Gebelik Hesaplama (Hamilelik Haftası Hesaplaması)

Anne Bebek Çocuk

Gebelik Hesaplama (Hamilelik Haftası Hesaplaması)

Gebelik( hamilelik) birçok anne babanın asıl sorumluluklarının başladığı tüm yükü omuzlarına aldığı heyecanlı bekleyiş olarak ifade edilmektedir. Hamileliğin başlangıç tarihini belirlemek ise bebeğin aylık gelişimini doğru bir şekilde takip etmeye yardımcı olduğundan dolayı gebelik hesaplama önem ifade eden konulardan biridir. Hamilelik sürecinde doktorlardan genellikle bebeğin kaç haftalık olduğuna dair sorular sorulabilmektedir. Normal olarak bir ay 30 gün olduğundan dolayı 4 haftalık olan bir bebeğin 28 günlük olduğu bu sebeple de tam 1 aylık olduğunu ifade etmek mümkün değildir. Bu nedenle de hamileliklerde aya göre değil haftaya göre hesap yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Gebelik Haftaları Nasıl Hesaplanır?

Çocuğun doğacağı tarihi bulmak amacıyla yapılan hesaplamaları içine alan gebelik hesaplama hamileliğin ilk tarihinden itibaren özenli bir şekilde takip edilmesi gereken konulardan biridir. Hamilelikte ultrason görüntülerine bakıldığında genellikle bebeklerin kaç aylık ve kaç günlük olduğuna dair bilgiler verilmektedir. Fakat doğru bir hamilelik hesaplaması yapabilmek için son adet tarihiniz büyük önem ifade etmektedir.

Hamilelik son adet döneminden 15 gün sonra zigot oluşumu ile başlamaktadır. Bu nedenle de gebelik hesaplama yapmak isteyen çoğu kişi bu 15 gün sonraki zigot oluşumu tarihini temel alarak hesaplama yapmaktadır. Yapılan bu hesaplama ise doğru değildir. Çünkü hamileliğin başlangıcı tıpta yine son adet döneminin ilk günü olarak geçmektedir. Hatta hamile olan kişilerde son adet tarihi istenmektedir.

Doğru Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Hamilelik haftası hesaplamak için jinekologlar tarafından tercih edilen basit bir yöntem bulunmuştur. Buna tıpta ‘’negele yöntemi’’ adı verilmektedir. Negele yöntemine göre kadınların son adet tarihinin ilk günü temel alınmaktadır. Mesela son adet tarihi 17 Ağustos 2017 ise bu tarihe ekleme ve çıkarmalar yapılarak hamilelik hesaplaması yapılabilir.

17 Ağustos tarihine ilk olarak 7 gün eklenir. Bu hesap yapıldığında 24 Ağustos 2017 tarihi elde edilmektedir. 8. ay olan Ağustos ayından 3 ay geri gidildiğinde 8-3=5 eşitliğine göre doğum tarihi mayıs olacaktır. Adet döneminden bir yıl sonra doğacağı için bebeğin doğum tarihi ise 24 Mayıs 2018 olmaktadır.