Mazı Esansiyel Yağı Sağlık İçin Faydaları

Mazı Esansiyel Yağı

Yararları: Anti-romatizmal, büzücü, idrar söktürücü, balgam söktürücü, böcek kovucu, kızartan, uyarıcı, tonik  gibi özellikleri vardır.

Mazı dekoratif bitki olarak çok popülerdir. Bu ilaçların dünyasında az popüler olduğu anlamına gelmez. Mazı tıp bitkisel ve homeopatik sistemlerde önemli bir yere sahiptir. Sadece Homeopati Mazı denilen bir ilaç bile vardır. Mazı kolayca parklar, iç bahçeler , süs bitkileri ile çevrelerini süslemek için  kullanılabilir.

Bilimsel adı Occidentalisdir ve normalde çok uzun boylu değildir, temelde bir iğne yapraklı bir ağaçtır. Ezilmiş Mazı yaprakları biraz ezilmiş Okaliptüs yaprakları ile birlikte tatlı hoş bir koku yayar. Bu yağın baş bileşenleri alfa pinen, alfa thujone, beta thujone, bornil asetat, kamfen, delta sabinen, fenkon ve Terpinenol gibi maddelerdir. Bu esansiyel yağ yapraklarının ve dallarının buhar damıtma yöntemiyle elde edilir.

Kokusu çok hoş olabilir, ama buna solunum yolunun yanı sıra sinirlerde tahrişe neden olabilir çünkü nörotoksik bileşiklerden yapılmıştır , bunun aşırı solunmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

Mazı Esansiyel Yağının Faydaları

Anti-romatizmal: romatizmanın sorumlu  olduğu iki temel neden vardır. İlk olarak, ürik kas ve eklemlerde asit, ve  kan ve lenf dolaşımının tıkalı olması. Bu nedenlerle, Thuja uçucu yağının bazı özellikleri yararlı olabilir. Öncelikle, idrar söktürücü özelliği sayesinde bir detoks maddesidir. Dolayısıyla diüretik özelliği,  idrar artırır ve böylece de idrar yoluyla fazla suyun, tuz ve ürik asit gibi vücut içinde toksik ve istenmeyen maddelerin çıkarılmasını hızlandırır. İkinci katkısı da uyarıcı özelliğidir. Bir uyarıcı olarak,  kan ve lenf akışını uyarır. Bu etkilenen yerlere sıcaklık getirir ve bu yerlerde  ürik asit  birikmesini engeller. Bu özellikleri  ile romatizma, artrit ve gutta rahatlama sağlar.

Kanamayı durdurucu: Kaslarda, kan damarlarında ve sinirlerde soğutma etkisi yapar. Harici uygulamalar için büzücüler yerel kasılmalara neden olur. Bu türe bir örnek, florürler ve diş macunların da kullanılan diğer bileşiklerdir. Kan akımı ile kana karışır ve tüm vücuda ulaşacak şekilde vücudun tüm organları üzerindekan akımını düzenler.  Bu kan ile karışır ve diş etleri, kaslar, cilt kasılmalarını uyarır ve dişler üzerinde dişetilerini  güçlendirir saç köklerini,  kasları sağlamlaştırır.Cilde bir asansör etkisi verir, saç dökülmesini önler ve zinde hissedersiniz. Ayrıca, yavaşlatır ya da yırtık veya kesilmiş damarlarda kanamaları durdurur.

Diüretik: Onun idrar söktürücü özelliği bu yağı bir detoks yapar. Bu idrar sıklığı ve miktarını artırır. Bu ürik asit, yağ, kirleticiler ve vücuttan hatta mikrop gibi istenmeyen su, tuz ve toksinleri temizler. Sağlıklı ve hastalıklardan ari vücut tutmaya yardımcı olur. Bu toksinlerin birikmesine neden olan romatizma, artrit, çıban, benler ve akne gibi hastalıkları tedavi sağlar. Ayrıca su ve yağ atarak ağırlığı azaltmaya yardımcı olur ve şişme  ödem gibi sorunlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz