olan testosteron  hormonlarını düzenler.

Saç dökülmesine karşı gıda çinko; En çok ne de var?

 • Istiridye ve yengeç gibi deniz ürünleri
 • Yalın Biftek
 • Buğday Tohumu
 • Ispanak
 • Kabak, kabak ve ayçiçeği tohumu
 • Kuruyemiş
 • Domuz eti ve tavuk

sac-dokulmesini-onleyici-besinler-protein-vitamin-mineralProtein Açısından Zengin Gıdalar (Zengin protein kaynağı besinler)

Neler de protein çok var?

Bizim saçımız öncelikle proteinden oluşur çünkü. Eğer protein açısından zengin bir yemek  istemiyorsanız saçınızda bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz, saç kaybının yanı sıra protein eksikliği saç ağarmasına da yol açabilir?

 • Süt, peynir, yoğurt
 • Mercimek
 • Deniz ürünleri somon gibi
 • Beyaz Et-tavuk
 • Yumurta
 • Fasulye
 • Soya
 • Yalın biftek

 Saç dökülmesinin önlenmesi için demir açısından zengin gıdalar

en-etkili-sac-dokulmesine-karsi-besinlerNeden demir yönünden zengin gıdalar var?

Demir vücudunuz için oksijen taşıyıcısıdır. Bu maddenin eksikliği  ulaşan az oksijen anlamına gelebilir ve daha az oksijen  kesinlikle saç kaybı gibi saç sorunlarına yol açacak, zayıf kan dolaşımı anlamına gelir .

Demir Nelerde var?

 • Yumurta sarısı
 • Kırmızı et
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Kuru erik ve kuru üzüm gibi kuru meyveler
 • Bu istiridye, istiridye, tarak gibi Yumuşakçalar
 • Hindi
 • Fasulye, mercimek, soya fasulyesi, nohut
 • Karaciğer

sac-dokulmesine-vitamin-A-CVitamin A ve C saç dökülmesini önleme de etkili mi?

Neden vitamin nelerde var?

Bu vitaminler sebum, kopan saçı önlemek için saç folikülleri tarafından salgılanan yağlı madde üretimine yardımcı olur. C vitamini ayrıca demir emilimini artırır. Aşırı A vitamini  saç kaybına neden olabilir. Yani aşırıya kaçmadan bu vitaminleri almalıyız.

A vitamini için ne yemeli? A vitamini hangi bitkilerde var?

 • Tatlı patates
 • Havuç
 • Ispanak ve  yeşiller
 • Pazı
 • Kış kabağı
 • Hardal yeşilliği
 • Marul

sac-dokulmesini-onleyen-besinler-vitaminler-nelerC vitamini için ne yemeli? C vitamini hangi bitkilerde çok?

 • Papaya
 • Dolmalık biber
 • Çilek
 • Ananas
 • Brüksel lahanası
 • Portakallar ve kivi meyve
 • Brokoli
 • Limon

 

Doğal temelli ürünleri bile kullanırken saçınızda zaman zaman alerjik reaksiyonlar oluşabilirken  bitkisel kürler etken maddeyi saf olarak temin ettiği için alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bizim verdiğimiz kürler destek ve tedavi amaçlı olmakla birlikte, cilt hassasiyetine göre alerji yapabilir, bu sebeple kullanmadan önce küçük bir alanda kullanacağınız bitkisel doğal maddeyi deneyin, reaksiyon olmaması durumunda kullanıma devam edebilirsiniz. Bitkisel ürünler doğaldır ve tek seferde etki etmez sabırlı bir şekilde kullanarak en iyi sonucu alabilirsiniz.

Saç dökülmesini durduran besinler, saç dökülmesini durduran vitamin ve mineraller nelerdir adlı makaleyi incelediniz. Saç dökülmesi ve doğru bitkisel saç bakımı konuları hakkındaa detaylı bilgiler için diğar makale sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.