Lavanda Esansiyel Yağının Faydaları

lavandaesansiyel yağı

Lavanda Esansiyel Yağının yararları antidepresan, antiseptik, analjezik, balgam söktürücü, yatıştırıcı ve yaraya madde gibi özellikleri vardır.

Karabaş Angustifolia ve Karabaş Latifolia . Lavanda bilimsel olarak budur Karabaş hybrida ve Karabaş Hortensis. Bu bilimsel adlar iki bitkilerin melezleşme sonucunda doğmuştur çünkü bu uçucu yağın elde edildiği lavanda, bitkisi, gerçek anlamda doğal bir bitki değildir

Lavandin aroması ve tıbbi özellikleri Lavantaya oldukça benzer, ama bir melez olduğundan onlar, daha yoğun ve keskin bir aromaya sahiptir. Bu yağın ana bileşenleri Lavandulol, linalol, linalil asetat, kamfor, sineol, kariyofilen, kamfen, dipenten, limonen, osimen, ve terpinen gibi sağlığa yararlı maddeler bulunmaktadır.

Lavanda Esansiyel Yağının Faydaları

Lavanda uçucu yağı tıbbi özellikleri açısından kendi kuzeni Lavantaya daha benzer.

Antidepresan: verimli depresyon mücadelesinde lavanda yağı, benlik saygısı, güven, umut, ve zihinsel gücü artırır. Bunun nedeni kariyer yetmezliği veya kişisel ilişkiler, güvensizlik, yalnızlık, durgunluk, birinin ölümü, veya herhangi başka bir nedenle depresyonamuzdarip olanlar için depresyonu engellemek amacıyla çok yararlı olabilir. Bu aynı zamanda anksiyeteyi rahatlatır. Bir antidepresan olarak, sistematik olarak rehabilitasyon uygulanan akut depresyon hastalarına tatbik edilebilir.

Antiseptik: Lavandin uçucu yağı antiseptik özellikleri sayesinde bazı durumlarda katkıda bulunur. Bu septik olma ya da özellikle cerrahi, sezaryen doğumlarda, ve diğer yaralardan sonra, tetanoz bulaşmış kesileri önlemede etkili olduğu bulunmuştur.

Analjezik:  analjezik kelimesi sadece ağrıyı ve iltihabı azaltan bir madde anlamına gelir. Uçucu yağ  öksürük ve soğuk, grip, ateş, ve suçiçeği gibi viral enfeksiyonların neden olduğu kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrının yanı sıra, diş ağrısı ve baş ağrılarında da ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Balgam söktürücü: Bu esansiyel yağ öksürük , solunum yolları ve akciğerlerde biriken balgamı uzaklaştırır. Ayrıca, bronşit ve burun yolu, gırtlak, yutak, bronşlar ve akciğerlerin tıkanıklığı için rahatlama sağlar.

Nervine: Bir yatıştırma amacıyla sinir sistemini tutan bir ajandır. Sinirler için bir tonik ve sinir sistemi için lavanta yağı  gibidavranır.  Elleri veya bacakları sallama, sinirlilik, baş dönmesi, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve konvülsiyonlar, uyuşukluk, ve reflekslerin bir eksikliği gibi birçok sinir bozukluklarının tedavisi için yardımcı olur. Bu  yağ sinirleri kuvvetlendirir ve onları harekete geçirir.

Yaraya: lavanda yağı yaraların, kesiklerin ve cerrahi kesilerin iyileşmesini hızlandırır ve ayrıca enfeksiyonlardan korur.  Bu antiseptik ve cicatrisant madde olarak diğer özellikleri tarafından da desteklenir.

Diğer Faydaları: Bu kaslarda kramplar, sertlik ve ağrı birikimini rahatlatır ve  sinüzit tedavisi, dermatit ve soğuk algınlığı için yardımcı olur.

Bilinen yan etkileri olmamakla beraber, yine de gebelik sırasında kaçınılmalıdır. Bu, tahriş edici olmayan, toksik olmayan ve hassaslaştırmayan madde olduğunu unutmayın.

Harman: lavanda yağı Bergamot, limonotu, Tarçın, Biberiye, Çam, Yasemin, kekik ve Paçuli esansiyel yağları ile mükemmel uyumludur.