KADINLARDA GENEL SAÇ KAYBI İLE İLGİLİ HORMONLAR  

Tiroid Bozuklukları. Saç dökülmesin de, doğrudan saç hücresi  ile ilgilidir. Dolaşım sayesinde vücutta gerçekleşen tüm olayları saç kökünü etkiler ve dökülmeye sebep olur. Hypothyroidism, tiroid hormonunu yeterli miktarda üretemeyen tiroid bezinin yetmezliğinden kaynaklanan bir bozukluktur ve saç dökülmesini etkileyebilir, tiroid hormonlarındaki bir dengesizlik kuru, kabarık ve kırılgan saç tellerine sahip olmamıza neden olur. Ayrıca, saç incelmesi ve  kısmi alopecia gene tiroid hormonu bozukluğundan kaynaklanabilir.

Hyperthyroidism sonuçlarınnda, saç telleri çapı azalabilir. Tiroid bezi tarafından tiroid hormonlarının aşırı üretimden kaynaklanan bir durumdur, ince ve seyrek saçlara neden olur .Hashimoto tiroidit başlaması, tiroid bezinin çeşitli hücre ve antikor aracılı immün süreçlerin neden olduğu saldırı sonucu oluşan lenfosit kaynaklı otoimmün hastalığıdır. Graves hastalığı, otoimmün bir nedenden dolayı (hipertiroidi)  aşırı uyarılmayla oluşur, erken saç ağarmasını tetikleyebilir. Ayrıca alopesi areata ve telogen effluviumun başlamasına neden olabilir.

Gebelik ve Doğum. Hamilelik sırasında ve doğum sonrası kadının vücut değişiklikleri hormonlardan kaynaklanır. Başlangıçta, gebelik başlangıç ​​ ,  estrojen hormonu  vücutta artar saç eskisine göre daha iyi görünümlü olabilir . Ancak, doğumdan dört ay sonra, kadınlarda n tiroid bezi ve sistemin genel enervation düzensizliği sebebiyle saçlarını kaybetme başlayabilir. Bu olay östrojenin normale dönmesi ve hormon düzeylerin de düşüşün bir sonucudur.

Menopoz sırasında hormonal değişiklikler, geçici saç kaybına neden olur.Menopozda östrojen üretiminde bir düşüş meydana getirir, bu değişim de saçlarda incelme ve saç kaybı olabilir.