KALICI MAKYAJIN SIRLARI NELERDİR ?

Cilt Bakım

KALICI MAKYAJIN SIRLARI NELERDİR ?

Makyaj yapmak kadınların en sevdiği aktivitelerden biridir. Makyaj yapmak çoğu zaman kadınları hem daha özgüvenli hem de daha pozitif hissettirir. Ancak makyaj ne kadar sevilirse sevilsin yaz aylarında en çok problem yaşanan kozmetik ürünlerdendir. Çünkü yaz aylarında ciltte makyajın kalıcı olması oldukça zordur. Makyajın akması cildin çok daha kötü görünmesine sebep olur. Bu yüzden ciltte makyajın kalıcı olması için alınabilecek birkaç önlem ile makyajın çok daha kalıcı olması sağlanabilir. Ancak cilt tipi nemli ve yağlı olmayan kadınlar ciltte makyajın kalıcı olması konusunda oldukça şanslılardır. Ancak makyajın ciltte çok daha kalıcı olması birkaç önlem alınarak kolayca sağlanabilir.

1.KALİTELİ MAKYAJ MALZEMESİ KULLANMAK

Makyajın ciltte kalıcı olabilmesi için öncelikle kaliteli makyaj malzemelerin kullanılması gerekiyor. Çünkü kalitesiz makyaj malzemeleri hem cildinizi bozar hem de kalıcı olmazlar. Bu yüzden makyaj yapmaya başlamadan önce kaliteli makyaj malzemeleri edinmeniz gerekiyor.

2.CİLDİNİZİ HER MAKYAJDAN ÖNCE TEMİZLEMELİSİNİZ

Kalıcı makyajın en büyük sırrı temizleniş bir cilttir. Gözenekleri dolu olan ve yağı eşitlenmemiş bir ciltte makyaj en pahalı makyaj malzemeleri ile yapılsa da akar. Bu yüzden her makyajdan önce cilt derinlemesine temizlenmelidir ve sürekli aynı temizleyici ile cilt alıştırılmalıdır.

3.CİLDİNİZE HER MAKYAJDAN ÖNCE NEMLENDİRİCİ SÜRMELİSİNİZ

Makyaj yapmadan önce gözaltlarını ve tüm cildi nemlendirmek makyajın kalıcılığı için en önemli noktalardan biridir. Aynı zamanda nemlendirilmemiş cilde makyaj yapmak cildin dengesini bozar ve gözaltlarında sivilcelerin çıkmasına sebep olur. Bu yüzden cildinizi her makyajdan önce derinlemesine nemlendirmelisiniz.

4.CİLT TİPİNİZE UYGUN FONDÖTEN SEÇİMİ YAPMALISINIZ

Eğer yağlı bir cildiniz var ise kesinlikle fondöten seçiminiz yağ bazlı olmamalıdır. Yağ bazlı fondötenler yağlı bir ciltte kusar. Bu yüzden su bazlı ve hafif fondötenler tercih edilmelidir. Özellikle ciltte çok fazla problem yok ise sorunlu bölgelerin hafif bir kapatıcı ile kapatılması ve transparan pudra ile parlayan bölgelerin eşitlenmesi en doğru makyaj şekli olacaktır.

   5.PUDRA KULLANIMINI DOĞRU YAPMALISINIZ

Pudra kullanımı doğru yapıldığı zaman makyajın kalıcılığını en çok arttıran seçeneklerden biridir. Ancak cilt renginize en uygun pudrayı seçmek oldukça önemlidir. Bu yüzden mağaza ışıklarında yanlış pudra seçimi yapmamak için alacağınız pudrayı gün ışığında da görmeniz gerekiyor. Aynı zamanda gözaltınızda morluk probleminiz var ise göz altı kapatıcısından sonra ince bir kat pudra geçmek makyajınızı daha kalıcı hale getirecektir.