LİMONUN SAÇA FAYDALARI

Limon soğuk algınlığından, saça, cilde, temizlik malzemelerine kadar bir çok yerde kullanılır. Yüksek miktarda C vitamini içeriğiyle antioksidan olarak görev yapar. Ciltte ve saçta yaşlanmayı önler, parlamasını sağlar ve hücreleri canlandırır. Limon asitlik içeriği ile yoğun kullanılmamalı mutlaka inceltilmelidir. Limon asitlik yapısı ile bir çok saç derisi hastalığı engellenir. Saç köklerinin hızla uzamasına yardımcı olur, dolaşımı arttırır. Deri de kan dolaşımı hızlanır ve oksijene doyar.

Limon saç renginin açılmasını da sağlar.  Güneş ışığı altında limonlu suyla saçınızı yıkayın. Daha sonra kuruyana kadar güneş altında bekleyin. Saçlarınızın doğal olarak renginin açıldığını saçınızda gölgeler oluştuğunu göreceksiniz. Kimyasallardan bıkanlar ve saçına zarar verenlerin başvurduğu bir yoldur. Bir ayrıntısı ise öğle saatlerinde saçlarınızın açılması için en uygun vakit olduğudur, saçlarınız maksimum oranda açılır.

Limonun faydalı olduğu yerler

kepek

saç rengi

saç dökülmesi

matlaşma

parlak yumuşak saçlar

kırılma azaltma

yağlı saç

 

limon bakım maskesi

malzemeler

yarım çay bardağı zeytin yağı

yarım çay bardağı bal

1-3 çay bardağı limon suyu

tüm malzemeleri karıştırın

40 dk bekletin sonra durulayın.  Haftada bir uygulayın.

Limon yağlı saçlar için iyi bir kaynaktır ama kuru saçlar özellikle seyreltilmeden kullanılmamalıdır. Kurutucu etkisi vardır. Sadece saçta değil cilt için de aynı kural geçerlidir.