Kategori: Saçları Uzatmak

SAÇ UZATAN MEYVELER NELERDİR?

Sağlıklı beslenmek, sağlık açısından son derece faydalı ve olması gereken bir durumdur. Kaliteli bir yaşam standardı için gerekli olan sağlıklı beslenmek içerisinde birbirinden farklı detaylar da söz konusudur. Bu konuda, meyve yemek son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Meyvelerin içerisinde bulunan zengin vitaminler ve diğer faydası maddeler, vücut sağlığına olduğu kadar saç sağlığı açısından da oldukça faydalı olmaktadır.

saç-uzatan-meyveler-nelerdir

Saçının uzamasını isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin gerekli bakım kürlerini kullanmalarının yanı sıra aynı zamanda doğal besinlerden de destek almaları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Saçlar, bir ay içerisinde ortalama 0,5 ile 1 santimetre arasında uzamaktadır. Meyveler, saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlamaz. Fakat saçın daha sağlıklı ve doğal bir şekilde uzamasında oldukça önemli ve başarılı bir rol oynamaktadır. Bu sebeple de oldukça fazla sayıda kadın tarafından saç uzatan meyveler nelerdir? Sorusu, sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

A Vitamini İçeren Meyveler ve Saç Uzama

A vitamini, saç uzamasında oldukça önemli bir konuma sahip olan bir vitamindir. Kişilerin düzenli olarak A vitamini alması, saçlarının çok daha sağlıklı ve gür bir şekilde uzamalarını da sağlamaktadır. Bu vitamine sahip olan meyveler ise şöyledir;

A-vitamini-içeren-meyveler-ve-saç-uzatma

 • Kavun
 • Karpuz
 • Muz

Bu meyvelerin tüketilmesinin yanı sıra aynı zamanda belirli kürler hazırlamak da mümkün olabilmektedir. 1 kayık dilim kavun, derin bir kap içerisine alınır ve iyice ezilir. Ardından bir olgun muz da kavun içerisine alınır ve iki meyve de birbirine iyice karışana kadar güzelce ezilir. Saç diplerinden başlayacak şekilde bütün saça uygulanır ve saçta 45 dakika bekletilir. Hazırlanan maskenin saça daha iyi bir şekilde nüfuz edebilmesi için saç bonesi ya da bir streç filmden yardım alınabilir. Süre sonunda saçlar ılık su ile yıkanır ve daha sonrasında ise şampuan ile temizlenir. İlk uygulamadan itibaren saça yoğun bir parlaklık veren bu maskenin, haftada bir kez olacak şekilde düzenli olarak uygulanması halinde, saçın çok daha doğal bir şekilde uzaması da sağlanır.

C Vitamini İçeren Meyveler ve Saç Uzatma

C-vitamini-içeren-meyveler-ve-saç-uzatma

C vitamini içeren meyveler; greyfurt, portakal, mandalina ve kivi olarak sıralanabilmektedir. Bu besinlerin tüketilmesi, vücuttan antioksidanların atılmasına ve daha dinç olunmasını sağlamaktadır. Saç sağlığı açısından da son derece büyük bir öneme sahip olan bu meyveler, saç derisinde bulunan kirlerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlarken saçların çok daha parlak ve sağlıklı görünmesini de başarılı bir şekilde sağlamaktadır. 60 miligram alınması önerilen C vitamini, hazırlanan kürler ile de saça uygulanabilmektedir. Herhangi bir C vitamini içeren meyve ile doğal bakım yağlarından tercih edilen bir tanesi karıştırılarak saça uygulanabilmektedir. Yine diğer bakım kürleri gibi haftada bir kez uygulanması gereken bu kür de, saç uzaması konusunda oldukça etkili bir alternatif olabilmektedir.

E Vitamini İçeren Meyveler ve Saç Uzatma

E vitamini, saçın beslenmesine ve daha dolgun bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından da sıklıkla alınması önerilen E vitamini, hazırlanabilecek çeşitli kürler ile saça uygulanabilmektedir. Bu konuda sıklıkla uygulanan ve uygulayan kişiler tarafından da büyük bir beğeni toplayan avokado maskesi, saç bakımı ve saç uzaması açısından son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

avokado-ve-diğer-D-vitamini-içeren-meyveler

Olgun ve kaliteli bir avokado, bir kap içerisine alınarak iyice ezilir. İçerisine eklenen doğal bakım yağı kürleri ile birlikte saç derisine masaj yaparak uygulanabilmektedir. Avokado, zor bulunabilen bir meyve olabildiğinden dolayı, avokadoya muadil olabilecek diğer besinler ise kayısı, fıstık ya da badem olarak sıralanabilmektedir.

SAÇ UZATMADA YAPILMASI GEREKENLER DOĞAL MASKELER

Özellikle bayanlar saç sağlıkları için saçlarını kestirmekte ancak saç kestirmekte bazen saçların sağlıklı olmasına yeterli olmamaktadır. Saçlar uzarken; saç uçlarının kırılması, eski parlaklığını ve hacmini kaybetmesi, yıpranmış ve bakım gözükmesi maalesef kaçınılmaz bir son olmaktadır. Her ne kadar saçların sağlıklı ve hacimli gözükmesi saç bakım ürünü alınsa da, yeterli olmamakta, bazen kullanılan yanlış ürünler saçları daha da kötü bir hale getirmektedir. Bu yüzden saç uzatmak için doğal yöntemler kullanılmalıdır. Doğal yöntemler, aslında her yumurta-maskesizaman saçların sağlıkları için yapılmalı ve saçlara uygulanmalıdır. Bunların yanında bir de doğal saç maskeleri ile de saçların uzamasının yanı sıra, daha hacimli ve parlak gözükmesi de sağlanabilmektedir.

Saç Uzatmak İçin Doğal Saç Maskeleri

 1. BEMİKS MASKESİ: Adı çok fazla duyulmayan bemiks otu ile saçların daha sağlıklı olması ve uzamasın için belirli bitkiler ile saç maskeleri yapılmaktadır.
 • 1 su bardağı kaynar su
 • 1 adet bemiks
 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 tutam sinameki

Kaynatılmış suyun içerisinde ilk olarak sinameki atılmalı ve kaynatılmalıdır. Daha sonrasında bemiks ve badem yağı da konarak demlenmek için 10 dakika bekletilmelidir. Elde edilen karışım ılıdıktan sonra, saçların parçalara ayırılıp önce saç derisinde sonra da saç uçlarına sürülerek, 4 saat boyunca streç film ile sarılarak bekletilmelidir. Bekletildikten sonra ılık su ve şampuan yardımı ile yıkanarak, saçlardan arındırılmalıdır. Bu maskenin haftada 1 kez saçlara uygulanması yeterli olmaktadır.avokado-maskesi

2.ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI:

 • 1 yemek kaşığı soya yağı
 • 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı
 • Yarım avokado

Soya yağının saç uzamasında ki etkisi pek çok kişi tarafından bilinmese de, üzüm çekirdeği yağı ile karıştırılarak oldukça etkili bir saç maskesi olmaktadır. Avokadonun içi çıkarılarak püre haline getirilmeli ve üzerine yağlar dökülerek karıştırılmalıdır. Krem haline getirilen karışım, saç derisinden başlanarak tüm saça sürülmeli, bone geçirilerek 1 saat boyunca saçta bekletilmelidir. 1 saatin sonunda şampuan kullanılmadan, bol su ile yıkanması yeterlidir. Aynı bemiks maskesi gibi, haftada 1 kez uygulanmaktadır.

3.YUMURTA: Saçların uzamasında oldukça etkili olan besin kaynağı olan yumurta hem protein bakımından da zengindir. Sarısı ya da akı tek başına kullanıldığı gibi, belirli malzemeler ile de kullanılarak saçlara maske yapmak mümkündür.

 • 1 yumurta sarısılimon -maskesi
 • Yarım tatlı kaşığı çörek otu
 • Yarım tatlı kaşığı susam otu

Yumurta sarısını köpürene kadar çırpın, arkasından çörek ve susam otunu da koyarak karıştırın. 15 dakika boyunca
saç diplerine sürülerek bekletilmeli ve sonrasında yıkanmalıdır. Saçların uzamasının yanı sıra, yumurta saçların daha parlak ve hacimli görünmesine de yardımcı olmaktadır.

4.LİMON: İçerisinde yer alan asit sayesinde, saç derisinde ki sebumu da dengede tutar ve saçların aşırı yağlanmasına da engel olmaktadır. pH seviyesi her zaman ortalamada olan limon, saçların uzamasında etkili olur.

 • 1 kahve fincanı keten tohumu yağı
 • 1 kahve fincanı sıcak su
 • Yarım limon suyu

Sıcak suyun içerisinde keten tohumu yağı konulmalı ve karıştırılmalıdır. Karışımın içerisinde konulan limon suyu ile ocakta 1 dakika daha ısıtılan karışım, ocaktan alınarak ılıması için bir süre bekletilmelidir. Ilık hali ile saç derisine sürülmeli ve bone takarak 1 saat boyunca saç derisinde bekletilmelidir. Sonrasında bol su ile yıkayarak, saçlardan arındırılmalıdır.zeytinyagi-maskesi

5.ZEYTİNYAĞI: Saç sorunlarının tamamında kullanılan zeytinyağı, saç uzatmak için doğal yöntemlerde de kullanılan bir diğer besin maddesi olmaktadır.

 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı toz tarçın

Zeytinyağı, bir kap yardımı ile ocakta ısıtılmalı ve ılık hale getirilmelidir. Doğal yağların ısıtılması, etkisini daha çok göstermesine neden olmaktadır. İçerisinde tarçın ve bal konularak karıştırılmalıdır. Elde edilen saç maskesi saç diplerine sürülmeli ve 15 dakika boyunca bekletilmelidir. Daha sonrasında şampuan ile yıkanmalı, saçların baldan ve zeytinyağından arındırılması gerekmektedir. Saçlarını hızlı bir şekilde uzatmak isteyenler için, ilk haftada 5 ikinci hafta 3 defa uygulanması gerekmektedir. Saç uzatmanın yanı sıra içerisinde yer alan bal sayesinde saçlar, yumuşamakta ve nemlenmektedir.

 

SAÇ UZATMAK İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Bayanlar kendilerini kötü hissettiklerinde ya alışverişe çıkarlar ya da kuaförlere giderek saç rengini ya da saçların boylarını değiştirirler. Herkes tarafından bunun bir terapi olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra bayanlar için dış görünüş ayrı bir önemli olmaktadır. Saçlarının her zaman bakımlı ve parlak gözükmesi bayanların her zaman istediği bir durum olmaktadır. Ancak kuaföre gittikten sonra kestirilen saçlar, bayanları her zaman memnun etmemekte, çoğu zaman kişileri daha büyük bir buhrana sokmaktadır. Bunun nedensac-uzatmada-dogal-yaglari ise, kısa saçlara çok fazla şekil verememekte, toplanmamaktadır. Bu da özellikle özel bir geceye gidecek olan bayanları bir hayli zorlamaktadır. Kişilerin isteklerinin yanı sıra, saç kestirmek saçların daha sağlıklı uzamasına da yardımcı olmaktadır. Ancak her zaman kestirmek yeterli olmamaktadır.

Saç uzatmak için bakım önerileri arasında öncelikle saç ve saç derisinin sağlıklı olması gerekmektedir. Daha
sonrasında ise, saçlara uygulanan doğal maskeler ile de saçlar uzamakta ve parlak gözükmektedir.

Saç Bakım Önerileri

 • Saçların bakımlı ve sağlıklı uzaması için, ilk başta söylendiği gibi saç uçlarında oluşan kırıkların aldırılması ve saçların sağlıklı kısımlarının bırakılması gerekmektedir. Ancak bu sayede saçlar daha hızlı uzamakta ve uzayan saç uçları daha sağlıklı gözükmektedir. Kişilerin sadece saç uzatmak için kestirmesi de yanlış olur. Saç uçları pek çok duruma maruz kaldığından ve kırıldığından 6 ila 8 hafta arasında en az 3 santim kesilerek, yenilenmesi gerekmektedir.
 • Saçların daha bakımlı ve sağlıklı olabilmesi için kişilerin, beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Tüketilen yiyeceklerin ve içeceklerin hem vücut sağlığına hem de saç sağlığına iyi gelmesi gerekmektedir. Genel olarak, vitamin ve mineral bakımından zengin olan besinler saçları beslemekte ve uzamaya da yardımcı olmaktadır. Özellikle A, K, B, E ve C vitaminleri saçlarda oluşan kepeğe, yağlanmaya, saç derisinde ki kuruluğa ve saçların uzamasına çözüm olarak tüketilmektedir. Bunların yanı sıra, alınan demir,sac-uzatmada-bakim-maskeleri çinko, magnezyum ve kalsiyum mineralleri, yeşil yapraklı sebzeler ve proteinin de saçların uzamasında ve koparak dökülmeyi engellemek büyük rol oynamaktadır.
 • Beslenmenin yanı sıra, gün içerisinde içilen su da hem metabolizmayı hızlandırmakta hem de vücutta oluşan toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Sadece cilt ve vücut için değil, saç derisinde yer alan gözeneklerde
  biriken toksinleri de atmaktadır. Düzenli bir şekilde su içmek; saçların içten beslenmesine ve nemlenmesine yardımcı olacağından saçların koparak dökülmelere karşı korumaktadır.
 • Saçların sabah akşam taranması, saç derisinde ki pislikleri ve kepeği atıp gözenekleri açacağı gibi kan dolaşımını da artırmaktadır. Kan dolaşımının saç derisinde artması saçların daha sağlıklı olmasına ve daha hızlı uzaması demektir. Taramak ne kadar önemli olsa da, saçların ne zaman ve nasıl bir tarak ile taranacağı önemli bir ayrıntı olmaktadır. Saçların ıslak bir şekilde taranması, saç ve saç uçlarını kırmakta, koparmaktadır. Bu da saçların belirli bir süre sonra saçları yıpratarak bakımsız gözükmesine yol açmaktadır. Bu yüzden saçları ıslakken değil, kurumaya yakın nemli olduğu anlarda açılması için taramak yeterli olmaktadır. Sentetik taraklar yerine, geniş ağızlık taraklar saçlara her zaman daha iyi gelmektedir.
 • Duş esnasında saçların sıcak su ile yıkanması da saç derisini kurutmakta ve saçların başka sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Sıcak su ile alınan duş, saç derisini kurutmakta ve saçların belirli bir süre kurumasına ve kırılmasına neden olmak ile birlikte saç derisinde yer alan yağ salgılarını da kurutarak kepeğe sac-kesimiyol açmaktadır. Kuruyan saç derisi vücut tarafından fark edilir ve buna bağlı olarak vücut normalden fazla yağ salgılayarak saç derisine de yağ verir. Fazla salgılanan salgı belirli bir süre sonra, kişilerin saç derisinde aşırı
  yağlanma sorunu yaşamalarına neden olur. Kişiler tarafından ne kadar kabul edilirse, saç derisinde ki yağ salgısı yani sebum saç derisine dışardan gelen mikroplara ve tozlara karşı koruyarak, saç derisinde ki yağı dengede tutmaktadır. Sıcak bunların hepsini kapatır ve saç sorunlarının arkası kesilmemektedir. Bu yüzden saçların duş esnasında ılık su ile yıkanması, sonrasında soğuk su ile durulanması gerekmektedir. Soğuk suyun saçlara bir diğer avantajı da soğuk su, saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saçların daha kısa sürede uzamasına yardımcı olmaktadır.
 • Saçların sıcak su ile yıkanmasının yanı sıra, saçları sıcak işlemlere maruz bırakılması da saç sağlığı açısından kötü bir nokta olmaktadır. Öncelikle saçların duştan sonra fön makinesi ile kurutmak, sıcaklık vereceğinden hem saç derisine hem de saç uçlarına zararlı olmaktadır. Saçlar fön makinesinden dolayı kırılacağından belirli bir süre bakımsız gözükmektedir. Bu yüzden duştan sonra, saçları duştan sonra suyu iyi emen bir havlu ile suyunu almak ve kendi halinde kurumaya bırakılması gerekmektedir. Eğer kişilerin zamanları yok ise, fön makinesinin soğuk kısmı ile kurutmak daha sağlıklı bir nokta olmaktadır. Fön makinesinin yanı sıra, saçları şekillendirmek için kullanılan saç düzleştirici ve maşa gibi ısı ile çalışan ürünlerin de kullanılmaması gerekmektedir. Bu tarz ürünler sadece saçları kırmaya yönelik işlemektedir.
 • Aşırı yağlanma sorununun bir diğer nedeni de, saçların gereğinden fazla yıkanması olmaksac-uzatmada-vitamintadır. Saçlar, kirlendiğinde ya da yağ kendini fazlası ile göstermeye başladığında yıkanması gerekmektedir. Her gün yıkanan saçlar belirli bir süre sonra, şampuana ve yıkamaya alışacağından yağ daha çok salgılanmakta ve saçların yağlanma oranı daha fazlalaşmaktadır. Bu da saçların kirli ve pis gözükmesine neden olmaktadır. Bu gibi
  sorunları yaşamamak için saçların en az 1 gün ara ile yıkanması gerekmektedir. Saç uzatmak için doğal yöntemler arasında suyun çok fazla önemi olsa da, şampuan ile yıkamak yerine sadece ılık ya da soğuk su ile durulanması yeterli olmaktadır.
 • Saç bakımında ve uzamasında son olarak dikkat edilmesi gereken son nokta, saçların kimyasal ve silikon bazlı saç ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. Alınan pek çok şampuanın ve saç kreminin içinde bulunan silikon, saçları yıpratmakta ve kırmaktadır. Saç ürünlerinin alınırken dikkat edilmesi gereken özelliği, saçları nemlendirmesi ve beslemesi gerekmektedir.

Yukarıda yer alan maddeler, saçların daha bakımlı ve daha sağlıklı olmasının yanı sıra saç uzamasında oldukça etkili ve büyük önem taşımaktadır. Günlük hayatta bu konulara dikkat edildiğinde, saçlarda sorun yaşanmamaktadır. Saç uzatmak için doğal yöntemler sayesinde, saç derisi ya da saç uçları parlak ve hacimli gözükmek ile birlikte saçın uzama süresi de kısalmaktadır.

 

 

SAÇ UZATMA MASKELERİ İÇİN GEREKLİ DOĞAL YAĞLAR

Aşağıda yer alan maddeler hem cilt hem de saç bakımı için kullanılan ürünler olmaktadır. Bu ürünler ile saç derisinde oluşabilecek hastalıklar, saçın uzamasına yardımcı olabilecek ve uzamayı engellecek olumsuz durumlar ortadan kalkmakta ve saç uçlarında ki kırıklar önlenmektedir. Bu ürünlerin hepsini karıştıraradogal-sac-uzatan-maskelerk, bir maskede kullanmak yerine belirli ürünleri karıştırarak maskeler yapmak daha sağlıklı olmaktadır.

Saç uzatma maskeleri aslında bir nevi saç bakımı olmaktadır. Saç bakımı için ayrı ürünlerin alınmasına ya da ayrı işlemlerin yapılmasına gerek olmadan saçlara gereken her türlü işlem yapılmaktadır. Kişilerin saçlarını daha sağlıklı uzatması için belirli dönemlerde saç uçlarında meydana gelen kırıkların alınması önemli olmaktadır. Bu kırıklar saçların uzamasına engel olmaktadır. Bunun yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme, tüketilen su miktarı, saçlara uygulanan işlemler, saçı çok fazla ısıya maruz bırakmak da saçların uzamasına engel olacağı gibi saç yapısına da oldukça zararlı olmaktadır. Bu yüzden saçların doğal haline bırakılarak, gereken ürünlerin kullanızeytinyagi-ile-sac-uzatmalması gerekmektedir.

Saç maskeleri için gerekli ürünler aslında sadece aşağıda yer alanlar olmamaktadır. Daha pek çok ürün ve doğal yağ saçlar için kullanılmaktadır. Aşağıda yer alan malzemeler kişilerin, evlerinde yer alan ve her zaman kullanabileceği malzemeler olmaktadır.

 1. Zeytinyağı; saç sorunlarının vazgeçilmez taşlarından biri olmak ile birlikte hem saç derisine hem de saçın kendisine oldukça iyi etkileri bulunmaktadır. Saç derisini nemlendirir, yumuşatır ve daha kolay şekil almasında yardımcı olmaktadır. Özellikle saçlarında ısıya maruz kalarak çok fazla kırık olan, boya ya da röfle gibi kimyasal işlem uygulanmış saçlara sahip olan kişilerin en iyi dostu olarak bilinmektedir.
 2. Yumurta; saç uzatma maskeleri için gerekli ürünler arasında tercih edilen ve saçların bakımında da kişilerin kullandıkları bir ürün olan yumurta, özellikle saçların beslenmesinde kullanılmaktadır. Saç uzatmak isteyen kişiler için saçları besler ve saçlara hacim kazandırarak, daha sağlıklı uzamasında elma-sirkesirol oynamaktadır.
 3. Limon; özellikle saç derisinde aşırı yağlanma sorunu yaşayan kişiler için kullanılması uygun olmaktadır. Saç derisinde yer alan gözeneklerin küçülmesinde ve saç derisinde salgılanan sebum salgısının dengelenmesinde büyük rol oynamaktadır. Sebum, saç derisinde yer alan yağ salgısının adı olmaktadır. Eğer saç uzatma maskeleri arasında limon kullanılacaksa, mutlaka su ile yumuşatılarak kullanılması gerekmektedir. Aksi takdir de saç derisi tahriş olmakta ve kaşınmaktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, saç derisine uygulandıktan sonra hemen güneşe çıkmamak gerekmektedir. Limon, güneş ışığına maruz kaldığında saç rengi açılmaktadır.
 4. Hindistan Cevizi Yağı; hem cilt bakımı hem de saç bakımının vazgeçilmez bir parçası olan Hindistan cevizi yağı kokusu güzel koktuğu için pek çok ürün Hindistan cevizli olmaktadır. Saçı nemlendirir ve yumuşatır.
 5. Bal; saç uçları çok fazla kırılgan, donuk ve sönük gözüküyor ise kişilerin maskeleri içerisinde kullanmaları
  gereken bir diğer malzeme de bal olmaktadır. Bal, içerisinde yer alan bileşenleri sayesinde saç derisini ve saçın elma-sirkesi-ile-sac-uzatmakendisini yumuşatmakta ve nemlendirmektedir. Bunun yanı sıra kopmaya meyli saç uçlarını canlandırmakta ve saçların daha doğal bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 6. Yoğurt; saçların beslenmesinde ve daha sağlıklı uzamasında kullanılan bir diğer üründe yoğurt olmaktadır. Süt ya da yoğurt aynı amaca hizmet etmektedir. Saçın yumuşamasında ve daha sağlıklı gözükmesinde etkili olmaktadır.
 7. Elma sirkesi; saç uzatma maskeleri için gerekli ürünlerden sonuncusu ise elma sirkesi olmaktadır. Limon ile aynı özelliğe sahip olup, saç derisinde yer alan fazla yağı alıp, saç ve saç derisini derinlemesine temizlemektedir.

 

SAÇLARIN UZAMASINA ENGEL OLAN FAKTÖRLER

Her kadın, saçlarının gür ve uzun olmasını istemektedir. Bütün bunların yanı sıra sağlıklı bir görünüm de, bakımlı saçlar için olmazsa olmaz unsurlar arasında yer almaktadır. Saçların uzaması, saç derisi ile doğrudan alakalı olmakta ve bu sebeple de herkesin saçları farklı miktarlarda ve sürelerde uzamaktadır. Saçlar neden uzamaz? Sorusunun oldukça çeşitli cevapları bulunmaktadır.

Closeup of lovely young woman flaunting her healthy hair on white background

Yeterince neme sahip olmayan saçlar, bakımsız saçlar, saç uçlarının kırıklarının olması ve daha birçok sebep, saçın uzamasını ciddi ölçüde etkilemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, kişilerin öncelikle bu sebepleri tespit etmesi ve daha sonrasında ise gerekli olan yöntemleri uygulayarak saçlarının uzamasını sağlaması gerekmektedir.

Saçların Uzamamasının Sebepleri

Uzmanlar, sağlıklı bir saçın ayda 0,5 ile 2 santim arasında uzayabildiğini belirtmektedir. Kişiler, saçlarının uzamamasından şikâyet etmekte ve bu problem karşısında çeşitli yöntemleri denemeye devam etmektedir. Fakat bu konuda, dikkat edilmesi gereken, saçların uzamamasının sebepleri olmaktadır. Saçların uzamasını engelleyen sebepler ise şöyledir:

saç-uzatma-yöntemleri

Saç Derisi

Saç derisi, saç problemlerinin en temel kaynağıdır. Sağlıklı ve temiz bir saç derisinin olmaması, birbirinden farklı problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Sağlıklı bir saç derisinden kasıt ise, nefes alan foliküller olmaktadır. Saç derisinin toz, kir ve diğer mikroplar ile tıkalı olması bu foliküllerin nefes almasını da engellemektedir. Bu da saçların uzamamasını, saçın kepeklenmesini ve daha birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Saçların sürekli olarak temiz tutulması gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra saç bakım kürlerinin saç derisine uygulanması halinde, masaj yaparak uygulanması da bu konuda oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

saç-uzatmak-için-bakım-önerileri

Sağlıklı Beslenme

Vücut bakımı, cilt bakımı, saç bakımı ve daha birçok konuda, sağlıklı beslenme düşünüldüğünden çok daha büyük bir rol oynamaktadır. Gerekli vitamin ve minerallerin alınması, saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzaması için oldukça önemlidir. Balık, kırmızı ve beyaz et, yeşil sebzeler ve fındık, fıstık, ceviz gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra saçın nem ve su ihtiyacı için, gün içerisinde en az 2 litre suyun da eksiksiz bir şekilde içilmesi önerilmektedir.

Kimyasal Ürünler ve Isısal İşlemler

Kadınlar, sürekli olarak saçlarının rengini ve şeklini değiştirmek istemektedir. Saçlardaki renk değişimlerinde kullanılan boyalarda, yüksek oranda bulunan kimyasal maddeler, saçın yapısına oldukça ciddi zararlar vermektedir. Bu da saçın uzamasını engellemekte ve aynı zamanda da saçın daha cansız bir görünüme sahip olmasına da sebep olmaktadır. Uygulanan boyaların yanı sıra, saçın daha bakımlı ve güzel görünmesi için birbirinden farklı ısısal işlemler de oldukça sık bir şekilde uygulanmaya devam etmektedir.

Nice girl with colorful hair-curlers and hair-drier

Fön çektirmek, saç düzleştirmek ve saça maşa yapmak, saça oldukça yüksek oranda ısı verilerek yapılmaktadır. Kişilerin bu gibi işlemlerini sıklıkla yapmak yerine ayda bir gibi seyrek periyotlarda yaptırması, saçlarının hızlı bir şekilde uzaması için oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Kırık Saçlar

Saçlarını hızlı ve bir o kadar da sağlıklı bir şekilde uzatmak isteyen hiçbir kadın, saçlarını kestirmek istememektedir. Fakat bu konuda hemen her kadın tarafından yapılan ve yapılmaya da devam edilen oldukça büyük bir hata söz konusudur. Saç uçlarında meydana gelen kırık saçlar, saçların uzamasını da engellemektedir. Bu sebeple de 2 ya da 3 ayda bir muhakkak kırık saçların aldırılması gerekmektedir. Böylelikle saçlar, çok daha hızlı ve bir o kadar da sağlıklı bir şekilde uzayabilmektedir.

SAÇI HIZLI UZATMAK İÇİN İPUÇLARI

Saçınızı hızlı uzatmak için uzağa gitmeden büyük paralar harcamadan sadece buzdolabınız da olan malzemeler sayesinde harikalar oluşturan bakımları paylaşacağız. Basit ,ucuz ve yararlı saç bakım yöntemleri…

 1) Patates Suyu Kürü İle Hızlı Saç Uzatma

Mutfakta neler oluyor! Önceden anlattığımız soğan suyunun yanında şimdi de patates çıktı. Soğan ile birlikte, aynı zamanda saçınızı hızla uzatmak için patates kullanabilirsiniz. Aslında, patates suyu bile  alopesi nedeniyle saçın incelmesine sebep olan olumsuzlukları tek başına tedavi edebilir .

Bazı vitaminler bulunmadığında saç kuru ve kırılgan olur, patates vitamin A, B ve C gibi bazı vitaminler bakımından zengindir. Yani, bu vitaminler bakımından zengin olan bu gıdalar tercih edilmelidir.

Doğrudan saç üzerinde patates suyu kullanılması çok faydalıdır. Sadece 3-4 patatesi rendeleyin ve  suyunu sıkın. En az 15 dakika boyunca bu su ile saç derinize masaj yapın. Sonra suyla durulayın. Saçınız çok kuru ise, patates suyu yerine rendeyi kullanarak, patates saç maskesini kullanabilirsiniz.

İhtiyacımız olan malzeme:

 • Patates – 3 tane
 • Bir yumurtanın sarısı
 • Bal – 1 yemek kaşığı

Tarif:

 • Patatesi rendeleyin ve patates suyunu sıkın.
 • Bu suya yumurta sarısı ve bal ekleyin.
 • Patates saç maskesi halini aldırmak için iyice karıştırın.
 • Kafa derisi üzerinde uygulayın ve en az yarım saat bekletin.
 • Hafif bir şampuan ve su ile yıkayınız.

Yumurta sarısı ve bal kuru saçlar için faydalıdır, patates suyunu nem için bir miktar ekleyin. Bu saç maskesi hızlı uzayan saçlara sağlıklı bir görünüme yardımcı olur.

2) Yumurta saç hızlı büyümesine ekstra katkı sağlar çünkü saçlara protein verir

Saç öncelikle proteinden oluşur. Aslında, saç ve saçköklerine fazladan protein vermek saçın hızlı uzaması için en iyi en etkili bir yoludur. Yapmanız gereken bir ya da iki yumurta alıp içine sıvı yağ katıp saç derinize masaj ile uygulamaktır. Tercihen bir duş başlığı ile kaplı olarak, bir saat  oturunuz. Sonra yumuşak bir şampuan ve su ile yıkayın. Saçınızı o ekstra parlaklık ve güç vermek için haftada bir yumurta maskesi yapabilirsiniz.

Yumurta saç maskesi için ihtiyacınız olacaklar:

 • Yumurta sarısı – 1-2 yumurta
 • 1 tatlı kaşığı Zeytin yağı

 

Hızlı saç uzatıcı yumurta maskesi nasıl hazırlanır?

 • Yumurta saç maskesi yapmak için iyi yumurta sarısı, zeytinyağı ve balı karıştırın.
 • Kafa derisi üzerinde bu maskeyi uygulayın.
 • Yaklaşık 15-20 dakika orada tutalım.
 • Hafif bir şampuan ve su ile yıkayınız.

3) Saçları en hızlı nasıl uzatırız? Evet cepvap: Elma sirkesi

Elma sirkesinin saçlar için pek çok faydaları vardır. Bu saç köklerini uyarır ve onların daha hızlı büyümesine, uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda onların büyümesini hızlandırır.

Saçın pH dengesini koruyarak , saç derisini temizler.  Su ile elma sirkesini ekleyin ve saçınız için son durulama olarak saçınızı şampuanladıktan sonra her zaman kullanabilirsiniz.

Çok fazla elma sireksinin kokusu rahatsız etmiyorsa etkileri yanında bu gülün dikeni acı vermez. Çok rahatsız olduğunuzda lavanta gibi uçucu yağlardan ekleyebilirsiniz.

Hızlı uzayan saç ve saça uygulanacak maskeleri inceledik.

Saçların Çabuk Uzaması İçin Yapılması Gerekenler

saclarin-cabuk-uzamasi-icin-yapilmasi-gerekenlerSaçlarınızı yeni kestirdiniz ya da başınıza gelen bazı olaylardan dolayı kestirmek zorunda kaldınız. Fakat saçlarınızın kısa haline alışamadığınız için çabucak uzamasını mı istiyorsunuz? O halde yapmanız gereken bir kaç bitkisel teknik var. Bitkisel yöntemlere başvurduğunuz takdirde saçlarınız hem daha hızlı uzayacak hem de hızlı uzamak ile kalmayacak eskisinden daha sağlıklı bir görünüme sahip olacak.

Peki, saçların çabuk uzaması için yapılması gerekenler nelerdir?

Saçlarınızın daha sağlıklı ve çabuk uzaması için bitkisel bir yönteme başvurmanızı öneriyoruz. Çünkü teknolojiden faydalanarak saçlarınızın uzaması için kullanabileceğiniz yöntemler arasında yer alan çıtçıt ve postişler bir süre sonra saçlarınızın sağlığını kaybetmesine neden oluyor. Bu teknikler kadar hızlı bir uzaman yöntemi olmasa dahi Garlex sarımsak özlü şampuan ve Garlex losyon saçlarınızın tamamen doğal yöntemler ile saç köklerinin güçlendirilerek uzamasını sağlar. Bu sayede saçınızda oluşacak dökülme ve yanmalarında üstesinden gelinmiş olur.

Uzamanyan saçların çabuk uzaması için yapılması gereken kürler

Garlex sarımsak özlü şampuan neden öneriliyor? Saçınızın hızlı uzaması için ihtiyacı olan mineral, vitamin, aminoasitler ve buna benzer gıdalar Garlex sarımsak özlü şampuan içerisinde yer almaktadır. Bunun yanında Garlex sarımsak özlü şampuan ve Garlex losyon ile saçlarınızın diplerinde bulunan kan dolaşımı hızlandırılır. Bu sayede saç diplerinizde oluşan büzüşmeler önlenmiş olur ve bu sayede saçınız saç diplerinizin kanı sayesinde kendini besler. Kan dolaşımı hızlanan deriniz ile saçlarınız sağlıklı uzamak ile kalmaz aynı zamanda hızlı bir şekilde uzamaya başlar. Ancak saçlarınızın uzaması ve sağlığına kavuşması için en önemli husus saçlarınıza kullanacağınız şampuan ve losyonun düzenli bir şekilde en az 3 ay boyunca kullanılmasıdır. Çünkü saç derisi kendisini 3 ay içerisinde yeniler ve sağlığına kavuşur.

saclarin-cabuk-uzamasi

SAÇ BÜYÜMESİNİ UZAMASINI HIZLANDIRAN BİTKİLER

sac-nasil-buyurZeytinyağı ve Pişirme Sodası ile Saç nasıl büyümeye teşvik edilir?

Zeytinyağı saç bakımında yüzyıllardır kullanılan etkili bir yağdır, saçı yumuşatır içerisindeki temel yağ asitleri ve etkili maddeler sayesinde saçın beslenmesi, büyümesi, parlaması ve uzamasında etkilidir. Saç büyümesini hızlandıran bitkiler kategorisinde Zeytinyağının zaten saç bakımında etkili olduğu açıktır ama soda nasıl etkilidir. Saç bakımında soda kullanmak öncelikle kafada soru işaretleri yaratır, sebebi çoğunlukla sert bir kimyasal olarak davranmasıdır. Bunu kişinin kafasında ilk etapta kullanmak istememesi kurutucu olduğuna inanması gayet normaldir. hızlı saç uzaması için Son zamanlarda özellikle Amerika da birçok insan daha doğal olduğu gerekçesiyle birçok bakımında sodayı işin içine katmaktadır. Sadece soda saçta değil cilt saç diş gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Soda doğal bir temizleyici arındırıcıdır.sac-buyumesini-hizlandirma

Saç Büyümesini Hızlandıran bitkiler

Malzemeler

½ su bardağı zeytinyağı

1 çorba kaşığı kabartma tozu

Tüm malzemeleri karıştırarak saçınıza uygulayın, 20 dk beklettikten sonra saçınızı şampuanla yıkayın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra kirden arınmış ekstra parlamış ve yumuşamış olduğunu ve hızlı saç uzamasını fark edeceksiniz. Bu bakımı 2 haftada bir uygulayabilirsiniz, çok sık uygulamamakla beraber saçınızdaki kırıkların ve koparak dökülmenin de azaldığına şahit olacaksınız. Bu bakımı uygularken herhangi bir sorunla karşılaştığınız da kullanımı durdurun, hizli-sac-uzatmakalerji riski için öncelikle küçük bir bölgede deneyin.

Eğer herhangi bir sorun ortaya çıkmazsa saç büyümesini hızlandıran bitkileri kullanıma devam edebilirsiniz.

 

Zencefil İle Hızlı Saç Uzatma

Gururla bizim sağlığımız için sonsuz avantajları olan söyleyebileceğim tek doğal bir ürün var mı? Cevabınız EVET. Bu kuşkusuz zencefil !! İşte süper bileşen Zencefil hakkında şaşırtıcı bir gerçeği paylaşmak istiyorum !! Evet, hepimiz  mutfak dolaplarımızda bekleyen, ama bu şaşırtıcı faydaları biliyor musunuz?

Zencefil sadece sağlığınız için yaralı değildir, saça da müthiş etkileri vardır! Saç uzatmak için zencefil kullanmak bir asırlık bir uygulamadır. Ayurveda; hastalıklar ve sağlık sorunları şifa için güvenilir  olan Hindistan’da, hızlı saç uzaması tedavisi için zencefil kullanılmasını önerir.

O vücut için olumlu sonuçlar sağlıyor olabilir veya doğal kürler yoluyla belirli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır kısacası Zencefil her şeyi yapıyor.

Saç Uzatmak için Zencefil  Özellikleri

Şimdi saç büyümesine  yardım  eden zencefilin nasıl arttırdığı ile ilgili merak içindesiniz,  doğal saç uzamasını hızlandırmak ve artırmak onun bazı özelliklerini anlatalım.

Zencefil Magnezyum, Fosfor, Potasyum ve Vitamin İçerirhizli-sac-uzatmanin-formulu

 1. Taze zencefil kökleri, güçlü sağlıklı ve parlak saçlarını yapımında yardımcı olur.
 2. Sadece Zencefil köklerini saçı sağlıklı ve güçlü yapar, saçınızın kökleri güçlendirir ,aynı zamanda saç dökülmesi için etkili bir çözümdür.
 3. Kepek kadınlarda en yaygın rahatsızlıklardan kafa derisi ve saç sorunlarından biridir. Zencefil kepek sorunu kurtulmaya yardımcı eğilimindedir. Kullanmanın en iyi yolu da kafa derisi üzerinde zeytinyağı ile zencefil yağı birlikte uygulamak ve bir gece bekletmektir.
 4. Zencefil de kuru saçlarla savaşmaya yardımcı bazı çok yararlı bileşenler vardır. Doğal kafa derisini sağlıklı ve daha güçlü yapar , saç uzatmayı artırma eğilimindedir.
 5. Zencefil de bazı dolaşım ajanları içerir. Bu saç köklerinin büyümesini artırır kafa derisi boyunca dolaşım ve kan akışını arttırmak için yardımcı olur. Saç köklerini güçlendirir otomatik olarak saç uzatma hızını artırır.
 6. Zencefil aynı zamanda yağ asitleri açısından zengindir. Saç kaybı azalmasına yol açar saçın incelmesini önlemeye yardımcı olur.

Yani bu saçlar doğalsac-nasil-uzar büyümeye yardımcı eğilimindedir .Zencefilin  iyi özelliklerinden bazılarıdır.Genellikle insanlar Zencefil kökleri ve Zencefil tozu kullanılanma sırasında kafa karışıklığı yaşar. Zencefil kökleri Zencefil tozu ile karşılaştırıldığında daha iyi kullanım için tavsiye edilir. Taze zencefil kökleri saç köklerinin beslenmesi için gerekli olan temel besin maddeleri ve diğer unsurlarla doludur. Diğer Zencefil ürünleri saçı sarışın yapabilir, bazı renklendirici maddeler içerebilir.

saçınız için zencefilden maksimum yarar sağlamak için önerilen bazı yollar vardır. Bu, doğal saçlarda uzatmayı hızlandırmaya yardımcı olmak ve zencefil kökleri, sizin kepekten kurtulmanıza  yardımcı olur  ve saç incelmesini önleyebilir.

Zencefil ile ilgili bilgiler geniş yer tutar, bu sebeple birden fazla makalemiz bulunmaktadır, aklınızdaki tedavi şeklini en iyi biçimde onları okuyarak gerçekleştirebilirsiniz.

Çok Çabuk Saç Uzatmaya Yardımcı Bitkiler

Saç Uzatma Bitkiler

 

 Lavanta

Lavanta saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı ayrıca kelliği azaltıcı olarak bilinen bitkilerden biridir. Lavanta bitkisi cilt tahrişi ve kafa derisi üzerinde kienfeksiyonları yatıştırır iyileştirmeye yardımcı olur. Kepek , kuru ve pul pul deri dökümü gibi hastalıkların tedavisinde de çok etkilidir. Ayrıca antibakteriyel özelliklere sahip olduğu çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir.

 •   Lavanta yağı düzenli olarak kullanımda saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve ayrıca saçın yeniden çıkmasını sağlar.
 •   Kafa derisi üzerin her gün masaj yaparak haftada bir kere yağı kullanmak kişinin gerginliğini azaltacaktır. Stres, depresyon ve uykusuzluk saç dökülmesinin  başlıca nedenleridir.
 •   Kellik için etkili ve hızlı sonuçlar arıyorsanız , 4 damla biberiye yağı, 10 damla lavanta yağı, 10 damla fesleğen yağı ile 5 damla jojoba yağını karıştırın. Benmari usulü yağı ısıtın. Saç diplerinize masaj yaparak yağı uygulayın. Sıcak bir havlu ile tüm saçınızı sarın. 2 saat bekleyin . Daha sonra saç tipinize en uygun şampuanla yıkayın bol su ile durulayın.
  Malzemeler :
  Biberiye yağı
  Lavanta yağı
  Fesleğen yağı
  Jojoba yağı

GinkoBiloba

Ginkobiloba beyne giden kan akışını arttırmaya yardımcı olur ve saç köklerinin beslenmesinde ki eksiklikleri düzeltme de çok etkilidir. Birçok insan tarafından saç büyümesini hızlandırıcı yağ olarak tercih edilmektedir.

Atkuyruğu

Atkuyruğu  saçların güçlendirilmesinde yardımcı olacak çok önemli bir bitkidir. Saça gerekli gücü sağlayarak ve incelme ve kırılmasını engeller. Aynı zamanda saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Atkuyruğu piyasa da satılan bir çok saç bakım kreminin içeriğin de vardır.

Palmetto testeresi

Palmetto testeresi kellik tedavisi için yaşlanmış saçlar için kullanılır.  Saç kaybına neden olan dihidrotestosteron testosteron dönüşümünü önleyecek en iyi bilinen bitkilerden biridir. Palmetto saç incelmesinin azaltılması içi ısırgan otu ile birlikte kullanıldığında saç için mucizevi sonuçlar elde edilir.

Ginseng

Popüler Çin otu olan ginseng saç dökülmesine neden olan sağlık sorunlarına yardımcı bir bitkidir.  Ginseng kellik tedavisinde çok etkilidir ve saçın yeniden çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu bitki saçı besler ve aynı zamanda saçın gücünü arttırır.  Bu mucizevi bitki  saç şampuanlarının içeriğinde bulunan ana maddelerden biridir.

Saçlarınızda ki problemleri ortadan kaldırmak için kullanıcağınız bitkileri dikkatli seçmelisiniz. İstediğiniz bitki yerine başka bitki almadığınızdan emin olun. Tariflerde yazan oranların dışına çıkmayın. Bildiğiniz aktarlardan alışveriş yapın. Mümkünse kapalı paketlerdeki ürünleri alın. Son kullanma tarihine dikkat edin. Bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışın ve kullanmadan önce alerji testi yaptırın. Kullanıcağınız ürünlerden kısa sürede mucizeler beklemeyin. Bitkileri kullanımınız dışında sağlıklı beslenin günlük vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun. Stresden uzak durun. Kimyasal içerikli saç ürünlerinden yüksek ısılı saç şekillendiricilerinden kaçının. Tahta tarak tercih edin. Yastık kılıfınız da ipek kumaş tercih edin.

Bitkilerle Saç Bakımı ve diğer konuları incelemenizde yarar var

Saç Dökülmesi ve nedenleri