Kepeklenme Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir?

Kepeklenme

Kepeklenme Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir?

Kepeklenme neden olur? İlk önce bu sorunun cevabını verelim sonrasında ise tedavileri nelerdir sorusuna göz atalım. Öncelikle kepek bir cilt hastalığıdır. Çocuklarda ve bebeklerde de kepeklenme olabilir. Bunun nedenini öğrenebilmek için dermatoloğa gidilmesi ve kepeğin neden oluştuğunu belirlemek gerekmektedir. Peki, kepeklenme neden olur, neler kepek oluşumunu etkiler gelin birlikte göz atalım.

Kepeklenmenin Nedenleri Nelerdir?

İşte dermatologlar tarafından belirlenmiş kepeklenmeye sebebiyet veren birkaç etmen.

  • Biz farkında olmasak da kullandığımız saç spreyleri, jöleler, saç kremleri ve bazı şampuanlar saçlarda kepeklenmeye neden olmaktadır. Özellikle saçlarımızı bol suyla yıkamazsak kepeklenme derecesi artacaktır.
  • Kepeklenmeye neden olan diğer bir etken ise vücudumuzdaki vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Saçlarınızdaki kepeklenme D ve B vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.
  • Tükettiğiniz aşırı fast- food gıdalar da saçlarınızda kepeklenmeye neden olabilir.
  • Mevsim veya hava değişikliğine bağlı olarak da saçınızda kepeklenmeler olabilir.

Yukarıda kepeklenmeye neden olan etmenleri belirttik. Şimdi ise kepeklenmeye karşı nasıl bir tedavi uygulanır ona bakalım.

Kepeklenme Tedavileri Nelerdir?

Yine aynı şekilde dermatologlar tarafından belirlenmiş kepeklenmeye karşı alınan önlemler veya tedavilere bakalım.

  • Saçlarınızdaki kepeklenmeden kurtulabilmek için kepeğe karşı etkili şampuanlar kullanılabilir.
  • Bu şampuanlara rağmen saçlarınızdaki kepeklenme şikâyetiniz devam ediyorsa eğer bir dermatoloğa gidilmelidir. Böyle durumlarda mantar ilaçları ya da kortizon ilaçları kullanılır fakat kepeklenme çok ileri gitmediği sürece ilaç tedavisi kullanılmaz.
  • Mevsim değişikliğine bağlı olan kepeklenmelerde bir tedavi yöntemi uygulamanıza gerek yoktur. Bir süre sonra kepeklenme kendiliğinden gidecektir.
  • D ve B vitamini eksikliğinde oluşan kepeklenmeye karşı ise güneşlenerek ya da vitamin serumları alarak kepeklenmenin önüne geçmiş olursunuz.
  • Aşırı fast- food tüketiminden kaynaklanan kepeklenmede ise fast- food tüketimi yerine hafif gıdalardan yenilmeli ve düzenli beslenilmelidir. Düzenli beslendiğiniz takdirde saçlarınızdaki kepeklenme gidecektir.
  • Saç spreyleri, jöleleri saç kremleri ve şampuanlarla oluşan kepeklenmede ise saçlarımızı her gün bol suyla yıkarsak eğer kepeklenmenin önüne geçmiş olursunuz.

Eğer sizin de saçlarınızda kepeklenme varsa yukardaki tedavi yöntemlerini uygulayarak saçlarınızdaki kepekten kolayca kurtulabilirsiniz.