Kategori: Şifalı Bitkiler

SARIMSAĞIN KULLANIM ALANLARI

Yemek yaparken kişilerin vazgeçilmez temel taşlarından biri olan sarımsağın cilde faydaları ve kullanım alanları saymak ile bitmemektedir. Sağlığa olan faydaları, genel olarak sarımsağın tüketilen besinlerin içerisinde olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak cilde faydaları, daha çok sarımsak ile yapılan maskeler ve kürler olmaktadır. Kokusu ağır olduğundan çok fazla kullanılmak istenmese de, yanında kullanılan malzemeler ile sarımsak kokusu azaltılmaktadır. Sadece vücut ya da cilde değil, aynı zamanda saç bakımında da fazlası ile tercih edilmektedir. Saç sarimsak-ile-bakimdökülmesi, kepek, yağlı saç derisi gibi sorunlarda da adından sıkça söz ettirmektedir.

Sarımsağın içerisinde bol miktarda allisinin bileşeni yer almaktadır. allisinin, mantar oluşumunu engellemenin yanı sıra ciltteki pürüzleri düzeltmekte ve kırışıklığı geciktirmektedir. Diğer besinlerde yer alan antioksidan sarımsağın içerisinde de yer almaktadır. Sarımsağın içerisinde yer alan bir diğer bileşen ise sülfür olmaktadır. Sülfür, enfeksiyonları önler, vücutta oluşabilecek iltihabı azaltmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırarak, cildin doğal bir parlaklık ve canlılık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bunlar sarımsağın cilde olan ilk ve belirgin faydaları olmaktadır. Bunun dışında sarımsağın kullanım alanları geniş bir kitleye hitap etmektedir. Sarımsak uygulanmadan önce, mutlaka bir alerji testinin yapılması gerekmektedir.

Sarımsağın Kullanım Alanları

  1. Sarımsağın kullanım alanlarından ilki; sivilce, akne ve sivilce izlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsağın içerisinde yer alan allisin, mantar oluşumunu engellediğinden ciltte oluşabilecek aknelerin de oluşumunu engellemektedir. Ayrıca sarımsağın içerisinde sivilcelerin oluşumunda etkisi olan bakterilerin ölmesini sağlayan antioksidanlar yer almaktadır. Aşağıda vereceğimiz maske tarifi ile akne oluşumunu ve akneciltte-akne-tedavisine-sarimsak izlerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
  • Bir adet çiğ sarımsağı ezerek içinde ki su çıkarılmalı ve akne olan sorunlu bölgelere sürülmesi gerekmektedir. 5 dakika bekledikten sonra, soğuk su ile yıkayarak ciltten arındırın. Maske uygulandıktan bir gün sonra ciltte ki kızarıklıkta ve kabarıklıkta azalma oluşmaktadır. Sarımsak suyu, akne sonrasında oluşabilecek izleri de bu şekilde engellemiş olmaktadır.
  • Aknelerden kurtulmak için sarımsak ile bir başka maske daha hazırlanmaktadır. 2 ya da 3 adet sarımsağın suyu ile beyaz sirke karıştırılarak, sorunlu bölgeye uygulanması yeterli olmaktadır. Beyaz sirke, ciltteki PH dengesini korurken, sarımsak ciltte oluşan enfeksiyonu iyileştirmektedir.
  • Sarımsak tek başına uygulandığında bazı ciltlerde sızlama etkisi yaratmaktadır. Bunu önlemek için, sarımsak soyulup, ezilmeli ve sonrasında yarım kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırılmalıdır. Yüze uygulanan bu maske, 20 dakika boyunca yüz bölgesinde bekletilmeli ve sonrasında su ile iyice durulanmalıdır. Bu maske hazırlanırken isteğe bağlı olarak çiğ sarımsak yerine, sarımsak tozu ya da sarımsak yağı da kullanılabilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise, karışıma eklenen sarımsak yağı ve sarımsak tozu miktarı olmaktadır. En fazla 2-3 damla sarımsak yağı ya da en fazla yarım yemek kaşığı sarımsak tozu kullanmak gerekmektedir.vucut-catlaklarina-sarimsak
  1. Cilt bakımının iyi yapılamaması, hava kirliliği, gözeneklerin iyi temizlenmemesi gibi durumların sonucunda siyah nokta sorunu ortaya çıkmaktadır. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip kişilerin yaşadığı büyük cilt sorunlarından biri olmaktadır.
  • 2 ya da 3 diş sarımsak ezilerek, içerisine 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 damla çay ağacı yağı ve yarım yemek kaşığı limon suyu bir kap içerisinde macun kıvamına gelene bir miktar da bal koyarak karıştırılmalıdır. Elde edilen karışım, ince bir tabaka halinde siyah noktaların bol olduğu yerlere sürülmeli ve 3 dakika bekledikten sonra cilt durulanmalıdır.
  1. Sarımsağın cilde faydaları ve kullanım alanlarından biri de yaşlanma karşıtı olması olmaktadır. Sarımsağın içerisinde bol miktarda yer alan antioksidanlar cildin sıkılaşmasına yardımcı olmak ile birlikte serbest radikallerin ciltte gelişmesini engellemektedir. Aynı zamanda bir bileşen olan sülfür de, vücudun kolajen üretmesine yardımcı olup, cildin kırışıklar ile savaşmasına destek sağlamaktadır. Erken yaşlanmayı önlemek için; 2 ya da 3 diş sarımsağı ezip, çıkan suyu cilt maskesine ekleyerek, maskenin daha faydalı ve daha etkili olması sağlanmaktadır.
  2. İçerisinde ki pislikler ve yağ tabakaları çıkmış gözenekler genişlemekte, bu genişleme sonrasında tekrardan sivilce ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Gözeneklerin küçültülmesi için 3 diş sarımsak sarimsak-tedavisiezilerek, yarım domates ile birlikte bir karışım hazırlanmaktadır. Bu karışım, ince bir tabaka halinde gözeneklerin üzerine sürülmeli ve 20 dakika bekletildikten sonra su ile temizlenmelidir. Hem domatesin hem de sarımsağın gözenekleri küçültme ve sıkılaştırma özelliği bulunmaktadır.
  3. Hamilelik, kısa sürelerde kilo alıp ve kilo verme sonrasında ciltte belirli çatlaklar meydana gelmektedir. Bu çatlakların azaltılmasında ya da görünümün yok edilmesinde sarımsağın büyük bir fayda sağladığının bilinmesi gerekmektedir.
  • Sıcak yağ ile elde edilen sarımsak suyu karışımı, çatlakların bulunduğu bölgeye uygulanmalıdır. Düzenli kullanım sonucunda göz ile görülür değişim oluşmaktadır. Sarımsak suyu yerine, isteğe göre sarımsak yağı da kullanılabilmektedir. Ancak yarım yemek kaşığından fazla sarımsak yağı kullanılmamalıdır.

 

yaglarin-organik-oldugunu-nasil-anlarizYAĞLARIN ORGANİK OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Organik ürün nedir? Doğal ürün nedir? Farkları nelerdir?
Organik ürün farklı doğal ürün farklıdır. Organik ürün içeriği tamamen organik maddelerden oluşturulmuş üründür. Doğal ürün ise içeriğin de doğal özlerin olduğu karışım ürünlerdir. Yağların organik olup olmadığını ürünün ambalajın da ki logoları araştırmalıyız.

Sertifikalı organik ürünler de organik tarım türk cumhuriyeti logosu ve uluslararası kontrol ve sertifikasyon kuruluşu logosu olmak zorundadır.

Bitkisel yağların organik olduğunu nasıl anlarız?

Bunların yanın da organik yağların kilolarca ürünlerden çok az miktarlar da elde edilmesiyle yapıldığını dikkate alarak çok ucuz satılan yağların organik olamayacağını bilmelisiniz. Aldığınız yağlarda kesinlikle yapım ve son kullanma tarihi olmalıdır. Ambalajın üzerin de hem latince hem İngilizce isimleri olmalıdır. Etken madde içeriği belli olmalı aynı zamana yağın bitkinin hangi bölgesinden elde edildiğine dair bilgi olmalıdır.

yaglarin-organik-oldugunu-anlamak-icin

Organik uçucu yağların doğal olup olmadığını nasıl anlarız? : Yağların organik olduğunu anlamak için yapacağımız ilk şey nedir? Alacağınız yağ eğer uçucu bir yağsa bir kağıdın üzerine aldığınız yağı damlatın 15 dakika bekleyin eğer kağıtta iz kaldıysa kullandığınız yağ organik değildir. Organik uçucu yağlar iz bırakmaz.

Açık satılan ürünleri kesinlikle almayınız. Aldığınız yağın ambalajın da ürünün markası, menşei, botanik sınıflandırılması yazılı olmalıdır. Aldığınız yağların güvenilir markalar olduğuna dikkat etmelisiniz. Aldığınız yağın camının karartılmış cam olduğuna dikkat edin.

Son kullanma tarihi silinmiş ya da eksik olan yağları almayınız. Aldığınız yağın içerisin de o bitkinin esansının olmadığına dikkat ediniz. En önemlisi aldığınız yağı kullanım amacına uyarak uygun bir şekil de kullanınız.

BİTKİSEL TEDAVİ VE BİTKİLERİN YARARLARI

bitkisel-tedavi-nedirSarımsak (Alliumsativum)

Bir anti bakteriyel bitki olarak, sarımsak penisilinden bile bakteri çeşitli türlerine karşı daha etkilidir. Bu vücudun normal florasını bozulma olmadan kusurlu bakterilere saldırırlar çünkü Sarımsak da antibiyotiklerden daha vücuda dostça davranır. Sarımsak bir tentür, kapsül, yağ içinde infüzyon ya da sadece diyet ilave olarak kullanılabilir. (Sarımsak ile pişirme sarımsağın kudretini azalacaktır, 130 derecelik geçmiş ısınmayı önlemek zorundasınız.)

Ekinezya (Echinaceaangustifolia)

Bir enfeksiyon başlangıcında alınan, ekinezya iyileşme sürecini hızlandırabilir. Uzun bir süre boyunca bir tentür olarak alınan Echinacea daha etkilidir. Bir oto-immün hastalığınız varsa ekinezya kullanmayın.

Oregon Üzüm Kök (Mahoniaaquifolium)

Oregon üzümü kökü ekinezya ile birlikte, özellikle, güçlü bir anti bakteriyel bitkidir. Hamile, emzirme döneminde  alınabilir ya da  diyabet, inme, hipertansiyon veya glokom öyküsü varsa almayın. Vitamin B emilimini azaltmak gibi uzun süreli tedavi için bir tentür olarak  kulanılırsa bu sorun çıkabilir.

Hatmi Kök (Althaeaofficinalis L.)

Ağrı-hafifletilmesi özelliklerine ek olarak, hatmi kökü , yağlarla, yumuşatır ve iyileştirir, yatıştırır. Hatmi kökü de tanenler idrar yolu enfeksiyonlarında bulunan bakterilere karşı etkili bulunan aktif maddeler içerir. Hatmi kökü dahili bir çay alınabilir.

Bitkisel tedavi ve bitkilerin yararları

Usnea (Usnea barbata)

Bu ortak liken anti bakteriyel ve anti fungal olduğu bulunmuştur. Güçlü dokulen-saclara-bitkisel-sampuanbir antibiyotik, usnea idrar yolu enfeksiyonları, strep ve stafilokok enfeksiyonları, solunum ve sinüs enfeksiyonları gibi maya ve vajinozu gibi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Usnea iyi bir tentür olarak kullanılır. Hiçbir önlem bilinmediğinde, ancak gebelikte kullanmadan önce bir herbalist danışın.

UvaUrsi (Arctostaphylosuva-ursi)

Ayı üzümü , genellikle, tipik olarak İYE ile bağlantılı patojenleri öldürmede etkili başka bileşikler de ihtiva eder idrar yolu enfeksiyonları tedavi etmek için bir tentür veya kapsül olarak kullanılır. Gücü nedeniyle, bu en fazla 2 hafta boyunca sürekli olarak kullanılmamalıdır. Değil çocuklar, hamile veya emziren kadınlar veya böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Bitkisel tedavi ve bitkilerin yararları saymak la bitmemektedir. O halde birlikte diğer bitkilerin faydalarına ve nelere iyi geldiklerine bakalım.

Civanperçemi (Achilleamillefolium)

Küçük civan perçemi çiçeklerinin farklı kullanımlarında bir dizi seçenek var. Toz olarak, hızla kanamayı durdurmak. Suda haşlanır, bu pamukçuk yaraların iyileşmesini hızlandırır. Bir çay gibi, civanperçemi idrar yolu enfeksiyonları mücadele için kullanılır. Uterus kasılmalarına neden olabilir, çünkü hamilelik sırasında kaçınılması.

Anti viral Otlar

AstragalusRoot (Astragalusmembranaceus)

Astragalus bağışıklık sistemini artırarak çalışan anti viral bitkilerden biridir. Içten alınan, ya bir kapsül, tentür veya çorbaya ekleyerek satın geven kökü virüslere karşı vücudun savunma artırmak için bilinmektedir. Astragalus kök iyi bir önlem olarak kullanılabileceği, böylece grip sezonu sırasında veya insanların büyük kalabalıklar ile yer gitmeden önce götürün. Zaten bir ateş varsa kaçının.

Bu otları kullanırken mutlaka öncesinde doktorunuza danışın, danışmadan kesinlikle kullanmayın.

bitkileri-saca-faydalari

 

Sığla Yağının Faydaları ve Kullanımı

Sığla yağının tarihi çok eski devirlere dayanır. Eski Mısırlılar bu yağı mumyalamada kullanmışlardır. Hippokrates (MÖ 460-377) döneminde de başlayarak ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. 3. yüzyılda yaşamış ve mide ülserinden rahatsızlık çeken Roma imparatoru Caracalla’nın o zamanın sağlık merkezlerinden olan Epidaurus, Kos ve Bergama’daki Asklepion’larda tedavi gördüğü, bunlardan Bergama Asklepion’unda sığla yağı ve çam reçinesine bal karıştırılarak yapılan bir tür iksirden şifa anlatılmaktadır, iyileşmesinden sonra şehre ve doktorlara minnet borcunu ödemek için bağışlarda bulunduğu bilinmektedir.
Sığla Ağacı ve Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?
Sığla ağacının kabukları, günlük ya da buhur olarak kullanılabildiği gibi tütsü olarakta kullanılabilir.

Sığla Yağının Kullanımı ;
Sığla yağı, ilaç ve parfüm yapımında kullanılır. Özellikle sığla ağacının olduğu ormanlarda bulunduğunuzda kokusunun huzur verdiğine şahit olacaksınız. Sığla yağı özellikle parfüm endüstrisinde sıkça parfüm kokusunun uçmaması için kullanılır.

Sığla Yağı Merhemi Nasıl Yapılır ?
Sığla merhemi yapmak için 100 gr paraffin ve 100 gr vazelin bir kaba konur ve benmari usulü eritilir. İçine sığla yağı ilave edilir. Doğal olduğundan buzdolabında tutarak raf ömrünü uzatmak mümkündür, isterseniz sığla yağını başka tür yağlarla da kombine edebilirsiniz. Bunu yapmadan önce aldığınız yere değişik alternatifler olup olamacağını sorun, çünkü her yağ her yağ ile karıştırılmaz.

Sığla Yağının Sağlık İçin Fadaları

Sıla yağından 5 ml 25 ml kılıçot yağı ile karştırılarak günde 3-4 defa iyileşmeyen yaralara sürülür.

Sığla yağı amerika, türkiye, çinde yetişen bir bitki türüdür. Boyu 15-20 metreye kadar çıkabilir.

Sğla yağı kuvvetli bir antiseptik ve parazit öldürücüdür, bu sebeple de eski mısırlılar tarafından mumyalama için kullanılmıştır.

Yara izlerinin iyileşmesinde de kullanılmaktadır, yaranın ya da izin bulunduğu bölgeye tatbik edilerek iyileşme sağlanır. Aynı şekilde mide yaralarının iyileşmesinde de kullanılmaktadır.

Uyuz, mantar gibi cilt hastalıklarında yararlıdır.

Vücuda kuvvet verir.
Adet söktürücüdür. cildi yumuşatır rahatlatır. Özellikle romatizmal ağrıları yatıştırıcı özelliği vardır. Egzamanın tedavisinde de destekleyicidir. Gıda olarak tüketmeye çalıştığınızda doktorunuza danışın.

Ürünler bitkisel maddelerden esas alınarak üretilir, sizin kullandığınız otun ya da yağın içerisinde aktif bileşenler en saf haliyle bulunduğundan istenmeyen yan etkilere sebep olabilirler. Bunu önlemek, sevimsiz bir süprizle karşılaşmamak için önce bileğinizin iç kısmında deneyin ve bir süre bekleyin eğer bir sorun çıkmazsa kullanabilirsiniz. En ufak bir etkide kullanımı kesin alanı temizleyin.

Sığla yağı özellikle ülkemizde yetiştiği için çok şanslıyız, yüz yıllardır kullanılan bir şifa kaynağı yanı başımızda. Sığla yağı az üretilir ve belli yerlerde yetişir, bu yüzden pahalı olabilir ama en önemli olan katkısız ve doğal olmasıdır. İyice araştırdıktan sonra almanız varsa güvenilirliği sertifikalı olanları tercih etmeniz ve doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

 

KENEVİR TOHUMU YAĞI VE FAYDALARI

KENEVİR TOHUMU YAĞI

Kenevir tohumu yağı yüksek kaliteli bir besin kaynağıdır ve çok amaçlı doğal bir çare olarak Doğu kültüründe kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Yaygın popülerliğine rağmen, esrar ile ilgili önyargı Batı’da yaygın kullanımını az da olsa engellemiştir. . Neyse ki, kenevir tohumu yağı için bildirilen sağlık yararlarını arayan insanlar giderek artan sayıda, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer ülkelerde büyüyor.

Kalp Sağlığı için kenevir yağı kullanımı fadası

Kardiyovasküler fonksiyonu teşvik etmek ve kalp sağlığını korumak için kenevir yağı omega 3 ve omega 6 bakımından zengindir

Bu besinlerin birçok biyolojik sürecin oluşmasında önemli bir rol oynar ve dejeneratif hastalıkların bir dizisini önlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı Cilt, Saç ve Tırnakları Kenevir Destekler

Kenevir yağı, genellikle derin bir nemlendirici olarak ve iyi bir nedenle kullanılmaktadır.Çalışmalar kenevir tohumu yağını kaşıntı ve tahriş hafifletmek için cilt kuruluğunu azaltmak amacıyla kullanılabileceğini belirttiler.  Ayrıca, antioksidan cildi yatıştırıcı etki ederken ve anti-inflamatuar özellikleri yaşlanma sürecine karşı korumada kullanılabilir.

Beyin için Faydası, Yüksek Kalitede Mükemmel Beslenme Sağlar

Kenevir yağı beyin gelişimi için gerekli olan dokosaheksaenoik asit (DHA), esansiyel yağ asitleri de dahil olmak üzere, içerir. DHA, özellikle yaşamın ilk yılında, beyin sağlığı gibi gözün retina için çok önemlidir.  Gebelik sırasında kenevir yağı ile takviye annelere gelişmekte olan bebek için beyin ve göze koruyucu faydalar sağlayabilir.

Kenevir Yağı Yararları Serbest Yağ Asitleri

Bir balık yağı takviyesi alarak beyin gelişimi, bağışıklık sistemi sağlığı ve ruh düzenlenmesi için gerekli olan diyette omega-3 yağ asitleri artırmak için faydalı bir yoldur. kesinlikle hamilelerin, diyetlerine bu besinleri eklemeleri gereklidir; Ancak, balık içeren cıva doğmamış bebeğin nörolojik ve gelişimsel mekanizmalarını etkileyebiliyor. Neyse ki, kenevir tohumu yağı geleneksel omega-3 yağ asidi takviyesi için müthiş bir alternatif olarak çalışır ve cıva yenmesi ile aynı riski taşımaz.

Bağışıklık Sistemini destekler

Kenevir tohumu yağı esansiyel yağ asitleri bağırsak florasının sağlıklı kalmasını teşvik eder ve gösterilmiştir bağışıklık sistemi tepkisini destekleyen ve fonksiyonunu aktifleştirir. Bu soğuk algınlığı ve grip mevsiminde çok yararlı olabilir ve günlük sosyal etkileşimlerde koruma ve tedavi sağlar.

Kenevir yağı kenevir bitkisinden çıkarılan bir yağdır. Bütün bitkiler yağ üretebilir, ancak genellikle sadece endüstriyel kenevir kenevir yağı yapmak için kullanılır. Endüstriyel kenevir sanayi üretimi için özel olarak yetiştirilmektedir bir kenevir üzümlerinden en önemlisi , THC ile ilişkili psikoaktif maddelerin oranının minimum oranına sahiptir. Kenevir yağı genellikle THC bakımından neredeyse yoktur, hiçbir psikoaktif özelliklere sahiptir.

Endüstriyel kenevir tohumunun farklı formları mevcuttur. Onlar tost, kavrulmuş, sterilize veya kırık olabilir. Kenevir yağı içine preslenmiş veya yemeğin içine kabuğu soyulmuş olabilir. Kenevir yetiştirme koşulları çeşitli tolere eder, neredeyse her yerde büyür.

 

 

Aloe Vera Suyu Faydaları

Alovera bitkisinin sağlığa faydaları

Aloe jel bitkinin iç kısmında bulunur  açık jöledir. Bu aloe suyu etli bitki saplarından çıkarılan hamurdan oluşur. Aloe suyu deri ve saç üzerine uygulanır ya da irritabl barsak sendromu, iltihaplanma, osteoartrit ve mide ülserinde yardım almak için tüketilebilir. Ayrıca her sabah tüm meyvelerini tüketmek bir genel sağlık toniğidir. Her gün düzenli kullanımı tüm vücut için muhteşem yararlıdır ama mutlaka kullanmadan önce doktorunuza başvurun. İşte mucizevi etkilerinden bazıları.

Sağlık için Aloe Vera Suyunun Faydaları:

 Sindirim :

Aloe Vera sindirim sitemi için faydaları; aloevera da bağırsaktaki iyi bakterilerin büyümesine yardımcı olması nedeniyle yüksek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir . Aloe vera bağırsak sorunları için çok yararlıdır,  tüm sindirim bozukluklarını düzenler. Sindirim sorunları olan insanlar ilaçlardan farklı bir alternatif olarak denemenizde hiç bir sakınca yok. Aloe vera sadece sorunları çözmez aynı zamanda sorunun kaynağının kaybolmasına yardımcı olur.

 Romatoid Artrit Tedavisi:

Romatoid Artrit, tüm vücudu etkileyen bir oto-bağışıklık hastalıktır. Bağışıklık sistemi, özellikle, zarlar eklemi astar, vücut dokularına saldırır. Orada inflamasyon oluşur. Eklemlerde sıvı birikmesi, romatizmal artrit ve kronik bir hastalıktır; hastalar genellikle ağrı kesiciler, non-steroid ilaçlar ve kortikosteroidler gibi geleneksel ilaçlarla tedavisi vardır. Bu ilaçlar sağlık üzerinde sert bir etkiye sahiptir.

Oysa, iki hafta boyunca aloe suyundan oluşan kür romatizma gibi vücuttaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir, kulakları ve gözlerde etkildir . Aloe suyu iltihabı büyük ölçüde ağrı ve sertliği azaltmak için yardımcı bitkisel steroller gibi anti-inflamatuar bileşikler içerir. Bitkisel steroller vücuda herhangi bir zarar vermeden, steroid ağrı kesiciler gibi işlev görür. Romatizmal tedavilerde değil bir çok tedavi şeklinde ağır ilaçların yanında hafif ilaçlar bile uzun ya da kısa süreli kullanımda vücuda zarar verir. Aloe vera suyunu doktor kontrolünde içmek zararsızdır ve ilaçların verdiği zararların yanında hiçbir şeydir. Bu yüzden aloe vera suyunu tercih edin, özellikle doğal ve günlük olarak tercih edin.

Kas ve Eklem Ağrıları İçin faydası:

Dışarıdan jel uygulayarak kas ve eklem ağrıları azaltabilir. Ama taze hazırlanmış jeli kullanmayı unutma. Bu jeli uygulamak hem basittir hem de ağrılar için kullandığınız bu jel cildinizi nemlendirir, bunun yanında yüzünüzde kullanırsanız cildi nemlendirir kırışıkları önler ve lekeleri açar.

 Reflü :

Ciddi sindirim sorunları yaşıyorsunuz? Reflü belirtilerini azaltır ve vücudun alkali düzeylerini stabilize  eder , Aloe Vera suyu içmek. Bu mide duvarları üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir ve laksatif özellikleri  azaltır.

 Kolesterol seviyesini azaltır:

Aloe trigliseridi azaltarak kolesterol seviyesini korumak için mükemmeldir. Kolesterol seviyesini korur ve kolesterolün kalbinize zarar vermesini önler. Bu riske herkes yakalanabilir. Bu sebeple günlük diyetinize aloe vera suyu ekleyerek bu riski en aza indirin. Böylelikle sağlıklı ve uzun bir yaşamın kapısını açın.

K VİTAMİNİ YARARLARI VE KAYNAKLARI

K vitamini, çeşitli vücut sistemlerinin düzgün işleyişinden sorumlu yağda çözünen bir vitamindir. Bu maddenin en önemli işlevi, kan pıhtılaşma sürecine yardımcı olmaktır. Ayrıca, aynı zamanda iskelet  ve kemikleri güçlendirmek , böbrek taşlarını önlemede yardımcı olur.Araştırmacılar ayrıca osteoporoz tedavisinde ve Alzheimer gibi kanser  kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde K vitamini rolü vardır.

K vitamini eksikliği, insan sağlığı için son derece zararlı olabilir ve böylece  doz aşımı önemli olabilir. Bir birey K vitamini eksikliği kanamaya (kanama), osteoporoz, kemik kırılması ve kolay morarma olasılığını arttırıyor. Ağır vakalarda, K vitamini eksikliği ölüme hastayı götürebiliyor.

Bu doz, tersine, vücutta vitamin K-toksisite meydana getirebilir. K vitamini aşırı tüketimi de inme veya vasküler sorunları tetikleyebilir dolayısıyla kan kalınlaşmasına neden olabilir. Eksikliği ya da aşırı dozda – hem zorlu koşullarından kaçınmak amacıyla Yani, bir zaman K vitamini tüketimi kolay gitmeli.

Gençler ve yetişkinler için K vitamini önerilen doz 75 mikrogram ve günde 120 mikrogramdır.

K vitamininden Zengin Gıdalar:

K vitamini sebze, meyve, otlar ve et dahil olmak üzere birçok farklı doğal maddenin içerisin de bulunabilir. Aşağıda listelenen tüm sistemlerin verimli çalışması sağlayarak, vücudun kendi seviyelerini tutmak için günlük diyet içerebilir on çeşit K vitamini içeren gıdalardır.

1. Kale:

Kale gezegende K vitamini zengin doğal kaynakları arasında yer almaktadır. Bu koyu yeşil yapraklı sebze birçok hayati vitaminler, mineraller ve güçlü antioksidanlar bir güç merkezi olarak kabul edilir. Ancak, bir gerektiğini lahana optimum sağlık yararları çizim için oldukça ham daha iyi pişirilmiş formunu bunu kullanmak.

2. Ispanak:

, En sağlıklı ve en yaygın olarak kullanılan yeşil yapraklı sebze ıspanaktır  K vitaminin başka mükemmel bir besin kaynağıdır haşlanmış ıspanakta ki tek bir porsiyonu da ki temel besin değerleri 888,48 mcg.

Gıda Kaynak 100g C vitamini Kalori 100 gr
Ispanak 483 mcg 23 g

3. Kuru Otlar:

Uzun tıbbi amaçlara hizmet için istihdam, otlar doğal olarak K vitamini kaynakları arasında iyi bir seçenektir  K vitamini de dahil olmak üzere çeşitli hayati besin doludur ögeleriyle doludur. Kurutulmuş fesleğen, adaçayı, kekik, kişniş, mercanköşk, kekik ve maydanoz E vitamini alımının arttırılması için rutin diyetlerinize dahil etmek önemli seçeneklerdir.

Gıda Kaynak 100g C vitamini Kalori 100 gr
Kurutulmuş fesleğen 1715 mcg 251 g
adaçayı 1715 mcg 315 g
kekik 1715 mcg 276 g
kişniş 12.0 mcg 23 g
mercanköşk 622 mcg 271 g
kekik 622 mcg 306 g
maydanoz 1640 mcg 36,0 g

k vitaminini sağlıklı beslenmesi için vücut sağlığı için diyetinizden çıkarmayın.

 

DOĞAL YAĞLARIN SAKLANMA KOŞULLARI

Teknoloji ilerledikçe hava da deniz de besinler de kısaca çoğu ürün ve madde de kimyasal madde oranı artmaktadır. Sağlık için tehdit oluşturan bu koşullar nedeniyle kişiler her yönden ürünlerin doğalını tercih etmektedirler. Bu ürünlerden biri yağlardır. Kişiler artık ev de yapılabilecek tariflere yöntemlere daha çok ilgi göstermeye başlamıştır. Ancak ev de de hazırlasak kullandığımız ürünler doğal olmazsa yapacağımız maskeler karışımlar hiç birinin beklenen etkisi gerçekleşmez.

Başlangıç olarak saç için ya da cilt için olsun herhangi bir maske ya da kür uyguluyorsanız kullandığınız ürünlerin doğal olduğuna emin olmalısınız. Kullandığınız ürünleri doğru koşullar da saklayamazsanız olumlu etki yerine cildinize ve saçınıza kısaca kullandığınız herhangi bir alana olumsuz bir etki oluşturabilirsiniz.

Doğal olarak kullandığınız yağların şişelerinin cam olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle el yapımı olarak gösterilen zeytin yağları genellikle plastik şişede satılır. Bu tarz yağları aldığınız taktir de derhal cam şişeye koymalısınızdır.  Çünkü yağ içinde ki asitler nedeniyle plastiği çözündürerek kendi yapısına katar. Bu da kişi için kanser etkisi yaratır. Cam şişelere aldığınız ürünleri güneş görmeyen ve serin bir yer de saklamalısınız. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmış ürünlerinizi kullanmamalısınız. Yağın yapısı bozulduğu için cildiniz de alerjik etki göstertebilir. Kullandığınız yağların kapaklarının sıkıca kapalı olmasına şişenin hava almamasına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ürünleri son kullanma tarihinden en az  hafta önce tüketmiş olduğunuza dikkat etmelisiniz.

Zencefil Yağının Sağlığa Faydaları

zencefil yağı

Zencefil yağının yararları sindirim, gaz giderici, balgam söktürücü, antiseptik, analjezik, anti-inflamatuar, uyarıcı ve afrodizyak özellikleri vardır.

Zencefil yağının faydaları mide problemleri, mide bulantısı, kalp felç, hazımsızlık, iltihaplanma, solunum problemleri, ve adet bozukluklarını tedavi etme kabiliyetini içerir.

Zencefil genellikle baharat olarak kullanılır ve Hindistan kökeni vardır. Bu baharat Hindistan’da ve çinde çok yaygındır (bu Hintçe adrak olarak bilinir) ve Çin ve şimdi tüm dünyada kullanılmaktadır. Onun sindirim özellikleri nedeniyle birçok Asya mutfağının da ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Et ve kümes hayvanları gibi gıda öğelerini sindirmede özellikle yararlıdır ve hazmı kolaydır, oldukça eti yumuşatır bu yüzden sık sık et pişirme tariflerine eklenir. Zencefil kökü ve zencefil yağı da koruyucu ve tat verici maddeler olarak kullanılmaktadır.

Zencefil yağı bitkinin kökünden elde edilir Zingiber Officinale . Zencefile özgü sıcak ve keskin bir tadı gingerol denilen buruk bir bileşiğin varlığı sağlar. Zencefil sağlığa yararlarının çoğu gingerol varlığı sayesindedir.

Zencefil Yağının Sağlık İçin Faydaları

Zencefil kökü yağı sağlığa yararları aşağıdaki gibidir:

Mide: Zencefil kökü ve zencefil yağı genellikle  mide için kullanılır. Bu hazımsızlık, mide ağrısı, kolik, spazmlar, ishal, gaz ve diğer mide ve bağırsak ile ilgili sorunlar için en iyi ilaçlardan biridir. Sindirimi iyileştirmede yardımcı olarak zencefil veya zencefil yağı sık sık, özellikle Hindistan’da, yemek tariflerine eklenir.Zencefil çayı da mide sorunları gidermede kullanılır. Ayrıca, kilo almaya çalışan insanlar için gereklidir, iştahınızı artırabilir.

Gıda Zehirlenmesi: Zencefil, antiseptik ve gaz giderici bir maddedir. Bunun bir sonucu olarak, gıda zehirlenmesini tedavi etmek için de kullanılabilir. Aynı zamanda, bağırsak enfeksiyonları ve bakteriyel dizanteri tedavisi için kullanılır.

Bulantı ve Kusma: Araştırma zencefil kökü ve yağınında bulantı tutması ve kusmaya karşı etkili olduğunu göstermiştir. Zencefil kullanımı da kadınlarda gebelikle ilgili kusmaya azalmaya neden olabilir.

Sıtma: Zencefil kökü ve zencefil yağı da sarı humma ve sıtmaya karşı etkilidir.

Solunum bozuklukları: zencefil kökü ve zencefil yağı  soğuk algınlığı, öksürük, grip, astım, bronşit ve nefes darlığı gibi çeşitli solunum sorunları tedavisinde etkilidir.Zencefil boğaz ve akciğerlerden mukus giderilmesinde etkili olur, bu yüzden sık sık Hindistanda çaya eklenir. Bal ve zencefilin sağlık yararlarının solunum sorunları tedavisinde iyi olduğu bilinmektedir.

Enflamasyon ve Ağrı: zencefil özü genellikle inflamasyonu azaltmak için geleneksel tıpta kullanılır.Araştırma anti-inflamatuar özelliklerininzingibain adlı bir maddenin varlığına bağlı olduğunu kanıtlamıştır. Doğada analjezik ve kas ağrıları, artrit, romatizmal hastalıklar, baş ağrısı ve migren neden olduğu ağrıyı azaltır. Zencefil yağı ya da zencefil macunu da genellikle lokal kas gerginliği ortadan kaldırmak için ağrıyan kaslar üzerine masajla uygulanır. Bundan başka, zencefil düzenli kullanımı ağrı ile ilişkili bileşiklerdenprostaglandinin de ağrıda, bir azalmaya neden olduğu düşünülmektedir.  Son zamanlarda, birkaç Çinli araştırmacılar zencefilin testis iltihabı tedavisinde çok etkili olabileceğini bildirdi.

Adet Sorunlar: Düzensiz ve ağrılı adetler zencefil ile tedavi edilebilir.

Yenibahar Esansiyel Yağının Faydaları

Yenibahar yağının  sağlığa yararları

Anestetik, analjezik, antioksidan, antiseptik, gaz giderici, gevşetici, kızartıcı, uyarıcı ve tonik madde gibi özellikler.

Yenibahar! Adı garip gelmiyor mu? Ancak, adını hak ediyor! Adından da anlaşılacağı gibi, tat (ya da daha doğrusu aroma) hepsi bir arada karanfil, tarçın, kakule, biber ve birkaç diğer baharatla veya çeşnilerle garip bir karışımdır.

Ayrıca Karayip adalarında Pimento olarak bilinen Yenibahar, Karayip Adaları ve Güney Amerika’nın bazı ülkelerine özgüdür. Bu kimin botanik adıdır ?büyük bir yaprak dökmeyen bir ağaçtır Pimentadioica veya PimentaOfficinalis ,

Yenibahar Uçucu Yağ hafifçe renk , aroma ile birbirinden farklı yaprakları ve meyveleri, buhar damıtma yoluyla ayıklanır. Onun uçucu yağ baş bileşenleri sineol, kariyofilen, eugenol, metil eugenol ve felandren.

tıbbi tedavi edici kullanımların da bir çeşitlilik vardır

Anestezi: Bu yağ,  sadece lokal olarak etkili olmasına rağmen, bir uyuşturma ya da anestetik bir etkiye sahiptir ve merkezi sinir sistemini etkilemez. Bu tür bazı nevralji, kemik , kas yaralanmaları, eklem ve zorlanma gibi ağrıları, hem de böcek ısırıkları ve sokmalarının bu ağrıların dayanabilir olmasına yardımcı olabilir.

Analjezik: yenibahar yağınınanestezik özelliği vardır, bu yağın ikinci özelliği ise analjezik olmasıdır.Bu yağın sinirler üzerinde uyuşturucu etkisi vardır baş ağrısı, soğuk algınlığı, sinüzit gibi hastalıkların verdiği ağrıları yok eder doğal bir ağrı kesicidir, beyine zarar vermez. Bu yağın diğer ilaçlar gibi kalp, beyin ve sinir sistemi üzerinde ağır bir etkisi yoktur.

Antiseptik:Septik durumu veya tetanoza yakalanılırsa basit görünümlü bir yara da çok tehlikeli olabilir. İster inanın ister inanmayın, hatta küçük bir yara bile ciddi ölümcül olabilir . Septik ve tetanoz bazı bakteriler ile yara enfeksiyonlarının türlerinde vardır ve onlar bütün vücudu içine çeken , şiddetli kasılmalar, kramplar, nefes darlığı, ağrı, kuduz ve hatta delilikle sonuçlanan hastalık, çok hızlı yayılabilir. Bu yağın antiseptik özelliği, bu enfeksiyonlara karşı korur ve yara böylece, yukarıda ele alınan durumun önlenmesini sağlar, bakteri büyümesini engeller.

Antioksidan: Bu herhangi bir yiyecek veya baharatiçin en önemli sağlık özelliklerinden biridir. Antioksidanlar gerçekten mucize gibi görünüyor çünkü bu aslında serbest radikalleri veya oksidanlarınötralize ederek yaşlanmayı durdurarak ve de oksidanlartarafından yapılan bazı hasarları iyileştirebilir. Ayrıca serbest radikaller olarak bilinen oksidanlar, sadece yaşlanma değil kasların zayıflaması, saç dökülmesi, görme ve işitme kaybı, sinir bozuklukları, makuladejenerasyonu ve daha diğerleri gibi yaşa bağlı sorunlar için kullanılabilir ama bu yağı kolon, bağırsak ve prostat gibi vücuttaki bazı kanser türlerine karşı da kullanabiliriz. Bu yağın antioksidan özellikleri, bu tehditlere karşı çok etkili olabilir ve uzun, sağlıklı ve genç bir hayat sürmek yardımcıdır.

Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.