Kategori: Saçları Uzatmak

SAÇI HIZLI UZATMAK İÇİN İPUÇLARI

Saçınızı hızlı uzatmak için uzağa gitmeden büyük paralar harcamadan sadece buzdolabınız da olan malzemeler sayesinde harikalar oluşturan bakımları paylaşacağız. Basit ,ucuz ve yararlı saç bakım yöntemleri…

 1) Patates Suyu Kürü İle Hızlı Saç Uzatma

Mutfakta neler oluyor! Önceden anlattığımız soğan suyunun yanında şimdi de patates çıktı. Soğan ile birlikte, aynı zamanda saçınızı hızla uzatmak için patates kullanabilirsiniz. Aslında, patates suyu bile  alopesi nedeniyle saçın incelmesine sebep olan olumsuzlukları tek başına tedavi edebilir .

Bazı vitaminler bulunmadığında saç kuru ve kırılgan olur, patates vitamin A, B ve C gibi bazı vitaminler bakımından zengindir. Yani, bu vitaminler bakımından zengin olan bu gıdalar tercih edilmelidir.

Doğrudan saç üzerinde patates suyu kullanılması çok faydalıdır. Sadece 3-4 patatesi rendeleyin ve  suyunu sıkın. En az 15 dakika boyunca bu su ile saç derinize masaj yapın. Sonra suyla durulayın. Saçınız çok kuru ise, patates suyu yerine rendeyi kullanarak, patates saç maskesini kullanabilirsiniz.

İhtiyacımız olan malzeme:

 • Patates – 3 tane
 • Bir yumurtanın sarısı
 • Bal – 1 yemek kaşığı

Tarif:

 • Patatesi rendeleyin ve patates suyunu sıkın.
 • Bu suya yumurta sarısı ve bal ekleyin.
 • Patates saç maskesi halini aldırmak için iyice karıştırın.
 • Kafa derisi üzerinde uygulayın ve en az yarım saat bekletin.
 • Hafif bir şampuan ve su ile yıkayınız.

Yumurta sarısı ve bal kuru saçlar için faydalıdır, patates suyunu nem için bir miktar ekleyin. Bu saç maskesi hızlı uzayan saçlara sağlıklı bir görünüme yardımcı olur.

2) Yumurta saç hızlı büyümesine ekstra katkı sağlar çünkü saçlara protein verir

Saç öncelikle proteinden oluşur. Aslında, saç ve saçköklerine fazladan protein vermek saçın hızlı uzaması için en iyi en etkili bir yoludur. Yapmanız gereken bir ya da iki yumurta alıp içine sıvı yağ katıp saç derinize masaj ile uygulamaktır. Tercihen bir duş başlığı ile kaplı olarak, bir saat  oturunuz. Sonra yumuşak bir şampuan ve su ile yıkayın. Saçınızı o ekstra parlaklık ve güç vermek için haftada bir yumurta maskesi yapabilirsiniz.

Yumurta saç maskesi için ihtiyacınız olacaklar:

 • Yumurta sarısı – 1-2 yumurta
 • 1 tatlı kaşığı Zeytin yağı

 

Hızlı saç uzatıcı yumurta maskesi nasıl hazırlanır?

 • Yumurta saç maskesi yapmak için iyi yumurta sarısı, zeytinyağı ve balı karıştırın.
 • Kafa derisi üzerinde bu maskeyi uygulayın.
 • Yaklaşık 15-20 dakika orada tutalım.
 • Hafif bir şampuan ve su ile yıkayınız.

3) Saçları en hızlı nasıl uzatırız? Evet cepvap: Elma sirkesi

Elma sirkesinin saçlar için pek çok faydaları vardır. Bu saç köklerini uyarır ve onların daha hızlı büyümesine, uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda onların büyümesini hızlandırır.

Saçın pH dengesini koruyarak , saç derisini temizler.  Su ile elma sirkesini ekleyin ve saçınız için son durulama olarak saçınızı şampuanladıktan sonra her zaman kullanabilirsiniz.

Çok fazla elma sireksinin kokusu rahatsız etmiyorsa etkileri yanında bu gülün dikeni acı vermez. Çok rahatsız olduğunuzda lavanta gibi uçucu yağlardan ekleyebilirsiniz.

Hızlı uzayan saç ve saça uygulanacak maskeleri inceledik.

Saçların Çabuk Uzaması İçin Yapılması Gerekenler

saclarin-cabuk-uzamasi-icin-yapilmasi-gerekenlerSaçlarınızı yeni kestirdiniz ya da başınıza gelen bazı olaylardan dolayı kestirmek zorunda kaldınız. Fakat saçlarınızın kısa haline alışamadığınız için çabucak uzamasını mı istiyorsunuz? O halde yapmanız gereken bir kaç bitkisel teknik var. Bitkisel yöntemlere başvurduğunuz takdirde saçlarınız hem daha hızlı uzayacak hem de hızlı uzamak ile kalmayacak eskisinden daha sağlıklı bir görünüme sahip olacak.

Peki, saçların çabuk uzaması için yapılması gerekenler nelerdir?

Saçlarınızın daha sağlıklı ve çabuk uzaması için bitkisel bir yönteme başvurmanızı öneriyoruz. Çünkü teknolojiden faydalanarak saçlarınızın uzaması için kullanabileceğiniz yöntemler arasında yer alan çıtçıt ve postişler bir süre sonra saçlarınızın sağlığını kaybetmesine neden oluyor. Bu teknikler kadar hızlı bir uzaman yöntemi olmasa dahi Garlex sarımsak özlü şampuan ve Garlex losyon saçlarınızın tamamen doğal yöntemler ile saç köklerinin güçlendirilerek uzamasını sağlar. Bu sayede saçınızda oluşacak dökülme ve yanmalarında üstesinden gelinmiş olur.

Uzamanyan saçların çabuk uzaması için yapılması gereken kürler

Garlex sarımsak özlü şampuan neden öneriliyor? Saçınızın hızlı uzaması için ihtiyacı olan mineral, vitamin, aminoasitler ve buna benzer gıdalar Garlex sarımsak özlü şampuan içerisinde yer almaktadır. Bunun yanında Garlex sarımsak özlü şampuan ve Garlex losyon ile saçlarınızın diplerinde bulunan kan dolaşımı hızlandırılır. Bu sayede saç diplerinizde oluşan büzüşmeler önlenmiş olur ve bu sayede saçınız saç diplerinizin kanı sayesinde kendini besler. Kan dolaşımı hızlanan deriniz ile saçlarınız sağlıklı uzamak ile kalmaz aynı zamanda hızlı bir şekilde uzamaya başlar. Ancak saçlarınızın uzaması ve sağlığına kavuşması için en önemli husus saçlarınıza kullanacağınız şampuan ve losyonun düzenli bir şekilde en az 3 ay boyunca kullanılmasıdır. Çünkü saç derisi kendisini 3 ay içerisinde yeniler ve sağlığına kavuşur.

saclarin-cabuk-uzamasi

SAÇ BÜYÜMESİNİ UZAMASINI HIZLANDIRAN BİTKİLER

sac-nasil-buyurZeytinyağı ve Pişirme Sodası ile Saç nasıl büyümeye teşvik edilir?

Zeytinyağı saç bakımında yüzyıllardır kullanılan etkili bir yağdır, saçı yumuşatır içerisindeki temel yağ asitleri ve etkili maddeler sayesinde saçın beslenmesi, büyümesi, parlaması ve uzamasında etkilidir. Saç büyümesini hızlandıran bitkiler kategorisinde Zeytinyağının zaten saç bakımında etkili olduğu açıktır ama soda nasıl etkilidir. Saç bakımında soda kullanmak öncelikle kafada soru işaretleri yaratır, sebebi çoğunlukla sert bir kimyasal olarak davranmasıdır. Bunu kişinin kafasında ilk etapta kullanmak istememesi kurutucu olduğuna inanması gayet normaldir. hızlı saç uzaması için Son zamanlarda özellikle Amerika da birçok insan daha doğal olduğu gerekçesiyle birçok bakımında sodayı işin içine katmaktadır. Sadece soda saçta değil cilt saç diş gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Soda doğal bir temizleyici arındırıcıdır.sac-buyumesini-hizlandirma

Saç Büyümesini Hızlandıran bitkiler

Malzemeler

½ su bardağı zeytinyağı

1 çorba kaşığı kabartma tozu

Tüm malzemeleri karıştırarak saçınıza uygulayın, 20 dk beklettikten sonra saçınızı şampuanla yıkayın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra kirden arınmış ekstra parlamış ve yumuşamış olduğunu ve hızlı saç uzamasını fark edeceksiniz. Bu bakımı 2 haftada bir uygulayabilirsiniz, çok sık uygulamamakla beraber saçınızdaki kırıkların ve koparak dökülmenin de azaldığına şahit olacaksınız. Bu bakımı uygularken herhangi bir sorunla karşılaştığınız da kullanımı durdurun, hizli-sac-uzatmakalerji riski için öncelikle küçük bir bölgede deneyin.

Eğer herhangi bir sorun ortaya çıkmazsa saç büyümesini hızlandıran bitkileri kullanıma devam edebilirsiniz.

 

Zencefil İle Hızlı Saç Uzatma

Gururla bizim sağlığımız için sonsuz avantajları olan söyleyebileceğim tek doğal bir ürün var mı? Cevabınız EVET. Bu kuşkusuz zencefil !! İşte süper bileşen Zencefil hakkında şaşırtıcı bir gerçeği paylaşmak istiyorum !! Evet, hepimiz  mutfak dolaplarımızda bekleyen, ama bu şaşırtıcı faydaları biliyor musunuz?

Zencefil sadece sağlığınız için yaralı değildir, saça da müthiş etkileri vardır! Saç uzatmak için zencefil kullanmak bir asırlık bir uygulamadır. Ayurveda; hastalıklar ve sağlık sorunları şifa için güvenilir  olan Hindistan’da, hızlı saç uzaması tedavisi için zencefil kullanılmasını önerir.

O vücut için olumlu sonuçlar sağlıyor olabilir veya doğal kürler yoluyla belirli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır kısacası Zencefil her şeyi yapıyor.

Saç Uzatmak için Zencefil  Özellikleri

Şimdi saç büyümesine  yardım  eden zencefilin nasıl arttırdığı ile ilgili merak içindesiniz,  doğal saç uzamasını hızlandırmak ve artırmak onun bazı özelliklerini anlatalım.

Zencefil Magnezyum, Fosfor, Potasyum ve Vitamin İçerirhizli-sac-uzatmanin-formulu

 1. Taze zencefil kökleri, güçlü sağlıklı ve parlak saçlarını yapımında yardımcı olur.
 2. Sadece Zencefil köklerini saçı sağlıklı ve güçlü yapar, saçınızın kökleri güçlendirir ,aynı zamanda saç dökülmesi için etkili bir çözümdür.
 3. Kepek kadınlarda en yaygın rahatsızlıklardan kafa derisi ve saç sorunlarından biridir. Zencefil kepek sorunu kurtulmaya yardımcı eğilimindedir. Kullanmanın en iyi yolu da kafa derisi üzerinde zeytinyağı ile zencefil yağı birlikte uygulamak ve bir gece bekletmektir.
 4. Zencefil de kuru saçlarla savaşmaya yardımcı bazı çok yararlı bileşenler vardır. Doğal kafa derisini sağlıklı ve daha güçlü yapar , saç uzatmayı artırma eğilimindedir.
 5. Zencefil de bazı dolaşım ajanları içerir. Bu saç köklerinin büyümesini artırır kafa derisi boyunca dolaşım ve kan akışını arttırmak için yardımcı olur. Saç köklerini güçlendirir otomatik olarak saç uzatma hızını artırır.
 6. Zencefil aynı zamanda yağ asitleri açısından zengindir. Saç kaybı azalmasına yol açar saçın incelmesini önlemeye yardımcı olur.

Yani bu saçlar doğalsac-nasil-uzar büyümeye yardımcı eğilimindedir .Zencefilin  iyi özelliklerinden bazılarıdır.Genellikle insanlar Zencefil kökleri ve Zencefil tozu kullanılanma sırasında kafa karışıklığı yaşar. Zencefil kökleri Zencefil tozu ile karşılaştırıldığında daha iyi kullanım için tavsiye edilir. Taze zencefil kökleri saç köklerinin beslenmesi için gerekli olan temel besin maddeleri ve diğer unsurlarla doludur. Diğer Zencefil ürünleri saçı sarışın yapabilir, bazı renklendirici maddeler içerebilir.

saçınız için zencefilden maksimum yarar sağlamak için önerilen bazı yollar vardır. Bu, doğal saçlarda uzatmayı hızlandırmaya yardımcı olmak ve zencefil kökleri, sizin kepekten kurtulmanıza  yardımcı olur  ve saç incelmesini önleyebilir.

Zencefil ile ilgili bilgiler geniş yer tutar, bu sebeple birden fazla makalemiz bulunmaktadır, aklınızdaki tedavi şeklini en iyi biçimde onları okuyarak gerçekleştirebilirsiniz.

Çok Çabuk Saç Uzatmaya Yardımcı Bitkiler

Saç Uzatma Bitkiler

 

 Lavanta

Lavanta saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı ayrıca kelliği azaltıcı olarak bilinen bitkilerden biridir. Lavanta bitkisi cilt tahrişi ve kafa derisi üzerinde kienfeksiyonları yatıştırır iyileştirmeye yardımcı olur. Kepek , kuru ve pul pul deri dökümü gibi hastalıkların tedavisinde de çok etkilidir. Ayrıca antibakteriyel özelliklere sahip olduğu çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir.

 •   Lavanta yağı düzenli olarak kullanımda saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve ayrıca saçın yeniden çıkmasını sağlar.
 •   Kafa derisi üzerin her gün masaj yaparak haftada bir kere yağı kullanmak kişinin gerginliğini azaltacaktır. Stres, depresyon ve uykusuzluk saç dökülmesinin  başlıca nedenleridir.
 •   Kellik için etkili ve hızlı sonuçlar arıyorsanız , 4 damla biberiye yağı, 10 damla lavanta yağı, 10 damla fesleğen yağı ile 5 damla jojoba yağını karıştırın. Benmari usulü yağı ısıtın. Saç diplerinize masaj yaparak yağı uygulayın. Sıcak bir havlu ile tüm saçınızı sarın. 2 saat bekleyin . Daha sonra saç tipinize en uygun şampuanla yıkayın bol su ile durulayın.
  Malzemeler :
  Biberiye yağı
  Lavanta yağı
  Fesleğen yağı
  Jojoba yağı

GinkoBiloba

Ginkobiloba beyne giden kan akışını arttırmaya yardımcı olur ve saç köklerinin beslenmesinde ki eksiklikleri düzeltme de çok etkilidir. Birçok insan tarafından saç büyümesini hızlandırıcı yağ olarak tercih edilmektedir.

Atkuyruğu

Atkuyruğu  saçların güçlendirilmesinde yardımcı olacak çok önemli bir bitkidir. Saça gerekli gücü sağlayarak ve incelme ve kırılmasını engeller. Aynı zamanda saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Atkuyruğu piyasa da satılan bir çok saç bakım kreminin içeriğin de vardır.

Palmetto testeresi

Palmetto testeresi kellik tedavisi için yaşlanmış saçlar için kullanılır.  Saç kaybına neden olan dihidrotestosteron testosteron dönüşümünü önleyecek en iyi bilinen bitkilerden biridir. Palmetto saç incelmesinin azaltılması içi ısırgan otu ile birlikte kullanıldığında saç için mucizevi sonuçlar elde edilir.

Ginseng

Popüler Çin otu olan ginseng saç dökülmesine neden olan sağlık sorunlarına yardımcı bir bitkidir.  Ginseng kellik tedavisinde çok etkilidir ve saçın yeniden çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu bitki saçı besler ve aynı zamanda saçın gücünü arttırır.  Bu mucizevi bitki  saç şampuanlarının içeriğinde bulunan ana maddelerden biridir.

Saçlarınızda ki problemleri ortadan kaldırmak için kullanıcağınız bitkileri dikkatli seçmelisiniz. İstediğiniz bitki yerine başka bitki almadığınızdan emin olun. Tariflerde yazan oranların dışına çıkmayın. Bildiğiniz aktarlardan alışveriş yapın. Mümkünse kapalı paketlerdeki ürünleri alın. Son kullanma tarihine dikkat edin. Bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışın ve kullanmadan önce alerji testi yaptırın. Kullanıcağınız ürünlerden kısa sürede mucizeler beklemeyin. Bitkileri kullanımınız dışında sağlıklı beslenin günlük vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun. Stresden uzak durun. Kimyasal içerikli saç ürünlerinden yüksek ısılı saç şekillendiricilerinden kaçının. Tahta tarak tercih edin. Yastık kılıfınız da ipek kumaş tercih edin.

Bitkilerle Saç Bakımı ve diğer konuları incelemenizde yarar var

Saç Dökülmesi ve nedenleri

SAÇ UZAMASINI ARTTIRAN HIZLANDIRAN BESİNLER

SAÇ UZAMASINI ARTTIRAN BESİNLER

Günlük alımın önerilen miktarı karşıladığından emin olun ( C vitamini) . bir C vitamini eksikliği olması kırılmaya eğilimli, kuru, donuk ve zayıf saçlara neden olabilir.

 • Vücudunuz kollajen, yeni saç hücrelerinin üretimi için gerekli bir lif oluşturmak için C vitaminini kullanır. C vitamini olmadan, vücudunuzun demiri de emmesi  zaman alacak, bu yüzden size demir açısından zengin gıdalar ile birlikte özellikle, günlük doz  c vitamini almak iki kat önemlidir.
 • C vitamini İyi kaynakları  başında turunçgiller, ananas, çilek, guava, brokoli, lahana, biber ve sayılabilir.

 

Saç dökülmesini önlemek için B vitaminleri alın. B vitamini takviyeleri ve topikal uygulamalar saç büyümesini hızlandırmak için çalışır. Aşağıda da bu konunun daha ayrıntıları anlatılmaktadır

 • Riboflavin ve biotin aslında sağlıklı saçlara birçok yararı olabilir, az bilimsel kanıt olmamasına rağmen, bu vitamin eksiklikleri saç dökülmesi veya incelmesi neden olabilir. Kendi başınıza herhangi takviyesi almadan önce doktorunuza danışın saç dökülmesinin bir B vitamini eksikliği dışında bir şey yüzünden de oluşabileceğini unutmayın.
 • B vitaminleri İyi kaynakları deniz ürünleri, ıspanak, yulaf ezmesi ve diğer tam tahıllar, soya ürünleri, yağsız süt, yağsız et, muz, mercimek, (cilt) patates, bezelye, pancar, brokoli, enginar ve sayılabilir.

 

Diyet değişiklikleri hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak. Diyetiniz zaten büyümüş saç etkilemeyebilir ama yeni büyüyecek saçı etkileyecektir.  Diyeti değiştirmek çok daha kısa bir süre içinde saç büyümesini etkileyen bir süreç olsa bile saçta diyet etkilerinin görünür olması için 6 ay kadar sürebilir.

 Bitkilerle Saç Bakımı

Saç Dökülmesi ve nedenleri

 

SAÇLARI UZATAN OTLAR 5 BİTKİ 5 KÜR

SAÇLARI UZATAN OTLAR

Isırgan

Isırgan otu faydaları saymakla bitmeyen saç uzamasına yardımcı çok önemli ve yararlı bir bitkidir. Kuzey Amerika’da bol bulunur ve aynı zamanda Urtica dioica olarak adlandırılır. Isırgan otu saç dökülmesi için ana nedeni olan testosteron hormon dönüşümünü önlemede yardımcı olan bir bitkidir. Isırgan otu hap şeklinde de tüketilebilir. Aynı zamanda, daha iyi sonuç almak için ısırgan otunu saç yağı olarak da kullanabilirsiniz.

 • Zeytin yağı içeren bir kavanoza ısırgan otu yaprakları koyun.Kavanozun sıkıca kapatılmış olduğundan emin olun.
 • Ağzını sıkıca kapadığınız kavanozu yaklaşık üç hafta boyunca serin bir yerde tutun ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından emin olun.
 • Üç hafta sonra, görünür saç büyümesini görmek için düzenli olarak kafa derisine haftada bir masaj yapabilirsiniz.

 Biberiye

Biberiye yüzyıllar boyunca saç dökülmesi için kullanılan etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, inceltme incelen saçları kalınlaştırmada ve saçsız bölgelerde saçların tekrar çıkmasında yardımcı olur. Zeytin yağı ile birleştirildiğinde biberiye saçta etkili bir şekilde çalışır.

 •   Zeytinyağı ve biberiye karıştırılarak hazırlanan yağ düzenli uygulama da ağaran saçlarda etkili olur.
 • Pul pul olmuş ve kuru kafa derisi için kullanıldığında saç derisini yumuşatarak kötü görünümü zamanla düzeltir.
 •   Aynı zamanda düzenli kullanımda saçları kalınlaştırır canlılık verir.

3. Nane yağı

Nane yağı da saç dökülmesi tedavisinde ve insanlarda saç büyümesini geliştirmek için kullanılan eski bir bitkisel yağdır. Nane yağı saç köklerinin büyüme gelişmesine yardımcı olur ve böylece saç büyümesini teşvik eder.

 •   Kafa derisi ve saç üzerinde nane yağını düzenli uygulama kafa derisi serinletme ve yatıştırıcı etkisi vardır. Böylece saç büyümesini teşvik edecektir.
 •  Kafa derisindeki kan dolaşımını arttırmaya yardımcıdır. Böylelikle saç köklerinin beslenmesi artmış olur. Saçlar daha hızlı uzar.

4. Aloe Vera

Aloe Vera da saç kaybını azaltmaya yardımcı olan başka etkili bir bitkidir. Kafa derisindeki kan dolaşımını uyarmaya yardımcı ve böylece kafa derisi üzerinde saç büyümesinde yardımcı dır.

 •   Aloe Vera jelini düzenli uygulama da saçın pH dengesini korumaya yardımcı olur.
 •   Aynı zamanda kafa derisindeki tıkalı gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak saç köklerinin büyümesini arttırır.
 •   Hindistan cevizi sütü ile karıştırıldığında  yıpranan saçları iyileştiren muhteşem bir kürdür.

5. Dulavratotu

Dulavratotu veya Arctium Lappa saç kaybını azaltmada çok etkin  önemli bir bitkidir. Bu kafa derisi kan dolaşımını iyileştirmede yardımcı olur ve böylece kafa derisi üzerinde saç köklerinin kan akışını artırır.

 •   Saçın incelmesini azaltmak hem de geri çıkmasına yardımcı olur. Fitosterol bileşikleri ve yağ asitlerini daha yüksek bir miktarda içerir.
 •   Zeytinyağına batırılmış dulavratotu bitkisinin düzenli kullanımı saç köklerinin kan dolaşımını iyileştirmede yardımcı olacaktır.
 • En önemlisi bu kürleri düzenli olarak en az 1 ay kullanmanızdır. 1 gecede mucizeler beklememelisiniz.

SAÇ BÜYÜMESİNDE  MÜTHİŞ YİYECEKLER

Saç dökülmesi hem erkek hem de kadınları etkiler. Genetik bir rol oynarken, hormonal dengesizlikler, tiroid bezi, besin eksiklikleri ve vitamin ve mineral eksikliği saç büyümesini engelleyici faktörledir.  Sağlıklı saçlara sahip olmak için  vitamin ve mineralleri içinde barındıran birçok gıda vardır.

Yeterli Esansiyel yağ asitlerini almalısınız

 

Esansiyel yağ asitleri vücudun düzgün çalışması için kritik olan özel yağlardır. Vücudunuz bu yağ asitleri kendisinin üretmesi mümkün değildir, bu yüzden onları içeren gıdaları dışarıdan alması gereklidir.Ceviz, keten tohumu, balık ve avokado gibi esansiyel yağ asitleri, içeren besinleri tüketmek sağlıklı saçlara kavuşmanız da yardımcı olur.

Kolajen üretimi

Kolajen saç tellerini çevreleyen bir maddedir  biz yaşlandıkça kolajen üretimi azaldığı için saçlar daha çabuk kırılır  daha savunmasız olur. Kollajeni artırmak için en iyi yol pahalı yöntemlerin dışında c vitamini tüketimidir. Turunçgiller, çilek ve kırmızı biber gibi c vitamini bakımından yüksek gıdaları tüketmelisiniz.  Günde 250 mg alınına c vitaminin kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur.


3. Biotin 

Biotin, B kompleks suda eriyen bir vitamindir, saç ve saç derisi sağlığını teşvik eder.  Biotini içeren besin kaynakları fındık, kahverengi pirinç ve yulaf gibi gıdalardır.


4. MSM ile Keratin Üretim Artışı

 

Keratin (bir saç proteini) üretiminde Methylsulfonylmethane yardımcıları saç foliküllerini güçlendirmek için görev yapar.

Pazı, lahana ve su teresi gibi yapraklı sebzeler, MSM i küçük bir miktarda içerir. MSM in yok olmaması için sebzeleri çiğ tüketmelisiniz.

5. Demir yönünden zengin besinler yiyin 

 

Demir saç büyümesini teşvik eder. Yeşil yapraklı sebzeler, pırasa, kaju fıstığı, kurutulmuş meyveler, incir, çilek içinde bulunur. Vücudunuzun demiri emmesini yardımcı olmak için yeterince C  vitamini aldığınızdan emin olun.

Tiroid bezi 

Hipotiroidi saç inceltmesine neden olur. Bu durumu dengelemek için  iyot açısından zengin yosun, balık gibi deniz ürünleri yemelisiniz.

Genellikle içme suyu flor ve klor, iki kimyasal madde içerdiğinden iyot emilimini önler. Tiroid hastalığından şüpheleniyorsanız kan testi yaptırarak TSH larınıza baktırmalısınız.

B-kompleks vitaminleri ile saçlarınızı gençleştirin.

Biotin ve B6 vitamini içeren B kompleks takviyesini günlük 100 mg aldığınızda kan dolaşımını arttırarak ve saç köklerini besler incelen saçı onarır.

10. E vitamini ile kırılmaları Kırılma

E vitamini hasarlı kırılgan saçları besler ve kırılmasını önler.   E vitamini saç kırılmasını azaltmak için saç tellerini içinde keratin üretimini arttırır. E vitamini yüksek oranda içeren bazı gıdalar arasında ayçiçeği tohumu, badem, çam fıstığı, kuru kayısı, pişmiş ıspanak ve zeytin bulunmaktadır.

11. Biberiye Esansiyel Yağı ile Saç Derisi Sirkülasyonu

 

Biberiye uçucu yağı, yüz yıllardır kafa derisi içindeki kan dolaşımını artırmak için kullanılmıştır. Şampuanınızın içine birkaç damla ekleyebilirisiniz. Daha etkili çözüm için biberiye ve hindistan cevizi yağını eşit ölçülerde karıştırıp kafa derinize masaj yapın. 2 saat bekletin. Saç tipinize en uygun şampuanla yıkayıp durulayın.

 

 

SAÇLAR NEREDEN UZAR?

Kadınlar ya da erkekler olsun dış görünüşte en çok önem verilen yerlerden biri saçtır. Kişinin saçını boyatması, uzatması ya da saç kesimini değiştirmesi kişiler de çok büyük değişikliklere neden olur. Peki saç bu kadar önem verilen bir yerken saçın nasıl uzadığını nereden uzadığını sağlıklı saç uzamasının nasıl olduğu gibi bir çok konuyu doğru olarak biliyor muyuz onu araştırmalıyız.

SAÇ NASIL UZAR?

Öncelikle her canlı gibi saçlar da belli bir sürenin sonun da saç köklerinin ölmesi sonucuyla koparak dökülür bir diğer değişle ölür. Saç keratin yapılı ürünlerdir. Bu nedenle yüksek ısılı ürünler ya da kimyasal işlemler sonucun da yapıları bozularak hasar görürler. Saçların beslenmesi kökten uca olur. Ancak bazı durumlar da saçlar sadece kökler için ya da sadece uçlar için bakımlar da uygulanabilir. Öncelikle saçlarınızın nasıl uzadığına bakalım. Çoğu kişinin yanlış bildiği bir durum olan saçların uçtan uzadığıdır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Saçlar kökten uzar kökten beslenir.

Bazı kişiler de saçlarımız kökten uzuyorsa saç uçlarımız yıprandığın da saçlarımızın uzaması neden duruyor ya da yavaşlıyor gibi sorular olabilir. Bunun nedeni saçlar yıprandığı zaman saç köklerinin saçların uzaması ve sağlıklı kalması için kullandığı vitamin ve minerallerin yıpranan saç uçlarına aktarılarak saç uçlarını tamir etmeye çalışmasından dolayı saç uzamasına giden vitamin ve minerallerin saç onarımına gitmesiyle saçlar da uzama durur ya da yavaşlar bu saçların yıpranma oranına bağlıdır.

Saç köklerinin tıkanması ya da boya gibi kimyasal işlemler saç köklerine zarar vererek saçların uzamasını engeller. Öncelikle her defasından tüm saçımızı boyamak yerine ihtiyaç doğrultusun da boyamalıyız. Renk kaybı yüzünden saçlarınızı boyuyorsanız renk koruyucu ürünlerle bu süreyi uzatabilirsiniz. Saç köklerinin tıkanması yağlı saçlar da daha çok görülen bir durumdur. Öncelikle yağlı saça sahip kişiler düzenli olarak hafta da iki saçlarını yıkamalıdırlar. Saçlarınızı hafta da iki defa yıkamak sizin için yeterli değilse bu durum saç köklerinizin tıkanmasında dolayı oluşan bir durumdur. Saçlarınızı çok sık yıkamak bu durum için çözüm değildir. Aksine saçlarınızın daha çok yağlanmasına neden olur. Çok sık saçlarınızı yıkandığınız da saçlarınıza normalden daha fazla kimyasal verir aynı zaman da saçın doğal yararlı yağlarını da yok etmiş olursunuz. Öncelikle saçlarınızı haftanın iki günü yıkma periyodundan sonra eğer ki saçlarınız yağlanıyor ve bu durumdan şikayetçiyseniz yıkamak yerine kuru şampuanlarla saçlarınız da ki fazla yağı alabilirsiniz.

Saç yıkama sırasında saç şampuanınızdan önce bir sefer saçlarınızı yeşil doğal sabunla yıkamalısınız. Saç diplerinize masaj yaparak saç köklerinizi uyarmalısınız. Duştan önce saç köklerinizi sirkeli su ya da karbonat limon karışımını sürüp 15 dakika bekletmelisiniz. Bu işlemi hafta da bir defa şikayetiniz bitene kadar devam etmelisiniz. Saç her zaman kökten uzar saçımızın sağlıklı olması için saçımızı kökten uca beslemeliyiz. Aynı zaman da içeriden de yeterli vitamin ve mineralleri alarak saçın sağlığına katkı da bulunmalıyız.

EV YAPIMI HIZLI SAÇ UZATAN MASKELER

. Yağ Terapisi

Yağ tedavisi  uzun ve güzel saçlarınızın olması için en iyi panzehirdir. Yağlar doğal kremlemeyi sağlar  ve onları uzun ve sağlıklı tutar.Yağlar, hindistan cevizi, hardal, zeytin, hint, biberiye, jojoba, üzüm çekirdeği, adaçayı, lavanta, ve keten tohumu gibi yağlar saç bakımı için iyidir.

. Aloe Vera

brendi

aloe vera jel

yumurta

Birlikte aloe vera jeli, brendiyi ve yumurtayı saçınız için nasıl bir yarar sağladığını merak edebilirsiniiz. Bu üç karışımı karıştırın ve kafa derisi üzerinde bir saat bırakın .Normal su ile yıkayın. Bu maske saçlarınızı çok güzel yapacak ve brendi onlara parlaklık katacak.

EV YAPIMI HIZLI SAÇ UZATAN MASKE TARİFLERİ

. Yeşil Köri Yapraklar

Hindistan cevizi yağı içine  yeşil köri ekleyin ve onlar tamamen yağın içinde yanana kadar onları ısıtın. Bu ilaç uzun saçlara sahip olmak isteyenler için bir altın olmasının , yanı sıra  ağaran saçı önler .

. Avokado

Avokado uzun ve parlak saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Avokado ve  hindistan cevizi yağı ile saç derinize masaj yapın. On on beş dakika boyunca bu karışımı saçınızda bırakın ve sonra durulayın.

. Muz

Muz de saçlar için iyi bir bakım ürünüdür ve bir saç maskesi olarak kullanılabilir. Bu potasyum, A vitamini, E ve C bakımından zengindir .Olgun muzu  saçınıza uygulayın. Ayrıca ona biraz süt veya bal ekleyebilirsiniz.

. Turunçgil

Turunçgiller kepek ve yağlı saç derisi sorunları tedavisinde çok etkilidir.  Alternatif olarak, portakal suyu ve elma püresini eşit miktarda karıştırın ve onları daha uzun ve daha kalın yapmak için saçınıza uygulayın. Bir hafta içinde farkı göreceksiniz. Bunların yanında saç kreminizin içine biraz portakal suyundan birkaç damla ilave edin.

. Keten Tohumu

vejetaryenler olanlar için, keten tohumu alımı, omega-3 yağ asitleri için  için bir seçenektir. Keten tohumu, bu nedenle, bu yağ asitleri açısından zengin olduğundan saç için de iyidir. Beş gün boyunca su dolu bir kapta keten tohumundan üç çorba kaşığını suda bekletin. Beş gün sonra, su ile  keten tohumu neredeyse tüm temel besinleri ile  absorbe olduğunda, pamuk yardımıyla kafa derisi üzerine çözümü uygulayın. Bir kaç gün içinde, saçın daha kalın büyümeye başladığını göreceksiniz. Aslında keten tohumu yemek de saç, cilt ve sağlık için iyidir.

. Kına

Kına sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenlerin  formülüdür. Biraz kına yapraklarını veya tozundan alarak  suyla karıştırın. Saçınıza uygulayın bu hamuru iki saat sonra yıkayın. Bu yöntem sizin saç tellerinize doğal bir renk verir  ve onların daha kalın ve yumuşak görünmesini sağlar. Bazı kişiler de kına saç dökülmesine neden olabilir. Bu kınanın zarar verdiğinden değil dökülecek saçları temizlemesinden dolayı olur.