Kategori: Şifalı Bitkiler

GARLEX FİRMASININ KULLANDIĞI ŞİFALI BİTKİLER

Bitkiler güneş ışığıyla beslenen toprakta yetişen ve birçok derde deva olan üründür. Son yıllarda alternatif tıbbın gelişmesiyle bitkilerin önemi daha da arttı. Birçok bitkinin hiç bilmediğimiz bir sürü gaydası araştırılarak kanıtlandı. Bu bitkilerden bazılarını sayalım; menekşe, buğday, papatya, avokado ve sarımsak gibi bitkiler şifalı bitkilerdir. Her türlü sağlık problemlerini çözmemizde yardımcı unsur olan bu şifalı bitkiler sivilceden yaraya, saçtan tırnağa ve daha bir sürü şeye fayda sağlamaktadır. Ancak bu bitkilerde sanıldığı kadar masum değillerdir. Çünkü her şeyin olduğu gibi bitkilerin de fazlası zararlıdır. Bu yüzden bitkileri de kullanırken kararında ve uygun miktarlarda kullanmamız fayda sağlayacaktır. Özellikle Garlex ürünleri bitki miktarını iyi ayarlar ve yerinde kullanır bitkiler. Garlex şampuanları ve bakım kremlerinde şifalı bitkilerden sarımsak bitkisini kullanmaktadır. Bu sarımsak bitkisi halk arasında vücudun antibiyotiği olarak görülürken saçlarımıza da faydalı olduğunu yapılan klinik araştırmalarla öğrendik. Saç diplerinden saç uçlarına kadar her yere faydası olabileceğini öğrendik. Garlex sarımsak özlü şampuan ve saç bakım kremi içerisinde barındırdığı başka bitki özleriyle de kepeklenmeye, saç dökülmelerine, saç uçları kırıklarına ve saç uzamaması gibi bir sürü sorunla başa çıkabilmektedir. Burada kullanılan bitkilerden kısaca bahsedeyim sizlere…

Garlex sarımsaklı şampuan ve saç bakım kreminde şifalı bitkilerden fazlaca yararlanmaktadır. Bu şifalı bitkiler; başta buğday, menekşe, avokado ve papatya bitkileri de kullanmaktadırlar. Sarımsak saç diplerini ve saçı onarıcı etki yaparken papatya ve menekşe bitkileri de saçın ve saç derisinin rahatlayarak uzamasına ve güçlenmesine yarar sağlar. Böylece saçlarımıza yaptığımız bakım ve onarım şampuanımız bile desteklemiş olur. Biz her ne kadar şifalı bitkiler karışımı yapsak da onu belli zamanlarda uygulasak da her gün banyoda ayrı bir zahmete girmeden saçlarımıza bakım ve onarım yapan şampuanımızın olması bize büyük bir nimettir. İste bunu sağlayan Garlex bitkisel ürünlere www.garlex.com.tr sitesinden bakıp inceleyebilirsiniz. Hatta kendi sitesi olan garlex ten istediğiniz ürünü de satın alabilirsiniz. Kolayca ulaşabildiğiniz bu şampuan ve saç bakım kremini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Çünkü ne bir sarımsak kokusuna sahip ne de tehlikeli bir maddeye tamamen %100 doğal ürün olup birçok sorunu kökünden çözüm sağlamaya en büyük yardımcıdır. İçinde bulundurduğu bitki özleriyle her soruna kökünden çözüm sağlamaktadır.

Garlex sarımsaklı saç şampuanı ve saç bakım kremi şifalı bitkilerden yapılmakta ve kullanımı her vücut ve ten için uygundur. Belli süre kullanımı faydalıdır. İçinde bulundurduğu provitaminB5 saç köklerine ve saçın kendisine yarar sağlarken parlaklık ve dolgunlukta sağlamaktadır.

GARLEX ÜRÜNLERİ İÇERİSİNDE BULUNAN ŞİFALI BİTKİLER

İnsan vücudu yapısı gereği doğal olanı kabul eder. Bu yüzden cilt, saç ya da vücut bakımında hep doğal olanlar kullanılmalıdır. Bu yüzden Garlex markası gnlük bakımlarınız ya genel bakımlarınız için en uygu markadır. Çünkü Garlex markas tamamıyla şifalı bitkilerin özleri sayesinde bir çok ürün üretmiştir. Bu ürünler tamamıyla doğal ve organik yapıda olduğu için gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Aynı zamanda şifalı bitkiler vücut sağlığı için önemi oldukça büyüktür. Şifalı bitkilerin içerdiği özler vücut için oldukça faydalı vitamin, toksin ve arındırıcıları içerirler. Şifalı bitkileri içeren sabunlar, şampuanlar, duş jelleri ve daha bir çok ürün gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Bilmeyenler için kullanılabilecek bazı şifalı bitkileri yazımızda bahsettik.

SARIMSAK

Sarımsak tabiatın harikası olan her derde deva, her hastalığa şifa bir bitkidir. İçerdiği vitaminler, toksinler, arındırıcılar sayesinde vücuda iyi gelir, cilde iyi gelir. Özellikle saç dökülmesine, saç derisinde kelliğe, saçın yavaş uzamasına, saç matlığına, saç inceliğine ya da saç azlığına en iyi gelen bitkidir. Sarımsağın gücünü görmek için Garlex Sarımsaklı Şampuan kullanabilir ve saçlarınız için olacak en iyi sonucu hemen elde edebilirsiniz.

ÇAMTEREBENTİN

Çamterebentin bitkisinin genellikle yağı kullanılmaktadır. Piyasada parfümerilerde ya da aktarlarda kolaylıkla bulunabilen çamterebentin yağı özellikle saçlara çok iyi gelmektedir. İçerdiği faydalı vitaminler saçın ihtiyaçlarını bir çırpıda karşılar. Özellikle yavaş uzayan saçlarda ve kepek probleminde kullanılır. Kepek ya da uzama gibi saç problemleriniz var ise saç uzunluğunuza göre çamterebentini biraz ısıtıp saçınıza masaj yaparak uygulayın. İlk kullanımdan itibaren bu şifalı bitkinin faydalarını saçlarınızda göreceksiniz.

ZEYTİNYAĞI

Ülkemizin zeytinliklerinde yetişen ve zeytinlerden elde edilen diğer bir şifalı bitki ise zeytinyağı. Zeytinyağı tamamıyla doğal olarak elde edilen bir çeşit bitki özütü. Aynı zamanda gelişmemiş çocuklarda, eklem ağrılarında, saç dökülmesinde, saç inceliğinde ya da saç azlığında, saçın matlaşmasında kullanılabilecek en iyi seçeneklerden biri. Aynı zamanda da saçı nemlendirip yıpranmış yerlerini onararak, güzel bir bronzlaştırıcı görevi görerek kadınların en sevdiği şifalı bitki haline gelmiştir. Saçınızda ya da cildinizde bu şekilde problemler var ise zeytinyağını yine biraz ısıtarak kullanmanız etkisini arttırıp daha iyi sonuçlar verecektir.

SİNAMEKİ OTU

Sinameki otu geçmişten günümüze hep bağırsak düzenleyici olarak kullanılmıştır. İçerdiği toksinler ve yararlı vitaminler sayesinde bağırsaklarda sindirimi kolaylaştıran çok özel ve şifalı bir bitkidir. Aynı zamanda da saçları parlatır ve bakım da yapar.

İSTENMEYEN TÜYLERE BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

İstenmeyen tüylerden memnun olan birini bulmak neredeyse imkansızdır. Adı üstünde istenmeyen tüy denmiş. Biz ne kadar onlardan kurtulmak istesek de onlar hep bizimle kalma çabasındalar. Doğal olarak bizim de onlarla olan mücadelemiz artıyor. Denenmeyen yöntem kalmıyor. Tüy dökücü kremler, aletler, acılı ağda gibi onca zahmet çekiliyor. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın bazı doğal yöntemleri bulunmakta. Vücuda zarar vermeden istenmeyen tüylerden arındıran  bu kürlerin hazırlanması da oldukça basit. Bunca acıya işleme katlanıldıktan sonra bu basit kürler denenmeye değer. Tek seferde etkili olmamaları sebebiyle biraz sabır gerektiren uygulamalardır. Düzenli kullanım sonucunda ise etkilerini zayıflamış ve azalmış tüyler olarak göreceksiniz. Zaman içinde de tamamen yok olduklarını.

Ceviz kürü

Ceviz kürü tüm dünyada bilinen en yaygın doğal tüy dökücülerden biridir. Eğer biraz merakınız varsa ve bu konuda bir araştırma yaptıysanız ceviz kürü yöntemini mutlaka duymuşsunuzdur. Düzenli kullanımı sonucu istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak mümkün. Bu kür için yapmanız gereken bir miktar ceviz kabuğunu temiz bir şekilde yakarak kül elde etmek. Elde ettiğiniz bu külü bir su bardağı su ile karıştırıp bir gün boyunca dinlenmeye bırakın. Ardından bir pamuk yardımıyla tüylerden kurtulmak istediğiniz bölgeye uygulayın. Yarım saat bekleyip durulayın. Her gün bu uygulamayı tekrarladığınız zaman tüylerinizin çok zayıf olarak veya hiç çıkmadığını göreceksiniz.

Zerdeçal ve süt

Özellikle yüz bölgenizde bulunan tüylerden şikayetçi iseniz bu yöntemi uygulamanızda fayda var. Zerdeçal kürünü hazırlamak için ihtiyacınıza göre süt ve zerdeçalı aynı oranda bir kasede macun kıvamına gelen kadar karıştırın. Oluşan macun çok katı veya sıvı olduysa süt veya zerdeçal ilave ederek kıvamı ayarlayın. Tüylerin olduğu bölgeye bir çubuk yardımıyla güzelce uygulayın. Yüzünüzde kalma süresi tüylerinizin güç durumuna göre yarım saat ile bir saat arasında değişebilir. Daha sonra durulayın ve bu karışımı haftada üç veya dört kez uygulayın.

Tuz ve limon

Ceviz küründen sonra en yaygın olan doğal yöntem tuz ve limon ile hazırlanan kürdür. Bu kür ile tüy kökleri zayıflayarak zamanla yok oluyor. Limon ve tuz kürünü hazırlamak için suyunu sıktığınız bir limonun üzerine iki çay kaşığı kadar tuz ilave edip karıştırınız. Bu kürü uygulama zamanı diğerlerinden biraz farklılık göstermekte. Hazırladığınız karışımı tüylerinizi aldıktan hemen sonra bölgeye uygulayarak tüy köklerine nüfus etmesini sağlamalısınız. Karışımı en az 3 saat cildinizde beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Tüyler yeniden çıkmaya başlayana kadar uygulamayı birkaç kez tekrar etmekte fayda var.

 

GÜL SUYUNUN CİLDE FAYDALARI

Gül suyunun cilde faydaları dediğimizde aklımıza gelen şeyler oldukça sınırlıdır. Aslında sadece gül suyu deyip bir etki görmeyeceğimizi düşünerek çoğumuzun evinde bile çok bulundurma ihtiyacı hissetmediği gül suyunun faydaları bir hayli fazladır. Gül suyu için söyleyeceklerimiz dışında size bazı önerilerimizle cildinizi doğal yöntemler aracılığıyla güzelleştirmenize yardımcı olacağız.

Gül Suyu İle Nemsiz Kalmış Ciltleri Beslemek

Gül suyu ile nemsiz kalmış ciltleri beslemek o kadar kolay ve o kadar doğal bir yöntemdir ki, emin olun kullanılan kimyasal içerikli ve bir ton para harcanan o yapay ürünlerden çok daha sağlıklıdır. Öncelikle sizlere ilk önerimiz, cildi düzgün ve sadece günlük olarak temizleme ihtiyacı hissedenler için gül suyu bir temizleme toniği olarak kullanılabilir. Geceleri yatmadan önce bir miktar pamuğa döktüğünüz gül suyu ile yüzünüzü sakin hareketlerle silerek temizliğini sağlayabilirsiniz. Silme işlemini tamamladıktan sonra pamuğa baktığınızda gördüğünüz manzara sizi, gül suyunun cildinizi gerçekten temizlediğine sizi ikna edecektir.

Gül Suyu İle Güzellik

Gül suyunu temizleme toniği olarak kullanmak dışında size bir diğer önerimiz ise makyaj öncesi baz olarak kullanmanız olacaktır. Gün içerisinde yaptığımız makyajlar hem kalıcı olmuyor, hem de kısa bir süre içinde cildimiz bu makyaj malzemelerini –özellikle kapatıcıyı- adeta emerek onun tüm zararlarından son derece fazla etkileniyor. Ama bu kapatıcı öncesinde bir baz uyguladığımızda, cildimiz öncelikle bu bazı emecek ve doyacağından artık onun üzerinde kullandığımız fondöten ve benzeri kapatıcı bir ürünü içine almaya çalışmayacaktır. Bu hem makyajınızın gün içinde daha uzun süre yüzünüzde kalmasını ve sabitlenmesini kolaylaştıracaktır, hem de bu kimyasalların cildinize nüfuz etmesinin büyük derecede önüne geçecektir.

Gül Suyunu Makyaj Bazı Olarak Kullanmak

Gül suyunu makyaj bazı olarak kullanmak için öncelikle cildinizin alerjik olmadığı, çok yoğun olmayan iyi bir yüz kremine ihtiyacınız var. Makyaj bazı koymayı düşündüğünüz kabınızın içerisine bir miktar bu yüz kreminden koyalım. Ve ardından da içerisine, kıvamı yüze sürülebilecek derecede ama olabildiğince de seyreltik bir hale gelene kadar gül suyu ekleyelim. İyice karıştırdıktan sonra cildi çok kuru olanlar bir damla zeytinyağı ile bazına doğal bir nem verebilir. Zeytinyağını fazla eklememenizi makyaj bazında istediğiniz kıvamı bozabileceğinden çok fazla eklememenizi öneririz. Bu doğal makyaj bazınızı makyaj yapmadan hemen önce kullanabilir, cildiniz bazı emdikten sonra üzerine makyajınızı yapabilirsiniz. Bu doğal yöntem cildinizi makyajın kötü etkilerinden korurken ayrıca cildinizin beslenmesine de yardımcı olacaktır.

 

SAÇ İÇİN BİTKİSEL MASKELER

Bitkisel maskeler ile daha dolgun sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmak daha hızlı ve kolay. Her saç tipine uygun evde kolayca hazırlayabileceğiniz bitkisel maskeleri sizler için araştırdık. Bitkisel ürünler saçınıza daha çabuk nüfus ederek etkilerini daha hızlı gösterirler. Saçlarımızı birer canlı olarak kabul edersek onları beslemek her zaman bizim elimizdedir.

Kuru Saçlar İçin Bitkisel Saç Maskeleri

Bir cezve yardımı ile yarım çay bardağı hint yağını ısıtarak pamuk yardımıyla saç derinize uygulayın. Aynı yağı saç boyunuza da uygulayarak saçlarınızın yumuşaklık kazanmasını hızlandırın. Isınan yağ asitleri aktifleşerek saç derinizi besler ve uzayan saçlarınızın daha güçlü uzamalarını sağlar. Isırgan otu mucizesi çoğunlukla saç dökülmesi gibi problemlere karşı kullanılsa da yapraklarında bulunan enzimler ile saçlara nem kazandırır. Kuru saçlar için uygulanan kürlerin başında yer alır. Isırgan otunu bir bardak su ile demleyip çay haline getirdikten sonra saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız. Aloe Vera cilt bakımında daha çok kullanılan bir bitkidir. Ancak cilde verdiği yumuşaklık ve canlı görüntü nedeniyle saç içinde oldukça yaygın kullanımı başlamıştır. Aloe Vera çiçeğinin yapraklarının içi tamamen jel ile doludur. Jel yapısı %90 su içeriği ile harika bir nem kaynağıdır. Yapraklardan bir kaşık yardımıyla sıyırdığınız jeli bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak saçınıza uygulayınız. Saçınızda istediğiniz kadar bekletebilirsiniz. Bir havluya sararak bekleteceğiniz için saç maskeleri ısı nedeniyle daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Yağlı Saçlar İçin Bitkisel Saç Maskeleri

Yağlı saçlar kendi bakımlarını yapıyorlar gibi düşünülse de her saç tipinde olduğu gibi onların da dışarıdan destek almaya ihtiyacı vardır. Yağlanmanın aşırı olması aynı zamanda bir cilt sorunudur. Bu yüzden bakım ürünlerini saç diplerine uygulayarak kullanmak daha doğru olacaktır. Lavanta ile yıkanan saçlar daha güzel arınırlar. Saç diplerinize de uygulayacağınız lavanta çayı fazla sebum oluşumunu önler aynı zamanda saçlarınıza parlaklık ve yumuşaklık verir. Limon ve sirke gibi asidik gıdalar yağlı saçlar için aslında en iyi bakım ürünlerindendir. Çünkü bitkisel asitler ile birleşen saç derisi sebum üretme uyaranlarının kapanması sonucu saçtaki yağ oranının azalmasını sağlar. Aynı zamanda dökülmeleri önlerler ve yeni saç çıkmasını sağlarlar. Limon parlaklık kazandırmada da oldukça etkili bir bitkidir. Bunun dışında protein içerikli maskeler ile saç bakımınızı yapmanız daha doğru olacaktır. Bunun için de tabi ki yumurta akla gelmektedir. Yumurta ve zeytinyağı ile hazırladığınız maskeyi saç diplerinize uygulamanız ve 15 dakika bekledikten sonra bol su ile durulamanız uygun olacaktır.

 


 

CİLT BAKIMI İÇİN PİRİNÇ

Cilt bakımı için pirinç maskesi ve kürleri cildiniz için ışıl ışıl bir görünüm vermektedir. Gün içinde cildimizin doğal, canlı ve parlak bir biçimde görünmesini isteriz.  Yüzümüze uyguladığımız ten ürünleri gün içinde gözeneklerimizin içine sıkışarak cildimizin oldukça yorulmasına sebep olur. Makyaj yapmak her ne kadar hoşumuza gitse de sağlıklı bir cilde kavuşmak için önümüzde engel oluşturan bir detaydır. Özellikle yüzümüzde uzun süre kalan makyaj ürünleri gözeneklerimizde birikerek sivilce ve yağ bezesi oluşumuna sebep olmaktadır. Sivilceli bir cilt görünümü ise gün içerisinde özgüvenimizi kıran bir görünümdür. Sivilceler hiçbir zaman tamamen kendiliğinden geçmezler. Kendi müdahalemiz ile yok etmeye çalıştığımız takdirde örneğin patlatmak veya delici bir nesne ile dürtüklemek gibi iz oluşumu gerçekleşir. Cildimizdeki izler ise bizi olduğumuzdan daha yorgun ve yaşlı gösterirler.

Cilt bakımı için pek çok doğal yöntem denenmektedir. İnsanları doğaya iten şey ise gerçekten besinlerde bulunan muhteşem asitler ve vitaminlerdir. Pirinç yüzyıllardır özellikle bayanların cilt lekeleri için kullandığı mucizevi ürünlerin başında gelmektedir. Pirinç içerisinde C ve E vitaminleri bulundurur. E vitamini cilt yenilenmesi için gerekli olan hem besin yoluyla alındığında hem de harici olarak kullanıldığında ciltteki leke görünümünün azalmasına katkı sağlayan bir vitamindir. Ayrıca pirincin içinde bulunan B1 ve B2 vitaminleri pirincin kendi içinde bulundurduğu mineral, sodyum ve potasyum gibi minerallerin emilimini hızlandıran vitaminlerdir.

Pirinç kürü veya maskesini her cilt tipine uygulayabilirsiniz. Oldukça zahmetsiz ve kolay şekilde hazırlanır ve uygulanır. Hiçbir yan etkisi veya zararı izlenmemektedir. Yapısı basit olan pirincin maskeleri de kendisi gibi komplike olmayan yapıdadırlar. Pirinç maskesi hazırlarken cilt tipinize göre içine bal yoğurt veya sirke ilave edebilirsiniz. Pirinç ciltteki lekeleri azaltır, cilt renginizi açar ve canlı bir görünüm oluşmasını sağlar. Birkaç çay kaşığı pirinç ile maskeleri kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz birkaç çay kaşığı pirinç ile aynı oranda yoğurdu karıştırarak cildinize sürebilirsiniz 15 dk ile 30 dk arasında yüzünüze bekletip ılık su ile durulayınız bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz yapacağınız maskeyi bal ilave ederek hazırlayabilirsiniz. Ancak bal alerjen bir madde olduğundan herhangi bir alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu kez maskeye yoğurt yerine bal koyarak yüzünüze sürüp boynunuza ve degajenize de uygulayarak daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Karma bir cildiniz varsa çok az miktarda sirke ilave ederek maskenizi uygulayabilirsiniz. Maskeleri düzenli olarak 2 hafta uyguladıktan sonra bir hafta ara verirseniz cildinizin maskeye verdiği cevap daha hızlı olacaktır.

 

Karpuz Çekirdeğinin Cilde Faydaları

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvesi hiç şüphesiz karpuzdur. Sıcaklar nedeniyle daha çok tercih edilmekle birlikte yapılan araştırmalar da karpuz çekirdeğinin cilt ve saç bakımı üzerine iyileştirici özelliği bulunmuştur.

Karpuz içerdiği %92 su ve %6 şeker ile vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını tamamıyla karşılamaktadır. Kansere karşı vücut direncini arttırma özelliği bulunan karpuzun içerdiği A vitamini, C vitamini ve Likopen ile kalp rahatsızlığını, kanser vb. sağlık sorunlarını önlemede etkili bir meyvedir.

Karpuz çekirdeği yağının yararları

Genel olarak karpuzun çekirdeği pek çok kişi tarafından yenilmeyerek ayıklanmaktadır. Ancak karpuzun besin değerlerinden faydalanmak için karpuzu çekirdeği ile birlikte yenilmesi gereklidir.  Son dönemlerde popüler olan karpuz çekirdeği yağı üretimi ülkemizde azdır. Karpuz çekirdeği yağı cilt ve saç bakımında kullanımı artan etkili bir doğal karışımdır.

Karpuz çekirdeği içerdiği yağ ve proteinlerle cilde masaj şeklinde sürülerek daha yumuşak ve pamuk gibi bir görünüme sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda saç bakımında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Saçlara, diplerden uçlara doğru uygulanarak durulayın. Daha canlı ve parlak saçlara karpuz çekirdeği yağı ile ulaşabilirsiniz.

Karpuz çekirdeği yağı cildinizi besleyerek antioksidan özelliği ile yaşlanmalara karşı daha doğal ve canlı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda cildinizi kırışıklıklardan ve lekelerden korumaktadır. Karpuz çekirdeği yağının saç için kullanımı için; 30 dakika saçlara masaj şeklinde uygulayarak kullanabilirsiniz.

Bu ve benzeri bir çok faydalı sebze ve meyve, faydaları ve kullanım alanlarıyla sitemizin hemen alt menüsünden ulaşabileceğiniz şifalı bitkiler kategorisinde sizleri bekliyor.

 

SARIMSAĞIN KULLANIM ALANLARI

Yemek yaparken kişilerin vazgeçilmez temel taşlarından biri olan sarımsağın cilde faydaları ve kullanım alanları saymak ile bitmemektedir. Sağlığa olan faydaları, genel olarak sarımsağın tüketilen besinlerin içerisinde olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak cilde faydaları, daha çok sarımsak ile yapılan maskeler ve kürler olmaktadır. Kokusu ağır olduğundan çok fazla kullanılmak istenmese de, yanında kullanılan malzemeler ile sarımsak kokusu azaltılmaktadır. Sadece vücut ya da cilde değil, aynı zamanda saç bakımında da fazlası ile tercih edilmektedir. Saç sarimsak-ile-bakimdökülmesi, kepek, yağlı saç derisi gibi sorunlarda da adından sıkça söz ettirmektedir.

Sarımsağın içerisinde bol miktarda allisinin bileşeni yer almaktadır. allisinin, mantar oluşumunu engellemenin yanı sıra ciltteki pürüzleri düzeltmekte ve kırışıklığı geciktirmektedir. Diğer besinlerde yer alan antioksidan sarımsağın içerisinde de yer almaktadır. Sarımsağın içerisinde yer alan bir diğer bileşen ise sülfür olmaktadır. Sülfür, enfeksiyonları önler, vücutta oluşabilecek iltihabı azaltmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırarak, cildin doğal bir parlaklık ve canlılık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bunlar sarımsağın cilde olan ilk ve belirgin faydaları olmaktadır. Bunun dışında sarımsağın kullanım alanları geniş bir kitleye hitap etmektedir. Sarımsak uygulanmadan önce, mutlaka bir alerji testinin yapılması gerekmektedir.

Sarımsağın Kullanım Alanları

  1. Sarımsağın kullanım alanlarından ilki; sivilce, akne ve sivilce izlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsağın içerisinde yer alan allisin, mantar oluşumunu engellediğinden ciltte oluşabilecek aknelerin de oluşumunu engellemektedir. Ayrıca sarımsağın içerisinde sivilcelerin oluşumunda etkisi olan bakterilerin ölmesini sağlayan antioksidanlar yer almaktadır. Aşağıda vereceğimiz maske tarifi ile akne oluşumunu ve akneciltte-akne-tedavisine-sarimsak izlerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
  • Bir adet çiğ sarımsağı ezerek içinde ki su çıkarılmalı ve akne olan sorunlu bölgelere sürülmesi gerekmektedir. 5 dakika bekledikten sonra, soğuk su ile yıkayarak ciltten arındırın. Maske uygulandıktan bir gün sonra ciltte ki kızarıklıkta ve kabarıklıkta azalma oluşmaktadır. Sarımsak suyu, akne sonrasında oluşabilecek izleri de bu şekilde engellemiş olmaktadır.
  • Aknelerden kurtulmak için sarımsak ile bir başka maske daha hazırlanmaktadır. 2 ya da 3 adet sarımsağın suyu ile beyaz sirke karıştırılarak, sorunlu bölgeye uygulanması yeterli olmaktadır. Beyaz sirke, ciltteki PH dengesini korurken, sarımsak ciltte oluşan enfeksiyonu iyileştirmektedir.
  • Sarımsak tek başına uygulandığında bazı ciltlerde sızlama etkisi yaratmaktadır. Bunu önlemek için, sarımsak soyulup, ezilmeli ve sonrasında yarım kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırılmalıdır. Yüze uygulanan bu maske, 20 dakika boyunca yüz bölgesinde bekletilmeli ve sonrasında su ile iyice durulanmalıdır. Bu maske hazırlanırken isteğe bağlı olarak çiğ sarımsak yerine, sarımsak tozu ya da sarımsak yağı da kullanılabilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise, karışıma eklenen sarımsak yağı ve sarımsak tozu miktarı olmaktadır. En fazla 2-3 damla sarımsak yağı ya da en fazla yarım yemek kaşığı sarımsak tozu kullanmak gerekmektedir.vucut-catlaklarina-sarimsak
  1. Cilt bakımının iyi yapılamaması, hava kirliliği, gözeneklerin iyi temizlenmemesi gibi durumların sonucunda siyah nokta sorunu ortaya çıkmaktadır. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip kişilerin yaşadığı büyük cilt sorunlarından biri olmaktadır.
  • 2 ya da 3 diş sarımsak ezilerek, içerisine 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 damla çay ağacı yağı ve yarım yemek kaşığı limon suyu bir kap içerisinde macun kıvamına gelene bir miktar da bal koyarak karıştırılmalıdır. Elde edilen karışım, ince bir tabaka halinde siyah noktaların bol olduğu yerlere sürülmeli ve 3 dakika bekledikten sonra cilt durulanmalıdır.
  1. Sarımsağın cilde faydaları ve kullanım alanlarından biri de yaşlanma karşıtı olması olmaktadır. Sarımsağın içerisinde bol miktarda yer alan antioksidanlar cildin sıkılaşmasına yardımcı olmak ile birlikte serbest radikallerin ciltte gelişmesini engellemektedir. Aynı zamanda bir bileşen olan sülfür de, vücudun kolajen üretmesine yardımcı olup, cildin kırışıklar ile savaşmasına destek sağlamaktadır. Erken yaşlanmayı önlemek için; 2 ya da 3 diş sarımsağı ezip, çıkan suyu cilt maskesine ekleyerek, maskenin daha faydalı ve daha etkili olması sağlanmaktadır.
  2. İçerisinde ki pislikler ve yağ tabakaları çıkmış gözenekler genişlemekte, bu genişleme sonrasında tekrardan sivilce ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Gözeneklerin küçültülmesi için 3 diş sarımsak sarimsak-tedavisiezilerek, yarım domates ile birlikte bir karışım hazırlanmaktadır. Bu karışım, ince bir tabaka halinde gözeneklerin üzerine sürülmeli ve 20 dakika bekletildikten sonra su ile temizlenmelidir. Hem domatesin hem de sarımsağın gözenekleri küçültme ve sıkılaştırma özelliği bulunmaktadır.
  3. Hamilelik, kısa sürelerde kilo alıp ve kilo verme sonrasında ciltte belirli çatlaklar meydana gelmektedir. Bu çatlakların azaltılmasında ya da görünümün yok edilmesinde sarımsağın büyük bir fayda sağladığının bilinmesi gerekmektedir.
  • Sıcak yağ ile elde edilen sarımsak suyu karışımı, çatlakların bulunduğu bölgeye uygulanmalıdır. Düzenli kullanım sonucunda göz ile görülür değişim oluşmaktadır. Sarımsak suyu yerine, isteğe göre sarımsak yağı da kullanılabilmektedir. Ancak yarım yemek kaşığından fazla sarımsak yağı kullanılmamalıdır.

 

yaglarin-organik-oldugunu-nasil-anlarizYAĞLARIN ORGANİK OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Organik ürün nedir? Doğal ürün nedir? Farkları nelerdir?
Organik ürün farklı doğal ürün farklıdır. Organik ürün içeriği tamamen organik maddelerden oluşturulmuş üründür. Doğal ürün ise içeriğin de doğal özlerin olduğu karışım ürünlerdir. Yağların organik olup olmadığını ürünün ambalajın da ki logoları araştırmalıyız.

Sertifikalı organik ürünler de organik tarım türk cumhuriyeti logosu ve uluslararası kontrol ve sertifikasyon kuruluşu logosu olmak zorundadır.

Bitkisel yağların organik olduğunu nasıl anlarız?

Bunların yanın da organik yağların kilolarca ürünlerden çok az miktarlar da elde edilmesiyle yapıldığını dikkate alarak çok ucuz satılan yağların organik olamayacağını bilmelisiniz. Aldığınız yağlarda kesinlikle yapım ve son kullanma tarihi olmalıdır. Ambalajın üzerin de hem latince hem İngilizce isimleri olmalıdır. Etken madde içeriği belli olmalı aynı zamana yağın bitkinin hangi bölgesinden elde edildiğine dair bilgi olmalıdır.

yaglarin-organik-oldugunu-anlamak-icin

Organik uçucu yağların doğal olup olmadığını nasıl anlarız? : Yağların organik olduğunu anlamak için yapacağımız ilk şey nedir? Alacağınız yağ eğer uçucu bir yağsa bir kağıdın üzerine aldığınız yağı damlatın 15 dakika bekleyin eğer kağıtta iz kaldıysa kullandığınız yağ organik değildir. Organik uçucu yağlar iz bırakmaz.

Açık satılan ürünleri kesinlikle almayınız. Aldığınız yağın ambalajın da ürünün markası, menşei, botanik sınıflandırılması yazılı olmalıdır. Aldığınız yağların güvenilir markalar olduğuna dikkat etmelisiniz. Aldığınız yağın camının karartılmış cam olduğuna dikkat edin.

Son kullanma tarihi silinmiş ya da eksik olan yağları almayınız. Aldığınız yağın içerisin de o bitkinin esansının olmadığına dikkat ediniz. En önemlisi aldığınız yağı kullanım amacına uyarak uygun bir şekil de kullanınız.

BİTKİSEL TEDAVİ VE BİTKİLERİN YARARLARI

bitkisel-tedavi-nedirSarımsak (Alliumsativum)

Bir anti bakteriyel bitki olarak, sarımsak penisilinden bile bakteri çeşitli türlerine karşı daha etkilidir. Bu vücudun normal florasını bozulma olmadan kusurlu bakterilere saldırırlar çünkü Sarımsak da antibiyotiklerden daha vücuda dostça davranır. Sarımsak bir tentür, kapsül, yağ içinde infüzyon ya da sadece diyet ilave olarak kullanılabilir. (Sarımsak ile pişirme sarımsağın kudretini azalacaktır, 130 derecelik geçmiş ısınmayı önlemek zorundasınız.)

Ekinezya (Echinaceaangustifolia)

Bir enfeksiyon başlangıcında alınan, ekinezya iyileşme sürecini hızlandırabilir. Uzun bir süre boyunca bir tentür olarak alınan Echinacea daha etkilidir. Bir oto-immün hastalığınız varsa ekinezya kullanmayın.

Oregon Üzüm Kök (Mahoniaaquifolium)

Oregon üzümü kökü ekinezya ile birlikte, özellikle, güçlü bir anti bakteriyel bitkidir. Hamile, emzirme döneminde  alınabilir ya da  diyabet, inme, hipertansiyon veya glokom öyküsü varsa almayın. Vitamin B emilimini azaltmak gibi uzun süreli tedavi için bir tentür olarak  kulanılırsa bu sorun çıkabilir.

Hatmi Kök (Althaeaofficinalis L.)

Ağrı-hafifletilmesi özelliklerine ek olarak, hatmi kökü , yağlarla, yumuşatır ve iyileştirir, yatıştırır. Hatmi kökü de tanenler idrar yolu enfeksiyonlarında bulunan bakterilere karşı etkili bulunan aktif maddeler içerir. Hatmi kökü dahili bir çay alınabilir.

Bitkisel tedavi ve bitkilerin yararları

Usnea (Usnea barbata)

Bu ortak liken anti bakteriyel ve anti fungal olduğu bulunmuştur. Güçlü dokulen-saclara-bitkisel-sampuanbir antibiyotik, usnea idrar yolu enfeksiyonları, strep ve stafilokok enfeksiyonları, solunum ve sinüs enfeksiyonları gibi maya ve vajinozu gibi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Usnea iyi bir tentür olarak kullanılır. Hiçbir önlem bilinmediğinde, ancak gebelikte kullanmadan önce bir herbalist danışın.

UvaUrsi (Arctostaphylosuva-ursi)

Ayı üzümü , genellikle, tipik olarak İYE ile bağlantılı patojenleri öldürmede etkili başka bileşikler de ihtiva eder idrar yolu enfeksiyonları tedavi etmek için bir tentür veya kapsül olarak kullanılır. Gücü nedeniyle, bu en fazla 2 hafta boyunca sürekli olarak kullanılmamalıdır. Değil çocuklar, hamile veya emziren kadınlar veya böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Bitkisel tedavi ve bitkilerin yararları saymak la bitmemektedir. O halde birlikte diğer bitkilerin faydalarına ve nelere iyi geldiklerine bakalım.

Civanperçemi (Achilleamillefolium)

Küçük civan perçemi çiçeklerinin farklı kullanımlarında bir dizi seçenek var. Toz olarak, hızla kanamayı durdurmak. Suda haşlanır, bu pamukçuk yaraların iyileşmesini hızlandırır. Bir çay gibi, civanperçemi idrar yolu enfeksiyonları mücadele için kullanılır. Uterus kasılmalarına neden olabilir, çünkü hamilelik sırasında kaçınılması.

Anti viral Otlar

AstragalusRoot (Astragalusmembranaceus)

Astragalus bağışıklık sistemini artırarak çalışan anti viral bitkilerden biridir. Içten alınan, ya bir kapsül, tentür veya çorbaya ekleyerek satın geven kökü virüslere karşı vücudun savunma artırmak için bilinmektedir. Astragalus kök iyi bir önlem olarak kullanılabileceği, böylece grip sezonu sırasında veya insanların büyük kalabalıklar ile yer gitmeden önce götürün. Zaten bir ateş varsa kaçının.

Bu otları kullanırken mutlaka öncesinde doktorunuza danışın, danışmadan kesinlikle kullanmayın.

bitkileri-saca-faydalari