Kedi Nanesi Esansiyel Yağı Faydaları

Kedi nanesi Esansiyel Yağı

Yararları bir anti-spazmodik, gaz giderici, terletici, emenagogue, yatıştırıcı, mide, uyarıcı, sıkılaştırıcı ve yatıştırıcı madde gibi özellikleri vardır.

Ayrıca Kedi nanesi bilimsel adıyla NepetaCatariadır. Beyaz gri renkli bir bitkidir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu bitki, nane gibi aromalıdır.Kediler için çok lezzetlidir. Bu komik gelebilir, ama doğrudur. Ancak, bu komik amaç kedi nanesinin  popülerliğinin arkasındaki tek neden değildir.

Kedi nanesi yağı birçok hastalığın tedavisi için kullanılan iyi bilinen bir tıbbi bitkidir. Bu tedavi edici özellikler, Nepetalactone, valerik asit, geraniol, monoterpen, Nepetalic Anhidrit, sitral, limonen, Dispentine, timol, limonotu, kariyofilen, nerol, BioFlavonoidler, Nepetalic Asit ve karotenoidler gibi kedi nanesi yağının çeşitli bileşenlerinden gelir.

Kedi nanesi  uçucu yağınınçeşitli bileşenleri  hayatımızı iyileştirmek için birçok önemli fayda içerir. Bunlardan bazıları aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Kedi Nanesi Esansiyel Yağının Faydaları

Anti-spazmodik: Bu uçucu yağ da kas kramplarının  hemen hemen tüm biçimlerini, bağırsak, solunum, ya da başka bir bölümünü tedavi olabilir. Kası çeker rahatlatır . Bir anti-spazmodik olduğundan, kramplar veya spazmlar ile ilgili diğer tüm tedavileri sorunları çözer.

Gaz giderici: Bir gaz giderici, hepimizin bildiği gibi, bağırsaklardaki gazların kaldırılması yardımcı olan bir özelliktir. Bağırsaklarda sıkışmış ve yukarı zorla çıkmaya çalışan gaz çok tehlikeli ve hatta bazen ölümcül olabilir. Bu, bir boğulma hissine neden göğüs ağrısı, hazımsızlık, huzursuzluk  verir, kan basıncını yükseltir, ve akut mide ağrıları verir. Bu anlamda, kedi nanesi size çok yardımcı olabilir. Bu etkili (güvenli) aşağı doğru hareketi ile gazları kaldırır.

Terletici: bir uyarıcı olarak, kedi nanesinin  terletici özellikleri vardır. Kedi nanesi  yağıbol terlemeye teşvik etmektedir. Vücut kokusu ve ıslak, huzursuz bir duygu yaratır, çünkü birçok kişi, terlemeden nefret eder.Ancak, bana kişinin bu tür hazımsızlık, obezite, veya böbrek sorunları gibi vücut içinde bazı problemi varsa sadece ter bu sorunların sonuçlarını temsil eder. Bu nedenle, ter kokusu vücudunuzda birikmiş toksik maddelerin bir göstergesidir. Sağlıklı bir kişiye makul ter gerekir ve toksinleri kaldırmak için etkili bir yoldur.

Kedi nanesi yağı bu özelliklerinin yanında kilo da azaltır.Kan basıncını azaltır, vücuttan toksinlerin ve aşırı tuzun atılmasına yardımcı olur.

Diüretik: Kedi nanesi yağı, idrar teşvik eder, doğadaki bir idrar söktürücüdür. Bu idrara çıkma sıklığını artırır. Bu nedenle, kronik böbrek yetmezliği şişme gibi vücutta, suyun herhangi bir ekstra birikimi muzdarip olanlar için çok faydalıdır. Bu idrar yoluyla vücuttan fazla suyun uzaklaştırılması ile bu yağ insanları rahatlatır.

Sedatif: Kedi nanesi uçucu yağının dikkate değer  sedatif özellikleri vardır. Bu uykusuzluk, gerginlik, anksiyeteye   oldukça etkilidir. Temelde, hem beden ve hem zihni rahatlatır.

Bu esansiyel yağ hamile bayanlar için tavsiye edilmez.

Bu yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.