Makyaj Malzemelerinin Kalitesi Nasıl Anlaşılır ?

Cilt Bakım

Makyaj Malzemelerinin Kalitesi Nasıl Anlaşılır ?

Tüm kadınların en severek yaptığı aktivitelerden biri de makyajdır. Makyaj yapan kadının hem kendine olan özgüveni artar hem de kendini daha güzel hisseder. Ancak cildimiz her makyaj malzemesini kabul etmeyebilir. Bu yüzden kaliteli makyaj malzemeleri kullanmak oldukça önemlidir. Genelde kaliteli makyaj malzemesi fiyatı ile anlaşılır. Aynı zamanda kaliteli makyaj malzemesi kullanıldığında cilt bozulmaz ve uzun süre kalıcı olur. Herhangi bir mağazadan makyaj malzemesi alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu noktalara dikkat edildiğinde kendi cildiniz için olabilecek en uygun makyaj malzemesini kolayca bulabilirsiniz.

1.Makyaj Malzemesinin Fiyatı Normalden Ucuz Mu ?

Makyaj malzemeleri genelde fiyatı ile kendini belli eder. Bu tabi ki en kaliteli makyaj malzemesi en pahalı olanıdır demek değildir. Ancak aşırı ucuz makyaj malzemeleri içerdiği maddeler yüzünden cildinizi bozabilir. Bu yüzden aşırı ucuz olmayacak şekilde bütçenize göre makyaj malzemeleri almalısınız. Özellikle fondöten ve pudra gibi doğrudan cildinize değecek olan makyaj malzemelerini kesinlikle kaliteli almalısınız.

2.Makyajınızın Ne Kadar Süre Kalıcı Oluyor ?

Kullandığınız makyaj malzemeleri ile yaptığınız makyajın ne kadar süre kalıcı olduğu makyaj malzemesinin kalitesi için oldukça önemli. Çünkü gerçekten kaliteli içeriği olan makyaj malzemeleri gün boyunca cildinizde akmadan durur. Yani makyajınızın kalıcılığı ile makyaj malzemelerinizin kalitesini kolayca anlayabilirsiniz.

3.Rujunuz Dudağınızı Kurutuyor Mu ?

Aslında dudakların kuruması ya da çatlaması çok önemli gibi durmasa da makyaj malzemelerinin kalitesini belirleyen en önemli durumlardan biri. Çünkü içeriği kaliteli olmayan makyaj malzemeleri özellikle de rujlar dudakları çok fazla kurutur. Yeterli nem dengesine sahip değildir. Eğer sürdüğünüz ruj dudaklarınızı kurutuyorsa kesinlikle kaliteli bir içeriğe sahip değildir.

4.Rimeliniz Ne Kadar Süre Dayanıyor ?

Kullanılan rimelin kalitesi genel olarak dayanıklılığı ile ölçülür. Hem gözdeki dayanıklılığı hem de kullanım süresi. Çünkü kaliteli olmayan rimeller genelde gözlerde uzun süre kalmaz, akar ve kirpiklerin kıvrık kalmasını sağlamaz. Aynı zamanda da az kullansanız da kısa süre içerisinde kuruyup kullanılmayacak hale gelir. Rimelinizin kalitesini kullanım süresi ile kolayca anlayabilirsiniz.

5.Allığınız Ne Kadar Kalıcı ?

Allık en sevilen makyaj malzemelerinden biri. Ancak kaliteli olanı kullanılmadığı zaman hem yanaklarda sivilce ya pürüzleşmeye sebep olabilir hem de sürüldüğünde uzun süre kalıcı olmaz. Özellikle toz allıklar alınırken kalitesine bu şekilde kolayca karar verilebilir.