Kafur Uçucu Yağının Faydaları

Kafur yağı yararları

Uyarıcı, kas gevşetici, antiseptik, dekonjestan, anestezi, sedasyon ve sinir , antineuralgic, anti-inflamatuar, dezenfektan, böcek ilacı  gibi özellikleri içerir.

Kafur uçucu yağı kafur ağacından iki tip  ekstraksiyon işlemi sırasında elde edilir. Birincisi bilimsel adı taşıyan, Ortak Kafur ağacı tarçın Kâfur . İkinci  Borneo Kafur denir . Borneo Kafur ağacı, ; bilimsel olarak  Dryobalanops Kâfur bilinir . Her ikisinden de elde edilen kafur yağı benzer özelliklere sahiptir, ancak aroma ve içlerinde bulunan çeşitli bileşiklerin konsantrasyonu biraz farklıdır.

Kafur yağı çeşitli bileşenler içerir: alkol, borneol, Pinene, kamfen, kamfor, terpen ve Safrol bulunmaktadır. Kafur yağı,  serin, delici ve kalıcı bir kokuya sahiptir.Hem de çok sayıda tıbbi özellikleri vardır.

Kafur Esansiyel Yağının Faydaları

Uyarıcı ve Terletici: kafur yağı, dolaşım sistemi, metabolizma, sindirim ve boşaltım salgı aktivitesini artırır etkili uyarıcıdır. Bu özellik; yanlış dolaşımı, sindirimi, halsiz veya aşırı aktif metabolik oranları, tıkalı salgıları, ve diğer daha az yaygın koşullar da geniş bir yelpazede  ilgili sorunların ve hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

Antiseptik, Dezenfektan, Böcek ve Mikrop: Kafur yağı mükemmel bir dezenfektan, böcek öldürücü ve antiseptiktir. Bu  yağenfekte olma ihtimalinin yüksek olduğu yaz ayları ve yağmurlu mevsimlerde suyu dezenfekte etmek için kullanılır. Kafur yağı  batırılmış bir bez veya kap, böcekleri uzak tutar ve mikropları öldürür. Gıdalara tahılların büyük bir miktarlarına  kafur yağı bir ya da iki damla ilave edilirse, böcekler  uzak tutulur. Kafur, aynı zamanda deri hastalıkları, hem de derinin bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarının tedavisi için bu tür merhem ve losyon gibi birçok tıbbi preparatlarda kullanılır. Yüzme suyana karıştırıldığında, kafur yağı haricen bütün vücudu dezenfekte eder ve bitleri  vücudunuzun üzerinde olabilecek  diğer küçük parazitleri öldürür.

Gaz:  Bu yağ özellikle gaz sorununda büyük rahatlama sağlar.Öncelikle,  gaz oluşumuna izin vermez ve ikincil olarak, etkili gazları ortadan kaldırır ve sağlıklı bir şekilde onları ihraç eder.

Anestezik ve Sinir Emzik: Bu iyi bir anestezik olarak görür ve lokal anestezi için çok etkilidir. Bu uygulama alanı da duyu sinirlerinin uyuşma neden olur. Ayrıca sinir bozuklukları ve konvülsiyonların şiddetini, epileptik atak, sinirlilik ve kronik anksiyeteyi azaltır.

Antispazmodik: Bu çok etkili bir antispazmodik ve spazmları ve krampları derhal rahatlatır.Ayrıca aşırı kasılma karşı kür etkilidir.

Afrodizyak: tüketildiğinde veya yenildiğinde Kafur yağı, cinsel arzuları için olumlu sonuç ortaya çıkarır ve çağrısı beynin bölümlerini uyararak libidoyu artırır. Haricen uygulandığında güçlü bir uyarıcı olduğu için, o, etkilenen bölgelerinde kan dolaşımını artırarak sertleşme sorunları tedavisinde yardımcı olur.

Mutlaka kullanımdan önce doktorunuza başvurunuz, uzun süreli kullanmayınız, kullanım sırasında beklenmeyen etki durumunda yağı kullanmayı keserek hekiminize danışınız.