KARANFİLİN SAÇA FAYDALARI

Saç bakımında, doğanın insanlığa sunduğu birbirinden farklı bitkiler kullanılmaya devam etmektedir. Bu bitkiler eşliğinde, oldukça etkili ve doğal maskeler hazırlanabilmekte ve kişiler tarafından da oldukça yaygın bir şekilde kullanılabilmektedir. Her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından uygulanmaya devam edilen bu doğal maskeler, genellikle evde kolay hazırlanabilen ve kolay bulunabilen malzemelerden oluşmaktadır.

karanfilin-saç-tellerine-faydası

Karanfil de, bu maskelerde sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Hoş kokusu ve güzel görüntüsü ile kişilerin akıllarında kalan karanfilin, saç bakımında da birbirinden farklı etkileri bulunmaktadır. Karanfilin saça faydaları, oldukça fazla sayıda olmak ile birlikte kısa sürede de etkisini gösterebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Karanfilin Özellikleri Nelerdir?

Karanfil, doğada oldukça fazla sayıda bulunan ve birbirinden farklı özelliklere de sahip olan bir bitkidir. Karanfilin özellikleri genel olarak ise şöyledir:

Saçlara Hacim Verir

Genellikle ince telli saç yapısına sahip olan çoğu kişi, saçlarının hacimsiz ve cansız görünmesinden şikâyetçidir. Karanfil kürleri ise, saçların oldukça dolgun ve hacimli bir görünüme sahip olmasına olanak tanımaktadır.

karanfil-saçları-güçlendirir

Genetik bir durum alan ince telli saçlara, düzenli ve doğru kullanım ile birlikte, olduğundan çok daha hacimli görünebilmektedir.

Saç Dökülmesini Engeller

Birbirinden farklı sebeplerden dolayı, saçlar gün içerisinde ortalama 100 tel dökülebilmektedir. Fakat çok daha yoğun bir saç dökülmesi, kişiler için oldukça can sıkıcı bir durum olabilmektedir. Karanfil ise, saç dökülmesini engeller ve dökülen saçların yerine de sağlıklı saçların çıkmasını sağlar. Oldukça kısa bir süre içerisinde etki göstermesi gibi sebeplerden dolayı da oldukça fazla sayıda kişi tarafından son derece yaygın bir şekilde kullanılmaya da devam etmektedir.

karanfilin-saç-derisine-etkisi

Yeni Saç Oluşumunu Destekler

Dökülmüş olan saçların yeniden çıkabilmesi için saç derisinin sağlıklı olması gerekmektedir. Saç köklerinin temiz ve sağlıklı olması için ise, karanfil maskeleri oldukça etkili olabilmektedir. Karanfil ile hazırlanan saç bakım kürleri, yeni saç oluşumunu destekler ve aynı zamanda da çıkan saçların sağlıklı bir şekilde çıkmasına da olanak tanır.

Saçın Parlak ve Canlı Görünmesini Sağlar

Sağlığını kaybetmiş olan saçlar, parlaklığını ve canlılığını da zaman içerisinde yitirmektedir. Her ne kadar bakım kürleri yapılırsa yapılsın saçların canlı görünmesi, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

karanfil-saç-tellerini-kuvvetlendirir

Kısa sürede etkili bir bakım kürü arayan çoğu kişinin ilk ve tek tercihi ise, karanfil kürlerinden yana olmaya devam etmektedir. Karanfil, içerisinde bulundurduğu maddelerden dolayı saçın parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Saç Tellerini Kuvvetlendirir

Her kadın, kuaförde yaptırdığı işlemlerden sonra saç tellerinin pürüzsüz bir görünüme sahip olmasından son derece büyük bir memnuniyet duyar.

parlak-saçlar-için-karanfilin-faydası

Kuvvetli ve pürüzsüz saç tellerine ulaşmak için ise, karanfil yeterli olabilmektedir. Karanfil tomurcukları ile hazırlanan çeşitli bakım kürleri ile birlikte kısa bir süre içerisinde saç telleri kuvvetlenirken aynı zamanda pürüzsüz bir görünüme de sahip olabilir.

Saç Kırıklarını Yeniden Onarır

Kırık saç uçları, saçların cansız durmasına sebep olurken aynı zamanda saçların uzamasını da engellemektedir. Karanfil ise, saç kırıklarını yeniden onarır ve bir yandan da saçların yeniden sağlıklı olmasını sağlar. Bu sayede saçlar çok daha hızlı bir şekilde uzayabilmektedir.  Karanfil ile hazırlanabilen kürlerin düzenli bir şekilde kullanılması, kişilerin dikkat etmesi gereken oldukça önemli bir husustur.

karanfilin-saça-etkileri-nelerdir

Saç Derisi Problemlerini İyileştirir

Saç derisinde yaşanan birbirinden farklı problemler söz konusu olabilmektedir. Mantar, bu problemler arasında yaşanan ve oldukça da ciddi olan bir problemdir. Karanfil kürleri, saç derisinde meydana gelen mantarı iyileştirebildiği gibi aynı zamanda mantar oluşumunu da engellemektedir. Bütün bunların yanı sıra, saç derisini de derinlemesine bir şekilde temizler ve saç köklerinin oksijen almasına da olanak tanımaktadır.

karanfil-kürü-nasıl-hazırlanır

Karanfil Kürü

10 ile 15 tane taze ve kaliteli karanfiller, bir bardak kaynamış olan suyun içerisine atılır. Yaklaşık 10 dakika düşük ateşte kaynatılan karanfil kürü, kişilerin saçlarını yıkamadan önce uygulanır. Saç diplerine iyice uygulanan bu kür, kısa sürede saçların çok daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Bu kür, haftada bir ya da en fazla 2 defa olacak şekilde düzenli olarak kullanılmalıdır.