Maya İle Cilt Bakım Maskesi Nasıl Yapılır ?

Cilt Bakım

Maya İle Cilt Bakım Maskesi Nasıl Yapılır ?

Cilt bakım maskeleri aslında herhangi bir masrafa girmeden kolaylıkla mutfaktaki malzemeler ile yapılabilir. Mutfakta en çok kullanılan malzemelerden biri olan maya ile kolaylıkla cilt bakım maskeleri yapılabilir. Maya ile cilt bakım maskesi yapımı oldukça kolay. Aynı zamanda maya ile cilt bakım maskesi cilde bir çok fayda sağlar. Siyah noktaları ve sivilceleri yok eden maya ile cilt bakım maskesi yapmak aynı zamanda cildinizi parlatıp yumuşatır. Maya ile cilt bakım maskesini yüzünüze uyguladığınızda sivilceleri geçirmek ile kalmaz aynı zamanda tekrar sivilce oluşumunu da engeller. Böylelikle hem temiz hem de sivilcesiz bir cilt elde etmiş olursunuz. Aynı zamanda diğer kozmetik ürünler gibi maliyetli ürünler kullanmak durumunda kalmaz, oldukça ucuz bir şekilde cilt bakımınızı yapmış olursunuz.

1.Yarım Paket Yaş Mayayı Oda Sıcaklığında Yumuşatın

Yaş maya buz dolabına konulduğunda sertleşir. Bu yüzden maske yapmadan önce yaş mayayı buz dolabının dışına koyun. Yarım paket yaş mayayı bir cam kaseye koyup, sadece yarısınız yumuşatmanızda fayda var. Böylelikle diğer kalan yarısı ziyan olmamış olur. Yarım paket yaş mayayı iyice yumuşayıncaya kadar oda sıcaklığında bekletmelisiniz.

2.Yumuşayan Yaş Mayayı Kremsi Bir hale Getirin

Yarım paket yaş mayayı daha önce yumuşaması için koyduğunuz cam kapta iyice karıştırın. Yapısı gereği yaş maya; karıştırıldıkça iyice macun ile krem arası bir kıvama gelecek. Bu macun ile krem arası kıvam maskenin içine eklenecek diğer malzemeler ile kolayca karışacaktır.

3.Diğer Malzemeleri Ekleyip İyice Karıştırın

Macun ile krem arası bir kıvama gelen yaş mayanın içine beş damla limon suyu damlatıp iyice karıştırın. Homojen bir karışım olduktan sonra içine iki tatlı kaşığı sirke koyup tekrar iyice karıştırın. Homojen bir karışım olması birbirine olan etkileri sebebiyle oldukça önemli. Daha sonra isterseniz eğer içine üç damla kadar çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Çay ağacı yağı yerine istediğiniz herhangi bir bitkisel yağ da cilt bakım maskesi için kullanılabilir.

4.Cildinize Sürüp Ilık Su İle Durulayın

Hazırladığınız karışımı temizlenmiş cildinize ince bir tabaka halinde yedirerek uygulayın. Uyguladıktan sonra en az on beş, en fazla yarım saat boyunca cildinizde bekletin. Daha sonra ise ılık su ile güzelce durulayın. Son olarak ise çok hafif özellikle de su bazlı bir nemlendirici sürerek cilt bakımınızı bitirebilirsiniz.