HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI İLE KEPEK SORUNU

Hindistan cevizi yağı kullanımı ülkemizde gelişmemiştir ama yurt dışında başta mutfak ve kozmetik sanayisinde sıkça kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı o kadar zengin içerikli bir yağdır ki, bir çok ünlü isim kozmetik sanayisinde hindistan cevizi tabanlı ürünler üretmek için kolları sıvamıştır. Saçın hzılı uzamasına yardım ettiği kadar, içerisindeki doğal yağ asitleri ve vitaminler bir çok yağda bulunmaz bu sebeple, yaşlanma karşıtı kremlere kadar bir çok ürüne girmiştir. İster saç ister cilt bakımı için kullanın bu yağdan yarar elde etmeyen yoktur, kullanımı sadece dışardan değil içerden yiyerek de desteklemelisiniz.

Saçınıza iyi bir hindistan cevizi yağı masajı vermek …

Hindistan cevizini saç bakım yağı olarak kullanan kişilerde kepek sorunu olmaz, bu bir rastlantı olamaz  her iki üç günde bir hindistan cevizi yağını saçlarınıza masaj için kullanın. Bazı zamanlar günlük olarka da uygulayabilirsiniz. Hem ucuz hem yararlı hem de doğal ve hoş kokulu bir madde olan hindistan cevizi kepek sorununun yanında saçınızın daha hızlı uzamasına yardım eder.Saç derisini yumuşatır ,besler ve nemlendirir. Saç kırıklarının olmasına karşı saçın elastikiyetini koruyarak saçın yıpranmasını önler. Hindistan cevizi yağı seçerken dikkat edilecek en önemli nokta ise organik saf soğuk presshindistan cevizi yağı tercih etmektir. Doğal saf hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında sıvı biraz sıcaklık düştüğünde ise katılaşır, ele alınınca vücut sıcaklığında erir. Özellikle sertifikalı, organik ,içlerinde koruyucu ya da seyreltici gibi kimyasal katkılar olmayan yağları tercih etmelisiniz, aksi takdirde fayda elde edemezsiniz.

Sadece ihtiyacınız olanlar:

  • Hindistan cevizi yağı
  • Zaman

O zaman ne yapacağız?

  • Avucunuzun içinde küçük bir hindistan cevizi yağı alın ve kafa derisine ve saça uygulayın.
  • Parmaklarınızla hafifçe masaj yapın.
  • Eğer kuru hissederseniz biraz daha yağ uygulayabilirsiniz.
  • Yine masaj yapın.
  • Yaklaşık 20-30 dakika boyunca yapın.
  • Hemen saçtan silmeyin. Yağ yaklaşık 2-3 saat boyunca saçınızda dursun. Eğer o gecede bırakırsanız daha iyi.
  • Şimdi şampuan ve su ile saçı yıkayın.

Eğer kepekleriniz giderse haftada bir de olsa hindistan cevizi yağını kullanmayı ihmal etmeyin, zaten düzenli kullanımda saçınıza verdiği yararlar sonucunda vazgeçemeyeceksiniz.

Saç kepeğini önlediği gibi düzenli kullanımda saçı besleyen hindistan cevizi yağı tekrar saçın çıkmasını da destekler. Masaj halinde uygularsanız aynı zamanda kan dolaşımını da arttırmış olursunuz. Saç uçlarına uygulanarak da saç kırılmalarının, çatallaşmasının ve koparak dökülmesinin önüne geçersiniz, bu kadar mükemmel bir yağı devamlı kullanacaksanız buzdolabında bekletmek, orada muhafaza etmek en doğrusudur, temiz bir kaşık yardımıyla dolapta dondurma kıvamına gelen yağınızı istediğiniz miktarda alabilirsiniz.

 

 Bitkisel yağlar kullanma reçeteleri ve faydaları hakkında detaylı bilgi için diğer sayfaya geçiş yapabilirsiniz…