Greyfurt Yağı Faydaları

greyfurt yağı

Greyfurt esansiyel yağının faydaları: idrar söktürücü, dezenfektan, uyarıcı, antidepresan, antiseptik, aperatif, lenfatik ve tonik madde gibi bir çok özellikleri vardır.

Greyfurtun, bilimsel adı  Turunçgiller olan CitrusParadisi dir . Diğer tüm turunçgiller gibi, greyfurt yağının da kendi kabuğunun sıkıştırma yöntemiyle çıkartılır.

Greyfurt uçucu yağının içerisin de Limonen, alfa pinen, sabinen, mirseni, geraniol, linalol, sitronellal, Desil Asetat, neril asetat ve Terpinenolgibi bileşikler vardır.

Antioksidan:Greyfurt uçucu yağı antioksidanlar bakımından zengindir. Öncelikle, Vitamin-C bir zenginliğe sahiptir. Bu vitamin, greyfurt uçucu yağının içinde mevcut olan diğer bir antioksidan bileşenleri ile birlikte, bağışıklık sistemi ve serbest radikallerin faaliyeti karşı savaşır . Bu yağ, erken yaşlanma, dokuların dejenerasyonu, makula dejenerasyonu, görme ve işitme kaybı, zihinsel ve fiziksel uyuşukluk, sinir bozuklukları ve diğer ilgili sorunlar da dahil olmak üzere çeşitli oksidanlar ve toksinler, tarafından yapılan vücuda zarar veren etkilerden korur.

Dezenfektan: Greyfurt uçucu yağı antiviral ve antimikrobiyal özellikleri sayesin de iyi bir dezenfektandır. Bu yağ yeni enfeksiyonlara vücudu korur. Bu, kolon, mide, bağırsak, idrar sistemi, boşaltım sistemi ve böbrekler enfeksiyonların tedavisinde özellikle etkilidir. Öte yandan, oral ve göz enfeksiyonlarında olduğu gibi deri enfeksiyonları için faydalıdır.

Uyarıcı: Bu yağ, çeşitli şekillerde vücudu uyarır. Bu yağın, beden ve zihin hem de uyarıcı etkileri vardır. Bu yağ aktif olarak  beyni uyarır ve düşüncelere yeni bir yön verir aynı zaman da endokrin bezleri uyarır ve hormonların ve enzimlerin düzgün salgılanmasını teşvik eder, böylece doğru sırayla vücudunuzun tüm metabolizmayı düzgün tutar.Ayrıca sinir sistemini uyarır ve daha aktif bir uyarı yapar. Bu bağırsak yoluyla midede mide suyu ve safra salgısını, hem de yutulur gıda hareketini destekler. Ayrıca, lenfatik, dolaşım, boşaltım ve sistemini de uyarır.

Antidepresan: Greyfurt uçucu yağı canlandırıcı ve rahatlatıcı etkiye sahiptir çoğu narenciye uçucu yağlar gibi. Bu yağ olumlu duyguları tetikler depresyon tedavileri, anksiyete ve stresi azaltır. İlk olarak, beyin canlandırıcı etkiye sahip bazı hormonları uyarıcı etkiye sahiptir.

Antiseptik: Greyfurt uçucu yağı antiseptik özelliği sayesin de çürükleri, yaraları, kesikleri ve mikrobik enfeksiyonlardan korur. Bunların dışın da , bir antiseptik olarak, tetanos  veya septik haline gelmiş yaralar da da etkilidir.

Diüretik: Greyfurt sansiyel yağı diüretik özelliği sayesin de idrara çıkma eğilimini teşvik ederek toksinlerden vücudumuzu uzaklaştırır. Aşırı depolanan su, yağlar, sodyum, ürik asit ve vücuttan gelen diğer toksinlerin uzaklaştırılmasında yardımcı olur ve aynı zamanda kalbi sağlıklı tutmak için, kan basıncını azaltır. Sık idrara çıkartarak  enfeksiyonlardan arınmış idrar yollarını oluşturur. Tüm ürik mevduat böbreklerini temizler ve böbrek taşı ve enfeksiyonlara karşı korur.