GÜL YAĞI YARARLARI GÜLYAĞININ SAÇA FAYDALARI

gul-yagi-saca-faydalari GÜL YAĞI

Gül yağının sağlığa  yararları: Bir antidepresan, antifilojistik, antiseptik, spazm önleyici, antiviral, afrodizyak, büzücü, bakterisidal, hemostatik, hepatik, müshil gibi bir çok hastalığı tedavi edici özelliği vardır.

Gül dünyanın en güzel çiçeklerindenbiri kabul edilir. Gülün sayısızhikayeler, efsanelerin ayrılmaz bir parçasıdır. Çeşitli renkleri, eşsiz koku, şekil ve büyüklüğüyle,her ruh hali ve durum için bir çeşit bulabilirsiniz. Tıbbi özelliklerinin yanında insanı ruhsal olarak etkileyen yönleriyle  kullanılır.

Gül yağı buhar yoluyla damıtma ile elde edilir.Katkısız gül yağları zor bulunur ve çok pahalıdır, gül yağının az bir miktarını elde edebilmek için kilolarca gül harcanır ve gül yağı elde etmek için daha farklı güller tercih edilir.

 Gül ve gül yağının genel olarak sağlığa  faydaları:

Antidepresan:  Gül Yağı kişiye benlik saygısı sağlar, güven verir ve zihinsel gücü artırır depresyonile  mücadelede kullanılır.Herhangi bir nedenle ortaya çıkan depresyonu önlemek için kullanılır,aynı zamanda anksiyete gidericidir. Bir antidepresan olarak, depresyon ve akut rehabilitasyon uygulanan hastaların hayatlarına bir pozitif destek getirmek için bu uçucu yağ rutin bir şekilde ve düzenli dozlarda verilebilir. Bu yağı yaygın olarak kullanan aromaterapide de  olumlu düşünceler, ruhsal rahatlama ve sevinç, mutluluk ve umut duyguları için gül yağı sıklıkla kullanılır .

gul-sac-etkisiAntiflojistik: Gül uçucu yağının iltihap azaltıcı özelliği vardır . Ayrıca, mikrobiyalenfeksiyon, zehirli maddelerin alımı, hazımsızlık ve dehidrasyonun neden olduğu enflamasyonun diğer durumlarda da yararlı olabilir. Bu yağ romatizma, artrit, gut ve ateş gibi durumları azaltmaya yardımcı olur.

Antiseptik: Yaraları tedavi etmek için en güzel kokulu ve lüks bir yoldur; gül yağı sıradan losyonlara eklenerek losyonun antiseptik özellik kazanmasını sağlar . Topikal yaralara gül yağı uygulayarak septik olma ve enfeksiyonlara yakalanma oranı düşürülür.

Antispazmodik: Gül uçucu yağı solunum sistemi ve bağırsakların, yanı sıra  bacaklarda ki kas spazmlarını giderir. Ayrıca, kas kasılması, nöbetler,kramp gibi durumlarda da rahatlatıcı spazmı dindirici özelliği vardır.

Antiviral: Grip ,soğuk algınlığı gibi viral durumlara karşı koruma ve  iyileştirme sağlar.Bağışıklık sistemini desteklemeye, mutasyonu durdurmaya yardımcıdır.Antiviral bir ajandır.Vücudu bir kalkan gibi korur.Gül yağı uçucu bir yağdır ve viralenfeksiyon çeşitlerine de etkilidir.

Menopoz: Gül yağı menopoz dönemindeki kadınlarda da etkilidir.2008 yılında yapılan bir çalışmada yasemin gül lavanta gibi yağ karışımları ile yapılan tedavilerde 8 hafta sonunda menepozunşikayetlerindenbiri olan sıcak basması gibi semptomlarda iyileşme görülmüştür.Bu çalışmalar aromaterapi ve masajla birlikte yürütülmüştür.

Adet sancıları: 2006 da yayınlanan bir çalışma da  araştırmacılar 1 damla gül uçucu yağı  ;  damlalavanta esansiyel yağı, 1 damlaadaçayı esansiyel yağı , ve5 damla badem yağı içeren bir aromaterapi karışımı abdominal şekilde uygulandığında krampları iyileştirmeye yardımcı olduğu görüldü. Adet başlamadan ve başladıktan sonra masajla karın bölgesine uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

Gül yağının saça faydaları

Gül ve gülyağının saç ve saç derisi içinde oldukça fazla faydası vardır. İçinde buluna besinler ve etken maddeler sayesinde saça parlaklık canlılık kazandırmaının yanısıra, saç dökülmesi, beslenmesi, hızlı uzaması gibi konularda diğer bitki özleriyle karışım yapılık kullanıldığında etkili olmakta ve sonuç vermektedir.

gulyagi-sac-cilt-bakimi