KİLO KAYBI SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLUR MU ?

Güzel saçlar yüzyıllardır kadınların en temel güzellik unsurlarından biri olmuştur. Saçlarda meydana gelen dökülmeler saçlarına değer veren insanlar tarafından oldukça tepkiyle karşılanır. Bu durum ciddi psikolojik sorunlara kadar giden sorunlara neden olabilir. Kadınlar da görülen saç dökülmesi yaygın ve erkek tipi saç dökülmesi olarak kiye ayrılır. Kadınlar da görülen erkek tipi saç dökülmesi genellikle yumurtalar da oluşan kistler, hormonal bozukluklar ve böbrek üstü bezlerinin büyümesi soncun da oluşur.

Saç dökülmesinin yaygın nedenleri arasında stres, kimyasal uygulamalar, tansiyon düşürücü, kan sulandırıcı, guatr ilaçları gibi ilaçların kullanımıdır. Hormonal nedenlerle beraber çok zorlu yapılan diyetler, kilo kaybı, anemi gibi bir çok etken de saç dökülmesine neden olabilir.

Diyet sırasın da b12, folik asit çinko gibi maddeleri yeterince aldığınıza emin olmalısınız. Sıkı diyetler sonucun da vücudunuz vitaminsiz kalabilir. Bu yüzden düşük kalorili diyetler uygularken vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olmalısınız. Saçlar kökten beslenir saç kökleri ise kan yoluyla beslenir saçların daha sağlıklı olmasını istiyorsak saçlarımızı dışarıdan beslediğimiz kadar içeriden de beslemeliyiz.

Saçlarınız da meydana gelen dökülmenin her zaman nedeni sıkı diyetler olmayacağı için saç dökülmenizin nedenini iyice araştırmasınız. Sıkı diyetler sadece saçınızı değil tüm vücudunuzu etkiler. Bu tarz diyetleri yaparken protein vitamin değerlerini dengeli tutmalısınız. Aksi taktir de saçlarınız da meydana gelen dökülmeler kalıcı sonuçlara neden olabilir.

Öncelikle vücudunuz için gereken vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun. Bunun yanın da bol su içerek saçınızı için gerekli olan nemi saçlarınıza içeriden destekleyin.

Sıkı diyetler sonucu saçlarınız da dökülmeler meydana geldiyse evde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerle oluşan saç dökülmelerinizi tedavi edebilirsiniz.

Aktarlar da rahatça bulabileceğiniz kokulu sardunya yapraklarından bir tutamını 15 dakika kaynayan suda bekletin. Demlenen çayı banyo sırasında saçlarınızı durulamak için kullanın. Bu kür saçlarınızın tekrar çıkmasına sağlar.

Malzemeler:

1 tutam sardunya

2 su bardağı su

2 tatlı kaşığı sarımsak yağı 3 tatlı kaşığı zeytinyağı, 5 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 tatlı kaşığı badem  yağını karıştırın. Bu karışımı tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Kullanacağınız yağları benmari usulü ısıtarak saçınıza uygulamalısınız ancak kesinlikle yağları kaynatmamalısınız. Benmari usulü size zor geliyorsa onun yerine tüm saçınıza yağ karışımınızı uyguladıktan sonra saçlarınıza saç kurutma makinası tutarak yağın ısınmasını sağlayabilirsiniz. Saçınız da sürdüğünüz yağı ortalama 2 saat bekletiniz. Daha sonra kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla saçlarınızı yıkayınız. Kullandığınız yağlara karşı duyarlılığınızın olup olmadığını anlamak için yağlardan bir miktar bileğinizin iç kısmına sürünüz. Kızarıklık, yanma, batma gibi etkiler görmediğiniz taktir de yağlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı sarımsak yağı

3 tatlı kaşığı zeytin yağı

5 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

2 tatlı kaşığı badem yağı