Kuru Ciltleri Nemlendirici Bitkisel Ürünler

Cilt Bakım

Cilt kuruluğu kolaylıkla göz ardı edilemeyen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kuru ciltler donuk ve yaşlı görünümü ile göze batmasından dolayı rahatsız edici bir görünüm sergilemektedir. Aynı zamanda pullanma, kaşıntı ve tahriş olmak üzere daha birçok rahatsız edici sorunların oluşmasına sebebiyet vermektedir. İleri düzeyde cilt kuruluğu söz konusu ise cilt yüzeyinde oluşacak çatlaklar can yakıcı hale gelmektedir. Kuru ciltleri nemlendirici bitkisel ürünler aktarlarda veya eczanelerde satışlarda bulunsa dahi bu konuda herhangi bir fikri bulunmayan kişiler tarafından sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Bu durumda yapılması gereken kısa bir analiz sonrası tüm bilgilere erişim sağlanması olacaktır. Acı veren kuru ciltler sadece görünüm olarak değil yanı sıra kanama ve acı verici yaraların oluşmasına da neden olmaktadır. Bunlar dışında enfeksiyon gibi belirtiler ile de karşımıza çıkan sağlık sorunu için mutlaka tedavi yöntemlerinin araştırılması gerekmektedir.

Hangi bitkiler kuru ciltlere nem verir?

Kuru cilde sahip olan kişiler uyutmuyor ve acı veriyorsa eğer mutlaka tedavi için doktora başvurulması gerekmektedir. Cildi nemlendirmek için tek seçenekler çeşitli kimyasal formüllere göre oluşan nemlendirici kremler olmamaktadır. Jojoba yağı, zeytin yağı veya badem yağı gibi bitkisel yağlar ile kuru cildin neden olduğu belirtileri ortadan kaldırmak mümkündür. İçerikleri hem besleyici madde hem de bitkisel yağlar hem cildi nemlendirir hem de cildi gençleştirir. Cilt kuruluğu şikayeti en çok kış aylarında, soğuk hava ve düşük nem cildin nemini çektiğinde görülmektedir. İç mekanlarda kullanılan ısıtıcılar havayı ve dolayısıyla cildi daha da kurutmaktadır. Jijoba ağacının tohumlarından elde edilen jojoba yağının kimyasal yapısı insan cildinin ürettiği yağa benzemektedir. Bu sayede jojoba yağı doğal olarak nemlendirme niteliğini kazanmıştır.

Kuru ciltleri nemledirmek için E ve A vitamini:

Birçok kozmetik ürünlerin içeriğinde sıklıkla rastlanan tatlı badem yağı tek başına da yaygın olarak kullanılan ince ve hafif bir yağdır. İçerdiği yüksek orandaki E vitamini cildi nemlendirir ve yaşlanmanın etkilerinden koruyarak güneşin yol açmış olduğu hasarları önlemektedir. Makyaj temizliğinden kırışıklıkları önlemeye kadar cilt bakımında birçok adımda önerilen tatlı badem yağı en etkili doğal nemlendiriciler arasında yer almaktadır. Şeftali çekirdeği yağı son derece hafif ciltte yağlı tabaka oluşturmayan kokusuz yağlar arasında yer almaktadır. Tüm bu özellikleri onu mükemmel kılan yağlardan biri yapmaktadır. Sektöründeki yağlı ve karma ciltlerin yağ oranlarını dengelemektedir. İçerdiği A ve E vitaminleri ile diğer antioksidan maddeler sayesinde ciltte ayrıca iltihap karşıtı etkiler göstermektedir.