Kellere Özel Saç Maskeleri

Saç Çıkaran

Kellere Özel Saç Maskeleri

Saç derisi üzerinde gözle görülecek kadar büyük saç dökülmeleri sonucu belirli bölgelerin saçsız kalmasına kellik denmektedir. Genellikle erkeklerde görülen bu sıkıntı saç köklerinin zayıf olması ya da genetik faktörlere bağlı olarak gelişmektedir. Ancak düzenli bir şekilde saç bakımı yapıldığında kelliği ortadan kaldırmak mümkün olabilmektedir. Kellere özel saç maskeleri ise sizler için saçsız kısımlarda etkili bir şekilde uygulanabilecek tariflerden oluşmaktadır.

Kına Yaprakları Maskesi

Kına dünya üzerinde saçları güçlendirmek amacıyla boya olarak ya da koku verici özelliğinden dolayı saçlarda uygulanan ürünlerden biri olmaktadır. Eğer saçlarınız yoksa ve çıkmasını istiyorsanız fidan halindeki kınanın yaprakları ile maske uygulayabilirsiniz.

Kına yapraklarını aktardan alacağınız hardal yağının içerisine koyun ve kaynatın. Kaynayan karşımı soğutun ve süzün. Evinizde kullandığınız bir saç yağı varsa içine bu karışımı ekleyin ve düzenli olarak saç yağı ile birlikte saçlarınıza uygulayın. Haftada 2-3 kere uyguladığınızda etkili sonuçlar alabileceksiniz.

Adaçayı ve Biberiye Maskesi

Saç bakımı yapmak ya da kellik sorununu ortadan kaldırmak istediğinizde aktara giderek adaçayı, biberiye ve Hindistan cevizi sütü almalısınız. Hindistan cevizi sütü içerisine birer tutam adaçayı ve biberiyeyi ekleyin. Oluşan karışımı saçsız bölgelere uygulayın. Yarım saat kadar bekletin ve bu işlemi haftada 2-3 gün uygulayın. Günde 4-5 kere uyguladığınızda daha etkili olacaktır.

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

Zeytinyağının insan vücudu için faydasını bilmeyen yoktur. Saçlar içinde oldukça faydalı olan zeytinyağı maskesi kellik sorununu ortadan kaldırmaya karşı etkili olduğu gibi saçların uzamasını da sağlıyor.

Bir adet yumurtayı 3 kaşık zeytinyağı ile karıştırarak saçsız bölgelere uygulayabilirsiniz. Bu sayede saçsız kısımlarda saç kökleri oluşmaya başlayacaktır. Haftada 2-3 kere uygulayabileceğiniz bu maskeyi yarım saat kadar bekletebilirsiniz.

Süt, Safran ve Meyan Kökü Maskesi

4 yemek kaşığı sütün içerisine 2 yemek kaşığı meyan kökünden ekleyin. Üzerine ise bir tutam kadar safran ekleyin. Homojen bir şekilde karışmasını sağlayacağınız bu maskeyi gece yatacağınız zaman kellik olan kısımlara sürün ve bu şekilde yatın. Sabaha kadar bekleteceğiniz bu kellik maskesi için haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz. Sabah olduğunda saçlarınızı yıkamalısınız.