KAKAO YAĞI SAÇA CİLDE FAYDALARI

   kakaoyagi-sac-icin-faydasiKakao yağı nedir ve genel faydaları:

Gana, endonezya, birezilya, nijerya gibi ülkelerde yetişir,asıl yetişme sahası dağların biraz yüksek kesimleridir .En iyi ve asıl yetiştirilme yeri amazon havzasının 200-400 m yükseği ve and dağlarının etekleridir. Dünya çapında milyonlarca ekim alanına sahiptir. En çok afrika fil dişi sahillerinde yetişir . Ebegümeci familyasına aittir. Düzenli yağmur alan yerlerde yetişir, ortaya çıkışı çok eskilere dayanmaktadır .Kakao yağı kakao ağacında yetişen kakao meyvelerinin  çekirdeklerinden elde edilir. Her meyvede 30-40 kakao çekirdeği vardır. Dış kabuk serttir.

Kakao yağı aztekler  zamanında dinsel ayinlerde kullanıldığı düşünülmektedir. Kakao yağı eldesi için öncelikle kakao tohumları muz yaprakları ile fermente edilir. Daha sonra kavrulur böylelikle tohumun acılığı kaybolur. Kakao fazla kullanıldığında uyarıcı etkisi nedeniyle uyuma problemine sebep olabilir. Fazla kakao tüketmeyiniz.

Kakao yağı theobrama, soluk sarı renklidir. Kakao gibi kakao yağı da kek, pasta  gibi hamur işlerinde sıkça kullanılır. Kako yağı özellikle hamur işlerinde güzel kokusuyla çikolata hissi verir. İçlerinde bulunan antioksidanlar ve karalı yapısı sayesinde uzun süre bozulmadan saklanabilir.
34 dereceden sonra erimeye başlar, cilt yada saç  için kullanıldığında vücuda sürterek erime sağlanabilir.

kakao-yagi-cilt-icin-faydasiKakao yağının içinde neler var?
oleik asit : %36
sterik asit: %33
palmitik  asit: %26
linoleik asit: %3
miristik asit: %1
linolenik asit:  %0,5
laurik asit : %0,5

 

Kakako Yağının Cilt için Faydaları

Antioksidanlar : Kakao yağı serbest radikalleridefetmek için yardımcıdır. Serbest radikaller sayesinde yaşlanma etkilerine karşı koruyucudur.

Çatlaklar : Kakao yağı yaygın olarak çatlak tedavisinde kullanılır. Bu konuda kesin bir bilgi olmamasına rağmen tüm dünyada çatlaklardan müzdarip olan kadınlar kullanmaktadır.Ayrıca özellikle hamilelikte çatlaklara karşı koruyucu olarak kullanılır. Neredeyse tüm çatlak kremlerinde kakao yağının olduğunu içerik bilgilerinden kontrol edebiliriz.Düzenli kullananlar kakao Kakao yağı yaygın olarak gebelik çatlakları için bir tedavi olarak kullanılmaktadır.  A, B1, B2, B3, C, E vitaminleriyle cildi onarır.

kakao-yaginin-saca-faydalariKalp Sağlığı : Amerikan Kalp Derneği dergisinde A 2006 çalışmasında “Circulation: Heart Failure,” düzenli olarka az mikatrda çikolata yiyen  orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda kalp yetmezliği riskinin yüzde 32 daha düşük risk olduğunu bildirdi.

Bağışıklık Sistemi Sağlık :  sedef, fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu gibi bağışıklık sistemi koşullarında tedavisi mümkün olabilecek  hastalıkların tedavisine yardımcıdır.

Cilt egzeması: kakao yağı genellikle egzama ve deri iltihabı gibi durumların tedavisi için tavsiye edilmiştir.

Deri Nemlendirici : Kakao yağının yağ asitleri oranı  yüksektir  ve cildi derinlemesine nemlendirir.

Hassas Cilt için Şifa: Kakao yağı egzema ve dermatit gibi cilt tahrişlerinde de yardımcıdır

Her zaman rafine edilmemiş organik kakao yağını tercih edin normal hali katıdır ve vücut sıcaklığında erir.

Uyarıcıdır,  kalp atışlarını hızlandırır ,dinçlik ve ayılma verir.Hazmı kolaylaştırır ,idrar söktürür, iştah açıcı, böbrek iltihaplarını giderir.Bağırsak ve idrar yolu spazmlarına etkilidir.

Kakao yağının içerisinde bol miktarda E vitamini bulunur, güçlü bir antioksidandır,  cildi nemlendirir besler ve kaybettiği nemin tekrar geri kazanılmasına yardımcı olur.

Alerjiye sebep olmaz. Cildi nemlendirmesinin yanında yara izlerinin görünümünün  azalmasına yardımcı olur.kakao-yagi-ile-cilt-bakimi