Manuka Yağı Faydaları

manuka yağı

Manuka uçucu yağının sağlığa yararları: böcek ısırıkları ve sokmaları, antibakteriyel , anti-kepek, panzehir, anti-mantar, anti-inflamatuar, anti-histaminik, anti-alerjik. cicatrisant, sitofilaktik, deodoran ve gevşetici madde gibi özellikleri vardır.

Aromaterapi de kullanımı  çok yakın zamanda keşfedildi. Manuka, aromaterapi kitabına genç girmiştir. Ancak, tıbbi kullanımı Yeni Zelanda da, yerli halk arasında uzun zamandır bilinmektedir.

Manukanın bilimsel adı Leptospermumscoparium ve uçucu yağ bazen daha yüksek fiyatlı olduğundan Bulunması biraz daha zordur. Tıbbi uygulamalarda etkileyici çeşitliliği nedeniyle efsanevi ve saygın Avustralya Çay ağacı yağı da denir. Bu uçucu bitki yağı, su buharı destilasyonu vasıtasıyla Manuka yapraklarından elde edilir. Bu yağın ana bileşenleri kariyofilen, geraniol, pinen, humulen baskın olarak bulunur, linalol ve leptospermonedir. Bu yağın hakkında başka bir tuhaf şey daha vardır. Bu yağın bileşenlerininkonsantrasyonu, yaprakların çıkarıldığı ağaç üzerindeki yüksekliği ile değiştiği söylenmektedir.

Manuka Esansiyel Yağının Sağlığa Faydaları

Anti-kepek: Pahalı kepek önleyici şampuanlar ve yağların kullanımından yorgunsanız tonla paralar dökmenize rağmen hala kepek sorununuz çözülmemiş olabilir. Kepek  kafa derisinde ki nem ve yağ eksikliğinden kaynaklanır, deride dejenerasyona ve enfeksiyonlara neden olur.Manuka yağı bu problemler için size yardımcı olabilir. Bu kafa derisi nem ve yağ dengesini, bu saçlı deride dejenerasyonu duracak koruyacak ve aynı zamanda kafa derisi üzerinde enfeksiyonun her türlüsünde mücadele edecek. Eğer deniz suyu ile karıştırılarak veya başka bir yağ ile karıştırıldığı zaman kafa dersine masaj ile bu faydaları erişebilir.

Bite ve Böceğe karşı Panzehir: Böcek ısırığı veya zehirli sokma durumunda, çabuk etkilenen noktaya bu yağı uygulayın ve bu yağ ağrıyı azaltır ve yerinde şişliği indirir ve durumun kötüye gitmesini önlersiniz.

Antibakteriyel: Ayrıca  bakteriyel saldırıları engellemek için yardımcı olurken kolonda bakteriyel enfeksiyonlar, üriner sistem, solunum yolları ve diğer hassas alanlarda sebebiyet veren bu gibi  bakteri üremesini inhibeeder .

Anti-fungal: Bakteriyel enfeksiyonlarından giderilmesine katkı sağlarken  mantar enfeksiyonlarının giderilmesinde aynı derecede etkilidir.
Anti-enflamatuar: Manuka Uçucu Yağı doğada bir anti-inflamatuar. Bu verimli hali hemen hemen her türü iltihabı iyileştirebilir; nazal veya soğuk algınlığından kaynaklanan solunum sisteminde olsun ya da baharatlı gıda aşırı  yemenin neden olduğu sindirim sisteminde, ya da bir toksin (zehir, narkotik gibi) neden olduğu dolaşım sisteminde bile etkilidir . Bu esansiyel yağ ateş ve enfeksiyonlar dahil, başka herhangi bir nedenle iltihabı iyileştirir.

Manuka yağını kullanmadan önce bileğinizin içine bir miktar sürerek 15 dakika bekleyiniz. Yanma, batma, kızarıklık, kaşıntı gibi olumsuz belirtiler görmezseniz yağınızı güvenle kullanabilirsiniz. Yağın kullanılma miktarını verilen tariflerin ölçülerine göre uygulayınız. Kendi isteğinize göre ölçüleri değiştirmeyiniz aksi taktir de fayda sağlamak yerine zarara uğrayabilirsiniz.